nashu

EAA

Recommended Posts

Salutare Tarabostes!

Am primit pe forumul Berget urmatorul PM:

----------

From: WhiteAce

To: nashu

Posted: Wed 20 Oct, 2010 22:14

Subject: Association? Quote message

Hey Nashu,

How is it coming with your nation wide society or association? Is there already such a thing?

If so, please contact the EAA (The European Airsoft Assciation) for lining up on the developement of the European regulations efforts they do.

There are already some 11 countries involved, includuing Sweden, The Netherlands and Portugal.

Cheers,

WhiteAce

-----------

Nu stiu daca s-a ocupat cineva, dar ar trebui sa delegam cumva un responsabil de PR extern pana se face federatia, care sa tina la curent si comunitatea. Propunere -Mihai.Grosan

Presupun ca se pregatesc sa faca vreo miscare la nivelul comisiei europene sau al parlamentului european.

Cu bine

sustin propunerea. are mihai grosean timp sa se ocupe si de asta? nu de alta dar poate mai sunt si altii ce ar vrea sa fie implicati. sa nu se inteleaga gresit dar e timpul ca toti cei care au ceva de spus sa si asume responsabilitati. so.. propuneri? advanced english and comunications skills necesaries -imho.

L.E. Mugurescu daca fac astia asa ceva eu anunt de pe acum ca intru in ilegalitate:))

Edited by Guest

ne baga la purtat capete orange la replici,si tot tacamul ca in alte tari de mare determinare?

daca da, eu ma-s lipsi cu drag.

Nu Mugur, dimpotriva, uite intrebarile adresate comisiei europene http://www.europeanairsoftassociation.eu/ :

1. Does the Commission agree that it should be possible to practise Airsoft freely and without hindrance in all 27 Member States (and that the game should thus be recognised throughout the EU)? If not, why not? If so, what measures will the Commission take to ensure that this happens?

2. Does the Commission agree that the product requirements for the Airsoft device should be the same for all 27 EU Member States? If not, why not? If so, what measures will the Commission take to ensure that this happens?

Aha, ok.

Nu de alta dar au unii niste reguli de mai bine ma apuc sa arunc cu bile din pumn, ca e tot aia...

Noi n-am fost cooptati in aceasta organizatie pentru ca n-avem reprezentare nationala. Vezi lista celor implicati - http://www.europeanairsoftassociation.eu/weblinks-national-airsoft-associations.html?lang=en

Afirmatia leader-ului EAA - "Guys we are looking for national airsoft associations. Not clubs. Associations need to be a governing body to represent all their players in the country. "

Iar nu suntem printre fruntasi...si cu toate astea avem ce n-au visat neam de neamul lor...

HAi sa ne uitam la ei si sa luam exemplu. Oamenii astia se bat cu toata lumea numai sa le fie bine. Din nefericire, in loc sa-i sprijinim ne certam si ne dezbinam... Asa a fost tot timpul in tara asta...

Imi permit o afirmatie vis-a-vis de ultimul lucru spus de Mihai: in acest forum nu am observat ca lumea sa se ocupe cu indeletniciri precum spamul, flameul sau si mai grav - dezbinarea, dimpotriva, vad in marea lor parte oameni hotarati faca, sau care isi doresc foarte mult sa vada realizat ceva calumea, eficient si mai ales reprezentativ pentru mai toti jucatorii din aceasta tara. Cu alte cuvinte vointa exista, doar ca se doreste facut intr-un anumit fel.

Imi permit o afirmatie vis-a-vis de ultimul lucru spus de Mihai: in acest forum nu am observat ca lumea sa se ocupe cu indeletniciri precum spamul, flameul sau si mai grav - dezbinarea, dimpotriva, vad in marea lor parte oameni hotarati faca, sau care isi doresc foarte mult sa vada realizat ceva calumea, eficient si mai ales reprezentativ pentru mai toti jucatorii din aceasta tara. Cu alte cuvinte vointa exista, doar ca se doreste facut intr-un anumit fel.

Eu ma refeream in general... Si exemplul tarilor din Europa este evident! 15 organisme nationale! Mie-mi ajunge! Noi suntem...unde...

