Sign in to follow this  
D13-th_Mytzu

Dezbatere probleme statut - Art. 21

Recommended Posts

Dat fiind faptul ca avem 2 opinii diferite, asa cum a propus Mytzu propun sa se voteze pentru sau contra, pentru ca dupaia se va intelege ca eu si Mytzu avem ceva de impartit si nu e asa!

In legatura cu atributiile vizavi de structurile viitoarei FSA acestea vor fi elaborate ulterior infiintarii acesteia. Din punctul meu de vedere consider ca nu e o mare diferenta privind activitatea structurilor fata de structurile in care activam noi!

Va exista o conducere si organe de executie care impreuna vor indeplini sarcinile conform Regulamentului de organizare interna.

Inatai AG voteaza structurile;

Apoi CD propune persoanele de conducere si traseaza atributiile principale ale acestora;

Organele de conducere vor primi voluntarii in structuri;

Structura va elabora Regulamentul de organizare interioara si va elabora atributiile specifice in baza atributiilor generale;

Va crea organigrama in cadrul structurii;

Ulterior va veni cu o strategie in fata CD de a fi aprobata.

Cam asa vad eu!

Ce scrii tu acolo este ok luat separat, insa integrat in context nu este ok, de ce spun asta: noi obligam cluburile prin statut sa dea cate un reprezentant pt. comisii si directii, dar noi nu stim ce rol au aceste comisii si directii si mai ales ce atributi vor avea acei reprezentanti, ca pe viitor se va incerca sa se faca ceva, e o chestie, insa atata timp cat noi nu stim ce atributii avem ca membri ai comisiilor/directiilor, chiar nu este ok si logic sa obligam oamenii sa faca parte din aceste comisii/directii.

Putem modifica articolul in felul urmator: Art. 21 pct l) Daca CD decide in acest sens, sa aiba cel putin un reprezentant in cadrul unei directii sau comisii din cadrul federatiei. si in felul acesta am impuscat 2 iepuri dintr-o lovitura.

Ce scrii tu acolo este ok luat separat, insa integrat in context nu este ok, de ce spun asta: noi obligam cluburile prin statut sa dea cate un reprezentant pt. comisii si directii, dar noi nu stim ce rol au aceste comisii si directii si mai ales ce atributi vor avea acei reprezentanti, ca pe viitor se va incerca sa se faca ceva, e o chestie, insa atata timp cat noi nu stim ce atributii avem ca membri ai comisiilor/directiilor, chiar nu este ok si logic sa obligam oamenii sa faca parte din aceste comisii/directii.

Putem modifica articolul in felul urmator: Art. 21 pct l) Daca CD decide in acest sens, sa aiba cel putin un reprezentant in cadrul unei directii sau comisii din cadrul federatiei. si in felul acesta am impuscat 2 iepuri dintr-o lovitura.

Propun urmatoarea reformulare: l) In urma aprobarii atributiilor structurilor FSA de catre CD, acesta aproba numarul reprezentantilor membrilor afiliati, in cadrul structurilor. Membrii afiliati au obligatia participarii cu cel putin un reprezentant in cadrul unei structuri din cadrul federatiei.

Prin aceasta reformulare cluburilor vor sti care sunt structurile, precum si atributiile acestora.

l) In urma aprobarii atributiilor structurilor FSA de catre CD, acesta aproba numarul reprezentantilor membrilor afiliati, in cadrul structurilor. Membrii afiliati au obligatia participarii cu cel putin un reprezentant in cadrul unei structuri din cadrul federatiei.

mi-ai dat o idee foarte buna, check this out:

Art. 21

Membrii F.S.A. au urmatoarele obligatii:

...

pct l) Sa participe cu reprezentanti in cadrul unei structuri din cadrul Federatiei comform deciziilor CD cu privire la functionarea interna a Federatiei

l) In urma aprobarii atributiilor structurilor FSA de catre CD, acesta aproba numarul reprezentantilor membrilor afiliati, in cadrul structurilor. Membrii afiliati au obligatia participarii cu cel putin un reprezentant in cadrul unei structuri din cadrul federatiei.

mi-ai dat o idee foarte buna, check this out:

Art. 21

...

pct l) Sa participe cu reprezentanti in cadrul unei structuri din cadrul Federatiei comform deciziilor CD cu privire la functionarea interna a Federatiei

Cu un mic amendament:l) Sa participe cu reprezentanti in cadrul structurilor din cadrul Federatiei comform deciziilor CD cu privire la functionarea interna a Federatiei

Corect.

In aceiasi idee as propune si rezolvarea ptlui k), adica acesta:

Art 21 pct k) Sa participe anual la cel putin o competitie din calendarul competitional al F.S.A;

, dupa cum urmeaza:

Art. 21

...

pct l) Sa ia parte la competitiile patronate de Federatie comform deciziilor CD cu privire la implicarea membrilor Federatiei in calendarul competitional

Corect.

In aceiasi idee as propune si rezolvarea ptlui k), adica acesta:

Art 21 pct k) Sa participe anual la cel putin o competitie din calendarul competitional al F.S.A;

, dupa cum urmeaza:

Art. 21

...

pct l) Sa ia parte la competitiile patronate de Federatie comform deciziilor CD cu privire la implicarea membrilor Federatiei in calendarul competitional

splendid!

Deci sa inteleg ca asta a fost? Integrez modificarile si completarile?

Astept raspuns din partea voastra!

Pai in primul rand imi cer scuze ca am fost cam absent in ultima perioada insa am naspauri pe la servici (visez urat in fiecare seara pe tema asta.. noobi infecti). In principiu ar trebui sa trecem la vot pe temele disputate si care nu au mai fost discutate in ultimile 2 saptamani, insa cer oleaca de indulgenta pana cand reusesc saptamana asta sa imi fac un tzar de timp ca sa mai trec odata prin tot ceea ce s-a discutat sa vaz ce si cum si sa bag la vot.