mojo

SYSTEMA PTW M4A1 MAX - whit compliments from Mr. Tack

Recommended Posts

sau.. ce poate fi mai frumooos..?!

deci.. dupa ce am luat decizia de a trece la lucruri serioase (dupa ce am trecut , ca mai toti, prin tot felul de proiecte personale, reusite sau mai putin, de up.gradare a diferitelor aeg.uri..) au urmat alte doua decizii grele: 1.de unde cumpar? 2.astept sa crape si o trimit la Tack sau o trimit direct dupa ce o cumpar din alta parte.. la momentul asta cumpararea direct de la Tack nu era o optiune, fiind speriat de costul prea ridicat de care auzisem..

acum.. fiind practic primul din Romania (asa stiu eu cel putin), care si.a luat PTW.ul direct de la Tack, ma simt obligat sa explic decizia..

calculul pe care l.am facut ar fi cam asta (e cam acelasi lucru fie ca alegi ASG, Redwolf, Dentrynity, etc..):

- ptw m4a1 max(aprox 1250 eur) + transport(aprox 50 eur) + up grade complet Tack(132 gbp) + transport ro-gb-ro (aprox 70 gbp) = 6.429 ron(1eur/4.2ron si 1gbp/4.8ron)

- ptw m4a1 max from Tack(1275 gbp) + transport(75 gbp) + up grade complet Tack(inclus in pret) = 6480 ron

citeva preturi sint aproximate, e posibil ca diferenta sa creasca putin (depinde de magazinul ales, forma de transport..), dar in mod sigur nu depaseste 100 eur!!

plusuri: - scapi de toaaaata bataia de cap cu primiri, trimiteri, reprimiri, timp pierdut etc..

- ai PTW.ul in forma maxima din secunda 1!!

- alegi cilindrul pe care il doresti (optiune gratuita).

- alegi fps la care vrei sa.ti upgradeze cilindrul (optiune gratuita).

- poti plati in cont, on line (banii fac 3 zile, online 0,15 din suma fata de 2-4% la paypal).

- nu mai platesti niciun fel de taxe, tva, vama, spaga, etc..

- ai garantia profesionalismului din toate pct de vedere!

- asigurarea/siguranta si rapiditatea transportului prin UPS.

minusuri: - nu are PTW pe stoc gata up gradate.

- acelasi pret pt kit (asamblat de el).

- pretul trimiterii prin UPS (nu trimite decit prin UPS).

- dai toti banii odata.

acestea fiind bine cintarite, am ales varianta Tack si nu regret deloc..

trage, functioneaza si se aude.. mai frumos ca in visele celui mai pretentios systemar.

singurul inconvenient a fost timpul extrem de lung (1 luna si ceva..) de la momentul comenzii pina la primirea PTW.ului.. a fost practic ghinionul meu, problema fiind la cei de la Redwolf, la Tack PTW.ul a stat doar 7 zile pt upgrade.uri si verificari (si avea alte 12 inaintea mea..).

SFATUL MEU: DACA NU VRETI KIT, SI NU VRETI SA JUCATI INTAI CU EA PINA CRAPA, LUATI DIRECT DE LA TACK!

citeva poze cu iubita http://picasaweb.google.ro/nashu.airsoft/2010_05_20MojoSystema#

cilindru auriu, neupgradat: 137 m/s cu 0.2 pe chrono lui TC.

acog + red dot g&p

sling magpul

1 incarcator systema + 8 incarcatoare mag

magwell fab defense (sa nu.l folositi pina nu.l modati..)

King Arms G27 Grip - comandat si montat de Tack.

2x Firefox Li-Poly Battery - de la Tack.

Edited by Guest

Eu sunt curios sa facem un test comparativ de performante - tack version vs challenge kit, dar va trebuie sa astept pana la Berget cel putin. Poate intre timp postezi rezultatele tale.

asa e, trebuie sa mai asteptam putin..

din alte pct de vedere, de ex. cit de usor se desface, cit de usor iese si intra pinul si alte chestiuni de finete nu exista comparatie, Tack version e net superioara, chiar tu mi.ai atras atentia..

Sincer eu cred ca nu e nici o diferenta. singura diferenta e autosugestia, i-ai dat lu` unu` bani si ti-a promis ca nu-ti mai crapa pusca cateva zeci de mii de bile

Le: si daca crapa, zice: asta e mai crapa

Le2: si daca se strica altceva decat motoru zice: asta e, odata la 6 luni e indicat sa faci mentenanta la mine

Le3: Mi s-a facut dor de pusca mea ((

Edited by Guest

negativ..

nu mi.a promis nimic.

dar n.am auzit sa crape cuiva motorul odata trecut ptw.ul pe la el pt motor, nici pe la noi nici aiurea prin lume (vezi systema-europe)

diferenta e data de plusurile si minusurile de mai sus..

si mai ales de ce fel de om esti, cum vezi lucrurile..

