Bashque

Ce replica ai si ce probleme are?

Recommended Posts

In primul rand, daca mai exista vreun topic de genul asta, imi cer scuze.

Daca nu exista, as fi fericita sa fac un soi de statistica. Nu intru in multe detalii, nu cred ca e relevant nici ce vreau sa fac cu statistica asta, ce va rog este sa veniti fiecare din voi cu contributia personala:

- ce replici detii (daca ai mai multe nu ma supar sa le enumeri)

- ce probleme interne ai intampinat pana acum la fiecare din replicile tale, respectiv... ce piese a fost nevoie sa inlocuiesti sau ce ai pierdut cel mai frecvent.

Va multumesc pentru efortul depus!

Succese nebanuite, tuturor!

P.S.: Daca nu cer prea mult, se poate un sticky de la admini?

Edited by Guest

JG BAR10 - piston cu buza tocita, respectiv sear crapat. problema destul de comuna....

as putea sa adaug railul facut din zamag infect, care s-a rupt dar poate sunt doar eu hardcorist

Spring-Well MB03

- partea din spate a pistonului se roade dupa cca 1000bbs. pistonul trebuie modificat (partea care agata in piedica de la tragaci -sear2- trebuie facuta din metal si infiletata pe pistonul stock. !!!Pistoanele pt VSR nu sunt compatibile cu cilindrul Well)

- sear2 se toceste, sear1 se crapa dupa cca 1500bbs. Sunt facute din material ft prost, trebuie inlocuite.

- hop`upul nu vine niciodata cum trebuie; ba trage dreapta, ba stanga. Trebuie refacute toate aliniamentele. Teava-camera, bratul care apasa pe guma-camera, brat-guma.

jg sig 552: la body s'a rupt o urechiusa, de la desfacut (nu prea afecteaza integritatea body'ului), pinul care prinde handguardul se pierde usor, imusurile de la selectoarele de foc sunt foarte proaste (eu le'am schimbat cu suruburi), maguri scumpe (alea de la marui) si rare. magurile ieftine is destul de bune, dar urechile care lipesc doua maguri se cam rup, piese putine de schimb. si totusi o iubesc

WGC Custom (M4A1) - componente G&P cu reinforcements

in 2 ani nicio problema, gearbox-ul n-a fost desfacut pana acum (cam 25.-30000 bile trase)

pana acum am schimbat: arc (se slabise cel vechi), teava de precizie + hop-up chamber

verdict personal - STRONG AS A ROCK

KM4A1- KWA. Problema cu hup-up imbibat cu grasime. Rezolvat plin spalare. Mofturos la incarcatoare, nu accepta orice incarcator, chiar daca el este facut pentru M4/M16.

BL-3881 (M4 cu teava scurta si sina)-D-boys. Pina acum fara probleme. Ambele sunt fara imbunatatite.

Berreta M92 "Samurai Edge"-TM. Nici o problema cu el.

STI Combat pe CO2- ASG. Probleme cu mansonul, in sensul ca a crapat/rupt partea din fata a sinei de ghidaj.

Multumesc celor care au facut deja efortul, astept sa-si faca si ceilalti care au intrat si au citit doar sa revina cu informatiile.

Spor si bani!

Galaxy MP5K PDW

Am de vreo 3-4 luni, dar am modificat cate ceva la ea:

Inlocuit teava interioara cu una de precizie Systema 6.04. Tragea in balarii rau de tot.

Inlocuit hop-up rubber cu un Guarder si pus un H-nub din partea lui Cosmo. Hop-ul inainte afecta bila enorm, chiar si setat la minim. Asta de la material foarte prost din stock.

As for surprising things - trage cu 97-98m/s la cronograf cu 0.23-uri, ceea ce e mai mult decat advertised.

DBoys M4 CQB RAS II sau BI-5781

Guma de la hopup a fost ruptă, motiv pentru care nici nu trăgea pe full auto - se bloca (oricum din cauza frigului e ca şi inexistentă). Înlocuit guma, în cele din urmă tot hopupul, iar acum pare să fie ok. Pe de altă parte, pe single trage de câteva ori, uneori chiar full auto. Trebuie să văd de la ce i se trage. În rest e destul de solidă, deşi parcă rămân prea uşor urme pe vopsea.

JG M4 S-System

Joc mic la front-sight atunci cand este ridicat, la fel si delta ring-ul se misca putin. Incarcatorul hi-cap JG are joc dar nu da missefed, acum folosesc mid cap-uri STAR de 85 bb, se potrivesc la fix. Tragea un pic la dreapta, sa rezolvat schimband hop-up rubber-ul cu unul Systema si cu un H-nub Element. Din cand in cand se blocheaza pe single fire si trigger-ul ramane blocat, trebuie setat selectorul pe full auto, tras cateva bile si functioneaza iarasi fingle fire.

