Amonra

Radio headset

Recommended Posts

M-am gandit sa pun aici niste scheme pentru headseturile radio ( noi in principiu folosim statii PMR, deci sunt mari sanse ca ce doriti sa gasiti aici ).

Cum de ceva vreme am tot "retusat" headseturi sa se potriveasca cu diverse radio-uri, le voi pune incet, incet schemele ciu tot cu informatiile necesare in acest topic.

Cine mai are scheme - pe care le-a realizat si au mers, il rog sa posteze.

Pana una, alta, iata un sitei foarte dragut, cu scheme, manuale, manuale de service si nu numai.

http://www.thiecom.de/ftp/

sper sa nu-ti poluez thread'ul, dar mi-ai dat ceva idei.

in consecinta, am luat una bucata casca cu microfon de calculator, de-aia one-piece (pentru o singura ureche) + una bucata mufa jack de la Vitacom => un headset superb. functioneaza excelent.

avantaje:

- preturi mai mici (casca incepand de la 6 lei + mufa ~1 leu)

- palenta foarte larga de modele de casti (recomand cele D - shaped)

- microfonul merge excelent, si nu e pe fir, deci nu trebuie sa scormonesti dupa el

dezavantaje:

- nu ai PTT, trebuie sa folosesti butonul statiei

- trebuie sa stii un pic de elctronica si ai scule, sau sa apelezi la "cineva" care sa te ajute

eu am luat casca asta.

pai daca te pricepi un pic, o desfaci si pui un buton push-on fix pe casca. buton care sa iti activeze microfonul. operatiune simpla de altfel.

pai daca te pricepi un pic, o desfaci si pui un buton push-on fix pe casca. buton care sa iti activeze microfonul. operatiune simpla de altfel.

nu toate pmr-urile au optiune de microfon pe fir. La multe modele ai nevoie de adaptari.

adevarat... m'am grabit. eu ma refeream la statiile cobra (cel putin o parte din ele)

Puteti posta ce tipuri de statii au optiunea cu microfon pe fir ?

Mi-am comandat deja o casca si azi ma duc sa vad de mufe...apoi o comanda si de statii...

Va multumesc !

Alea la care e mentionat in descriere PTT/VOX merg cu handsfree-uri cu microfon. Si optiunea de microfon pe fir sau altfel e a hands-free-ului. Statia trebuie doar sa suporte PTT/VOX (adica push to talk, sau activare vocala).

daca prin "microfon pe fir" te referi la ceva de genu asta:

sa stii ca la toate statiile ar trenui sa fei modele dinalea

daca vrei sa-ti faci headset home made ai neveoie in general de urmatoarele

una bucata casca , una bucata microfon (pastila)... dinala de la castile de calculator, una bucara microcontactor (asa parca se numeste) ... de la minilanterne , mufe si fire ... cam atat

pentru statiile cobra MT600 ... se fac urmatoarele conexiuni ... utilizand schema de aici

1. ground -> casca -> spk+

2. ground -> microfon -> microcontactor -> mic+ ... asta e pTT ... sau daca nu pui microcontactorul, dai statia pe vox

si cred ca si la celellalte scheme de aici se fac urmatoarele conexiuni:

1. spk+ -> casca -> spk-

2. mic+ -> microcontactor -> microfon -> mic- ... pTT

oricum ... odata ce ai bagat jackul de la headset in statie, nu mai poti sa folosesti butonul de pe statie ... tocmai de aceea am spus ca tre sa dai statia pe VOX daca nu ai microcontactor, ca altfel statia emite continuu ... cel putin asa e la cobra mt600/800/9xx

p.s.

trebuie sa respecti schemele si numic altceva

restul ... unde e asezat microfonul (pe casca sau pe fir), unde e asezat butonu pTT (in acelasi loc cu microfonul sau cu fir separat pe care sa-l bagi pe maneca si sa-l fixezi pe corpul replici sa fie la indemana degetului mare), etc ... nu conteaza, iti faci singur asezarea in spatiu dupa bunul tau plac

Puteti posta ce tipuri de statii au optiunea cu microfon pe fir ?

Mi-am comandat deja o casca si azi ma duc sa vad de mufe...apoi o comanda si de statii...

