Mihai Hammer

Airsoft Park

Recommended Posts

Incepand cu acest weekend, locatia din Bradulet, cu cele 6 baze, intermediara Village si traseul cu obstacole a fost cunoscuta de inca o buna parte a comunitatii de airsoft.

Multumesc celor care au avut incredere in potentialul locatiei si au participat la pregatiri ca organizatori, voluntari la amenajare baze, donatori de materiale, arbitri.

Multumesc numarului mare de airsofteri de calitate, care ne-au onorat cu participarea la The Gathering 1, m-au incantat timp de trei zile prin conduita, disciplina, dorinta de joc si de socializare, chiar daca pentru cei mai multi a fost suprasolicitant.

Ma bucur ca v-a placut locatia si scenariul (meritul Airsoft Alliance) si va mai asteptam cat de curand.

Multumesc pentru aprecierile de pe forumuri, care ne dau ghes sa mergem inainte.

din ce am vazut eu acolo se pot face jocuri excelente la baza 1 si satul civil pentru 30-50 persoane...deci capacitatea de dormit la cabane in confort.

Mihai scrie la tine pe site....nu apare nicaieri.

masa...daca in cazare e inclus si un mic dejun sau nu ori daca se poate manca...3 mese pe zi si cat costa cazarea cu masa ....in fine chestii, de-astea.

Participantii la The Gathering pot confirma, sau infirma dupa caz, daca aceasta locatie are sau nu potential.

Parerea mea este ca se pot face jocuri acolo de la 4 la 300 de persoane, Daca gresesc sa ma corectati....

Amenajarile vor continua, oricum si speram ca eventul acesta sa fie doar primul din cele ce vor urma la Airsoft Park, indiferent de ce natura vor fi ele, ca va fi Zed Invasion, cu Zed Bunneh ca regulament/scenariu, ca va fi un alt The Gathernig, ca va fi un joc de duminica, locatia poate oferi multe!

Al doilea motiv pentru care am deschis acest topic, pe langa cel de prezentare a locatiei, este acela de a solicita contributia voastra chiar si cu impresii, pareri, propuneri, idei, in scopul de a imbunatati terenurile de joc, amenajarea poligonului, a optimiza capacitatea de cazare (in scurt timp sa ajungem la 90 de paturi), intr-un cuvant de a dezvolta impreuna Airsoft Park.

Ai dreptate Gelu; multumesc pentru sugestii.

Multumesc pentru sustinere Basque.

Amintesc celor care nu stiu, ca accesul la terenurile de joc este gratuit, cu programare.

Salut popor.

Banuiesc ca multi stiu de ScoutTheDoggie de pe youtube. El joaca si filmeaza la un parc de airsoft din Scotia. Ar fi foarte bine daca in timp se ajunge la un nivel asemanator cu parcul respectiv. Sa ajungeti sa se joace aproape in fiecare week-end cam 50-100 de oameni, sa vina strainii sa joace airsoft cate un week-end. Ar trebui incet, incet sa aibe loc jocuri saptamanale, 1-2 persoane sa si filmeze jocurile . Odata la 1-2 luni as merge si eu pana la Bradulet pentru un week-end de joc. Nu cunosc zona dar poate urmatoarea editie The gathering sa se intinda de 3-4 zile. Tura aceasta au fost 170 jucatori, ma astept ca la anul sa fie cel putin 280 jucatori.

Bafta

Mai am de reparat pompa de ambreiaj la Gaz, de schimbat niste garnituri la Zil, de pus canapele si se vor putea inchiria pentru joc sau dormit.

resizeImg.php?picUrl=100_4160.JPG

Heloooooo Natashaaa... (Scuzati entuziasmul, da' io am dezvoltat o relatie intima cu Natasha(UAZ) cand i-am ridicat curul cel gras din shantz)

Mihai, nu am uitat ce am promis, caut materialul pentru garnitura de la carbelitor. Intre timp am aflat cum se cheama: Klingerit/Chlingherit.

Mihai, nu am uitat ce am promis, caut materialul pentru garnitura de la carbelitor. Intre timp am aflat cum se cheama: Klingerit/Chlingherit.

vezi ca klingerit gassti la magazine cu matereale de constructie ( dedeman, practiker). se foloseste si la izolat cuptoarele incastrate, hornurile metalice, in general unde sunt temperaturi mari.

vezi ca klingerit gassti la magazine cu matereale de constructie ( dedeman, practiker). se foloseste si la izolat cuptoarele incastrate, hornurile metalice, in general unde sunt temperaturi mari.

Multumesc, cu klingeritul la carburator sper s-o facem si pe "Babana" sa zburde pe dealuri.

cred ca mai bine investesti in 2-3 carute si niste cai...

caruta daca se strica baga Iulica 2-3 cuie si o repara pe loc...nu consuma benzina....nu te lasa in drum

Mihai, ti-am gasit niste Klingerit, sper sa iti ajunga de o garnitura. Cum facem sa ajunga la tine?

De asemenea, pot sa afli daca tipul de carburator e K26P? Daca este, ai noroc, caci am unul complet.

