Pacostea

GBB - KSC - SigPro 2022 System 7 (Upgraded) (Edit)

Cum v-a placut acest review?  

10 members have voted

1. 1. Cum v-a placut acest review?

• M-a facut sa-mi doresc si eu acelasi model de replica
      1
    • Abia astept si alte asemenea review-uri
      3
    • Review-ul este bun insa nu ma atrage replica
      3
    • A fost interesant
      2
    • Nu ma pot pronunta
      0
    • Nu m-a convins
      1

Recommended Posts

Am achizitionat recent modelul si am fost suficient de entuziasmat ca sa ma apuc sa scriu un review. De asemenea am vazut ca nu sunt multi posesorii acestei versiuni si m-am gandit ca poate informatiile ar fi de interes pentru cei care isi pun problema achizitionarii.

In primul rand ma declar fan SigSauer in mod deschis. Am (pana acum) o replica de P225 cu CO2 si alice, un TM P226 si ultima achizitie este KSC SP2022-ul. Ma tenta si P229 insa nu suficient de tare pentru ca nu pare cu mult diferit fata de P226.

La P226 i-am schimbat singurel slide-ul si frame-ul si l-am mai impodobit cu un mount base si un amortizor - ca sa va faceti o idee de cat de pasionat sunt...

De ce KSC?

De la KSC mai am un Glock 18C pe care l-am mai upgrade-at pe ici pe colo si de care pot spune ca sunt foarte multumit (mi s-a intamplat "in lupta" sa trag din reflex cu el si sa nimeresc fara probleme tinta la o distanta bunicica - pacat ca era coleg de echipa...).

KSC-ul imi pare un constructor pe care te poti baza din punct de vedere al calitatii iar nivelul de detaliu la care sunt realizate replicile este foarte ridicat. Din pacate, dupa parerea mea, sunt prea credinciosi plasticului. Cu toate acestea noul SigSauer SP2022 apare ca o evolutie importanta in linia de produse KSC.

In primul rand este vorba de System 7 - noul sistem mecanic "de dare a focului" care, din ce se aude, este mai avansat decat cel vechi. Din ce am citit foloseste mai mult gaz insa creste viteza bilei si de asemenea calitatea reculului. De asemenea, conform si schemei din cartea tehnica, numarul de piese din mecanism pare sa fie mai mic (comparativ cu G18C-ul cel putin este de-a dreptul sarac in piese) si mult mai eficient construit. Ramane de vazut si cat de rezistent este mecanismul.

Un alt plus, verificat personal, este capacitatea sistemului de a trage rapid fara a cauza racirea pronuntata a incarcatorului.

Mai multe despre System 7 gasiti explicat pe RedWolf Airsoft

Cum arata?

Super (si incerc sa nu fiu subiectiv...) cu linii sunt foarte precise, sobre si moderne. La exterior este surprinzator de bine realizat. Chiar la o inspectie de aproape nu iti poti da seama cu usurinta care este plasticul si care metalul numai din aparenta materialului. Au reusit sa dea plasticului o textura foarte apropiata cu a metalului si de asemenea nu are luciul specific plasticului. Personal mi-a luat ceva timp sa ma dumiresc ca unele piese sunt din metal si nu din plastic asa cum credeam initial (respectiv inaltatorul si catarea). Deocamdata m-am lamurit ca sunt din metal (si sper sa nu ma razgandesc).

Aparatul are o problema de perspectiva de la distanta la care am facut pozele. De aceea slide-ul pistolului apare putin curbat in partea de sus.

img5103.th.jpg img5104.th.jpg img5105.th.jpg img5106.th.jpg

img5107.th.jpg

Aici se poate vedea (sau nu) diferenta dintre plastic si metal. Cum am spus, nu este aparenta la simpla inspectie vizuala.

img5110.th.jpg img5111.th.jpg img5112s.th.jpg img5113.th.jpg img5114.th.jpg

img5109.th.jpg

In spatele rail-ului este o placuta cu un serial zice-se unic pentru fiecare dintre exemplare.

img5119.th.jpg

Chestia aia care impinge bilele se blocheaza in partea de jos pentru incarcare - din nou ceva ce pare standard KSC.

img5120.th.jpg

Mag release-ul este metalic - ce bine!!!

img5121.th.jpg

Arcul de recul nu este o simpla sarma ci are un aspect lamelar. Nu imi dau seama cum a fost facut sau de ce este asa insa isi face bine treaba.

img5123.th.jpg

Mecanismul de lovire a supapei. Pare oarecum diferit decat ce am la G18C insa nu ma aventurez sa spun care sunt deosebirile.

