Rhyn0

Mil-Sim Saturday

Ati veni la MIL-SIM Saturday odata pe luna?  

59 members have voted

1. 1. Ati veni la MIL-SIM Saturday odata pe luna?

• Da, as veni de fiecare data, i like mil-sim
      43
    • Da, as veni ocazional, prea multa seriozitate strica
      9
    • Da, as veni odata sa vad cum e, ma decid dupa daca mai vin
      5
    • Nu, pe mine nu ma prindeti niciodata pe acolo
      0
    • In principiu nu as veni, dar poate ma razgandesc daca iese bine
      0
    • Nu sunt hotarat inca, tell me more
      2

Recommended Posts

Avand in vedere ca doar 8 oameni si-au dat cu parerea referitor la mil-sim si la limitari de munitie pt un joc mai realist, am zis sa fac un poll serios pe tema asta sa vedem daca la ora actuala am avea destui oameni sa incercam.

Ca idee de baza, Mil-Sim Saturday NU va fi un event mare, national, ca cel de la ploiesti, cel putin la inceput. Bineinteles ca daca vor vrea sa participe oameni din tara si daca sunt dispusi sa calatoreasca pt asta, vor fi primiti cu bratele deschise! Va fi un joc de weekend, dar destul de diferit de macelurile obisnuite.

-Scenariile vor fi lungi, minim o ora, si bine definite

-Jocurile se vor desfasura pe suprafete mari, existand posibilitatea sa nu se realizeze contactul cu inamicul

-Va fi obligatoriu uniforma de camuflaj sau haine potrivite scenariului( daca e un scenariu cu mercenari, vor fi acceptate cateva haine "aiurea" de exemplu)

[for jimmy: Above says: Proper camo WILL be mandatory, some "non military-like clothing will be allowed only if the scenario involves civilians, mercenaries, etc]

-Vor fi limitari de munitie si de incarcatoare(no hicaps), uneori chiar drastice.( scenarii gen Survival, unde ramasitele unei unitati incercuite incearca sa ajunga la liniile proprii, in inferioritate numerica severa, cu munitia pe terminate, etc...(doar un exemplu)

Daca vedem ca merg aceste jocuri, probabil o sa organizam un event mare..

VOTE or DIE! (P-diddy sucks dar e bun sloganul)

Foarte buna initativa Rhyno, we need this! Sunt 100% pentru

P.S.: Imi iau niste lowcaps de palstic pretty soon!

P.P.S.: I didn`t know you were a South Park fiend!

Sunt pentru realism!

poate asa, pe viitor, am putea inchega o echipa national, care sa ne reprezinte si pe afara. oricm este un inceput, chiar daca initial vor fi prea putini.

De acord. Hai sa organizam ceva, propun ca data 19 Mai. Organizat means de fapt alegerea unei locatii si in functie de locatie - scenariu potrivit. Regulile cu limitari etc...poate sa ni le propuna Rhyno daca a avut initiativa poate ca s-a si gandit la ceva in acest sens.

yo nu prea va intzeleg. nu prea se poate imita o situatzie reala de lupta cu arme de airsoft care trag la 30 de m daca ai noroc. intr-o situatzie reala glontzul trece prin usa, perete, etc.

sa joc o ora ca sa ce? sa ma faca rhino ditr-un bosket?

Daca ash fi soldat pe bune ash avea si yo un thermal scope .....

Ideea nu e de a imita 100% situatiile reale (glont prin usa, ranit la picior etc...) ci de a simula pe cat de real posibil un scenariu mai amplu, in care aspectele tactice (si poate chiar strategice) sa isi spuna cuvantul intr-un mod mai amplu. Intr-o varianta de astfel de scenariu (de ex: esti singur in spatele liniilor inamice, trebuie sa te strecori 1km intesat cu 10 adversari sa zicem sa ajungi la ai tai), daca esti meserias, poti castiga jocul fara sa tragi vreun glonte (bb ).

dap, sunt de acord cu jocuri mil-sim, doar ca 100 de bile pt sniper mi se pare ft mult in comparatie cu 300 pt AEG.

erau doar niste exemple.. eu as fi multumit si cu 50 de exemplu..

Valorile din celalalt thread erau puse ca sa dea lumii o idee despre ce este vorba.. le vom stabili de comun acord, si apoi ajusta in functie de scenariu.

Ma bucur sa vad ca lumea raspunde pozitiv la apelul pt realism.. O sa ma gandesc la niste scenarii care s-ar preta. Ma ofer ca primul event de Mil-Sim Saturday sa-l organizez eu, si sa fiu si arbitru(nejucator desigur).. ca sa facem sa mearga totul ca pe roate.

Data propusa mai sus de 19 mai mi se pare ok, ne lasa timp sa mai ne gandim si sa mai ajustam.. si e destul de aproape ca lumea sa poata sa isi faca planurile in concordanta.

pe 19 mai nu pot veni, mai ales ca este cu doar o saptamina inainte de eventul de la Braila pe care il pregatesc.

Poate la urmatorul!

din pacate nu o sa particip nici eu pe 19. imi pastrez fortele pt Braila

oricum, sprijin ideea de mil-sim (oricum, eu nu trag mai mult de 250 - 300 bile / meci )

am putea sa incercam saptamana viitoare, pe 12 daca convine la mai multa lume.. sau s-o lasam dupa braila.. nu e nici o graba din partea mea cel putin, atata timp cat va iesi cum trebuie.

As opta mai degraba pentru dupa Braila pentru prima editie. Ne da mai mult timp sa pregatim asta dpdv al regulilor, scenariului, alegerii locului.

Astfel, si impactul va fi mai mare asupra jucatorilor, jocul mai aproape de intentia originala, samd.

9 Iunie?

Ca loc de desfasurare pentru primul Mil-Sim Saturday, ma cam gandeam la Balotesti. Dar am inteles ca ar fi o unitate militara in apropiere? Daca vrem ca scenariul sa fie mai realist - si pe de alta parte sa dureze - in mod interesant - 1-2 ore, avem nevoie de mai mult spatiu decat de obicei.

Deci avem unde sa ne intindem? sau dam peste sarma ghimpata/tevi de ak-uri reale la 2 pasi mai incolo?

Deci avem unde sa ne intindem? sau dam peste sarma ghimpata/tevi de ak-uri reale la 2 pasi mai incolo?

Numai bine. O sa fie si mai realist....

Acum sincer, nu e neaparata nevoie sa ne ducem sa jucam in padurea aia daca exista o baza militara. Relieful si vegetatia de la Balotesti nu sunt unice pentru zona Bucurestiului, si putem gasi o alta padure in care sa ne ducem ostilitatile.

Putem, dar mai concret, unde o facem.

(Totusi am inteles ca - orice ar fi "out there" - nu e foarte aproape)

Guest
This topic is now closed to further replies.