zed

Airsoft team

Sunteti de acord ca aproape ori ce echipa de airsoft sa aibă şi o echipa de Juniori?  

44 members have voted

1. 1. Sunteti de acord ca aproape ori ce echipa de airsoft sa aibă şi o echipa de Juniori?

• Da,de ce nu?!
      16
    • Nu,cu sigurantă nu.
      28

Recommended Posts

M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca fiecare leader sa se "laude" cum a format echipa.

Si cum s-ar putea forma o echipa de "juniori". They are plain' airsoft and the perents are drinking beer.(just a joke).

Vă rog votaţi nu doar vă uitaţi!

Pentru ca nu ai definit bine termenul "junior", intrebarea devine ambigua, asa ca ...ma abtin. Daca rectifici, o sa-mi dau votul, intr-un fel sau altul!

"junior" = minor ?

"junior" = incepator?

Asta este intrebarea. Asteptam raspunsul.

Daca juniori inseamna cu varsta de 14-18 ani raspunsul meu este clar DA. Mai ales ca exista si replici pentru minori. Sub 14 ani nu te califici - esti prea necopt.

nu cred ca e necesar ca "aproape fiecare echipa". e decizia membrilor daca vor sa stea la "dadacit" sau nu,pana la coada cat timp parintii sunt de acord/de fata si exista oamenii dispusi sa ii antreneze/educe,eu sunt pro dar cum intrebarea e altfel formulata,raspunsul meu ar fi la mijloc..asa ca nu votez

Junior=minor Asa că pot fi echipe de minori car să nu aparţină unei echipe de veterani.

Am văzut eu pe you tube echipă de minori pt cqb.

Da replici si peste 18 ani atît timp cât sunt instruiţi să le folosească.

Ar fi cazul echipei mele.

Sub 14 ani necopt? Depinde. Cred că un puşti de 13 ani bine instruit cu un jing gong sau Classic army sportline ar putea dovedi 3-4 băieţi de 14 ani.

Puteam folosi edit dar nu am vrut asa că nu vă aprindeţi.

necopt la maturitate,gandire. nu la pregatire pe teren. depinde,exista specimene 20+ necoapte...jing gongurile oricum vin cu o putere mare. macar stati sub 100mps,ca nu cred ca or sa zambeasca parintii la dinti sparti..

Lamurit, ca atare am votat NU!

Aici, cum spunea DKSkater, nu e vorba de conditie fizica (sunt sigur ca un pusti de 13 ani fuge muuuuult mai repede si mai mult decit mine! ) sau de "copt" la minte (sunt tipi mult mai "maturi" in buletin dar cu mintea undeva la... gradinita! ) ci de responsabilitate. Daca un tip de 25 de ani isi rupe un dinte, este responsabilitatea lui, daca un pusti de 13 ani isi rupe un dinte este responsabilitatea tutorelui. Asta in fata legii.

Vezi o adunare de 10 pusti care joaca airsoft insotiti de tot atitia ...tutori????

Parerea mea. Pina la 18 ani sta si se uita, invata sa devina responsabil, abia apoi joaca airsoft (dupa ce face 18 ani!). Daca are, sa zicem 16 ani, poate veni la joc insotit de un tutore care sa raspunda pentru actiunile lui. Am vazut la jocuri minor jucind alaturi de tatal lui, niciodata pustiul nefiind la o distanta mai mare decit cea la care putea fi coordonat sau supravegheat!!!("moldoveanul" de la Balotesti)

Ca sa fac o mica divagatie/comparatie: toata lumea se da de ceasul mortii ca un copil ar fi fost lovit de Basescu, dar nimeni nu-si pune problema reala: ce cauta un minor la un miting electoral? In a cui responsabilitate se afla el? Daca, in loc de presupusa palma, cadea peste el un stilp cu boxe si il omora, cine era de vina???? Sau, un copil trage peste el un panou publicitar (intr-o banca). Responsabil este parintele care nu l-a supraveghiat, si mai putin banca care nu a asigurat panoul! Deci....

Nu cred ca fiecare echipa TREBUIE sa contina un numar anume de "juniori", orice minor pe teren inseamna o responsabilitate in plus, iar eu unu nu sunt dispus sa imi asum o asemenea responsabilitate.