[Edit] Mecanismul pare sa aiba rol de siguranta. Nu permite declansarea focului fara ca pistolul sa fie armat (tras de slide). Poti apasa pe tragaci cat vrei (si single si double action), cocosul loveste insa nu declanseaza focul - foarte interesant si util dupa parerea mea pentru ca poti lasa bile in el fara frica de a trage aiurea, atata vreme cat iti amintesti cu precizie daca ai armat sau nu.

O alta imbunatatire pe care am constatat-o este folosirea metalului in punctele de uzura precum piedica incarcatorului (mag release-ul). La G18C era initial din plastic si a trebuit sa o schimb cu metal pentru ca s-a tocit foarte repede. Astfel la SP2022 piesele din metal vizibile la exterior sunt:

- Catarea si inaltatorul

- Slide release-ul

- Decocker-ul

- Cocosul si tragaciul

- Mag release-ul (asta a fost o usurare pentru mine)

Mag-ul tine vreo 22 de bile (double stack) si sta destul de tzeapan in locasul lui. Ca o curiozitate, mag-ul pare sa aiba o supapa de "prea-plin". Este o supapa separata de aia prin care intra gazul si pe unde iese gaz in momentul in care mag-ul s-a umplut. Gazul iese pe acolo si bolboroseste pana sa evapora pur si simplu. Pana acum nu am mai vazut asa ceva la nici un model de GBB.

[Edit] M-am prins ce este... Este un tzamburush care tine prelungirea de plastic a incarcatorului la locul ei. Este "spring loaded" si trebuie avut grija cu el cand il scoti si il bagi la loc pentru ca poate crapa prelungirea incarcatorului in doua.

img5117i.th.jpg

Supapa de "prea-plin" se vede in partea dreapta. {Edit} Corectie - nu este supapa de prea plin...

Ca dimensiuni este apropiat de P226 insa putin mai scurt (approx. cu 0.5 cm). Ma asteptam sa fie mai mic insa nu este. Cu toate acestea aspectul compact il fac sa arate cumva mai mic in aparenta.

Cum trage?

Nu am tras inca mai mult de doua incarcatoare cu el insa as putea spune ca este destul de precis. Traiectoria bilei pare sa fie relativ dreapta pentru vreo 20-25 de metri dupa care bila o ia in sus (dar nu prea mult).

Am tras pe geam intr-un copac destul de subtire din fata blocului la o distanta de approx. 15-20 m. Intre palele de vant loveam copacul fara prea mare efort.

Are hop-up reglabil cu cheie speciala - modelul pare sa fie specific KSC.

Cum se simte?

Pistolul se simte foarte bine in mana. Grip-ul tipic SigSauer este foarte confortabil de felul lui. Este oarecum mai subtire decat cel de P226 insa poate mai ergonomic putin.

In momentul in care tragi insa reculul este pronuntat, foarte energic si rapid. Iti schimba clar alinierea pe tinta dupa fiecare foc.

Posibile probleme?

Slide-ul de plastic se "turteste" putin in zona in care se opreste in "slide release". Nu pare sa afecteze functionarea insa aspectul are putin de suferit - mai ales cand iti doresti ca jucaria sa arate ca noua cat mai mult timp. Deocamdata nu exista slide-uri de metal compatibile (sau nu stiu eu de ele). O varianta facuta de Shooters Design este disponibila pentru versiunile pana la SP2009 insa teava sigur nu se potriveste la SP2022. Nu stiu daca slide-ul se potriveste. Nu ma astept sa se potriveasca totusi tocmai din cauza noului mecanism System 7.

Concluzie

Personal il recomand fara retineri. Daca va place modelul si aveti incredere in KSC nu trebuie sa va faceti prea multe griji. Sincer insa este genul de arma pe care iti vine sa o tii de frumusete si nu sa o tavalesti la joaca (asta este cel putin senzatia mea de pana acum...)

Tot ce mai astept acum sunt aparitia pieselor after-market si ma voi abona instantaneu la un slide si barrel de metal.

(...dupa vreo 6 luni)

Ei bine, asteptarea a luat sfarsit si iata rezultatul...

dsc5257.th.jpg dsc5256.th.jpg dsc5262a.th.jpg dsc5242z.th.jpg dsc5244.th.jpg dsc5260h.th.jpg dsc5261.th.jpg dsc5248.th.jpg dsc5268.th.jpg dsc5269b.th.jpg

[Edit] Performantele nu par sa se fi schimbat radical. In afara de "cycle rate", care este mai scazut, arma isi pastreaza forta si precizia.

Edited by Guest

Felicitari pentru initiativa. Cateva completari ar fi binevenite, cum ar fi:

- Incearca un tras la tinta, printata pe hartie, de la o distanta de 10-15m daca ai unde, eventual in conditii fara vant, si sa masori grupajul (adica diametrul cercului in care se inscriu toate gaurile din tinta).