Sau macar fa-i o poza la carbelitor cand poti.

Gelu, pe langa caruta mai am si trasura si sareta.

Daca ai luat lectii de manat de la Iulica, poate data viitoare iti iei roleplay cu sareta.

O vezi in dreapta pozei:

4964967472_313f74320d_b.jpg

Niky, Babana iti multumeste.

4964363771_2c041c0b50_b.jpg

Acum daca tot vrei sugestii, am si eu una pe care am uitat sa ti-o spun acolo. Toate elementele de lemn ar trebui protejate impotriva putrezirii cu un grund incolor pentru lemn, nu de alta dar e pacat de munca si investitie. Eventual vopsite ulterior in culori de camuflaj - asta e deja aroganta, dar cu ceva fonduri se poate face.

Deja mi-a adus Grasulas niste ulei ars, insa mai trebuie.

Ulterior voi cumpara si vopsea.

Se ofera cineva voluntar pentru vopsit?

Stiti cum e treaba: cazare gratis pentru cei care ajuta la amenajari.

Mihai,ce ai acolo la Braduletz este o adevarata bijuterie!!!Abia acolo am putut sa vad ce inseamna dedicarea si efortul unei intregi echipe care ne'a daruit noua,celor veniti la joc,doua zile de istorie pentru airsoftul romanesc!Eu deja ma gandesc la The Gathering II (sau 2nd Stone )...STIU ca va fi mult peste ce ne putem astepta de la o a doua editie!

De la Bacau,mii de multumiri si felicitari pentru gospodarii de la Braduletz!

Iulian (aka Le Vieux)

Deci nu vreau sa se supere pe mine ceilalti organizatori de eventuri insa cam ce este la Bradulet inseamna teren AMENAJAT pentru airsoft, nu folosirea unor locatii existente, cladiri sau paduri, in care singurul efort a fost acela de a facilita folosirea respectivei locatii.

Aici ii dau dreptate lui doktor ,nu e suficient sa venim dumineca intr-o locatie ne impartim in echipe si unii ataca si unii se apra,airsoftul inseamna scenarii multiple care sa le shimbi la fiecare sfarsit de saptaman astfel in cat sa nu se repete mai des de odata pe luna,inseamna infrastructura amenajata fie ea si un transeu si 2-3 4 colibe de stuf,adica ceva munca,ceva suflet si ceva gandire strategica,ne-am invatat sa ne vaitam ca ne plictisim sau sa ne multumim cu putin fara a incerca sa facem urmatorul pas.Eu unu sunt "inspirat" de ce ce am vazut la bradulet(din pacate din motive personale nu am fost la event) dar am vazut poze/filmulete si vreau sa spun ca sunt impresionat.O sa incer sa fac si eu ceva la scara mult mai mica la mine in zona(suntem doar 3-4 oameni care muncim),sper sa imi iasa.dar daca nu iese macar am incercat.

ca sugestie, ar fi marcarea traseului spre teren.

ceva placi prin sat cu directii, eventual o schita a satului si ce/cum sa faci sa ajungi acolo.

mai mult de-atat n-am ce zice, doar idei bune am vazut pe acolo

felicitari !

Corbu', multumesc pentru ulei si anvelope.

Doktor si ceilalti, multumesc pentru aprecieri si sugestii.

Am inceput sa ne autoevaluam capacitatea organizatorica tinand cont de noul standard reusit impreuna si, cu toate ca cei mai multi dorim cat mai curand The Gathering 2, ca sa nu dam rasol, vrem sa ne luam mai mult timp pentru pregatiri, mai ales ca va fi prezent un numar mai mare de participanti.

Cum vedem in acest moment, unii dintre noi, ca se poate merge mai departe:

- un event mare pe an (200-300 persoane)

- 2-3 eventuri mici (80-120 persoane)

- joc lunar (50-70 persoane)

- joc de weekend (30-40 persoane)

Desigur, nu va asteptati ca toate acestea sa fie organizate doar de Airsoft Alliance.

Deci, manusa a fost aruncata.

Edited by Guest

Sigur ca Airsoft Alliance, sau mai corect, cei care au muncit cu adevarat, din aceasta alianta, ar putea organiza 4 eventuri pe an de aceasta anvergura, cu conditia ca restul airsofterilor sa le sustina existenta, traiul de zi cu zi .

Deci, ne platiti salarii si noi facem cate eventuri vreti! )

Sper ca s-a inteles ca am glumit.

Este un efort imens din partea tuturor si pe bune, va sfatuiesc sa va apucati de organizat eventuri doar daca aveti 5 perechi de testicule sau multi prieteni in jur, care sa va sustina si ajute. Si bani!

Incepand cu acest weekend si pana ne vor opri ploile sapam transee la Village, Baza 1 si Baza 2.

Cred ca mai este loc si pentru 2-3 biute din nuiele.

Actionam dupa deja traditionalul program:

sambata - workshop amenajari

duminica - joc

Doritorii se pot inscrie aici: viewtopic.php?f=4&t=8810

Edited by Guest