Sign in to follow this  
Tomcat

Romanian HUMINT teams - Articol interesant

Recommended Posts

" It is this "Latin" influence that makes the Romanians generally a warm and personable people, a trait that has served the Romanian HUMINT teams well. The ability to establish and foster inter-personal relationships with their contacts in the field can, of course, be attributed to their training, but the persuasive influence of Romania's "Latin" heritage cannot be discounted. Romanian HCTs are successful in establishing themselves with the local population. They quickly adapt to the local style of dress, improve upon their fledgling language capabilities, mingling with the locals as much as possible given force protection considerations, and take every opportunity to establish contact. "

Gena aia "merge si asa" ne ajuta

*tare articolul

oa

dat la toti prietenii. sper sa se mai rareasca bancurile cu americanul, neamtul si romanul in timp

PS: Ozon, tii minte chestia aia de ai spus-o mai demult cu evreul care face bancuri cu evrei e ok, dar arabul care face bancuri cu evrei nu e ok? ti-o amintesc eu daca nu ti-o amintesti tu. it works both ways. ceau

Edited by Guest

http://nucleul.forumgratuit.ro/spy-news-f10/spy-news-t14.htm

De mult sunt pe acolo, probabil si acum in Irak, desi oficial ne-am retras.

Probabil stiti si voi povestioara hazlie cu barbosii DIM care datorita uzantelor,

la vizita ministrului, au trebuit sa se barbiereaza si apoi au stat pe bara saptamani intregi

pana le-au crescut barbile la loc ca sa poata sa revina la viata de "taliban".

Amicul Ozon mai sare din cand in cand peste camila, mai ales la unele chestii sensibile :

cum probabil poporul ales stie, pe pamantul lui Habibi, nu prea merge cu "merge si asa" si nu

vad cu ce au gresit ai nostrii pentru asemenea aprecieri. Tin sa amintesc ca nepotii lui David

au avut ocazia sa cunoasca muntii Romaniei de curand, intr-o aplicatie comuna romana-israeliana.

De la cei din afara avem numai aprecieri de la bun in sus, caci baietii isi fac treaba bine.

E si normal asa, caci am mai fost prin zona acum ceva vreme ( vezi pasajul cu Siria )

http://www.enciclopedia-dacica.ro/armata_daca/daco_geti.htm

@Look Istoria noastra este intr-adevar, intortocheata si vasta si uimitoare, insa acea teorie nu

este inca universal acceptata si nici pe atat argumentata. Trebuie lucrat la ea si asta inseamna foarte multi

ani si bani si oameni cu cap limpede.

Nu are de-a face deloc cu treaba asta.

Desi mi se pare cam fortata explicatia cu "spiritul latin", desi putem gasim oarece influente genetice ( arieni, persia,siria, darius, dacii etc )

nu poti spune ca aia se simt bine acolo ca sunt neseriosi si populatia la fel.

Eu mai degraba o vad ca pe o recunoastere a valorii muncii de informatii pe care o au romanii ( dupa 9/11 serviciile americane si-au luat critici dure

deoarece si-au bazat prea multe decizii pe informatiile analitice si tehnice, fara contact uman ) iar vechea Securitate era temuta

pentru vasta retea de informatori ( asta, contrar parerii tembele de azi, nu e un lucru rau daca e folosit cu discret si cu cap ).

Apoi mai e un lucru deloc neglijat, si anume studentii din orientul mijlociiu din vremea lui ceasca si evident, "handlerii" lor.

Cum e pacat ca asa ceva sa se piarda ( timpul trece, omul moare, contactele dispar ) trebuie continuat cu o noua generatie - sunt absolut

convins ca sunt cativa din vechea garda care invata pasaretul cum se papa fripturica de habibi la protap fara sa superi populatia locala.

In final, poate trebuie sa nu uitam ca romanii sunt un popor vechi ( deci multe influente genetice diferite ) si probabil de aia se pot mula pe

orice cultura .

PS: Uite un o "tema de casa" pentru laboratorul de retele sociale pt un HUMINT - cum sa faci rost de informatii de la distanta despre anumite

unitati militare :

viewtopic.php?f=55&t=9207

adica omul ala ori a facut armata dormind, ori e ce am spus mai sus

What, it's a dead scene anyway...plus ca articolul ala chiar e hilar. Nu-s devina eu ca nu l-am vazut in 2010, cu un an inaintea conceptiei mele airsoftistice.