- Regleaza hop-ul inainte de test. Nu e normal ca bila sa o ia in sus dupa ce pierde din putere. In mod normal trebuie sa-si mentina traiectoria dreapta dupa care sa inceapa sa cada. Foloseste niste bile bune pentru test, daca ai, nu cele venite cu replica, si spune-ne cu ce bile ai facut testul ca sa ne dam seama de precizia obtinuta cu anumite greutati.

- Masoara-i viteza pe cronograf cu bile de 0.20, ca standard, si cu bilele de test. Pentru viteza fa media la 5-10 focuri, dar nu in succesiune rapida. Lasa 2-3-5 secunde intre focuri.

- Vezi cat tine un plin de gaz relativ la un plin de bile. 1:1 , 1:2 , etc.

- Daca ai mai multe sorturi de bile (greutati) ar fi interesant sa repeti testul la tinta pt fiecare categorie ca sa se vada variatia preciziei, si de aici se vede si eficienta hop-ului (pe care trebuie sa-l reglezi la fiecare schimbare de tip de bile). Un test de distanta parcursa/utila, ar fi iar interesant cu toate greutatile pentru a stabili cam care e gramajul optim la aceasta replica.

Spor, daca ai posibilitatea, si asteptam completari. Felicitari inca o data pentru initiativa.

Man, trebuie sa-mi iau concediu pentru a face toate astea... Airsoftul este hobby/distractie pentru mine, nu meserie

Tocmai pentru acest gen de amanunte am pus link-ul catre Redwolf Airsoft unde poti gasi tot felul de teste comparative tocmai intre SP2022 si SP2009 (varianta anterioara care se pare ca nu s-a bucurat de mare succes).

Voi mai adauga in timp la review detalii pe care le voi considera interesante si poze mai aratoase.

Cu multumiri pentru aprecieri,

Paul

Ca sa vedeti care piesa e din metal si care e din plastic, treaba e extrem simpla: lipiti piesa respectiva de faţă! Daca e "rece" e metal, daca e "calda" e din plastic! Fara dubii!

Ca sa vedeti care piesa e din metal si care e din plastic, treaba e extrem simpla: lipiti piesa respectiva de faţă! Daca e "rece" e metal, daca e "calda" e din plastic! Fara dubii!

M-am gandit sa nu intru in amanunte cu privire la cum am facut ca sa-mi dau seama...

Concediu? Nicidecum, pentru 3 AEG-uri cu vreo 4-5 tipuri de bile a luat cam 4-5 ore.

si trece si locatia la profil pls..

mardale cum ai putut sa ratezi asta?

in rest bun review.

rhyno vad ca rivalizeaza cu tomcat la "Cupa Slap Mardalion-mod"

Am si eu o jucarie din asta. Unde gasesc incarcatoare de cumparat?

Am si eu o jucarie din asta. Unde gasesc incarcatoare de cumparat?

Eu mi-am comandat de pe WGC. Sunt cam scumputze astea de "Japan version" (link). Am vazut ca au aparut variante pentru versiunea KWA (sau "Taiwan version") - cea cu metal slide (link). Sunt putin mai ieftine insa nu sunt sigur daca nu sunt mai puternice decat cele pentru KSC. Posibil sa afecteze integritatea replicii daca o vei tine numai plastic.

Salut,

Am vazut ca ai deschis acest topic in 2009..... acum ce ne poti spune despre acest pistol (presupun ca ai tras ceva cu el) ?

Vreau sa imi iau unul folosit si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Salut,

Am vazut ca ai deschis acest topic in 2009..... acum ce ne poti spune despre acest pistol (presupun ca ai tras ceva cu el) ?

Vreau sa imi iau unul folosit si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Salut,

In primul rand daca are slide de plastic nu te astepta sa mai faca "slide lock". Asta este primul lucru care se duce. In rest, dupa parerea mea, asta este unul dintre cele mai bune pistoale din ce poti alege acum pe piata. Functionarea este foarte sigura (nu trage decat daca este armat ca la introducerea bilei pe tzeava - prin culisarea slide-ului). Nu trage daca doar armezi cocosul sau prin apasarea tragaciului (double action). De asemenea precizia este foarte buna la distante apreciabile pentru un pistol si nu pot spune ca am sesizat vreo degradare in timp.

Recomandabil este sa il verifici si la interior dupa urme de uzura datorate unei posibile proaste intretineri si de asemenea sa te asiguri ca incarcatorul nu a fost scapat sau deteriorat intr-un fel. In rest eu zic ca este o alegere buna.

Daca te tenteaza schimbarea slide-ului cu unul metalic nu te descurajez. S-ar putea sa ai de dat la pila putin insa merita. Din pacate nu se prea gasesc piese pentru upgrade. In afara de kit-uri metalice si tzeava de precizie nu am mai vazut altceva.

