Corialis

intrebare

Recommended Posts

Amu nu vreau sa dau cu parul, dar devine enervant sa bat sute de Km ca sa aflu unde va fi urmatorul concurs/event de airsoft. tot discutam, dar de facut vad nimeni nu face nimic. Am si eu o intrebare pe cand un calendar competitional/event pe anul 2011? Dragi mei, ma rog unii dintre voi nu toti, ha mai lasati deoparte considerentele ca pe aia nu ii invit ca nu ma inteleg cu ei si postati pe ASR sau unde doriti, numai sa postati ca organizati eventuri/competitii de airsoft. Nu de altceva dar orice club trebuie sa isi faca un calendar pe anul acesta sa vada unde/cand si cum poate sa mearga. O fi jocul/ sportul asta transpus din viata reala dar nici chiar asa.

Noi am incercat sa facem o lista cu ceea ce stiam, si am ajuns la astea (ca si intalniri)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Martie 12 - Concursul de Airsoft CQB- Cluj

Perioada de inscriere terminata!!

------------------------------------------------------------------

Aprilie 2011 - Special OPS Romania - Timisoara

http://www.box.net/shared/y72axh3e6r

Se ofera premii de 4000 euro, taxa de inscriere 50 euro/persoana

-------------------------------------------------------------------

Mai 6-8 - Borderwar III - Cehia - 650 participanti (~40 romani)

viewtopic.php?f=4&t=9261

-------------------------------------------------------------------

Mai 13-15 - Operation "Fulcrum" - Bulgaria - 270 participanti -

info http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=9402

---------------------------------------------------------------------

Iunie 2-5 - FOREST WARFARE 2 - Bacau - 140 participanti

viewtopic.php?f=4&t=10476

----------------------------------------------------------------------

Iunie 3-5 - LA REVOLUCION! - Tulnici (Tabara Galaciuc) - 140 participanti

viewtopic.php?f=4&t=10576

Iunie 9-12 - "Supravietuire pe muntele Ghitu" - organizatori AirsoftPark&Co ~ 40 participanti

Iunie 29-Iulie 2 - Berget 9 - Sweden - Härnösand - 1700+ participanti (~50 romani)

viewforum.php?f=72

Iulie 25-31 - Tabara de supravietuire in Carpati by HAT

Iulie 27-31 - Cupa "DACIA REX IRON TEAM ROU"-2011

-------------------------------------------------------------------------

August 13 - S.T.A.L.K.E.R. 2011 - Estonia - ~200participanti (~7-8 romani)

info aici http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=9758

-----------------------------------------------------------------------

1-4 Septembrie 2011 - The Gathering 2 - Bradulet - organizatori Airsoft Alliance& AirsoftPark ~ 270 participanti

------------------------------------------------------------------------

Fara o data certa:

"Mind Games - hunteering, sniping and survival" - probabil la sfarsitul primaverii - organizator Rhyno ~ 25 participanti

"Strike force competition" - sfarsitul lunii august - organizat de CSA ACVILA

Edited by Guest

Corect Sebanule.

ce vreau eu sa zic este:

Exemplu

ACD deva: Joc event pe date de: 01.03.2011

Sibiu: : Joc/event: 01042011

Cluj: 01052011

Bucresti: 06092011

.......

etc

ceva in genul asta.

O centralizare a jocurilor ce vor fi organizate sau sunt in proiect anul acesta.

Dupa testul facut impreuna cu HAT in 2010 si plecand de la tabelul si raspunsurile celor chestionati aici: viewtopic.php?f=6&t=9689&start=15 va pot anunta ca incepand cu luna aprilie se va organiza cel putin 1 joc/luna la Lehliu pe sistem competitie cu arbitrii si premii substantiale.Jocurile vor fi cu scenarii fixe,predefinite care se vor prezenta cu 3-5 zile inainte .Tot ce ramane de anuntat este saptamana din luna in care le vom organiza,oricum vom face astfel incat sa nu se suprapuna cu alte eventuri de la noi sau din stainatate.Standardele privind amenajarea spatiului de joc si a conditiilor de desfasurare vor fi peste cele de anul trecut .

