Cyclops

Programare Puxing 777

Recommended Posts

Ii rog pe cei care stiu sa ma ajute sa programez statia PX 777 ca sa o pot folosi la jocuri. Eu am incercat cu manualul si cu frecventele PMR, dar nu reusesc sa o imperechez cu cealalta statie pe care o am. Cred ca sunt eu batut in cap, sau trec ceva cu vederea

Va multumesc anticipat

salut, si eu m-am chinuit cu statia pana am ajuns la urmatoarea chestie

pentru canalul 2 la un pmr normal trebuie sa pui frecventa puxingului la 446.020 (daca nu ma insel)

pentru canalul 3 - 446.030

si asa mai departe.Cu subcanalele nu stiu cum e...

pmr1 = 446.00625

pmr2 = 446.01875

pmr3 = 446.03125

pmr4 = 446.04375

pmr5 = 446.05625

pmr6 = 446.06875

pmr7 = 446.08125

pmr8 = 446.09375

adica setati si stepping la 6.25 ca 777 stie sigur. altfel cu stepping de 5 sau 10 cam iesiti pe langa canale...

cred ca il cheama "channel spacing" la voi

Fix cu frecventele astea am incercat si nu s-a imperecheat, acum cand am incercatla primele 2 cu

1 = 446.000

2 = 446.020

Am reusit sa imperechez... ce nu inteleg eu e de ce nu merge cu frecventele oficiale, si daca tot merge cu frecventele astelalte, care sunt restul pana la 8?

in meniu ai o optiune care se cheama step.

intri acolo si selectezi 6.25 ( dupa cum ti-a zis si mugur)

dupa aceea o sa poti sa le pui EXACT pe frecventele din lista aia, si o sa se pupe si cu cele oficiale. bafta.

cu subcanalele e mai cantec in schimb, smecheria aia n-o mai dau din casa decat pe bere( in mana, ca bere teoretica am de 2 cisterne pana acum, toata lumea "Imi da o bere cu prima ocazie".. a dreq ocazie nu vine niciodata.

Si cum ajung la setarea STEP? ca la mine sare direct de la 14 la 21 in meniu, iar STTEP e 18. Zice in manual ceva de functiile 14-19 "in Frequency mode" dar nu ma prind sa ajung acolo...

LE. M-am prins cum e cu Freq mode... incerc mai departe

LLE: In caz ca mai foloseste cuiva... https://www.argentdata.com/files/px-777.pdf

Edited by Guest

intra pe www.radioamator.eu fa-ti cont zi ce problema ai si te scot baietii in 2 secunde.

altul care a facut un puxing in 10 minute este tag, de la bebelusi.

In sfarsit am canalele 1-8 functionale... Pentru alte functii ale statiei pe care nu sunt in stare sa le dibuiesc, cred ca o sa dau candva, face 2 face berea ceruta / promisa

App, comparand frecventele de pe wiki cu cele ale lui mugur, se pare ca ale lui mugur au fost mai corecte (pt cine nu vede diferenta este vb de "0" de dupa virgula dinaintea restului de zecimale)

intra pe http://www.radioamator.eu fa-ti cont zi ce problema ai si te scot baietii in 2 secunde.

altul care a facut un puxing in 10 minute este tag, de la bebelusi.

http://www.radioamator.eu/cb-pmr446/programare-statie-pmr/

Fiind vorba de programare radio, intreb si eu pe cine stie; cum pot ajunge la meniul de self programming la o statie Puxing 888?

La Puxing777, am vazut cum se poate ajunge la meniul de programare in documentul pdf al lui Cyclops, ; la 888 nu functioneaza asa...

LE: Nevermind, am rezolvat-o singur pana la urma...