Amonra

Carti bune

Recommended Posts

frank herbert:

- seria Dune

- white plague

isaac asimov

- seria fundatia

- seria robotii

- un sac de nuvele

vintila corbul

- dinastia sunderland-beauclair

- pasari de prada

- caderea constantinopolului

- uragan deasupra europei (pacat ca n-a scris si continuarea)

- moarte si orhidee la new york

james clavell:

- shogun

- changi

sunt carti pe care le-am citit de peste 10 fiecare. merita cu prisosinta timpul "piedut".

recomand cu caldura.

frank herbert:

james clavell:

- shogun

- changi

sunt carti pe care le-am citit de peste 10 fiecare. merita cu prisosinta timpul "piedut".

recomand cu caldura.

continua cu seria:

- Tai-Pan

- Gai-Jin

- Nobila Casa

- Vartejul

- J.Fowles - Magicianul]

faina carte

am citit-o de doua ori pentru ca prima oara eram mult prea ocupata cu altele si citeam o propozitie de doua ori si nu retineam mai nimic eram cu gandul la altele

Stiu că sunt clișee, dar spre rușinea mea sunt singurele două cărți din categoria beletristică pe care le-am citit în ultimii ani:

Luni de fiere - Pascal Bruckner

Parfumul - Patrick Suskind

Datorie de Onoare de Tom Clancy (ceva spionaj, alea alea)

Pendulul lui Focalult de Umberto Eco (conspiratii religioase, masonerie)

Pumnul lui Dumnezeu de Frederick Forsyth (Razboiul din Golf, SAS, spionaj)

Toate cartile lu' John Saul (Umbra, Creatura, etc) (horror, experimente genetice)

Nu are legatura cu armata, Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, dar merita citita.

Orice Doru Davidovici. le am aproape pe toate, le pun la dispozitie celor din Bucuresti, daca sunteti pasionati de aviatie. Imi lipsesc vreo 3 volume, dar unul dintre ele e si cel mai rar, Caii de la Voronet. Daca il are cineva....

Ca alti cativa de aici, de capatai consider seria Dune (doar cele de Frank Herbert, ca restul sunt doar povestioare).

Mai recomand (cateva random, ca altfel sunt sute de carti exceptionale...):

- Emotional Intelligence de Daniel Goleman (bine, si cam tot ce a scris Goleman);

- seria Legend of Drizzt (sunt multe), de R. A. Salvatore - fantasy, action packed, samd. Foarte refreshing de lecturat vara la umbra.

- seria Song of Ice and Fire , de George R. R. Martin. Daca ai vazut filmul Game of Thrones stiti - mai 'grele', multe intrigi de culise, rasturnari de situatie, tensiune si sange...

- Dinastia Sunderland Beauclair, de Vintila Corbul

Cam atat pt. acum. Enjoy reading!

Inca un fan ASoIaF inteleg credeam ca sunt singurul - winter is coming

O carte super care din pacte nu am mai gasit-o de cumparat si am citit-o doar la biblioteca e catch 22

- A.Nothomb - Peplum si Acid sulfuric;

- Kurt Vonnegut - Mic dejunul campionilor;

- Jonathan Coe - Piticii mortii;

- Dino Buzzati - Marele portret.

Hmm, seria "Turnul Intunecat" de Stephen King, din pacate mi-am luat seria in romana si sunt publicate doar primele 4 volume, in engleza sunt 7 si inca unul pe drum... Cred ca o sa cimpar si seria completa in engleza, doar pentru ca nu mai am rabdare sa vad ce se intampla...

Eu sunt mare fan al universului Warhammer 40.000, am inceput cu:

Dan Abnett - Seria Gaun't Ghosts

Sunt in total 4 story arcs:

The Founding - 3 carti

The Saint - 4 carti

The Lost - 5 carti

The Victory - 2 carti scoase, inca se scrie.

Eu am citit pana acum The Founding in format de omnibus(carte groasa ce le contine pe toate 3, 1008pagini)

Mai mult info aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Gaunt%27s_Ghosts

Recunosc ca nu m-am omorat niciodata cu cititul, dar aceasta serie m-a surprins - modul in care autorul descrie in detalii fiecare intamplare te face sa te simti in mijlocul actiunii, aveam obiceiul sa citesc cate un capitol inainte de culcare dar de multe ori ma prindea ora 4 dimineata fara sa imi dau seama.

Chiar as fi curious ce parere are un cititor mai copt fata de aceasta serie.

Recomand orice carte scrisă de Chuck Palahniuk. Au apărut destule şi în limba română la editura Polirom. Are un stil foarte interesant care pe mine m-a făcut să relaţionez mereu cu personajele lui nidiferent de senzaţionalul sau ridicolul subiectului din cărţi. El a scris şi Fight Club, după care s-a făcut celebrul film cu Edward Norton şi Brad Pitt.

Am crescut cu Sven Hassel şi Vintilă Corbul aşa că trebuie să-i menţionez şi pe ei.

Foarte interesante mi s-au părut Minunata lume nouă de Aldous Huxley şi 1984 de George Orwell, iar cine le-a citit pe amândouă probabil că-şi dă seama de ce le menţionez împreună.

''Pygmy'', de Chuck Palahniuk

A apărut şi în România?

A murit Sven Hassel. Pentru cei care inca nu l-au citit, toate cartile lui se gasesc pe torrente, chiar si in format pentru readere.

Subscriu la ce scrie seraph mai sus in legatura cu Chuck Palahniuk(prin prisma lecturilor "Cantec de leagan" si "Sufocare")

Recomand "Opiniile unui clovn" a lui Heinrich Boll si "Clubul putregaiurilor" impreuna cu "Piticii mortii" ale lui Jonathan Coe.

Ca autor, o recomand pe Amelie Nothomb ca lectura extrem de captivanta si placuta.

P.S.: R.I.P. Sven Hassel