Well G11-A1: de ceva vreme nu mai trage decat full, chiar si cand selectorul e pe semi... am desfacut-o si nu pare nimic ciudat pe acolo, adica de miscat totul se misca cum trebe in partea interna, si totusi...

JG M4 CQB trage destul de bine, doar ca hopul face probleme, probabil va trebui schimbat... fara sa il misc eu personal, dupa o perioada de joc se "scoala" si incepe sa ridice bilele

JG MP5-J absolut nici o problema de cand l-am scos din cutie. Au fost ceva "issues" cu niste incarcatoare de la Cyma, pe care desi scria ca erau compatibile cu JG MP5-J a trebuit sa le pilesc putin

Edited by Guest

BI-3881 - singura problema: dupa ce i-am schimbat teava si hop-up chamberul cu unele prometheus imi da missfeed la bile daca nu tin incarcatorul impins plus ca, cu un incarcator scoate 105 m/s si cu celelate 2 115m/s . Incarcatoarele sunt de metal de la DBoys si cred ca face asta din cauza lor ca sunt cam prost facute si nu mai fac etansare calumea intre incarcator si hop-up chamber. In rest totul este ok.

TM - P226 - merge perfect, precizie, fiabilitate .... tot ce vrei. Stiu ca nu e din metal dar parerea mea ca la pistoale diferenta intre metal si plastic e ca unu este din metal si celalalt din plastic.

WE Beretta M92S

- hop-up rupt la primele 20 bile; dupa cca 3 saptamani am reusit sa gasesc modelul de hop-up pe un site in anglia (are hop-up cu reglaj pe teava direct, o piesa mica de cauciuc verde), pret 0.5 lire, transport 7 lire, cool nu? probleme in continuare, cauciuc slab calitativ

JG G36K - probleme la hopup chamber, spring guide la care se va rupe o ureche (ambele sunt probleme generale la toate modelele de G36 de la JG)

CYMA CM.030 - piedica de retinere incarcator di plastic slab si se indoaie scapand incarcatorul (e ca si inexistenta), la desfacut gasit si una din garniturile de la pistonul ce incarca bile rupta.

piedica rezolvata prin inlocuire cu una confectionata din metal, o-ringul inca isi face treaba si rupt, caut inlocuitor

AGM M4A1 RIS :

Singura problema : are joc risul din fata si trebuie insurubat o data la ceva vreme.

Sunt trigger happy, si credeti-ma, sunt surprins de cum se comporta arma.

Bateria nu face fata la cerintele mele (8.4 // 1500).

P.S. problema care nu ar trebui sa fie problema : este prea usoara si imi lipseste feel-ul de realism.

Daca la noi in tara s-ar importa DOAR TM, CA, KA, WE, VFC, si multe altele, fi sigur ca 80-90% din jucatorii de airsoft ar fi dotati cu asa ceva, dar concurenta intre magazinele de specialitate, a impins propietarii sa importe replici din ce in ce mai eftine.

Daca s-ar deschide o fabrica de replici in Romania ....DAY-DREAMING

JG AK 47. 1 an si peste 10 pungi de bile trase. Trage prea tare. Am tinut arcul comprimat vreo 2 saptamani, n-a scazut 1 m. Am montat mosfet si baterie de 9,6, am zis ca va crapa ceva dupa cadenta pe care o avea...si a crapat pistonu' dupa vreo 2-3000 de bile. Sincer nu m-am suparat. Cost pe un an (fara mofturile mele) 7 mil replica + 1 mil piston cu dinti de metal. Tot mai ieftin ca un CA sau TM

G36 in general ... atentie la selectoarele de foc au prosta inspiratie sa se piarda. Se slabeste imbusul cu care sunt prinse. Important selectorul de pe partea stinga contine in interior 2 piese f f f mici (un arculet si un cap de fixare) care il ajuta se se blocheze in pozitia dorita; daca se pierd sare aiurea de pe auto pe semi.

JG G36 toate pinurile sunt din zamac si se crapa daca sunt fortate!

In rest nu sunt probleme iesite din comun.

G36 in general ... atentie la selectoarele de foc au prosta inspiratie sa se piarda. Se slabeste imbusul cu care sunt prinse. Important selectorul de pe partea stinga contine in interior 2 piese f f f mici (un arculet si un cap de fixare) care il ajuta se se blocheze in pozitia dorita; daca se pierd sare aiurea de pe auto pe semi.

JG G36 toate pinurile sunt din zamac si se crapa daca sunt fortate!

In rest nu sunt probleme iesite din comun.

bai RES ,la asta nu i-a cazut siguranta,si am tras ceva cu ea http://img96.imageshack.us/i/s5001409.jpg/