OFF TOPIC

Wolf cu riscul de a fi total offtopic iti spun ca gresesti grav atat legal cat si moral in ce priveste incidentul cu raftul de la banca, orice firma care lucreaza cu publicul are obligatia sa raspunda de siguranta clientilor in interiorul institutiei sau in punctele sale de lucru, de aceea se pun semnele de atentie podea uda, sau la scara rulanta esti informat ca iti poti rupe gatul daca nu esti atent, sau acolo unde copii nu au voie sa intre neinsotiti de adulti vezi semnul cu intrarea copiilor sub 14 ani nesupravegheati interzisa. Eu unu chiar nu pot sa concep cum putem trece cu vederea nepasarea unora care pun in pericol securitatea publica cautand circumstante atenuante pentru actiunile lor, crezi ca daca un batran ar fi fost la raftul respectiv si s-ar fi sprijinit de el nu ar fi cazut raftul ??

Plecand de la ideea ca filmul cu Basescu este real ce legatura are prezenta unui minor neinsotit la un miting cu lovirea acestuia de catre un adult, adica cum daca era cu unul din parinti da era o infractiune dar pentru ca era singur hai sa ii rupem gura ca bataia e rupta din rai . in Opinia ta Wolf ce urmeaza sa spui ca daca pun mana pe o arma in mod ilici si impusc 2-3 amarati e mai neimportanta fapta mea si mai important e cine mi-a vandut arma si societatea civila ca m-a adus in pragul nebuniei?

Eu personal categoric NU !

Am un nepot care are 16 ani ...l-am adus o data cu mine la joc si de atunci a spus clar ca pina nu face 18 nu mai vine!

A adunat un fan club Compania 7 la el in liceu multi au spus ca ar vrea sa joace dar le-am explicat clar conditiile... cu o ruda de mana! Si au renuntat! Entuziasmul este mare dar pina la finalizare mai sunt ceva anisori!!!

Responsabilitatea este prea mare!

Adrenalina nu mai e filtrata si accidentele se intimpla!

eo cand eream pustan rupeam in stil airsoftist jocurile cu tevi cu "cornete". ne strangeam 20 de copchii care mai de care cu tevi furate sau aduse de taticu de la santier si ne impuscam pan nu mai aveam saliva`n gura sa lipim foile alea. acu poti sa consider un fel de antrenament si ar fi ok sa jucati tot cu ochelari de protectie (abia va invatati sa-i purtati mai tot timpul)

p.s. am 2 cazaturi in guri de canale la activ, oare daca era un copil in locul meu si nu reusea sa se tina bine cum il pescuiam de jos ? sau check out hat's site - au niste poze interesante cu ce se poate intampla la airsoft

Grasulas, tot off topic, m-ai inteles toatal gresit in ambele exemple.

1. Daca copilul era supravegeat nu se intmpla incidentul in banca! Daca raftul cadea pe un matur, vina era in primul rind a bancii, maturul era responasbil doar de fapul ca atras de raft (cine l-a pus!) si i-a cazut pe bataruri! Copilul nu poate fi facut raspunzator ca a tras de raft!

Motivul?...vezi oala cu apa fierbinte cazuta in capul copilului de 3 ani!!! Cum spuneai chiat tu, sunt avertizari privind o podea uda sau o scara rulanta care iti agata fularul, din pacate acestea nu pot fi citiite de copii ci doar de parinti si ca atare "protectia" cade in sarcina acestora!

Cum spuneam, responsabilitatea era a mamei care a lasat copilul nesupravegheat si apoi a bancii care a pus panoul acolo, fixat de mintuiala !

Intrebare: un copil se apropie de un leagan in miscre si este lovit in cap. A cui e vina????

2.Nu are legatura cu lovirea in sine, Basescu putea lovi pe oricine, asta e alta treaba. Problema e ca ce cauta un minorneinsotit, la un miting electoral, ba mai mult, dupa spusele unora, a urcat pe scena si a spus oarece!!! Daca Basescu lovea un adult, fie acesta ar fi ripostat, fie l-ar fi dat in judecata. Daca minorul era insotit, insotitorul fie ar fi ripostat imediat, fie l-ar fi dat in judecata.

Intreb, daca ar fi cazut un difuzor peste copil, cine ar fi fost de vina??? Basescu???

Imi cer scuze de off-topic, daca un moderator considera ca e prea ...off-topic sa mute cele doua off-topicuri la gunoi unde, daca se vrea, putem continua dezbaterea asupra riscului si responsabilitatii!

