gogu

cine are negatie de la politie?

Recommended Posts

Mihai Grosan, va poate ajuta, un pm si cred ca o sa vi se lumineze calea

Cred ca mai bine ar fi sa se puna aceasta informatie intr-un loc public, altfel mi-e ca-i invadam inbox-ul lui Mihai...

Cererea mea trimisa pe mail catre

arme@politiaromana.ro

S-ar putea sa se fi schimbat seful, asta trebuie verificat.

Raspunsul se primeste in 30 de zile e e-mail, daca sunteti din bucuresti se obtine mai repede, ceva in genul a 5-6 zile (din cate stiu eu).Atentie ca pe e-mail mie mi-a venit nestampilata, si a trebuit sa mai astept inca vreo 6-7 zile pana sa mi-o scaneze si stampileze.

In atentia Directiei de Arme, Explozivi si Substante Toxice, din cadrul Politiei Romane Bucuresti

Domnule Comisar Sef Niculae Marinescu,

Subsemnatul ..........., legitimat cu CI seria ................. va rog a-mi elibera un document care sa ateste in clar urmatoarele:

- In conformitate cu Legea 295/2004 si a anexelor acestei legi: Ordonanta de urgenta nr. 141/2004, Legea nr. 235/2007 si Ordonanta de urgenta nr. 26/2008, privind regimul armelor si munitiilor, armele si produsele de tip Airsoft precum si accesoriile acestora nu se incadreaza din punct de vedere al caracteristicilor constructive si al destinatiei in definitia de arma si nu fac obiectul prevederilor legale mentionate mai sus.

- Pe cale de consecinta operatiunile de import/export si comert cu aceste produse nu sunt asimilate operatiunilor cu arme si munitii, letale sau nonletale, ci celor cu jucarii carora li se aplica legislatia din domeniul respectiv.

Edited by Guest

Cererea mea trimisa pe mail catre

arme@politiaromana.ro

S-ar putea sa se fi schimbat seful, asta trebuie verificat.

Raspunsul se primeste in 30 de zile e e-mail, daca sunteti din bucuresti se obtine mai repede, ceva in genul a 5-6 zile (din cate stiu eu).Atentie ca pe e-mail mie mi-a venit nestampilata, si a trebuit sa mai astept inca vreo 6-7 zile pana sa mi-o scaneze si stampileze.

In atentia Directiei de Arme, Explozivi si Substante Toxice, din cadrul Politiei Romane Bucuresti

Domnule Comisar Sef Niculae Marinescu,

Subsemnatul ..........., legitimat cu CI seria ................. va rog a-mi elibera un document care sa ateste in clar urmatoarele:

- In conformitate cu Legea 295/2004 si a anexelor acestei legi: Ordonanta de urgenta nr. 141/2004, Legea nr. 235/2007 si Ordonanta de urgenta nr. 26/2008, privind regimul armelor si munitiilor, armele si produsele de tip Airsoft precum si accesoriile acestora nu se incadreaza din punct de vedere al caracteristicilor constructive si al destinatiei in definitia de arma si nu fac obiectul prevederilor legale mentionate mai sus.

- Pe cale de consecinta operatiunile de import/export si comert cu aceste produse nu sunt asimilate operatiunilor cu arme si munitii, letale sau nonletale, ci celor cu jucarii carora li se aplica legislatia din domeniul respectiv.

pune si raspunsul te rog frumos.

gogule esti dubios tare frate.

Du te la politia capitalei si intreaba cum iei negatie, in 2 sapt maxim ti o iei, si nu mai freca lumea atat/. ai vrut negatie ti s a dat, macar si tu pune mana pe google si cauta si tu o cerere. daca nu du te la ghiseu la aia.

ai 8 posturi mari si late toate cu vreau negatie, esti dubios.

urmare a corespondentei dvs transmisa prin e mail va comunicam urmatoarele

armele de airsoft care folosesc pt aruncarea proiectilului forta de expansiune a aerului comprimat,a gazelor sub presiune sau electric nu se circumscriu prevederilor l 295/2004.

posesorii unor astfel de arme nu necesita obtinerea unei autorizatii prealabile din partea organelor de politie,in conditiile in care folosesc drept munitie proiectile din plastic usor.

in cazul in care detinatorii de arme airsoft folosesc ca munitie proiectile metalice acestea intra sub incidenta legii 295/2004 respectiv in categoria armelor neletale supuse autorizarii.

raspunsul igpr.scuze nu merge cu copy paste si l-am copiat manual

sunt curios ce au scris luisebanu ca sunt jucarii ?