La Bradulet:

- "Mind Games - hunteering, sniping and survival" - probabil la sfarsitul primaverii - organizator Rhyno ~ 25 participanti

- "Supravietuire pe muntele Ghitu" - 9-12 iunie - organizatori AirsoftPark&Co ~ 40 participanti

- "The Gathering 2" - 1-4 septembrie - organizatori Airsoft Alliance& AirsoftPark ~ 270 participanti

@swarm , cred ca Corialis exact la asta se referea....nu poti sa ai un calendar in care sa spui..pai noi luna asta o sa facem ceva dar nu stim in care saptamana, luna viitoare la fel...Daca avem datele exacte trecute intr-un calendat, se pot organiza si celelalte cluburi, si ar trebui sa avem o agenda destul de incarcata

@ mihai nu am trecut si eventul propus de Rhyno pentru ca inca nu se stie o data a lui

de acord cu tine dar...daca sa zicem intr-o luna e o competitie in primul weekend si noi punem jocul in al doi-lea weekend si e ploaie,il mut in al trei-lea,vreti sa pun un calendar doar de dragul de a fi un calendar,noi schimbam data in functie de vreme si de cea ce vor participantii pentru a ne asigura ca avem un numar maxim de oameni prezenti.Jocurile de la lehliu nu sunt practic eventuri,ci mai mult forme primitive de concurs de airsoft cu premii si abitrii.Eventul presupune altceva. oricum o sa incerca sa schitez un calendar.

LE:

10 aprilie #1

15 mai #2

19 iunie # 3

17 iulie #4

21 august #5

18 septembrie #6

16 octombrie #7

6 noiembrie # 8

toate competitie vor fi pe baza de inscriere cu numar fix de oameni prezenti intre 40 si 60 in functie de

scenariu.Va exista o taxa de inscriere din care se vor platii arbitrii si care va contribuii cu o parte la

valoarea premiilor .Se doreste pe cat posibil inscrierea de sqaduri si nu de jucatori individuali(dar si ei sunt bineveniti)

Echipele se vor face cu cel putin 2 zile inainte deacea seriozitatea in inscriere la joc e foarte importanta

pt ca daca nu vi,privezi echipa de 1 om.

Cu alte detalii vom revenii prin martie cu cel putin 3 saptamani inainte de primul joc.

pe langa acestea vor fi jocuri normale de antrenament cu aceleasi scenarii ..in fiecare weekend in care vremea va fi favorabila.

confirm 100% ce spune Swarm si adaug ca ne-am saturat de: neseriozitate, de vrajeala, de lucrul pe genunchi, de vorbe goale, de indisciplina, de jocuri penibile, de lipsa "chefului", de abandon.

Competitia sportiva inseamna seriozitate, organizare perfecta, sanse egale, fairplay, efort pentru depasirea limitelor personale,

Nu va ganditi ca trebuie sa fiti atleti. Scenariile create o sa scoata invingatori pe cei care respecta regulamentul, pe cei care lucreaza in echipa, tactic, inteligent, fara poticneli, comenzi ferme-executie. Ies in evidenta liderii dar si oameni speciali care stiu bine sa joace airsoft.

competitia sportiva este arena in care orice club poate sa arate de ce este in stare intr-un cadru controlat de arbitrii 100%; Este in acelas timp oportunitatea sa aflam cine stie sa joace airsoft CORECT, CINSTIT, FAiRPLAY

saionara.

Deja am ajuns la 2 evenimente care se suprapun....

Si CSA ACVILA va organiza o copetitie sportiva "Strike force competition", editia 1, la nivel national la sfarsitul lunii august! Poate va fi cea mai interesanta abordare de pana acum! Sa speram ca vom fi la inaltime!

iar evenimentul lui Mihai in acelasi timp cu cel organizat de ACD... ce sa mai zic. vb una facem alta

iar evenimentul lui Mihai in acelasi timp cu cel organizat de ACD... ce sa mai zic. vb una facem alta
Si ce e rau in asta? Mihai a facut un lucru bun cu "Kerosen", in exact aceiasi data (30-31 iulie) am facut si eu TSW 2011 (50 oameni din toata tara) si cred ca a iesit la fel de bine, la fel ai facut si tu si asa mai departe. Personal cred ca, cu cat mai multe eventuri de gen cu atat mai bine. Faptul ca se suprapun la data arata ca numarul lor s-au inmultit si trendul este ascendent, un lucru de aemenea bun pe care il salut ...

da si nu. cand am inceput acest topic idea era ca sa ne punem de acord cu ce si cand facem. in momentul de fata este haos total in toata tara. evenimente care nu se anunta, evenimente care se suprapun cu altele. fara suparare fratilor dar parca doream o federatie, o unitate, dar se pare ca nu se doreste. ce am propus eu a fost un calendar sanu incurce pe nimeni, un calendar competitional national. dar se pare canu se doreste acest lucru. ma rog e doar parerea mea personala, poate gresesc, dar asa ar fi corect sa facem daca chiar dorim sa facem ceva in privinta airsoftului in Romania.