Multumesc pt raspuns. Cosmo are unul de vanzare ( viewtopic.php?f=23&t=7918 ) e vorba de prima poza ...si imi "face cu ochiul" acel pistol.

Ooops, nu vorbim despre acelasi pistol atunci. Acela este un KWC si nu KSC. Este pe CO2 si nu este blow-back. Nu este acelasi lucru deci nu se aplica nimic din ce am scris in postul asta.

Despre KWC gasesti o multime de filmuletze pe YouTube daca vrei sa te edifici. De asemenea ai grija la putere daca vrei sa iesi cu el la joaca. Cu CO2 bate de obicei spre 2 Jouli prin urmare ai putea juca pe post de lunetist cu el . Sau joci singur pt. ca nu stiu cati si-ar dori sa joace cu tine...

Ahaaaa....laser frate. Chiar asa de puternic sa fie....2 J ? In descrierea pistolului am gasit 0,84 J

Ahaaaa....laser frate. Chiar asa de puternic sa fie....2 J ? In descrierea pistolului am gasit 0,84 J

Nu sunt sigur. Trebuie sa cauti o descriere specifica KWC. 0.84J. Pe CO2 este sigur mult peste un Joule si din cate am inteles sunt pistoale care trag si cu peste 2. De asta nu au "blow back" pentru ca s-ar sparge destul de repede de la puterea CO2-ului.

In nici un caz nu cred sa aiba sub 1 J pe CO2...

am eu un sig sp 2022 cu co2. nu am tras mai mult de 500 bile cu el si s-a busit: scapa co2 pe langa butelie. eu nu-ti recomanda sa iei cu co2, treci pe green gas- macar ai ce sa-i faci daca incepe sa scape gaz, gasesti piese de schimb. iar blowback-ul este singurul feature pt care se merita sa-ti iei pistol.

si da, trage cu 90-95 m/s. adica sub 1j. si daca e sa tragi continuu poti trage de voie 150 bile cu o singura butelie

L-am luat deja....am tras cca 150 de bile pana acum.....deocamdata sunt multumit.

Ma puteti ajuta cu o copie dupa manual ?

Multumesc.

Tocmai a ajuns si al meu ... inca nu am reusit sa imi fac o inpresie despre el in actiune ...momentn nu ii pot da decat ~8 ... am versiunea fabricata in Taivan cu slide metalic ... la exterior este finisat destul de bine dar ma asteptam ca jocurile dintre piese sa fie mai mici ... nu iti poti da seama ca corpul e facut din plastic dar e diferenta de nuanta dintre corp si slide , recul de invidiat (de aceia si un consum mai mare de gaz) ... filingul e ''fain'' ... acea seria se pare ca nu e unicat (a mea e identica cu a ta) ... o sa incerc sa mai intaresc acel arc care trage slidul ca mi se pare cam slabut (nu e unul standard cu spira circulara , facut din o fasie de banda)

Mai jos cateva foto cu el abia scos din puf:

http://picasaweb.google.com/BlaserAirsoft/SigSauerSP2022#

Pe viitor :

http://picasaweb.google.com/lh/photo/TGwWqSkDwhZX8uMGuuH1Rg?feat=directlink

Sa-l stapanesti sanatos. Cand l-am luat pe al meu nu exista varianta cu slide metalic din pacate.

Nu te-as sfatui sa umbli la arc - este intradevar mai ciudat fata de alte modele. Nu cred ca ajuta. Reculul cu slide-ul metalic este mai incetinit intradevar.

In privinta seriei am citit ca ar fi unica, nu stiu din alte surse. Este posibil intradevar sa fie UNICA pe care au folosit-o...

Frumos. Cum se scoate slide'ul la al tau ?

Salut,

In caz ca nu ai descoperit deja pana acum, cu slide-ul se procedeaza in felul urmator:

- Scoti incarcatorul

- Dai slide-ul in spate aproape o cursa completa, pana cand a doua indentatie (nu cea in care se opreste slide-ul, cea mai dinspre gura tzevii) ajunge deasupra axului de la slide release

- Te orientezi cu privire la protuberanta de deasupra axului, o aliniezi astfel incat sa iasa prin indentatie

- Impingi slide releasul din partea cealalta a replicii si il scoti afara complet

Vezi ca este posibil sa existe demonstratii pe YouTube pentru asta. Cauta insa foarte specific dupa modele KSC sau KWA pentru ca sunt multe exemple pe KWC care este varianta NBB cu CO2, complet diferita.

Un lucru foarte fain e butonul de la eliberarea magaziei estee din metal , destul de tensionat si nu foarte esit in relief ... reduce sansele de eliberare accidentala a magaziei

Am adaugat si un "poll" la inceputul postului pentru a va exprima parerile despre review intr-un mod mai sintetic si structurat