Grime

upgrade Ak 47 CYMA

Recommended Posts

Salutare.

vreau sami upgradez nitel arma..arc, gearbox..etc.cam tot ce ar merge sa-i creasca precizia si puterea.

am nevoie de niste sfaturi in privinta componentelro, sau daca gasesc un pachet complet de upgradare a replicii...poate niste linkuri,solutii.

multumesc

Salut. Mai intai ar trebui sa precizezi ce numar AK Cyma ai. (Cyma 050 parca e maxim deocamdata ). Replicile Cyma vin de obicei din fabrica destul de puternice. Din punctul meu de vedere nu merita sa pui mai mult de o teava de precizie si o guma de hop-up de calitate.

Are dreptate herr Doktor.

Eu mi-am pus pe al meu: teava madbull 6,03 si guma. Rezultatele sunt incontestabile: precizie si chiar distanta mai mare. Daca vii la padure duminica viitoare, poti sa testezi replica sa vezi daca iti place.

L.E. abia acum am vazut ca esti din Iasi. Sorry.

Salutare.

replica este ak cm038. de puternc este destul de putrnica, dar parerea mea este ca nu e destul de precisa, adica dintr-o rafara de 3 bile , toate se duc in alta directie si nu prea are putere sa se duca departe. cred ca am sa merg pe sfatul vostru cu teava de precizie si guma.

multzam fain:)

eu am o cyma 042 si am pus pe ea o teava prometheus 6,03 si acuma guma Tokyo Marui. Pot spune ca acuma sunt multumit de precizia ei. Multi incep sa o blesteme la jocuri.

ma ajuta cineva cu situri din romania ptr comanda de piese si eventual ce piese mi-r trebui?ms

cu saritul in diferite directii sigur e de la guma...orice teava stock de 6.08 ar trebui sa le traga relativ grupat,incearca sa schimbi asta prima pt ca e ieftina gen 30-40 ron..daca nu esti multumit..schimba si teava cu una de precizie de 6.03 dar cred ca guma odata schimbata va face diferenta

Eu am citit pe un forum din afara ca oamenii sunt foarte nefericiti cu CYMA upgradate, adica umblate in gearbox, schimbate piesele. Spun ca nu sunt la fel de bune upgradate ca atunci cand vin din fabrica. Ca sunt "unrealiable" upgradate.

Nu se refereau la tevi de precizie. Doar la gearbox.

Eu am o CYMA 042b si vreau sa scap de ea. Vroiam sa ii schimb teava. Este obligatorie o noua guma de hop up ??

"Obligatoriu" nu este nici un upgrade...toate sunt optiuni. Ce zic oamenii au dreptate, primul lucru care iti afecteaza traiectoria bilei este guma de hop. Poti sa ai mama ei de teava, daca guma pute, tot nu va trage cum speri tu sa traga.

Inca o chestie...guma de cele mai multe ori e mai ieftina decat teava .

Baieti, o intrebare:

Am gasit pe net o teava buna pt. CM Ak beta al meu, dar vreau o guma de hop up.

Am de ales intre mai multe gume:

1. Element Silicon Hop Up Packing (55 Hard)

2. Element Silicon Hop Up Packing (65 Hard)

3. Element Silicon Hop-Up Packing (45 Hard)

4. STAR Air Seal Hop Up Packing

5. Guarder Improved Hop Up Bucking for AEG (50° Hardness)

6. Guarder Hop Up Bucking for AEG (70° Hardness Rubber)

La ultimele doua cam inteleg despre ce e vorba. 50° Hardness spun ei, inseamna pentru SP 85-120 Spring, iar 70° Hardness pentru SP130-150 Spring.

Cyma mea trage exact cu 420 fps cu bile de 0.20

Ce arc am si ce hop up mi s-ar potrivi ??

Eu ma gandesc ca am un arc de 130 m/sec = 426.53000 FPS si ca, "curge " aerul pe undeva...

man, eu mi-am pus o guma hard de la element si am scos-o, ptr ca tragea tare urat. am revenit cu cea stock.mergi pe ceva mai moale sau ceva mai scump..

A MEA TRAGE CU 120

...ca fapt divers si din propria experienta, guma este 70% din ansamblul "gumei de hop-up".

Trebuie sa ai si un NUB bun, chiar foarte bun si simetric.

In zilele noastre, H-nub'urile au ajuns la moda, pentru ca ofera o suprafata mai mare de aderenta iar precizia traiectoriei se imbunatateste (RADICAL).

Mi-am cumparat :

Element Silicon Hop Up Packing (55 Hard)

si

Guarder 6.02mm Interchange Barrel for MP5/MC-51/AK-Beta (Original Length, 229mm).

