bogdan2

pistol airsoft confiscat la vama albita

Recommended Posts

ar trebuii anuntat cristian sabagh ca si el le are cu airsoftu .sa prezinte abuzurile astea la tv.

decat sa-l criticati mai bine ajutatil.punetii pa dispozitie adrese oficiale de la politie.daca aveti.

Al doua stire mi-a comfirmat temerea. Politia vamala ti-a retinut replica sub motivul, acuma declarat public:

"Pistolul apartinea soferului, dar acesta nu a putut prezenta certificat de detinator pentru arma neletala", a declarat Liana Barbu, purtator de cuvant in cadrul Directiei Regionale pentru Accize si Operatiuni Vamale (DRAOV) Iasi. Arma a fost retinuta de vamesi si, pentru ca fapta constituie infractiune, pistolul si munitia au fost predate politistilor de frontiera din Vaslui, care urmeaza sa intocmeasca dosar penal pe numele soferului."

Practic au vrut sa arate cat sunt ei de vigilenti, nici nu i-a interesat ce acte ai. Ti-au luat declaratie sub semnatura ca nu ai declarat replica la intrare in vama? Daca da, atunci i-ati un avocat, ei au considerat ca il vei folosi ilegal. Exces de zel din partea politiei vamale, trebuie sa aveti grije in aceasta perioada mai ales cu arestarile din vama, sub nici o forma sa nu dati spaga.

intrebai de ce nu am declarat replica?

ce sa declar daca nu face obiectul declaratiilor vamale?

poate trebuiia sa le declar si bidonul cu likid de parbriz? ca poagte e toxic

si alte balarii care le aveam in portbagaj?

@ Bogdan2 ce sa declar daca nu face obiectul declaratiilor vamale?

Nu vreau sa ma intelegi gresit, replica de aceea se numeste replica pentru ca este identic la prima vedere cu o arma reala, tu stiiai ca ai replica ei nu.Chiar daca ai dreptate ei tot o vor da la expertiza, asa este procedura. Iar pana la rezolvarea cazului tu ai de tras nu ei.

In concluzie iti recomand sa declari mereu cand treci vama, iar daca ai indoieli de un lucru pe care il ai in portbagaj il poti declara ca nu se supara nimeni.

vesti noi, cam ciudate...?

am fost iar in rep moldova, iar am trecut pe la vama albita

acum la intoarcere, cand vine vamesul sa ma intrebe daca am ceva de declarat...il intreb:

io...inainte sa va spun ce am de decalrat, va intreb , ce anume fac obiectul declaratiilor vamale,

adica ce tre declarat, si ce nu?

el...pai...ce stiti ca aveti..

io...ok, sa nu credeti ca va iau in bascalie, o sa va explic la sfarsit de ce pun intrebarile astea...

el... ok

io...ok, daca tre sa decalr ce stiu ca am, pai uite ce am, deskid portbagajul si ii arat si spun verbal...:

una roata de rezerva,

un bidon cu likid de iarna de parbriz, poate e toxic, ar trebui sa il verificati,

un bidon ci antigel, la fel poate e toxic, paote vreti sa il verificati...

el...incepea sa rada...

io...un spray ptr dezghetat geamul, poate e spray de dat in oki, paralizant...

io...si ce mai vedeti prin portbagaj...

dupa ce s-a mai uitat, s-a saturat de portbagaj, s-a uitat in habitatul masinii, in torpedou, si inkide torpedoul

dupa care eu zic...

io....ce ati observat ca aveam in torpedou?

el....nimic, hartii, kestii personale

io...da? i-a uitati-va mai bine..

el face o moaca curioasa si se uita iar

el....ia pai ce e, nu e nimic ...ups, ce e asta, un pistol?

io...da e un pistol beretta

el...ce pistol?

io...pai ia vede-ti ce pistol e...

se uita bine la el, aaaaaa...e un pistol care scoate flacara, e o briketa

io...pai si trebuie declarat?

el...nu, ce sa declari, o jucarie, o briketa, nu tre declarat...

io...deci cu alte cuvinte daca am ceva care nu face obiectul declaratiei vamale, nu sunt obligat sa declar, nu?

el....exact

io...ok, si acum hai sa va povestesc ce am patit saptamana trecuta....

si iii explic toata tarasenia...

el stia despre ce vorbeam ptr ca vazuse in iasi la moldova mall tocmai se deskisese un magazin airosft

si stia ca sunt jucarii

io il intreb, eram obligat sa declar replica aia?

