Artistu`

THE GEAR CORNER - Discutii topic poze echipament complet

Recommended Posts

Aici puteti posta pe marginea pozelor din topicul ''THE GEAR CORNER - Topic poze echipament complet''

Discutii, intrebari, nemultumiri, caterinca.

HF

Arti.

@ciubi Accesorii: cartusiera RSR 198x?

noi ii zicem portincarcatoare. si este folosit si in 2010. adica, la mine la companie asa ceva se poarta.

ce ti-as recomanda, in privinta replicii, ar fi mai bine un ak cu pat fix. parca da mai bine.... dar, asta e doar parerea mea.

felicitari ca incerci sa pastrezi traditia....

@badmax: am uitat, da, i se spune "portsector"; denumirea de "cartusiera" mi-a ramas in minte pentru ca asa-i spuneau militarii in termen din unitatea langa care am locuit 25 ani....

faptul ca e folosit/a si astazi, spune multe despre calitatea materialului si executiei.

Da, replica o sa fie categoric alta. Lucrez de ceva timp cu Doktor la transformarea ei in PM model '63

L.E. siiii.... tineti-va bine.... daca avem timp (si Dok are bunavointa si disponibilitate ca si pana acum).... pregatiti-va pentru "Pistolul cal. 7.65 mm - model 1974 - Carpati" - pardon, calibrul 6mm.

@sebannu: da, am pus si descrierea numai ca vroiam ca RSR sa fie primul post!

*la ce standard a ridicat arti geardo'ul e greut sa postezi, dar cu toate astea, sunt incantat ca ne apropiem de vest (incet-grabisi).

***http://www.warjunkies.net/ploggerb3/

...

merge si deviantu pentru cei care folosesc, sa'l caute pe un pusti : BenjH ***

Noroc ca exista threadu asta in care se pot purta discutii pe marginea theadului de poze. sau google search pentru lamuriri.

i

se spune "portsector"; denumirea de "cartusiera" mi-a ramas in minte pentru ca asa-i spuneau militarii in termen din unitatea langa care am locuit 25 ani...
. O precizare: sunt doua lucruri distincte:

1. portsector, adica o gentuta cu trei despartituri in care intrau sectoarele (asa se numeau magaziile/incarcatoarele) de la AKM sau PPS-uri

Seamana cu asta, doar ca partea de deasupra era dintr-o bucata, nu din trei. Se prindea la centura

bexportsectorpouchmp5ne.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2. cartusiera, sau coaie, cum le ziceam noi. In ele se tineau lamele cu cartuse, citre cinci lame, cu cinci cartuse/lama.

fata:

2476345122058007700700.jpg

spate:

2476344992058007700700.jpg

Se prindeau de centura. Opt luni am purtat in ele, caramele, napolitane, pesmeti, mentosane...

Din pacate nu vad imaginile lui Artistu'

P.S. M-am prins, sunt in alta parte

O intrebare: centura e prinsa de vesta sau nu? De fapt doua intrebari ) E doar pentru pistol sau mai pui ceva pe ea?

centura nu e prinsa de vesta. o folosesc pentru pistol, maguri, pouch-uri, drop pouch, multitool etc

@Artistule, te-ai mai ingrasat sau te-ai imbracat gros?

P.S. Faine toale

merg pe premisa ca nu ploua

Da, am mai pus 10 kg pe mine... sa fie bine ca nu fie rau.

Arti, la centura aia se da partea din spate jos cu velcro ca sa pui acolo un tricou, o maslina ceva? Sau e doar padded belt cu molle pe ea?

e doar imbracamintea la centura cu molle...

Am si io un la vanzare pt cine vrea

100 de lei. Are inclusiv eticheta Condor pe ea. Never fielded.

artistu' am si eu o intrebare cu ce ti-ai inscriptionat pusca (albastrul ala fosforescent) ?

in call of duty mw 1 am mai vazut ceva asemanator, pvt jackson avea scris pe m4 "blue4" parca cu o vopsea din asta albastru fosforescent

unledxs.jpg