Va multumesc !

deci cumperi casca, pe urma mufa, pe urma statia ?

oricum ... odata ce ai bagat jackul de la headset in statie, nu mai poti sa folosesti butonul de pe statie ... tocmai de aceea am spus ca tre sa dai statia pe VOX daca nu ai microcontactor, ca altfel statia emite continuu ... cel putin asa e la cobra mt600/800/9xx

i beg to differ. cu jack'ul de la casca bagat, eu folosesc butonul ptt al statiei.

repet, eu am casti de calculator, cu firele taiate si lipita mufa necesara. fara ptt pe fir sau casca.

... cel putin asa e la cobra mt600/800/9xx

ce statie ai?

L.E. daca e alta decat cele de aici ... baga o schema

Nu vad nici o descriere pt MaxCom si suntem o gramada ce avem statii din astea, datorita pretului si a calitatii (pret redus si calitate peste asteptari) Se poate pune o schita pt cineva ce a realizat o coexiune cu casca? Precizez ca la MaxCom sunt 2 modele de mufe.

Ok baieti, vad ca threadul asta prinde viata pana la urma.

Am diverse chestii pe cap, asa ca nu prea am timp sa verific periodic. Daca aveti ceva ce arde, dati-mi pe PM.

Asa, deci sa rezumam.

ORICINE are o schema nepostata sau care completeaza ceva ce ar fi incorect si a fost testata inainte, e binevenit sa o posteze si eu o adaug la lista minunata.

In general, statiile merg cu PTT lor chiar daca au atasat headset.

Din pacate, modalitatea de PTT difera; eu am dat peste cel putin 3 pana acum. Asa ca fara o shema ca lumea, nu poti reusi decat prin incercari.

@RES Imi pare rau, insa nu am avut placerea cu MaxCOM si nici nu vreau sa iau ceva de pe net, fara sa stiu ca merge. Daca e unul dintre voi care a facut sau poseda headset original ( reverse engineering ).... let me know.

la unele e greu sa faci reverse engineering fiindca au SMD'uri, care in cel mai bun caz au scrise 2 cifre (sau 2 caractere).

Tocmai d-aia exista NINJAAA si s-a inventat tortura. Si mita.

Insa eu prefer in ordinea de mai sus .

Pentru MAXCOM WT 108 functioneaza schema de la Comma. Precizez ca daca se fac conexiunile cum trebuie nu trebuie data statia pe vox si se foloseste butonul de pe statie.

Asta este casca modificata: http://www.vitacom.ro/Products/6388/CMP-HEADSET08W/Casc%C4%83-monoaural%C4%83-ultra-u%C5%9Foar%C4%83-cu-microfon.html

Operatii:

Se taie cu mult tupeu mufele jack inainte de separatie (vor rezulta 4 fire -- rosu, albastru, verde si... cupru) se lipesc firele dupa cum urmeaza:

1. (masa sau minusul vor fi comune pentru microfon si casca)... cupru + verde

2. rosu --- casca +

2. albastru --- microfon +

Se lipesc ca in schema lui Comma !!! Bafta.

Minusul e usor sa il gasiti, daca dupa lipirea firelor statia intra pe emisie directa fara sa apasati butonul inseamna ca nu ati lipit corect plusurile si doar inversate. Se poate folosi jacul de pe casaca decupindu-i plasticul si apoi izolindu-l inapoi cu silicon.

Atentie la fire ca sunt super subtiri.

Pentru cei ce au statii Topcom cu un singur jack , merge perfect un handsfree de la morotola w205 cu o singura casca , singurul inconvenient fiind ptt`ul care trebuie folosit tot de pe statie in rest merge perfect , eu ia`m schimbat casca folosing una (sony ) care are prindere de ureche .

Testat pe TopCom Twintalker 3800.

LE: Merge si VOX.

am cumparat recent o casca de tanchist ruseasca de la Checkpoint Charlie Berlin si's foarte incantat de ea

are casti si microfon incorporat dar bineinteles ca are o mufa d'aia veche de magnetofon rusesc

are cineva vreo idee cum s'o adaptez la o statie?

m-ar interesa sa cumpar o statie cu handsfree PTT la care sa mufez casca de tanchist...

Atentie, laringofoanele de la castile de tanchist au alt principiu de functionare iar castile au impedanta foarte mare, deci ma tem ca ar merge pe statiile astea moderne!!!

se rezolva cu un amplif mic chiar si de la niste boxe de piata

edit: ma rog,nu chiar asa simplu. trebuie testate ca sa nu cumva sa ajungi in extrema cealalta sa nu arzi amplifu