el...nu, nu e o arma...daca vrei o declari daca nu, nu...

io...pai si colegii dumitale, de ce crezi ca mi-au facut aiureala asta?

el...nu stiu, probabil nu stiau despre ce e vb

io...pai s-au uitat pe net, au vazut, dar tot au vrut expertiza

el...stai linistit ca nu au ce sa iti faca...

si cu asta basta...am dat noroc si am plecat ca il tineam din treaba, apareau masini

ps

am intrebat la vama si in rep moldova daca tre decalrat sau daca tre acte de la politie sau port arma ptr asa ceva

mi-au zis ca nu tre acte, tre doar declarat verbal...

am avut si cu ei o discutie pe tema daca nu face obiectul declaratiei vamale de ce tre sa declar...dar astia sunt

cam ciudati, mi-a dat un raspuns ambiguu

deci tre doar declarat

in fine, astept azi poate am vreo veste de la expertiza...

Iata vezi ca sunt si vamesi care respecta legea. Problema este ca nu stii care cunoaste legea si care nu.

Concluzie, asa cum ti-am mai spus:Mai bine declari inainte decat sa fi pus pe drumuri, sa faci expertize si mai stiu eu ce...

problema e ca vamesii sunt cam cacati la cur acuma si au crezut probabil ca fac "o fapta buna" si opresc o "arma periculoasa" sa intre in tara.

Morala din toata povestea asta cum o vad eu e cam asa: declari si chilotii de pe tine la vama + pentru replici de airsoft nu ar strica sa ai o negatie de la politie pe numele tau prin care sa spuna clar ca nu intra in categoria arme neletale.

el...ce pistol?

este doar un exemplu

ca politist sau orice individ cu cascheta, a facut prima greseala a pus mana pe o arma

deci acum ampretele lui exista pe acea arma

nu are voie sa puna mana direct pe ea pentru ca din strat si-a luat o parte din vina asupra lui

stau un pic si imi imaginej, daca vor venii vreodata un echipaj de politie la diferite locatii de joc, oare ce fata vor face???...probabil ca s-o fii intamplat deja chestia asta la unii

...este doar o precizare si o intrebare a mea

Daca locatia e semnalata ca exista pericol sa fi lovit de BBs sau e in camp undeva sau nu are acces nimeni altcineva decat voi nu au ce sa va faca

Expertiza cel putin in bucuresti dureaza 4 luni nu o zic aiurea o zic din sursa sigura problema patita de un prieten cu un Desert Eagle Co2.

Expertiza cel putin in bucuresti dureaza 4 luni nu o zic aiurea o zic din sursa sigura problema patita de un prieten cu un Desert Eagle Co2.

si ce au scris astia de la expertiza prietenului tau?ca unui prieten deal meu i-au spus ca arma functioneaza pe principiul aerului comprimat si a descris pistolul.

Sa fiu sincer nu stiu exact dar il intreb si postez.

LE: Cica ar scrie ceva de genul cum ca "arma" respectiva este replica de airsoft si nu face regimul armelor si munitiilor si a fost eliberat in posesia respectivului.

el...ce pistol?

este doar un exemplu

ca politist sau orice individ cu cascheta, a facut prima greseala a pus mana pe o arma

deci acum ampretele lui exista pe acea arma

nu are voie sa puna mana direct pe ea pentru ca din strat si-a luat o parte din vina asupra lui

stau un pic si imi imaginej, daca vor venii vreodata un echipaj de politie la diferite locatii de joc, oare ce fata vor face???...probabil ca s-o fii intamplat deja chestia asta la unii

...este doar o precizare si o intrebare a mea

In Ghencea la ferma mai tot timpul Duminica avem un echipaj in patrula. Nu au fost probleme. La un moment dat am avut o scurta discutie cu ei si doar au vrut sa le fac o mica demonstratie a modului in care se comporta replica dupa care si-au vazut de drum.

Am adus 2 pistoale par avion (bagaj de cala)

Pe scurt:

Cand faci check-in si vrei sa predai bagajul de cala declari ca ai "TOY-guns" ...

Vine airport security. Se cheama police si mergeti frumos la o intrunire privata intr-o camaruta.

Acolo se declara si se inspecteaza bagajul.

Se fotografiaza obiectele care le-ai declarat.

Se completeaza un formular cu datele tale. Se impacheteaza totul si se pune un sticker cum ca a fost verificat si nivelul de securitate atins.

