Ciubi

achizitionare echipament militar RSR

Recommended Posts

Salutare camarazi.

Stie cineva de unde pot achizitiona echipament militar (efecte) din perioada RSR?

Ma intereseaza in special veston, boneta, pantaloni, cartusiera textila, peltite infantierist, insemne de arma.

La un moment dat am inteles ca era cineva de la Muzeul Militar care facea replici dupa echipament. Cunoaste cineva persoana?

Uite aici ce ziceau niste baieti acuma cativa ani http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1171176029

Daca ai vizitat deja acel post si/sau institutiile care apar imi cer scuze de fleim .

Daca nu sper sa reusesti sa gasesti ce-ti doresti si sa-mi trimiti si mie o insigna cu stema rsr ... poate si niste peltite din alea cu frunze de stejar.

Bafta maxima

LE: Let's ask the dok

LLE: Am gasit IM-ul unui tip de pe un forum militar tocmai intr-un post in care discutau despre un joc de airsoft intre ei. Acum e off-line. Cand il prind il iau la intrebari. Wish me luck!

Edited by Guest

incearca pe okazii.ro - efecte militare, era ceva pe acolo; am cautat si eu de la graniceri.

@Kiryll: de unde crezi ca am luat sacul de merinde gratis?

Insigne cu "Militar de frunte" am 2 (multumiri lui Dok), daca treci prin Bucuresti iti dau una.

@mil: vestonul kaki RSR ce marime este? Eu am deja unul marimea 52, talia II si abia ma incape.

@paiutul: sunt cu okii pe okazii

Ia legatura cu Wings (core) el este intr-o trupa de reenactment care are in componenta si angajati de la muzeul militar (foarte probabil sa cunoasca persoana in cauza).

Sunt foarte revoltat!

Astazi, Primaria Sectorului 2 a distribuit surplus militar RSR (nou!)

Gratis.

Pana sa ajung eu, deja le luasera toti aurolacii cu sacii...

Nu inteleg: Armata Romana distruge surplusul sau il distribuie gratuit aiurea, dar nu vinde catre colectionari nimic!

Singura consolare e ca acum poate apar pe alte siteuri, la vanzare.

Sau poate cunoaste cinvea vreun functionar din PS2, care mai are macar un veston si pantaloni.

Sunt foarte revoltat!

Astazi, Primaria Sectorului 2 a distribuit surplus militar RSR (nou!)

Gratis.

Pana sa ajung eu, deja le luasera toti aurolacii cu sacii...

Nu inteleg: Armata Romana distruge surplusul sau il distribuie gratuit aiurea, dar nu vinde catre colectionari nimic!

Singura consolare e ca acum poate apar pe alte siteuri, la vanzare.

Sau poate cunoaste cinvea vreun functionar din PS2, care mai are macar un veston si pantaloni.

nasoala faza,

sincer si eu m-ash fi zgariat pe ochi

Stiam de acum cativa ani ca era mare bataie pe cataramele de curea RSR ( nu inteleg de ce ) si ca le purtau ca niste smecheri, desi erau mult mai putine si nu mai afisau stema actuala a tarii.

PS: Da, vestoane mancate de molii date saracilor de generalul Ontanu Imediat, doi trei aurolaci o sa le puna pe net....

Eu zic sa nu te plangi. Ca si colectionar ( nu de militaria ), iti spun ca piesele care sa merite cu adevarat nu se vor achizitiona niciodata de la chilipirgii sau vulg ci tot de la un colectionar.

http://www.ps2.ro/www/ps2/stiri/721/Primarul-Neculai-On%C5%A3anu-sus%C5%A3ine-noua-moda-militar%C4%83-pentru-tineret-%C5%9Fi-le-a-oferit-gratuit-efectele-necesare

Multumita unui zîn, am facut si eu rost de o ranita si o curea. Ambele in stare perfecta, noi, asa cum au fost scoase pe poarta fabricii acum ... 40 de ani.

Ranita are o stampila clara a unei cooperative din Alexandria si un CTC din 29 iulie 1969 . Are un pic de mucegai pe suprafatza, in rest e materialul intact ( chiar pe tot spatele e o incercare de RIPSTOP cu o cusatura de intarire in patrate ).

Probabil voi face si niste poze mai incolo. Cheers.

Stiam de acum cativa ani ca era mare bataie pe cataramele de curea RSR ( nu inteleg de ce ) si ca le purtau ca niste smecheri, desi erau mult mai putine si nu mai afisau stema actuala a tarii.

Inca se folosesc ca moneda de schimb de catre baietii din TO. Dai o catarama, iei o pereche de bocanci americani, un Gerber/SOG, etc

am eu o catarama cu stema rsr... la centura de la servici . are si crestaturi cu baioneta pe ea ,11 la numar. probabil ca la ultima luna de armata, cel dinaintea mea, nu a mai avut chef sa taie... se gandea la liba

Pai mai sunt inca efecte de gen in uz ( ranite,centuri ).

Semne de arma si petlite (cu frunze de stejar) am si eu destule,nu stiam ca-s asa cautate.

O sa vad pe la mine pe la unitate daca exista ceva efecte de genul,casate dar in stare buna si va dau de stire .

Numai bine !

Pai mai sunt inca efecte de gen in uz ( ranite,centuri ).

Semne de arma si petlite (cu frunze de stejar) am si eu destule,nu stiam ca-s asa cautate.

O sa vad pe la mine pe la unitate daca exista ceva efecte de genul,casate dar in stare buna si va dau de stire .

Numai bine !

Ar fi binevenite!

Ranita si sac de merinde am obtinut, prin bunavointa generalului Ontanu si a catorva functionari de la primarie .

Ar fi de dorit, in primul rand, un veston de instructie (ceva mai mare de 52) si pantaloni.

De asemenea, un port-sector textil, petlite si insemnele de arma, precum si ... macaroane! adica grade de sergent sau caporal (textile, nu din alea de tablgiu).

Pai petlite metalice,semne de arma ( infanterie si tancuri ) am eu,si cred ca si un portincarcator textil (din alea avem si acuma )s-ar putea sa am.

Pe vremea aia se purtau mai mult din piele iar gradele erau mai mult de tabla.

Textile sunt acuma.

O sa ma interesez sa vad daca pot sa-ti fac rost de astfel de efecte .

Numai bine !

Vestele alea sunt asa de panoplie de impresie "artistica",eu am bagat un cutit in ea si..ghici?A intrat..

din cate imi aduc eu aminte.. alea sunt antischije si anti-gloante de pistolet... parca asa era denumirea.

..Doar cu denumirea,DA,asa am zis si eu,sau ma gandeam eu

pot sa ti fac rost de o vesta din asta in stare buna

http://www.ftr.ro/files/nr17/5.jpg

daca te intereseaza... pm.

Multumesc de oferta!

Eu intentionez sa-mi completez un echipament de soldat RSR - vesta este mai mult ca sigur din perioada "postdecembrista".

Insa cunosc pe cineva care probabil e mai mult decat incantat de asa ceva.

:lol: ..Doar cu denumirea,DA,asa am zis si eu,sau ma gandeam eu

nu neaparat. unele veste (fara placi) pot opri cu succes gloante sau schije.. dar pot fi vulnerabile la obiecte ascutite (cutite, sageti.. surubelnite)