Sa stapanesti sanatos Mojo,chiar ai trecut la fapte!Ce s-a intamplat cu,te citez:"SYSTEM-ATAT"?

saru' mina, multumesc mult!

systematit a trecut pe post de secondary, nu cred ca voi renunta vreodata la ea.. acum e in drum spre berget

tu ce faci, te.ai lasat?! da.mi nr de tel pe pm ca nu.l mai am

Si un lucru destul de important pt cei care strang bani si viseaza...

cum ajungi sa cumperi de la Tack??

buna intrebare.

f simplu, pasii ar fi astia:

1.intri pe forumul systemarilor, adica aici http://www.systema-ptw.com/forum/

2.te inregistrezi, vezi lista de produse si servicii a lui Tack (cu preturi). adica in Shop Sales -> Tacklebbery's Services

3.cind te.ai hotarit, intrii in legatura prin pm cu el (nickul e Tacklebbery, de curind e si co-proprietar si admin al siteului).

4.plasezi comanda prin pm - la care vei primi confirmare cu pretul total(defalcat) si un timp estimativ de livrare.

5.in momentul in care ptw.ul este gata de expediat (adica dupa ce l.a primit -de obicei de la redwolf- l.a upgradat, verificat, etc..) iti va comunica detaliile de plata, putind sa alegi paypal sau plata in cont. tot atunci ai dai detaliile tale privind expeditia.

6.efectuezi plata.

7.dupa ce vizualizeaza banii pe cont, trimite coletul prin UPS, a doua zi il ai la usa.

toata operatiunea se desfasoara practic pe pm, colaborarea si promptitudinea sint de nota 10+.

profi 100%.

nu a fost pm la care sa nu.mi raspunda in max 30 min, si crede.ma l.am bombardat la greu. vreo 30 pm in total, citeodata 3, 4 pe zi, d.alea luuungi cu intrebari, nelamuriri, explicatii si cereri de te doare capul.. l.am te-ro-ri-zat.. la fiecare din ele a raspuns punctual cu specificul calm englezesc..

acum ca a scapat de mine, cred ca e in concediu vreo 2 saptamini...

pe tot parcursul te tine la curent cu orice miscare.

in mod normal, de la postarea comenzii pina ce.o ai in brate n.ar trebui sa treaca mai mult de 9,10 zile, adica: 3 pina o primeste de la furnizor, 2 pina o upgradeaza, 3 pina platesti si vede banii pe cont, 1 pe drum.

la mine a durat atit fiind un cumul de factori (unii provocati de mine , adica la vreo 5 zile dupa ce am dat comanda i.am cerut sa.mi puna minerul ala -pe care l.a gasit destul de greu- pe urma i.am zis ca vreau si baterii, nici alea nu erau pe stoc..), putin ghinion -a fost o problema la redwolf- am prins si pastele, etc..

Stii cum e cu tine, iti omori repede satisfactia, dai toti banii o ai cu toate ghizmo-urile, te bucuri ceva timp dar pe urma revii in depresia aia ca ar mai trebui cumparat ceva.

Cand e vorba de senzatii, ciumecaria in airosft e sa le faci in timp, adica dai comanda, astepti, iti omori din timp gandindu-te cum o sa fie, urmaresti des tracking number-ul, te scotocestio prin buzunare pentru bani de vama, cauti pe net baterii care sa vina cat mai repede si sa-ti mearga pe PTW, cateva maguri sa ai acolo de doamne ajuta, sa speri ca intr-o zi o sa ai un acog si o sa-i omori pe aia la 70 de metri si tu ii vezi cand stramba din nas la AUUu-ul de durere...

Ma rog, asta tine de pretentiile fiecaruia, eu unul daca as avea banii aia, as alege varianta (extaz) cea mentionata mai sus

Nemultumirea mea fata de ce-ti spuneam e ca, achitand acea suma de bani, tot ai parte de surprize de genul:

cand ploua, o ia razna mosfetu, ori nu trage, ori trage full auto pe single, ori se opreste subit

intrebarea e: unde e moisture proofing sau ce face optiunea aia care costa 25 de lire?

Vezi cazul lui ALecu, i s-a ars motorul la un moment dat dupa ce i s-au facut toate modarile (cica) inainte, cand era a lui Rambo

Vezi cazul lui Sasha care, acum 5 luni i-a facut toate modurile si acum trage 2 focuri si se opreste.

i-am dat pm si mi-a zis ca tre sa o vada, el recomanda service odata la 6 luni.