Edited by Guest

Nu am cum eu sa renunt la o oportunitate de a face un event (ma refer la logistica) si pe care eu il pot face doar in X data, doar fiindca si tie ti s-a potrivit tot data aia. Tu te gandesti nitel ce spui? orice data ai alege pe cineva tot va incurca !

Vezi sa nu amesteci eventurile cu competitiile. Daca tu stii de "competitii" care s-au suprapus zi-ne si noua sa nu murim fraieri.

da, il anunti cu cateva luni inainte.fara suparare mugur nu cred ca poti face un event in doar o saptamana, ca atunci ti se iveste sa ai terenul liber.

Pana una alta tu scrisesei de competitii (calendar competitional) si pe mine alea nu ma intereseaza, drept pt care imi cer scuze ca m-am bagat. Iar eventuri nu a anuntat nimeni cu o saptamana inainte, e aberant si imposibil in orice caz.

Daca imi zici un event care nu s-a anuntat CU MULT timp inainte te cred. Chiar si alea private se anunta cu mult inainte altfel vine pulea la ele...iar asta cu "open" si "private" event e o chestia ca aia cu ou' si gaina. depinde pe cine intrebi...

ok poate m-am exprimat gresit hai sa fie calendarul evenimentelor. Mugur nu ar fi corect ca la inceput de an sa zica fiecare ba uite eu vreau sa fac asta in aprilie, tu vrei sa faci asta in martie etc? sa numai fie talmesbalmesul care e acum?

Ba ar fi si corect si nemapipomenit de frumos. Insa imi pare rau sa te deprim tocmai eu, dar traiesti intr-o tara de cacat. De oameni nu zic nimica, niste domni toti...

Exemplu concret: Ma duc la X tabara ca sa discut un pret, imi zice ca pretul mi-l spune / cap de vita furajera cam cu 2 luni inainte de data aia la care vreau io, ba mai mult nu ma lasa sa rezerv tabara cu juma de an inainte. Dupa aia, io ma duc la cine administreaza minunea de locatie de langa X tabara, si acolo imi iau alte mui: "stati putin domne ca aci in functie de cum e primavara, aveti sanse sa avem alunecari de teren de nu mai recunoasteti zona in vara darmite sa mai si jucati!"

Pe scurt: organizeaza tu unul cu 150 de participanti pe care sa il anunti in ianuarie, si sa vad ce faci cand pretul comunicat atunci devine aberant in august...si ca sa nu crezi ca is imbecil: ASTB organizeaza la anul un event national 100% mil-sim. Dupa creieru' meu presimt ca o sa am maxim 50 de insi la el )

Dupa cum vezi l-am anuntat anul asta in august, deci si daca il fac in ianuarie tot corespund rigorilor tale. Insa ce faci daca nu mai pot sa il fac sau nu se mai merita? Nu ai ce... este?

ASTA e tara in care traim, Corialis...

Aici sunt 2 aspecte de discutat Albert:

1. Noi nu am organizat un event de airsoft, ci unul dintre jocurile pe care le organizam de maximum 2 ori pe an, respectiv jocuri de wk-end!

2. Gresala noastra a fost ca acest joc l-am numit mini-event si conform prevederilor acestui topic trebuia inscris aici.

Noi cei de la Acvila nu prea ne mai pasioneaza organizarea de event-uri nationale, pana cand nu vom constata o ridicare a nivelului jucatorilor si astfel ne-am hotarat sa organoizam max 2 jocuri pe an in timpul verii. Atentie sunt jocuri de wk-end! Faptul ca permitem inscrierea oricarui jucator si ca forma de organizare pare a arata ca a unui event noi nu organizam un event!

Te rog sa ma crezi ca nici macar nu mi-am dat seama ca pica in aceeasi perioada cu event-ul tau!

Iti scriu asta ca fara sa vreau am accesat acest topic si am vazut comentariile!

Urmatorul joc nu pot spune cand il voi face pentru ca habar nu am! Cine vine, vine... Deci chiar daca aparent vorbim de un event, acesta a fost un simplu joc de wk-end!

In curand vom anunta cele 3 competitii sportive pe care le vom organiza in aceasta toamna si vom tine cont de calendarul 2011.