Se culege bagajul la sosire.

Nota:

Acasa am observat ca pentru ca aveam legatura in alt oras acolo mi-a fost deschis bagajul pentru ca a fost din nou detectat la raze x ca fiind periculos.

Daca ti se deschide bagajul, in bagaj vei gasi o instiintare cum ca ti s-a deschis bagajul si pentru ce motiv, daca ti s-a confiscat ceva si alte date ...

La mine nu s-a confiscat nimic.

In bagaj aveam 2 pistoale replici airsoft pe gaz, lasere, aimpoint, PMR radio si diferite efecte prin bagaj ...

Nimic nu a fost gasit ca ilegal si mi-am primit toate produsele la destinatie

azi am primit rezolutia dosarului penal care mi l-au deskis cei de la procuratura vaslui cu ajutorul

politiei de frontiera ijpf vaslui "profesionista" din romania

rezultatul a fost scoaterea de sub urmarirea penala si restituirea pistolului

iar ca sa vedeti cat de "profesionisti" sunt acesti "militieni" fiti atenti:

acum vreo luna ma keama de la buc la husi sa mai dau inca o declaratie

la dosarul penal si sa mi se aduca la cunostinta de ce anume sunt invinuit...

eram invinuit de trafic si contrabanda de arme( cu toate ca , contrabanda inseamna

sa nu detii acte de provenienta, iar eu le predasem actele cu proces verbal, adica bon fisal, cartea tehnica, garantia si recomandarea), si detinere fara autorizatie cu toate ca le-am sugerat sa verifice pe net ca nu suntem pe vremea lui ceceku cand nu era net, http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm link clasificare arme

in fine, am fost acolo sa dau decalratia si sa mi se aduca la cunostinta invinuirea si ce credeti,

intreb, care este rezultatul expertizei ?

si mi se spune ca este nefavorabila deoarece e cu aer comprimat, etc, aiureala lor, si ca munitia e de metal

ups, zic io, da? e de metal, ok, hai sa va arat munitia, ca imi luasem la mine bile exact ca cele care

erau in cartuse, si ii arat, dupa care incerc sa ii dau foc , dar nu ardea, in final aveam o briketa de metal

la mine si pun bila pe un alt suport de metal si ii trag una cu briketa, poc, bila se sparge...politistul

ramane masca...

nu ii venea sa creada, in fine, zic, ce expertiza ati facut domnule voi, cum au constatat expertii vostrii ca bilele sunt de metal....deci...asa ca facet-ti alta expertiza...

luasem la mine si cutia ambalaj a pistolului pe care scrie pe toate partile airsoft gun

io arat si pe asta...in fine, se mai inmuiase politistul

precizez ca am mai fost si la magazinul de unde am cumparat pistolul si i-am rugat sa imi

dea o hartie stampilata semnata cu exact ce mi-au vandut, le-am trimis si asta prin posta

plus o hartie de negatie de la igpr directia arme in care se specifica ca armele de tip airsoft si paintball nu fac obiectul legii 295/2004

probabil s-au lamurit si cu asta acum

in fine, ideea e ca datorita "profesionalismului" lor...unii ca mine pierd timp aiurea pe drumuri , bani la avocat etc...

asa ca daca mai apar evenimente de acest gen si aveti nevoie de avocat care sa nu va aiureasca si sa nu rezolve mare branza cum am inteles ca a patit baiatul din craiova, nu stiu daca i s-a rezolvat pana in prezent problema, vi-l recomand pe al meu, da-ti un pm si va pun in legatura, nu stiu

daca ar fi o problema sa ii dau numele aici

cam asta a fost...sper sa nu mai pateasca si altii tampenii d-astea.....bafta tuturor

Guest

sunt baieti din POLITIE si JANDARMERIE care ,la IASI , joaca de rup..aici nu vor fii probleme de genul asta..cat despre vamesii cu ezpertiza: huo wa !..iar despre cel care stia de airsoft..brava fa !..mai frunzariti netu ba !..

s-a mai intamplat si la noi odata sa vina politia ca cica au fost sunati si erau obligati sa vina sa vada care e treaba..le-am arata replicile..le-am explicat care e treaba si si-au vazut de treaba...si fara sa fie nimeni din politie sau armata la joc in ziua respectiva cum spunea grasu.