Stii vorba aia, dai un ban da` stii ca face mai dai si altii ))

De modarea aia facuta de Rambo pot certifica si eu. Eram impreuna cand i-a venit din UK.

In schimb exista cate o data cate un agregat de asta care are pe dracu in el, in care absolut totul in el pare ok doar ca nu functioneaza(tocma m-am intors dintr-o chinezarie care o am de 4 luni la service si care isi face damblaua cu mine; eu cred ca ar trebui sa o sfintesc, ca daca nu ii dau foc ).

da chiar va rog sa va certati un pic ca sa tragem si noi niste concluzii........pe bune

eu vreau sa vad cum tine systema la unu ca alecu si sasha care stiu ca joaca nene..nu le tin la perna...pe de o parte

si mai am o intreabre tehnica.....pet sa scot mosfetul puli definitiv din ea si sa-mi traga exact ca o replica normala semi si auto?

pai concluzia dupa 1 an de experienta ptw si peste 5-6trimiteri la tac nu e ''o afacere necesara'' pentru buna functionalitatea a unui ptw... decat atunci cand face POC!

o dai, o face, daca face iar poc in 6 luni, indiferent de motiv, frustrarea e de 10 ori mai mare.

nu cred ca functioneaza una fara celalata, adica mosfetu din tub fara el 001 computeru principal...

Nu cred ca poti sa scoti mosfetul.

systemaelectricalpart.jpg

Dupa cum vezi selectorul este electronic si nu mecanic. Legenda:

GB 002 Gear case left side

GB 022 Selector rack gear

EL 001 Systema/ Electrical control unit (ECU)

EL 002 Selector switch board

GB 018 Selector lever

da...sincer nu ma pricep - dar vad ca ia amploare fenomenul si cunosc cateva persoane care vor sa-si cumpere syst.

din cate vad ....e destul de complicat....poate daca o sa fie in romania 100 de systemari la un moment dat ..o sa fie si ceva stoc de piese si cineva (un fel de tuck roman) care sa le buchiseasca....pentru ca e descuranjanta ideea sa o trimiti in Great B. de fiecare data cand se strica.

Nu e deloc complicat, doar pare la prima vedere. Cei care vor sa-si ia Systema pot sa-si cumpere un Challenge kit si s-o construiasca singuri (daca au experienta in modelism/montaj/electronica) sau pot apela la un coleg de echipa armurier. De exemplu a mea e asamblata de Kix la Timisoara si merge super. Nu trebuie nimeni descurajat sa-si ia Systema, doar ca Mojo a vrut de la inceput „top of the lineâ€, poti sa incepi cu un kit care este 60-70% din pretul lui Tack.

Ce nu poate inca nimeni in Romania sa-ti faca sunt mod-urile lui Tack, ale caror rezultate comparative se vor face in curand de catre mine si Mojo. Pot doar sa-ti spun (despre PTW-ul lui Mojo) ca de la 40 de metri m-au lovit trei bile in brat, adica grupaj bun; a folosit cilindrul auriu (130m/s) si bile de 0,30, le-am simtit foarte bine (m-am invartit ca un titirez de durere).

:lol:

Stii cum e cu tine, iti omori repede satisfactia, dai toti banii o ai cu toate ghizmo-urile, te bucuri ceva timp dar pe urma revii in depresia aia ca ar mai trebui cumparat ceva.

Cand e vorba de senzatii, ciumecaria in airosft e sa le faci in timp, adica dai comanda, astepti, iti omori din timp gandindu-te cum o sa fie, urmaresti des tracking number-ul, te scotocestio prin buzunare pentru bani de vama, cauti pe net baterii care sa vina cat mai repede si sa-ti mearga pe PTW, cateva maguri sa ai acolo de doamne ajuta, sa speri ca intr-o zi o sa ai un acog si o sa-i omori pe aia la 70 de metri si tu ii vezi cand stramba din nas la AUUu-ul de durere...

Ma rog, asta tine de pretentiile fiecaruia, eu unul daca as avea banii aia, as alege varianta (extaz) cea mentionata mai sus

Nemultumirea mea fata de ce-ti spuneam e ca, achitand acea suma de bani, tot ai parte de surprize de genul:

cand ploua, o ia razna mosfetu, ori nu trage, ori trage full auto pe single, ori se opreste subit

intrebarea e: unde e moisture proofing sau ce face optiunea aia care costa 25 de lire?