Noroc cu nashu ca altfel nici nu stiau ca exista sport airsoft in Romania! Ca noi oricum suntem vanatori de sobolani pe care-i vanam cu arcul...

Edited by Guest

Mihai sa inteleg ca opinia ta e ca nu avem de ce sa ne adresam intr-un fel sau altul la EAA pana nu avem federatie, daca nu am inteles corect te rog explica si incearca sa fii concret fara telenovele, personal cred ca indiferent de stadiul in care ne aflam noi ca sport, avem numai de castigat din contactul cu un asemenea organism, repet e doar parerea mea personala si nu ma bazez pe nimic concret cand spun asta.

eu am priceput ca EAA nu e interesata sa discute decat cu organisme care reprezinta comunitati la nivel national.

si e de inteles...

nu vor sa faca ei centralizare. ie fac doar centralizarea centralizarii

Mihai sa inteleg ca opinia ta e ca nu avem de ce sa ne adresam intr-un fel sau altul la EAA pana nu avem federatie, daca nu am inteles corect te rog explica si incearca sa fii concret fara telenovele, personal cred ca indiferent de stadiul in care ne aflam noi ca sport, avem numai de castigat din contactul cu un asemenea organism, repet e doar parerea mea personala si nu ma bazez pe nimic concret cand spun asta.

Esti sigur ca tu ai citit ce am scris???

Singura problema e ca nu ne putem altatura lor, deoarece nu avem o asociatie la nivel national!

Asta e citatul luat de pe forumul EAA - Afirmatia leader-ului EAA - "Guys we are looking for national airsoft associations. Not clubs. Associations need to be a governing body to represent all their players in the country. "

si de ce nu facem o asociatie? un obiectiv mult mai usor de indeplinit decit o federatie si in care ministerul nu este implicat.

tot acolo ajungi...si in plus e aberant sa faci o asociatie dupa care sa faci o federatie...implica costuri duble si afecarea dubla a timpului...

tot acolo ajungi...si in plus e aberant sa faci o asociatie dupa care sa faci o federatie...implica costuri duble si afecarea dubla a timpului...

de acord cu mihai aici, dar tot nu vad de ce nu putem lua contact cu EAA sa vedem macar ce vor de la noi si sa le explicam ca momentan suntem in plin avant patriotic cu infiintarea federatiei.

de acord cu mihai aici, dar tot nu vad de ce nu putem lua contact cu EAA sa vedem macar ce vor de la noi si sa le explicam ca momentan suntem in plin avant patriotic cu infiintarea federatiei.

Eu cu nashu purtam discutii cu cei de la EAA, numai ca nu-i putem ajuta institutional! Neputandu-i ajuta institutional, mare lucru nu putem face...decat sa le prezentam experienta Romaniei, pe care am si facuto!

complet fals...o asociatie nu este o federatie, dureaza mult mai putin sa o faci, nu are nevoie de statut complicat si toate cele. O asociatie poate fi constituita special pentru aceasta reprezentare si apoi sa primeasca diverse taskuri pe care sa le rezolve....un joc nou, un statut pentru federatie etc....

complet fals...o asociatie nu este o federatie, dureaza mult mai putin sa o faci, nu are nevoie de statut complicat si toate cele. O asociatie poate fi constituita special pentru aceasta reprezentare si apoi sa primeasca diverse taskuri pe care sa le rezolve....un joc nou, un statut pentru federatie etc....

Te rog frumos sa-mi spui cate de complex arata un statut pentru o federatie fata de o asociatie nationala... si cat de repede sau nu sepoate face. Atat federatia cat si o asociatie nationala au rol de reprezantativitate la nivel national, atat in relatia cu institutiile interne, cat si cu cele internationale. Si acum ca sa facem o asociatie nationala doar pentru EAA...mi se pare ca nu e fezabil!

Ideea e ca astia in Europa fac ceva si noi nu. Cred ca problema imediata trebuie abordata imediat si nu sa asteptam luni de zile infiintarea unei federatii care sa gestioneze astfel de probleme.