Sly

Trecerea hotarelor si intrebari legate de documentatie

Recommended Posts

Intrebari de blonda: 1. In momentul de fata e nevoie de pasaport ca sa treci in Republica Moldova? 2. Cum trebuie procedat cu replicile la vama? N-as vrea sa fiu tratat ca un terorist pe acolo.

Cheers.

Intrebari de blonda: 1. In momentul de fata e nevoie de pasaport ca sa treci in Republica Moldova? 2. Cum trebuie procedat cu replicile la vama? N-as vrea sa fiu tratat ca un terorist pe acolo.

Cheers.

1. In decembrie 2010 am trecut de mai multe ori in RM si nu am avut nevoie decat de pasaport actele masinii si daca e cazul o imputernicire de la firma de leasing ca parasesti tara. Cetatenii moldoveni insa au nevoie de visa sa intre in Romania.

2. N-am idee.

rog frumos administratia site-ului sa creeze o categorie aparte pentru Jocurile din Republica Moldova.

Va multumesc anticipat.

Daca se poate, pe forumul vostru http://airsoftmoldova.info/forum/index.php ,sa se creeze o sectiune si in limba romana,pentru noi muritorii.

Mi-am facut cont dar...

Mersi!

M-am uitat si eu... m-au durut ochii si era sa cad jos de pe scaun. Trebuie google chrome cu traducator inclus.

1. In decembrie 2010 am trecut de mai multe ori in RM si nu am avut nevoie decat de pasaport actele masinii si daca e cazul o imputernicire de la firma de leasing ca parasesti tara. Cetatenii moldoveni insa au nevoie de visa sa intre in Romania.

2. N-am idee.

Aia e problema... N-am pasaport si nici chef sa-mi fac...

rog frumos administratia site-ului sa creeze o categorie aparte pentru Jocurile din Republica Moldova.

Va multumesc anticipat.

Daca se poate, pe forumul vostru http://airsoftmoldova.info/forum/index.php ,sa se creeze o sectiune si in limba romana,pentru noi muritorii.

Mi-am facut cont dar...

Mersi!

M-am uitat si eu... m-au durut ochii si era sa cad jos de pe scaun. Trebuie google chrome cu traducator inclus.

2. N-am idee.

Aia e problema... N-am pasaport si nici chef sa-mi fac...

Pasaportul temporar se elibereaza pe un an de zile si ti-l da in aceeasi zi...duci actele dimineata pe primaverii si dupa amiaza il ai ...

Hm Hm...cu replicile aveti grija. Anul trecut un prieten de-al meu a trecut cu una in portbagaj. Omul o uitase acolo printre un morman de bagaje. La dus n-au fost probleme ca nu s-a uitat nimeni in portbagaj, dar la intors...au vrut sa-i dezmembreze masina. A avut de furca si n-a scapat pana n-a facut replica bucati in fata vamesului sa se lamureasca ala ca-i electrica si nu altceva.

Ihi si eu tocmai am terminat de citit de pe blogul lui Grasu ce experiente a avut prin Rep Moldova.

Care vrea bataie, pot sa i-o administrez eu gratis si face economie de drum pina la Moldova. Nu ca a-s fi eu vreun bataus, dar ce nu face omu din dragoste de tara...

Guest

man aia a fost demult..partea buna e ca la moldoveni maninci si bei si te distrezi de nai aer..da si mardeala iti iei cateodata:))..nooo glumesc..is baieti de treaba..

Cu pasaportul vad ca s-a clarificat.

In privinta replicilor:

a. In primul rand nu le ascundeti departe.

b. De dorit sa completati declaratia vamala. Unde notati ca sunt jucarii airsoft.

c. Purtati-va calm, fara prea multe emotii.

d. Spuneti ca genul de activitate e frate cu paintball-ul.

e. Sa aveti ceva bile si un acumulator pe aproape, pentru a explica cum functioneaza.

f. De indicat pretul mai mic de 200 euro.

g. In caz de ceva noi avem niste certificate ce confirma prin expertiza ca acestea nu sunt doar de cat niste jucarii.

h. Si numaidecat de prezentat invitatia.

Uite asta e procedura, a mers de fiecare data la plecarea in Ucraina (2 ori pe an).

Dar de obicei e mult mai simplu, se ajunge doar la prezentarea replicii si cu asta controlul vamal ia sfarsit.

O mica notita, din cate stiu luna precedenta au avut loc verificari la Albita, asa deci punctul dat e de dorit de ocolit in timpul apropiat.

Dar ce asi recomanda eu:

Gasiti telefonul de informatii de la Departamentul vamal, sau cum se numeste el, si nu ezitati sa va consultati.

