hayabusa

AGM GBB M4 clona WA

Recommended Posts

asta, in opinia mea, e intrebare de genul "care e cea mai tare masina din lume?" unde ceri un raspuns la o intrebare foarte ambigua Cel mai tare event... milsim, sau speedball? cu numar mare de participanti sau cu numar mic de participanti? cu accent pe roleplay, sau organizat ca un eveniment sportiv... durata de joc? suprafata de joc? CQB, woodland sau suprafata mixta?

sper ca ti-am raspuns la intrebare

Eu cred... dar sa nu radeti de mine... ca cele mai tari eventuri din romania le face Mosh Craciun

Am primit aseara replica, am apucat sa trag cu ea, impresia initiala a fost buna, feeling-ul extrardinar. Totusi, am observat urmatoarele:

1. Bolt lock-ul nu functioneaza sau nu am stiut eu sa-l activez (exista niste switch-uri pe mag care nu stiu ce rol au). Rog posesorii sa ma ajute cu sugestii

2. Hop-upul nu este foarte eficient, din ce mi-am dat seama

3. Wobble cam peste tot, insa se rezolva usor

Rog posesorii sa ma ajute cu sfaturi/recomandari, in special pt partea de bolt lock

lt, http://www.arniesairsoft.co.uk/forums/index.php?showtopic=169507&hl=agm%20%20bolt%20%20stop&st=0

si mai sunt ceva topicuri in care se trateaza probleme agm gbb.

vezi cat de tare e parghia care trebuie impinsa de mag pentru declansarea lock-ului. eventual intareste arcul din mag, trebuie sa aibe putere sa impinga parghia.

este mag issue de multe ori. eu am avut pusca ok dar mag-ul nu impingea bine. unii si-au intarit arcul ( modificat mag-urile pt 40 bile ) ca sa intareasca arcul din mag si sa aibe putere sa impinga parghia.

cat despre hop, ia-ti ceva bun. nu prea merita sa te stresezi cu plasticul ala si in plus se va sparge, cel putin la mine s-a spart cu green gas cam in 200-300 bile. prima oara la ora 10 sau 2, nu mai stiu exact.. dupa care s-a spart efectiv jumatate din el.

camera hopup-ului trebuie inclusa pe lista de cumparaturi din care face parte si replica... e dezamagitoare.

ai dreptate wobble-urile se remediaza "fest" , chiar nu sunt un issue.

L.E. leverul mic de pe magazie trebuie dat inspre spate (supapa) .

Edited by Guest

Vezi ca pe capatul superior al incarcatorului e un switch mic. In functie de pozitia lui, bolt stop-ul angajeaza sau nu. Schimba-i pozitia si vezi cum merge.

Daca nu merge incearca fix-ul lui Luis21 de pe arnie's.

***Before you perform this mod make sure that the bolt catch in the lower reciever moves freely without getting stuck. It has to be smooth and I do recommend that you spray a bit of silicone oil to allow it to move freely. If it still doesn't move smoothly, file or sand down the little channel where the bolt catch sits.***

Here's my guide on how to make the magazine spring stiffer. This will allow the lever on your magazine to push up on the bolt stop with enough force to lock the bolt back 100% of the time. Before starting the mod, feel the pressure of the lever that pushes up on the bolt catch, feel it again after you're done.

Items needed:

-8 BBs

-1/16'' Pin Punch

-AGM M4 GBB Magazine

-Hammer

Step #1:

Locate the 4 pins that hold the BB channel in place.

Step #2:

Use the punch and hammer to push the pins out of the magazine body.

Step #3:

Dislodge the plastic BB channel from the magazine body and pull out the spring and its tracer:

Step #4:

Put 8 BBs down the magazine's BB "tunnel". It's the tunnel like opening in lower part of the magazine. Put the BBs in by 2's, double stacked.

Step #5:

Place the spring and the tracer back in. Make sure to grasp the spring to prevent it from springing everywhere since it will be significantly harder to put back in. While holding the spring down put the plastic BB channel back on. Make sure it clicks back onto the magazine body, with the two little prongs on the bottom facing down.

Step #6:

Push the pins back into the magazine and you're done!

This mod will allow your bolt to lock back 100% of the time when the magazine is empty. Both on semi and on full auto. Before the mod if you wanted to dry fire without having the bolt lock back all you had to do was flip the little switch on top of the mag. With this mod you will have to first press and hold down the black lever located in the upper back of the mag and then flip the little switch since the stiffer pressure won't let the switch work on its own.

With this mod the magazine now holds a total of 50 BBs(it also shoots out all of them). The bolt also locks back flawlessly when the magazine is empty.

Mersi pt sfaturi. Am rezolvat toate problemele, mai putin hop-up-ul, cred ca trebuie unul nou. incepe sa-mi placa cu adevarat, pacat ca nu am luat-o pt mine

Referitor la Bolt Lock, am gasit o metoda mai simpla decat cea prezentata pe arnies, si anume am evitat desfacerea intregului canal in care intra bilele. Voi detalia mai jos, poate este folositor si altcuiva:

1. Am desfacut partea de sus a magului, cea care este prinsa in doua suruburi hexagonale. Iese usor de tot. Am pilit orificiul din dreapta, cel prin care iese piesa care actioneaza parghia de la bolt lock (evidentiat in imaginea de mai jos).

MagCover.jpg

2. Cu ajutorul unei surubelnite mici, am fortat piesa 1 inspre dreapta(imaginea de mai jos), si am scos arcul cu ajutorul unui cleste, tragand usor de piesa 2 in sus. Am pilit (subtiat) piesa 1 astfel incat sa nu existe frecare in orificiul din capacul demontat la punctul 1

Magtopnew.jpg

3. Dupa cum spuneam, am scos arcul cu totul, am introdus 5 bile in capatul canalului dupa care am montat totul a loc. Am lubrifiat tot mecanismul, in special parghia care actioneaza bolt lock-ul. Am aplicat acelasi tratament ambelor maguri, acum lock-ul functioneaza de fiecare data

Magarc.jpg

super sfaturi si poze. dar nu are cineva idee cum se poate rezolva si problemuta mea cu m4 de la jg? am postat eu in thread-ul de probleme si solutii... (mai exact baga 1 bila din 2 in hop-up, desi boltul face cursa completa)

scuze de off topic

ma intereseaza de asemenea pareri despre hop-ul amintit de huha

si in alta ordine de idei...

caut sa cumpar(preturi rezonabile) sau macar imprumut pt masuratori si alte tatonari: teava GBB, hop-up(reglare fereastra baza tevii) si eventual teava interna daca este vorba de hop non aeg(GBB).

multumesc!