Sign in to follow this  
M.G

Postate aiurea

Recommended Posts

Am mai spus-o! Am propus inversarea rolurilor, respectiv Presedintele numeste la propunera CD. E foarte natural si se acordeaza cu atributele partilor.

Pai ce as putea spune altceva... CD-ul propune ceva, iar Presedintele se supune si frmalizeaza si oficializeaza o propunere printr-o decizie de numire! Ce sa zic altceva? E o procedura standard...

Grasulas te rog explica de ce ai nevoie de majoritate absoluta ca sa se faca o AG extraordinara ? Daca ar fi sa ne bazam pe date statistice, este aproape imposibil ca un gup mare de oameni sa cada de acord pe o anumita problema, indiferent de natura ei.

De ce nu este mai bine de exemplu, sa fie suficienta o majoritate formata din 2/3 a membrilor ?

conform CAP I Art 1 din stautul propus avem urmatoarele definitii

Majoritate simpla Reprezinta jumatate plus unu din membrii afiliati prezenti la vot.

Majoritate absoluta Reprezinta jumatate plus unu din totalul membrilor afiliati cu drept de vot.

Majoritate calificata Este determinata de prevederile prezentului statut ca fiind de 2/3 din totalul membrilor afiliati prezenti cu drept de vot.

Majoritate relativa Reprezinta numarul cel mai mare de voturi obtinut de un candidat in raport cu voturile obtinute de ceilalti candidati.

te rog spune-mi daca mai ai nelamuriri in lumina celor de mai sus

Greseala mea - nu am citit definitia la majoritate absoluta si am interpretat-o gresit ca fiind 100% si nu 50% +1.

Edited: split and moved.