calin

Ce trebuie sa stim despre ochelarii de protectie

Recommended Posts

La ochelari părerile sunt împărțite pentru că felul în care se aburesc diferă de la persoană la persoană.

Câteva sugesti legate de metode anti-aburire găsești AICI

Ar trebui să faci totuși un efort de 10-15lei în plus și să te orientezi spre ochelari tip goggles de genul: http://www.airsoft-cluj.ro/echipament-tactic/echipament-protectie/ochelari/ochelari-desert-locust-olive-acm.html

La cei normali, că să poți asigura suficient flux de aer prin spatele lentilelor, trebuie să îi porți ceva mai departe de frunte, dar asta crește risul de a primi o bilă în ochi pe lângă lentilă. Chiar dacă nu te lovește direct, tot îți poate strica ziua destul de bine.

Cei de tip goggles au lentilele ceva mai depărtate și îți oferă protecția de care ai nevoie. Orienteză-te să fie cât mai bine ventilat, să aibă găuri de jur împrejur. Eventual îi poți scoate și buretele pentru un flux de aer mai bun.

Dacă mai dai și pe lentile cu soluție sau microfibră anti-aburire nu ar trebui să ai probleme așa mari.

Cea mai bună variantă pentru aburirea excesivă rămâne sistemul de ventilație cu mini cooler. După ce cumperi 5-6 perechi de ochelari, realizezi că era mai convenabl să cumperi de prima dată unul cu ventilație.

La ochelari de genu ma uitam si eu doar ca vin cu un avertisment frumos mai jos:

"IMPORTANT! Acest produs nu a fost testat in conformitate cu cerintele pentru echipamentele de protectie stabilite de UE. Datorita acestui fapt, este recomandata folosirea lui ca si un accesoriu estetic. Atat producatorul cat si distribuitorul nu sunt responsabili privind utilizarea sa in orice alt scop, decat ca un complement estetic."

@alexx am luat masca din plasa pt protectie fata si urechi speciala pt airsoft deci nu o sa am probleme, la cat costa sa pui un dinte, mai bine sa fiu sigur

@Mike220w.....esti meserias....ti-ai cumparat masca pentru fata si urechi si nu dai bani pentru ochi....poate am ramas eu in urma cu medicina, dar o rana la ochi e mai nasoala ca un dinte sarit...

Astea din plasa mi se par cele mai proaste alegeri, mai ales cand vine vorba de ochi: bila poa' sa penetreze multe din ele, iar daca nu penetreaza de multe ori se sparge si iti bulesti ochiul garantat cu cioburi si alte reziduuri, plus ca pierzi farmecul jocului pt ca nu vezi suficient de bine.

daca mai cauti mai gasesti... atentie nimeni nu va decide pt tine

@Mike220w.....esti meserias....ti-ai cumparat masca pentru fata si urechi si nu dai bani pentru ochi....poate am ramas eu in urma cu medicina, dar o rana la ochi e mai nasoala ca un dinte sarit...

Am si ochelari "testati" de noi sunt foarte ok doar ca se aburesc, asta e singura problema, cred ca am sa incerc ideea cu sapunul.

http://airsoft.ro/OCHELARI-BALISTICI-CU-LENTILE-GALBENE_2854

Se aburesc, dar mai greu. Cel mai bun raport pret-calitate. Daca iti poti permite, da ~100-150 ron pe o pereche de Wiley X sau ESS adusi de baietii din Afghanistan (sau combina-te cu cineva la un kit de 2 perechi de ESS Crossbow).

Iar cu goggles.... or sta ei bine la alte capitole, dar in niciun caz la cel cu aburirea (cu exceptia variantelor cu ventilator incorporat).

http://airsoft.ro/OCHELARI-BALISTICI-CU-LENTILE-GALBENE_2854

Se aburesc, dar mai greu. Cel mai bun raport pret-calitate. Daca iti poti permite, da ~100-150 ron pe o pereche de Wiley X sau ESS adusi de baietii din Afghanistan (sau combina-te cu cineva la un kit de 2 perechi de ESS Crossbow).

Iar cu goggles.... or sta ei bine la alte capitole, dar in niciun caz la cel cu aburirea (cu exceptia variantelor cu ventilator incorporat).

Multumesc, am sa merg zilele astea la shop ca trebuie sa iau si o punga de bile si am sa vad daca ii au in stoc.

Totusi, am reusit sa joc si cu ai mei, am frecat bine la ei cu spirt si nu am mai pus deloc mana pe lentile, sunt mult mai ok acum.

Salut! Sunt nou in ceea ce tine de airsoft. Am participat la cateva meciuri in vara 2016 si am ramas incantat de acest joc, iar in decursur ultimelor 3-4 luni am tot citit threaturi si mi-am achizitionat o mare parte din echipament, mai putin ochelarii. Am citit threatul cu tot ceea ce trebuie sa stiu despre ochelari, iar acum va cer si eu o parere in legatura cu achizitionarea unei perechi de ochelari/goggles. Momentan nu am bani pentru o pereche de la ESS, dar am gasit urmatoarele doua perechi si as dori sa stiu care ar fi mai ok din cele doua tinand cont de siguranta:

1: https://www.protectstore.ro/thermex-evo-ochelari-protectie.html

2:https://www.protectstore.ro/3m-gog-2890-ochelari-protectie-soft.html

Astept si alte recomandari.

Multumesc! O sa dau comanda daca nu gasesc prin Bucuresti si cum se incalzeste putin si imi revin cu piciorul, o sa ies la joc!