Vezi cazul lui ALecu, i s-a ars motorul la un moment dat dupa ce i s-au facut toate modarile (cica) inainte, cand era a lui Rambo

Vezi cazul lui Sasha care, acum 5 luni i-a facut toate modurile si acum trage 2 focuri si se opreste.

i-am dat pm si mi-a zis ca tre sa o vada, el recomanda service odata la 6 luni.

Stii vorba aia, dai un ban da` stii ca face mai dai si altii ))

arti, chiar tu esti cavalerul tristei figuri din semnatura..

cum plm imi spui tu mie cum e cu mine???!! ..n.au reusit altii care ma stiu de o viata..

sa.ti spun eu cum e: inainte sa ma hotarasc, sa incep sa string bani, m.am documentat maxim, am citit tot ce era de citit despre systema, de pe forumurile de la noi si de afara, am vb cu toti systemari pe care.i cunosc (ms tuturor pt sfaturi, inclusiv tie, si in mod special lui alecu - tin minte ca o data l.am tinut vreo ora la tel!), asa ca stiu bine in ce m.am bagat, si cam la ce sa ma astept din toate pct de vedere.

depresia de care vorbesti (din propria ta experienta cred), n.are cum sa ma atinga pt ca eu m.am decis cu mult inainte sa string banii, cum va arata arma, adica exact cum arata acum + maxim o lanterna/laser. in rest, nici un fel de modificari. ne uitam peste un an, doi la poze..

nu.mi vorbi nici de senzatii in airsoft si ciumecarii, asa cum ti.am zis, tine in primul rind de cum e facut fiecare si cum priveste si face lucrurile.. pt mine ce spui tu acolo e egal cu zero.

in niciun caz nu poti sa vb de pretentii, mai degraba gusturi..

ca s.au stricat diferite ptw.uri tine de o gramada de factori, de cum le folosesti, etc..

nimeni nu.ti poate da nici un fel de asigurari.. e ca si cum ti.ai lua un BMW direct de la A.C. SCHNITZER gata upgradat si pe urma ai avea pretentia sa nu se mai strice niciodata sau sa n.o mai bagi in service..

daca n.am fost destul de clar, topicul asta e pt cine s.a hotarit sa.si ia ptw si nu stie inca si de varianta - direct de la Tack.

are plusurile, minusurile, preturile si calculele astfel incit sa aiba toate elementele pt a lua o decizie corecta.

in special e pt cei, ca mine, care: 1.nu vor kit

2.nu vor sa joace cu ea neupgradata

3.nu vor sa joace cu ea pina crapa, ca dupa s.o trimita la tack.

si inca ceva.. de cind joc airsoft toata lumea il ridica in slavi pe "guru" tack, si aici si in afara, zicea cineva frumos ca "acest om valoreaza greutatea lui in aur".. cum plm dintr.o data se face ca nu mai e bun..?!

le - am facut niste teste neoficiale, afara, la 72 de pasi (un pas maree, cam un metru si un pic) deci sa zicem aprox 80m, tras din picioare cu TFC 0.3, tintit capul, lovit intre omoplati si putin mai jos, cam 6/10. se simt bine de tot prin geaca de fis.

o sa revin cu teste exacte.

3.nu vor sa joace cu ea pina crapa, ca dupa s.o trimita la tack.

Stati un pic ca nu inteleg ceva....cum adica sa joace pana crapa? pai ce, crapa asa repede? Eu cu CA-ul meu abia dupa 1-2 ani am inceput sa am probleme cu ea.

Adica de ce sa astepti atata timp pana sa o trimiti la tack?

Din auzite si citite motorul Systema are viata de 10.000 de bile...ceea ce nu este foarte mult.

Guest

S a discutat si rediscutat va rog cititi mai sus sau la made in japan.

Dia vezi sus de ce vezi la made in japan also

S a discutat si rediscutat va rog cititi mai sus sau la made in japan.

Dia vezi sus de ce vezi la made in japan also

Ok sorry , m-am lamurit mai tarziu

Aceasta este replica SYSTEMA PTW M4A1 MAX achizitionata de la Tack cu toate modarile facute si cilindru auriu. Am aflat toate detaliile de Mojo( multumesc) dupa care totul a decurs foarte simplu, o mica problema a fost durata un pic cam mare pe care a trebuit sa o astept pina sa imi spuna Tack ca totul este gata, am asteptat o luna fara 3 zile. Toata discutia a avut loc pe pm la http://www.systema-ptw.com/forum/ . Mojo sper sa nu te superi ca am dat reply aici si nu am deschis alt post.

IMG_3766.JPG

Poza 1

IMG_3767.JPG

Poza 2

S-o stapanesti sanatos.

Cu remarca ca Systema PTW (Profesional Training Weapon) nu e replica, e Profesional Training Weapon.