kix

Sorbothane

Recommended Posts

Am eu discuri de sorbo, urmatoarele dimensiuni si preturi:

diametru exterior 21mm, interior 9.5mm(exact cat sa intre in spatiul cauciucului stock care se scoate pt cea albastra)

grosimi:

2.54 mm (pt AEP-uri, fara protectie) -13 lei

3.64 mm- cu protectie Vibram galbena - 15 lei

4.27 mm- cu protectie Vibram rosie - 20 lei

5.78 mm- cu protectie Vibram albastra - 23 lei

protectia din Vibram este de 1.1mm, insa extrem de rezistenta, am pus albatru pe o replica care scoate nu mai putin de 185mps si dupa ~3000 de bile e in stare perfecta. Aceasta e lipita cu adeziv cianoacrilic special pt cauciuc(locktite 406), iar pentru lipirea acestuia de capul de cilindru recomand Locktite Super Atack Gel. Imi voi face un stock si din astea, sa le trimit impreuna cu patchurile pt cei ce doresc.

Versus cele de la airlab, protectia e mult mai subtire(deci mai mult sorbo) si are textura fina cu micropiramide, ceea ce reduce mult din efectul de plici la lovitura capului de piston plat. aa, si sunt mai ieftine

Ele sunt taiate in 2 variante: pentru capete de cilindru/piston clasic(diametru interior 9.5mm) si silent(diametru interior 13mm).

gaurile sunt centrate, daca se doreste pt v6/7 am momentan doar discuri pline.. In curand vor veni si discuri decupate pt v6/7.

Materiale folosite: sorbothan original 70 grade duritate shore, cel mai eficient pt arcuri 120~180. datorita protectiei din cauciuc Vibram, nu plezneste suprafata.

cele galbene/rosii se folosesc atunci cand nu se doreste/poate scoate cauciucul de pe capul de cilindru. Am adus doua variante, pentru o corectie a unghiului de angajare (AOE) perfecta.

Undeva saptamana viitoare imi soseste stoc nou, ca s-au terminant destul de repede, mai am doar ~ 4 rosii.

Mai jos poze cu ele montate. Voi face poze noi cu ele la o calitate mai buna, astea le-am avut o gramada de timp prin buzunar si s-au jegarit.

20121221_101507_zps0931cfcc.jpg?t=135911849420121221_101548_zpsd3428be1.jpg?t=135911849420121221_101220_zpse9afa7c4.jpg?t=1359118494

@lx5fq: am sa te caut pentru un AEP

@wolf: Mai citeste o data ce am scris. Sorbothane e nume propriu. Adica se scrie cu majuscule... nu mai stiu cum sa-ti explic. E ca si cum ai incerca sa traduci Kalashnikov sau Multicam. Acel tip de cauciuc cu o anumita rezistenta/densitate/vascozitate e patentat de Sorbothane Inc, si nu mai exista nicaieri in comert sub un alt nume, ca sa-i poti da un nume generalizat la categoria din care face parte, pentru ca e singur in categoria respectiva.

Acuma serios, daca te puneai sa cauti de la inceput pe net "amortizoare de soc realizate din polimeri viscoelastici" reuseai sa ajungi pe un site unde sa dai comanda la asa ceva? Eu unul nu ma mai obosesc sa explic. Nu e topicul si nici macar forumul pentru asa ceva.

Instructiuni de instalare, cu reglarea corecta a unghiului:

http://airlab.gostorego.com/workshop/sorbothane-installation-instructions

Aveti grija cu ghidul asta ca ceva esential lipseste. Trebuie pilit primul dinte si aproximativ jumatate din al doilea, altfel sector gear-ul n-o sa aiba cum sa ajunga in pozitia aia niciodata. O sa agate al doilea dinte si o sa va faca pistoanele praf.

Si o poza ca sa fie mai clar.

2.jpg

Iti poti comanda de pe air-lab. iti vine in cate zile iar transportul e decent