azi am primit rezolutia dosarului penal care mi l-au deskis cei de la procuratura vaslui cu ajutorul

politiei de frontiera ijpf vaslui "profesionista" din romania

rezultatul a fost scoaterea de sub urmarirea penala si restituirea pistolului

iar ca sa vedeti cat de "profesionisti" sunt acesti "militieni" fiti atenti:

acum vreo luna ma keama de la buc la husi sa mai dau inca o declaratie

la dosarul penal si sa mi se aduca la cunostinta de ce anume sunt invinuit...

eram invinuit de trafic si contrabanda de arme( cu toate ca , contrabanda inseamna

sa nu detii acte de provenienta, iar eu le predasem actele cu proces verbal, adica bon fisal, cartea tehnica, garantia si recomandarea), si detinere fara autorizatie cu toate ca le-am sugerat sa verifice pe net ca nu suntem pe vremea lui ceceku cand nu era net, http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm link clasificare arme

in fine, am fost acolo sa dau decalratia si sa mi se aduca la cunostinta invinuirea si ce credeti,

intreb, care este rezultatul expertizei ?

si mi se spune ca este nefavorabila deoarece e cu aer comprimat, etc, aiureala lor, si ca munitia e de metal

ups, zic io, da? e de metal, ok, hai sa va arat munitia, ca imi luasem la mine bile exact ca cele care

erau in cartuse, si ii arat, dupa care incerc sa ii dau foc , dar nu ardea, in final aveam o briketa de metal

la mine si pun bila pe un alt suport de metal si ii trag una cu briketa, poc, bila se sparge...politistul

ramane masca...

nu ii venea sa creada, in fine, zic, ce expertiza ati facut domnule voi, cum au constatat expertii vostrii ca bilele sunt de metal....deci...asa ca facet-ti alta expertiza...

luasem la mine si cutia ambalaj a pistolului pe care scrie pe toate partile airsoft gun

io arat si pe asta...in fine, se mai inmuiase politistul

precizez ca am mai fost si la magazinul de unde am cumparat pistolul si i-am rugat sa imi

dea o hartie stampilata semnata cu exact ce mi-au vandut, le-am trimis si asta prin posta

plus o hartie de negatie de la igpr directia arme in care se specifica ca armele de tip airsoft si paintball nu fac obiectul legii 295/2004

probabil s-au lamurit si cu asta acum

in fine, ideea e ca datorita "profesionalismului" lor...unii ca mine pierd timp aiurea pe drumuri , bani la avocat etc...

asa ca daca mai apar evenimente de acest gen si aveti nevoie de avocat care sa nu va aiureasca si sa nu rezolve mare branza cum am inteles ca a patit baiatul din craiova, nu stiu daca i s-a rezolvat pana in prezent problema, vi-l recomand pe al meu, da-ti un pm si va pun in legatura, nu stiu

daca ar fi o problema sa ii dau numele aici

cam asta a fost...sper sa nu mai pateasca si altii tampenii d-astea.....bafta tuturor

Si eu patit la fel; toata treaba e-n derulare. Este halucinant cu ce se ocupa autoritatile romane, in loc sa garanteze siguranta cetatenilor si sa ii slujeasca (nu sa-i hartuiasca). Azi maine vei fi chemat la interogatoriu si pt ca ai, cutite nedeclarate, in bucatarie!...

Salutari, am avut si eu neplaceri cu vamesu de la o posta locala unde ajung coletele din HK.

Deoarece vamesul a avut impresia ca replica e prea reala, l-a confiscat in vederea expertizei si m-a rugat pe mine sa duc replica la vama interioara deoarece e prea lunga si nu intra in masina lui (145 cm).

Acolo dupa 2 ore de certuri a ajuns la concluzia ca e arma periculoasa deoarece e mentionat pe ambalaj ca e interzis celor sub 18 ani si el crede ca e nevoie de "autorizatie". Dupa o "las ca iti arat eu tie" a sunat la politie si a chemat 2 politisti de la arme si munitii sa vina in expertiza.

Dupa 10 min au ajuns baietii si reactia lor a fost una cat se poate de fireasca "pt asta ne-ati chemat ? cat de prost trebuie sa fi sa crezi ca o arma merge cu baterii ? "

Noi lunar mergem la jocuri organizate in ungaria si niciodata nu am avut probleme la iesire sau intoarcere singura problema a fost 1 data cand o ora am stat in vama ca baietii sa traga dupa ciori si sa se pozeze cu replicile noastre.