Edited by Guest

Un pic de semi off-topic: Chiar daca armele de airsoft nu necesita permis sau autorizatie, persoanele lezate fizic cu oricare din acestea pot depune plangere de vatamare corporala(grava - dupa caz) la orice sectie de politie. Aviz amatorilor de tras de la geam din bloc sau in locuri publice.

eu am intrebat ce dovedesc/probeaza negatiile, nu la ce se se folosesc.

din ce scrie acolo, dovedesc doar ca sefii de la arme si munitii cunosc legea, nu si ca replicile puse in acelasi portbagaj cu negatia sunt de airsoft. deci niste hartii posibil inutile. exista in lege sau in normele de aplicare o metoda prin care organul sa confirme, altfel decat prin expertiza, ca o pusca este de airsoft?

eu am intrebat ce dovedesc/probeaza negatiile, nu la ce se se folosesc.

din ce scrie acolo, dovedesc doar ca sefii de la arme si munitii cunosc legea, nu si ca replicile puse in acelasi portbagaj cu negatia sunt de airsoft. deci niste hartii posibil inutile. exista in lege sau in normele de aplicare o metoda prin care organul sa confirme, altfel decat prin expertiza, ca o pusca este de airsoft?

pai factura nu ai la pusca ca pe facturile mele scrie ex colt m1911 pt airsoft.

Poate nu ai factura c-ai luat-o din afara Romaniei sau ai luat-o SH.

in cazul in care detinatorii de arme airsoft folosesc ca munitie proiectile metalice acestea intra sub incidenta legii 295/2004 respectiv in categoria armelor neletale supuse autorizarii.

Din postul cu raspunsul primit de gogu reiese ca si daca ai replica de airsoft dar ai alta munitie decat cea de plastic intrii sub incidenta legii.

Deci replica nu este totul, mai este si "munitia"

Raspunsul meu de la politie

Urmare a corespondentei dumneavoastra transmisa prin e-mail prin care solicitati sa va comunicam daca operatiunile de procurare, detinere si comercializare a armelor tip airsoft sunt supuse autorizarii, va aducem la cunostinta urmatoarele:

Armele tip airsoft nu se circumscriu prevederilor Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, intrucat din punct de vedere al destinatiei, acestea nu se incadreaza in prevederile anexei Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, cu modificarile si completarile ulterioare.

Aceste tipuri de arme care folosesc pentru aruncarea proiectilului forta de expansiune a aerului comprimat, a gazelor sub presiune sau sunt actionate electric nu pot fi incadrate in categoria armelor destinate tirului sportiv sau colectiei, (conform destinatiei prevazute la punctul 25 din anexa legii), iar in acest context pentru a procura, detine si comercializa arme tip airsoft nu este necesara obtinerea unei autorizatii prealabile din partea organelor de politie.

Armele de airsoft pot fi folosite exclusiv in spatii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau in spatii special amenajate, pentru a nu pune in pericol integritatea corporala si viata persoanelor.

Cu stima

DIRECTOR

Comisar sef de politie

MARINESCU NICULAE

gogule tu nu cumva vrei sa mergi sa plimbi colt-ul la cingatoare prin oras si daca da garda de tine sa scoti si sa le fluturi pe sub nas tzidula care arata ca nouasuteunspe'le tau e jucarica nesupusa autorizarii ??

ti-au raspuns mai multi la ce vroiai sa afli, daca vrei s-o ai pe numele tau atunci mergi si depune o cerere si gata.. ai sa vezi daca te ajuta ( sau nu ) la ceva cand si daca va fi cazul ... eu sper sa nu fie cazul