Sign in to follow this  
D13-th_Mytzu

Dezbatere probleme statut - Art. 51

Recommended Posts

Toti cei ce posteaza aici au obligatia sa se rezume strict la sesizarea unor probleme in baza unor argumentatii logice si/sau promovarea de solutii tot in baza unor argumentatii logice care fac referire strict la problema in cauza.

Orice abatere de la regulile de mai sus, va fi moderata.

Mihai te rog argumenteaza pozitia ta - de ce crezi ca este o problema la punctele respective si de ce este mai bine asa cum ai propus tu.

Mihai Hammer:

-La Art.51 pct. i

in loc de: "Orice atributii delegate de A.G. si/sau C.D., cu respectarea prevederilor legale"

"Exercita orice atributii delegate de A.G. si/sau C.D., cu respectarea prevederilor legale;"

Acest punct reprezinta o solutie temporara in cazul in care nu poate fi acoperita o atributie de catre CD spre exemplu. Eu o consider o exceptie si nu o regula, iar aceasta trebuie sa se faca printr-un raport argumentat!

Argumentarea se poate face mai concret in momentul in care se va prezenta incadrarea pe posturi platite a personalului.

Adica daca membrii C.D. nu sunt retribuiti, iar presedintele si vicele au salarii (impreuna cu altii gen secretar, jurist, contabil... nu asta este discutia), inseamna ca da, cei doi vor avea o suma de atributii.

Oricum, tinand cont ca C.D. se intruneste o data la saptamani sau luni de zile, e musai sa delege din responsabilitati (treburi) celor care vor fi mai des prin sediu.

Argumentarea se poate face mai concret in momentul in care se va prezenta incadrarea pe posturi platite a personalului.

Adica daca membrii C.D. nu sunt retribuiti, iar presedintele si vicele au salarii (impreuna cu altii gen secretar, jurist, contabil... nu asta este discutia), inseamna ca da, cei doi vor avea o suma de atributii.

Oricum, tinand cont ca C.D. se intruneste o data la saptamani sau luni de zile, e musai sa delege din responsabilitati (treburi) celor care vor fi mai des prin sediu.

Dragul meu Mihai, cand o sa aiba cineva salarii in FSA noi vom fi oale si ulcele...

Eu sper si cred ca nu.

Contabil trebuie platit;

Jurist trebuie platit;

Responsabil contracte media si sponsori trebuie platit;

Organizator competitii trebuie platit;

Cum va imaginati ca poate functiona o structura nationala fara acest minim personal?

Cine ii coordoneaza (ca va fi presedinte, vice sau secretar) trebuie de asemenea platit, chiar daca va a avea in prima faza (ca si cel cu sponsorii) o cota din incasari.

Fara acest buget federatia este de fapt "oale si ulcele" din fasa.

De aici rezulta interdependenta statut - organigrama (altfel organizam/statuam doar ceva ipotetic si nefunctional)

Eu sper si cred ca nu.

Contabil trebuie platit;

Jurist trebuie platit;

Responsabil contracte media si sponsori trebuie platit;

Organizator competitii trebuie platit;

Cum va imaginati ca poate functiona o structura nationala fara acest minim personal?

Cine ii coordoneaza (ca va fi presedinte, vice sau secretar) trebuie de asemenea platit, chiar daca va a avea in prima faza (ca si cel cu sponsorii) o cota din incasari.

Fara acest buget federatia este de fapt "oale si ulcele" din fasa.

De aici rezulta interdependenta statut - organigrama (altfel organizam/statuam doar ceva ipotetic si nefunctional)

Eu iti spun ca singurul care va fi platit va fi contabilul, pentru ca nu vor fi fonduri, deoarece momentan comunitatea nu este dispusa sa plateasca!

Daca comunitatea doreste sa fie bine reprezentata, atunci e musai sa plateasca si sa inteleaga ca acest "momentan" trebuie depasit rapid.

Oricum statutul ar trebui gandit in perspectiva urmatorilor 10 ani si nu calat pe primul an de functionare.