Cred ca o sa mearga foarte bine impreuna. Cand o sa imi vina din Hong Kong si o sa le instalez o sa ma pronunt daca e bun sau nu hop-upu si daca trage prost.

O guma de hop up mai mult de cinci dolari nu e. Trebuie sa fie buna in fiecare caz in parte. Nu cred ca o sa am vre-o problema.

bai Baieti!

daca e cyma 050 sau 050A vine STOC cu teava de precizie 6.04.

guma stoc este foarte buna. Cand am primit nesimtita mea trageam par cu systemele. ( ma rog.. dadea cu 140m/s) si la 70m luam torso de om.

nush cum va documentati voi....

dar ca upgraduri nu-i trebuie decat mosfet si un lipo de doamne ajuta. In rest... .NIMIC.

acum.. daca ai bani si n-ai pe ce sa-i cheltui.. poti lua si teava de 6.01 si garnitura Guarder si FTK Guarder.

Inca o data subliniez.. daca ai bani si nu mai ai pe ce sa-i cheltui.

Depinde ce noroc ai. Cyma 050 al meu tragea foarte diferit de cel al colegilor cu replici similare, in aceleasi conditii.

Am cumparat teava de precizie, guma de hop up element, pentru ca e proasta, o tin pentru cand voi avea cu adevarat nevoie... Am pus guma veche.

O CYMA cu teava de precizie este un vis. Bilele chiar se duc toate in aceeasi directie si grupat.

Nu puteam sa cer mai mult.

Dar acum imi dau seama, ca upgrade-urile chiar nu sunt indicate in multe cazuri. Replica de cele mai multe ori este buna din start.

salutare

am ci eu un AK47 Tactical de la ciber gun

trage binisor numai ca de la 25 de metri incep bilele sa o ia in jos/sus

ma gindeam sa pun o teava de precizie mai lunga care sa treaca printr-un amortizor

dar nu am idee daca afecteaza cumva restu componentelor!

daca imi puteti sa imi recomandati o teava 495-510 (cea originala e de 455)

o guma (ca binenteles ca trebuie si aia)

si un amortizor care sa se potriveasca pe filetu ei

daca pui o teava care difera cu peste 5~8 cm decat cea actuala, va trebui sa schimbi si cilindrul.

teava ieftina recomand madbul Black Pithon V2, cost dublu dar infinit mai rezistenta => Prometheus. Ambele 6,03

guna de hop-up, recomand, in ordine descrescatoare:

Systema(are 50~55 grade de duritate pe scara Shore A) - viteze recomandate: 90~ 135 mps

Tokio Marui (50 grade de duritate pe scara Shore A) - viteze recomandate:70~120 mps

Madbul Shark(60 grade de duritate pe scara Shore A) - viteze recomandate : 110~140 mps

AK-ul cm48/50 nu vine cu teava de 6.04(am verificat 2 cu micrometrul de interior), ci 6,08. Insa CYMA sunt destul de bune fata de alte tevi stoc

Upgradeuri recomandate la diverse modele:

1. Daca observi variatii de viteza la chrono u peste 1,2 mps etanseizarea grupului de aer(teflon pe cap cilindru sa intre fortat in cilindru, regresarea cilindrului dupa curatere si eventual schimbarea garniturii de hop cu una premium/xring, nozzle cu garnitura, preferabil dubla)

cost: 7~12 lei oringul, teflonul costa 1 leu rola, uleiul siliconic il imprumuti de undeva, nozzle 20~50 lei)

2. Sorbo Pad - schimbarea discului de pe capul cilindru cu Sorbo pad pt absobtia shocurilor si siletiozitate, eventual si corectaterea AOE_ului daca ai arc peste 120 - cost 23 lei sorbopad

3. Guma de hop-up, am recomandata mai sus diverse modele cu cost pana in 40 lei, daca ai buzunar treci pe Firefly(~80 lei), daca ai mai mult buzunar, treci pe Rhop pt stabilitate indiferent de temperatura si extrarange(aici sunt mai multe de spus, cine vrea sa stie da PM)

Guma de hop-up trebuie etanseizata daca nu sta f fixa in camera, recomand Floss mod(va dau un link cu video daca il gasesc) si teflon daca e necesar.

De asemenea, nubul e inportant, eu la Rhopuri fac si shimming la brat pe toata suprafata, incat sa nu joace lateral. E f misto Flat-nubul, se poate face si custom din sorbo, dar necesita o usoara modificare mecanica la Bratul care impinge in el

Optionale

4. Teava de precizie 6.03(nu imi place 6.01 ca se blocheaza usor bilele in el daca nu il cureti f f des, gen odata pe ziua de joc sau mai des)

teava ieftina recomand madbul Black Pithon V2 - cost 120 lei, cost dublu dar infinit mai rezistenta => Prometheus. cost- 250 lei.