Wolf iti recomand sa vorbesti cu un avocat sa te lamureasca cu privire la idea ta ca parintii sunt intai raspunzatori daca ceva se intampla unui copil pentru ca a fost lasat nesupravegheat, in cazul cu raftul respectiv principala vina o are BANCA, dar ii se pot acorda circumsatante atenuante pentru faptul ca victima era un minor nesupravegheat, cum am mai zis NU ai voie sa pui in pericol viata unei persoane fie ca e cu discernamant sau nu. In legatura cu exemplul tau cu leaganul iti pot spune ca atata timp cat leaganul a fost montat si functioneaza corect daca copilul se loveste e vina parintelui dar daca leaganul ala are un defect din vina caruia copilul se accidenteaza chiar daca a fost nesupravegheat cei care raspundeau de buna functionare a leaganului trebuie sa raspunda penal.

Cu parere de rau Wolf ma ingrozesc cand vad cum poti sa accepti ideea ca lovirea unui copil e scuzabila in anumite conditii, daca eu il rup pe unu cu bataia de il bag in coma procuratura se autosesizeaza nu trebuie sa astepte ca persoana respectiva sau tutorele in cazul unui minor sa ma dea in judecata, vorbim aici de infractiuni PENALE nu de ordin cvil. Si ca sa iti raspund la intrebare, daca respectivului minor i-ar fi cazut o boxa in cap ORGANIZATORUL ar fi raspuns penal si nu e nevoie sa ma crezi pe cuvant intreaba un avocat .

PS: Sa nu va vina vreo idee ca am o problema cu Basescu, l-am votat in mandatul trecut si inca consider ca ca e singura optiune de kkt pe care o am la alegerile de duminica

in cazul cu raftul respectiv principala vina o are BANCA, dar ii se pot acorda circumsatante atenuante pentru faptul ca victima era un minor nesupravegheat
Exact asat am spus si ei, dar cu alte cuvinte!

Normal, NU ai voie sa pui in pericol viata unei persoane, fie ca e cu discernamant sau nu, dar cind pericolul survine din nesupraveghiere, folosire incorecta sau folosirea la parametri in afara specificatiilor tehnice, se schimba putin treaba. Repun intrebarea, daca un copil se opreste cu apa fiarta, dai vina pe Distrigaz si Apanova sau pe parinte???

Cu parere de rau Wolf, ma ingrozesc cand vad cum poti sa accepti ideea ca lovirea unui copil e scuzabila in anumite conditii
(daca te referi la presupusl gest a lui Basecu, eu zic sa punem in aplicare prezumtia de nevinovatie) Daca un copil vrea sa injungie pe cineva iar tu, cu un pumn, ii deviezi cutitul, acest lucru nu e scuzabil???

Vreau sa stii ca moartea violenta, absurda, nu are pentru mine nici o scuza!

Dar hai ca batem cimpii.

Din aceste circumstanţe am decis să iau o pauză de la tot ce înseamnă airsoft.

Ştiu că , câţiva o să se bucure de asta.Now you can be happy.

Poate o să mai intru pe forum. Dar ţineţi minte I'l be back!

Wolf credemă că am avut 2 dinţi sparţi şi nu aş mai vrea.Oricum am să le spun băieţilor că nu avem şanse.

Pentru inteligenţii car vorbesc de ţevi mai bine so lase baltă că am încercat da cică facem mizerie.

Puteţi închide topicul acum.

cu tot respectul (am mai vorbit noi doi), exagerezi. atitudinea de copil ofuscat n-o sa te ajute..fii matur intelege ca nu sunt oamenii dispusi in ziua lor libera de distractie(dupa munca 5/6 zile pe saptamana) sa se complice legal sa ia cu ei niste copii. daca ai maturitatea sa intelegi asta,atunci probabil esti destul de matur sa joci airsoft

probabil e o decizie buna sa te calmezi pe moment cu airsoftul. raman la parerea ca puteti lua replici pentru copii si sa va antrenati toata ziua cat de lunga,pana puteti sa intrati pe picioarele voastre in comunitatea ASR 'pe de-antregul' toate cele bune

Yes sir yes. Da dar nu gasesc de unde. Aş dori să nu fie ori ce piwie wiwie.

bah, eu propun sa nu mai deschideti topicuti de kkt, cu idei care sa duca la tot felul de discutii sterile , ce degenereaza in baliverne si opinii aiurea!

eu as vrea sa particip dar am doar un pistol si sunt minor deci nu imi permit un echipament full. pistolul meu e un colt 1911a1 cu actionare manuala.

Edited by David Cristian