Apropos de bataie, asa fenomen practic lipseste.... majoritatea sunt plecati peste hotare.....

Cu arestarile masive din vamile romanesti din ultimele zile, mie mi-e frica si de excesul de zel al vamesilor romani nu numai de ceilalti. Daca am norocul sa dau peste un vames care nu a auzit de airsoft si descopera arsenalul, am sanse sa fiu tratat ca un terorist si perchezitionat si in cur la -20 grade?

Oare nu-i mai simplu pentru noi sa primim musafiri?

ca sa vina musafiri, trebuie viza. Ce inseamna asta, o saptamana in cozi interminabile la ambasada romaniei, cu trezirea la 5 dimineata, extras din cont de la banca cu suma minima de 500 euro :)

ei bine sa lasam tragicul din discutiile noastre, cine vrea o sa ajunga acolo unde doreste :)

hai sa nu umplem postul cu multe chestii ce nu au nimic in comun cu mesajul acestui post. personal as trage o fuga pana in moldavia dar cine ar mai merge ... la vama albita nu o sa fie probleme (mi-a soptit cineva )

wtf fratie:))

- ieri am venit - merg de cel putin o data pe luna in rep moldova din 2005 si nu am luat inca bataie (desi am fost la baute, am mers pe strazi la 3 dimineata, am fost in cluburi etc)

- ieri am trecut prin albita si nu sunt nici un fel de probleme

- iti trebuie pasaport si imputernicire daca nu e masina ta (cum s-a spus si mai sus)

- data viitoare am sa iau o replica de airsoft de test, sa vad ce probleme pot sa am:)

- eu abia astept sa merg sa joc la ei:)

Cand au fost trupe rusesti in Moldova, dupa episodul cu Transnistria? Stiam ca doar in zona disputata, Tighina-Tiraspol-etc au fost si inca sunt.

trupele rusesti raman si pina acum pe teritoria transnistriei (din motive intelese tot de rusi). Pe teritoriul Republicii Moldova trupele rusesti nu au calcat de cind exista Republica Moldova ca stat independent. in fine asta-i politica si nu are nici o tangenta cu tema...

Sotia mea este din RM si asta inseamna ca odata la citeva saptamini (vreau -nu vreau ) merg la ei acolo.Oamenii sunt extraordinari si locurile foarte frumoase.Mai greu cu rusa,da' se rezolva

Un event in RM? De ce nu?Stiu sigur ca (lasand formalitatile la o parte) de la noi din Bacau ar veni ceva lume.Ce naiba,am 4 eventuri anu' asta,am avut si anu trecut,vreo doua sunt inafara tarii...iar eu sa nu pot merge citiva km mai la est? (da' numa' citiva,stopping short of the Dniestr western banks )

Nah,acuma singura problema este vama.Poate ca la noi vor intelege despre ce este vorba,desi nashpreashcrede...insa la moldoveni in frontiera e cam greu.Nu stiu cum si ce ,dar poate ar fi bine daca cineva ar lamuri acest aspect.

Enfin,nu e capat de tara o replica si nu cred ca ar pati vreunul ceva in frontiera.Dar parca sa merg in RM si sa imi confiste sau opri replica in vama nu prea e cool...

Daca'i greenlight la replici,count me in.Anyways...unde se inscrie omu' si cum /cand se plateste,harti/misiuni/etc?Deadline la inscriere/plata?

PS- subscriu la treaba cu limba forumului MD (si) in romana...nu de alta,da' eu is cam certat cu limba rusa...

Pai tocmai, trupe rusesti in chisinau? Wtf? Nu cumva erau maldavanii nostri care vroiau sa invete minte 2 cete de beleuzi (unii rumunski, altii russki)?

Guest

oameni buni, treaba cu bataia a fost acu 1000 de ani..wtf..mie si rusine ca am postat cacatul ala,scuze moldovenilor....intrebare:..la ce mama dracului imi trebe pasaport ca sa merg acasa ? ca moldova e acasa ce pula mea...super baieti,atmosfera excelenta,oameni dintr-o bucata..nici nu vreau sa ma gandesc ce party iese dupa un meci cu fratii..ahhhhhh..grasu va liubliu tibia..(rusa dupa ureche:))) ..

Dupa experienta a cateva drumuri in Republica Moldova pot sa raspund:

1. Trebuie pasaport, si procura pentru masina daca e pe firma, eu am facut-o chiar la notar (asta dupa ce a trebuit sa las o tura masina in vama). Daca ai procura prin fax de la firma de leasing fac figuri, vor exemplarul original cu stampila. Cerinta cu procura este a partii moldovenesti, ai nostrii n-au nici o treaba. Pentru masina se plateste o taxa ecologica, in functie de numarul de zile pe care le stai. La fiecare intrare si iesire mi s-a verificat seria de sasiu, portbagajul, etc. Ideea e ca nu treci cu o replica neobservata.