Ambele 6,03.

Faptul ca e mai mic diametrul lasa mai putin aer sa scape pe langa bila => creste viteza putin 3~6mps

5.cap piston(daca replica scoate pana in 140~150 ia cap piston din plastic POM) si ghidaj de arc cu rulment - 50 lei fiecare - detensioneaza arcul la fiecare tragere oferind o viteza mai constanta si viata mai mare arcului ca nu se mai torsioneaza. Faptul ca au rulment pretensioneaza arcul, deci si astea iti vor mai da un boost in putere - 3~5mps

6. Arcul - recomand SHS drept eftin si bun, vrei marca iei guarder sau PDI, eu lucrez cu ambele (shs si guarder) de peste 2 ani si n-am vazut diferenta in calitate SHS 20~30 lei, guarder , PDI 70~100 lei, nu se lasa mai mult de 1~3 mps. Cand pui arc peste 120 recomand sa schimbati capul piston, peste 150 si capul cilindru.

de mentionat ca Guarder subestimeaza arcurile lor pe ambalaj, un 120 e mai spre 125~130 echivaletul altora

7. Cap cilindru - daca ai cap piston din metal si ai pus un arc mai puternic, capul cilindru de plastic stock are sanse maricele sa crape la un mom dat. Iei un cap de cilindru din metal, si montezi pe asta sorbo-ul. Si la cap cilindru aftermarket recomand banda teflon pt etanseizare. cost 50~70 lei

8. Lipo de 11.1 si mosfet cu AB - Lipo pt raspuns la tragaci excelent si o cadenta marita, indiferent de rotile upgradate. De asemenea tine mult mai bile la temperaturi joase, fata de nimh stock sau chair aftermarket, care lesina dupa cateva sute de bile. Mosfet cu AB ca sa protejezi tragaciul si arcul de precompresie.

cost lipo(recomand Turnigy) intre 70 si 150 lei - in functie de capacitate

cost mosfet - 60~100 lei, daca are sau nu AB

avantajul il are aici AK-ul, ca nu tre desfacut gearboxul ca sa montezi mosfetul, cum tre la platforma AR15(variatii de m4/m16), doar se scoate gearboxul din corp, se dezlipesc firele vechi si se inlocuiesc cu noile fire siliconice.

orice altceva... balarii sunt multe. Un amortizor totusi recomand, cat mai mare in diametru si sa fie 8~10 cm minim(eu am de 10, ca nu vreau undita)

A se observa ca arcul se schimba aproape ultimul, ai o gramada de facut inainte de el pt cresterea rangeului/preciziei.

Scuze, am si eu o nelamurire (am mai pus intrebarea si pe un alt topic legat de mosfeturi): pt. ca un mosfet cu functie AB sa fie eficient e neaparata nevoie de un motor hi-torque sau merge si cu motorul stock (la un AKS-74U Cyma045A, de exemplu) ? Intreb pt. ca asa mi s-a explicat de catre cei de la un magazin de airsoft romanesc de unde intentionez sa cumpar o replica si s-o upgradez.

Scuze, am si eu o nelamurire (am mai pus intrebarea si pe un alt topic legat de mosfeturi): pt. ca un mosfet cu functie AB sa fie eficient e neaparata nevoie de un motor hi-torque sau merge si cu motorul stock (la un AKS-74U Cyma045A, de exemplu) ? Intreb pt. ca asa mi s-a explicat de catre cei de la un magazin de airsoft romanesc de unde intentionez sa cumpar o replica si s-o upgradez.

Teoretic replica de care zici are deja motor high torque stock (negru,iar capacul de pe fund albastru)

salut

am o problema cu micu meu ak

bilele mele se cam duc drak dupa 20-25m (cad in jos sau o iau stinga /dreapta in functie de reglaj hop-up)

am facut comanda de camera ak metal cu guma! eu avind in el camera plasti

http://www.khmountain.com/airsoft/product_info.php?cPath=37_21&products_id=3634

sa fie de aici toata treaba si idee de inlocuire ok?

upgrade in sus... upgrade in jos...

eu la 050 meu i-am facut downgrade si trage mult mai bine.

arc de 110m in loc de cel de >130m cu care vine

baterie de 7.4 lipo (in loc de 9v nimh)

teava de precizie si gumita fac mare diferenta!

sa nu uitam... bile de calitate!!! (cel mai bun upgrade, dupa opinia mea)