La intrare inapoi in România, partea româna te verifica mai amanuntit decat moldovenii, am vazut masini pe care le dezmembrau (probabil gasisera ceva suspect). Esti verificat si tratat, interogat, ca un suspect de contrabanda. Ii intereseaza in special tigarile si alcoolul, asa ca nu va complicati viata pentru cativa lei.

Se pierde foarte mult timp in vama, asa ca prevedeti asta in planurile de calatorie - probabil din cauza arestarilor in masa din perioada precedenta si a tot felul de reduceri de personal.

2.Cu replicile nu stiu, dar presupun ca cel mai bine le declarati la ambele vame. Toata lumea te intreaba daca ai ceva de declarat, asa ca mai bine o faci la intrare in Moldova, decat sa le gaseasca ei la iesire. Mai sigur intrebati la serviciul vamal: http://www.customs.gov.md/

Off topic: Pentru ei e destul de greu sa ia viza de Romania, se sta mult la coada la ambasada, ai nostri le pun bete in roate, etc. Am invitat pe cineva de acolo sa vina, si a zis ca e mai simplu sa ia viza de Schengen, sa mearga pana in Ungaria, sa vizeze ca au intrat in Schengen si apoi sa viziteze Romania, decat sa stea 2 saptamani la ambasada si sa indeplinesca nu stiu cate conditii. Din 3-4 surse am aflat ca sunt satui de modul in care sunt tratati de ambasada româna la Chisinau, pentru o amarata de viza.

In rest, se bea si se mananca pe saturate, lumea e civilizata, m-am simtit ca acasa. Starea soselelor este mai proasta ca la noi, asa ca asigurati-va ca aveti o masina cu suspensii rezistente. Motorina in schimb este sub 1 Euro.

Este muuuuult mai usor pentru noi sa mergem (chiar si la airsoft) in Moldova decat sa vina ei la noi.

salut

scuza ca nu scriu bine in romana

am fost acum la paste la Molduva cu pistol airsoft pe co2 si la isiere din molduva mi a fecut probleme si a vrut se confisce, si am certat cu ii, cica nu este voi nici la pintbul in Molduva si trebe permis, a vrut se trimite pistol la expertiza si sa vin dupa o luna se ved rezultate daca poti se eu, sau se merg la minister si se scot permis, dupa mult timp a anceput se scriu declaratie pentru expertiza, si nu a gesit Nr sereial sau model atc.. si sa a vb intre ii si mi a lesat se plec cu el , dar a fost apruape se fie confiscat, cine mai merge pe acolo se printaza legile ca sa arate la prost de la vama !!!

nu e prost... e prea hitru (si probabil corupt).

era vamesh din partea Moldovei sau Romaniei?

pe de alta parte...poate chiar si .... duce lipsa de informatie.... toti vamesii din directia Ukrainei...demult stiu ca exista Airsoft si arme Airsoft si de fiecare data chiar le este vesel cind mergem spre Ukraina... ne roaga sa le dam voie sa impuste din jucarele

pe de alta parte... nu sunt sigur, dar tind sa cred ca nimeni din airsofteri moldoveni nu a fost in Romania in asa calitate (tot setul) si de aia... au si ashtia un shok ("cultural") cind vad un AK-74 sau M-16 )

in orice caz... toate armele de airsoft corespund si nu contrazic Legislatia Republicii Moldova. Principalul...e sa declari deskis ca ai o Jucarie, care seamana (e o replica) a unei arme.

sa nu aveti obiceiuri de a glumi la intrebarea >>>

V:ce ai acolo?

T:un AK-47 (zimbind)....

cu vameshii in genere nu e de glumit ) asa le e serviciu...

Salutari!

Am un amic care e vames si mi-a zis ca in cazurile replicilor, la pistoale mai ales (unde e mai usor), e bine daca il aveti in cutia originala, cu tot cu manual inauntru si eventualele chei de desfacut, bile de proba si gaz/baterie (stiu ca astea s-au mai zis dar asta este). A zis ca in momentul cand declarati ca aveti o jucarie, replica dupa arma adevarata si o scoateti din cutie, cu manual, cu toate cele, ei isi vor da seama ca nu e arma adevarata (armele adevarate nu vin in cutii de carton ieftin ) si aveti o sansa sa evitati diversele divergente. In acelasi timp a recomandat sa nu fie ascunse pe cine stie unde, sa nu devina ei suspecti.