Drago

Armament actual

Recommended Posts

( pe vremea cand activam eu fotografia digitala nu prea era la "liber" si daca cei mai carunti poate-si amintesc care era regimul aparatelor foto in armata).

Este acelasi ca si in ziua de azi in jurul si interiorul aeroporturilor

ca tot ne-am adancit in domeniul tinutelor romanesti, umbla vorba prin targ ca ar cam vrea sa ni le schimbe . alt camuflaj. nu stiu exact despre ce e vorba, dar stiu ca au fost niste colegi anul trecut la o prezentare de tinute..si au facut niste poze. am vazut acolo acu digital, marpat, vegetata si niste modele pe care nu le-am recunoscut...

sincer, la ce probleme are armata si tara, asta mai trebuie acum. alti bani dati pe la nu stiu ce firme pt haine noi. cine stie ce mahar are firma de confectii militare..si nu mai avea contracte ....

german flecktarn este cel ami bun la noi dintre toate, parerea mea. depinde si de anotimp si zona desigur. Anyway.... dpm'u nostru nu este in totalitae ca cel al englezilor, stiu ca am vazut mai demult pe un forum o comparatie intre ele, Dar totusi nu avem nevoie de nu stiu ce camuflaj fancy, pentru ca inamicul oricum te vede ca vii, ca doar vi cu tancurile and shit prin iraq si afganistan nu? cel mai bun camuflaj e cel de la fata locului. de ex in desert iei o carpa o imbibi in lipici si dai cu ea prin nisip dupaia o pui pe tine. yay instant ghillie !

Eu, personal, cred ca, tot British DPM este cel mai tare la noi pentru padure. Exact ce au acum in dotare este o copie buna a acelui camunflaj. Partea proasta e ca echipamentele se decoloreaza foarte usor (au fost folositi coloranti de toata jena pentru material).

Pentru desert exista copia DPM-ului british desert care este foarte buna si foarte folositor pentru toamna, pentru urban si pentru desert.

Am un echipament desert, identic cu cel folosit de romani in afganistan, si sunt multumit de performantele lui.

Comparatie de 3 camunflaje ...

http://picasaweb.google.com/gotcha.airsoft/14062009#5347604904230744866

Stanga - Vegetal Italian (bun sa te ascunzi langa trunchiuri de copaci)

Mijloc - Flecktran (bun pentru zone umbrite sau intunecate)

Dreapta - Romanian DPM (bun si daca bate soarele pe tine, in frunzis esti invizibil)

Tinuta DPM britanica este sfanta la noi...camumflajul este f bun..iar materialul de exceptie...am norocul ca port in fiecare zi aceasta tinuta si e extraordinara....cea romaneasca este doar de protocol...un plastic ordinar in care transpiri si ingheti...asta e...daca suntem amarati...dar ne descurcam noi

ca tot ne-am adancit in domeniul tinutelor romanesti, umbla vorba prin targ ca ar cam vrea sa ni le schimbe . alt camuflaj. nu stiu exact despre ce e vorba, dar stiu ca au fost niste colegi anul trecut la o prezentare de tinute..si au facut niste poze. am vazut acolo acu digital, marpat, vegetata si niste modele pe care nu le-am recunoscut...

da se va trece la tinuta VEGETATA contractul e asimiliat, e semnat si cum exista finantare RO ARMY trece la ceea ce au italienii cu numarul total de produse pe care il are si armata Italiana.

Asta e bine pentru noi ca se diversifica stilul si motivul echiparii, nasol, momentan fiind doar perioada asta timpita dpdv economic prin care nu aveam cum sa nu trecem si noi.

50% din echipament se va face in fabricile speciale din Italia si 50% la noi.

eu unul de abia astept sa scap de ceea ce e acum, care se decoloreaza dupa exact 2 spalari la 03 de grade.

bafta.

nu am zis ca e ine sa ne de-a vegetata ci am spus care e ideea lor concretizata.

eu unul nu sunt fanul vegetata si sunt de acord sa fie multicam ca e mai bun la noi la ce clima am inceput sa avem.

da asta e viata. o sa ajungem sa purtam combinezoane de la metro ca mecanicii auto de ar fi dupa astia.

bafta.

Ca posesor al uniformei vegetata, as zice ca este mai nasol decat ce avem acum. Camunflajul se potriveste bine doar cu trunchiurile de copaci. Pe frunzele din tufisuri se vede, pe frunzele de pe jos se vede ... Ecam nasol asa in genere.

Ca si material este un model de ripstop cu mult bumbac... bun pentru cei care transpira abundent la alergari ...

Nu stiu de ce, dar sunt fan DPM. Am si cel de vara si cel desert.

Despre multicam ... nu exceleaza nicaieri, dar este bun peste tot

Sunt de acord cu tine in privinta asta... Multicamul a fost facut sa mearga peste tot dar nu se potriveste mai nicaieri bine (poate doar cu exceptia de toamna cand sunt fruze galbene si maro pe jos, unde merge bine si camuflajul german). Problema cu camuflajul romanesceste ca are o foarte mare concentratie de pastic in el(plasticul nu tine bine culoarea aplicata dupa ce acesta s-a intarit) de aceea dupa cateva spalari se duce, sa nu dea domnu sa te si harjaiesti pe lanaga niste pereti sau pe niste pietre ca se duce si mai repede. Britanicii au mai mult bumbac in uniformele lor decat avem noi si asta e un lucru bun din mai multe puncte de vedere, tine mai din contra vantului, si respira mai bine corpul in el. De vegeta nu stiu ce sa spun...digital cu prea multe nuante de maron, ce te faci in camp deschis (cum la noi padurile se cam duc...nu stiu unde prin campie gasesti atatia copaci, ca doar nu o sa luptam daor in palcuri de padure).

sa privim in altfel treaba asta cu camuflajul.... razboaiele nu se mai duc in paduri... ... acum se foloseste camuflaj pentru o camuflare in mica masura.... insa pentru regulile de razboi privind uniformele... astfel incat sa fie usor de recunoscut coechipierul si inamicul... participantul la razboi ce nu poarta o uniforma poate fii considerat spion si sa isi incaseze gloante de la toti.... etc... imaginativa un conflict armat... razboi dus in bucuresti... de exemplu ,,, fugim in tineret sau in herastrau sa ne camuflam mai bine stam in gardul viu? sau americanii cu toate modelele lor de camuflaj pe care o aleg? ca se vede peste tot... + ca acum armatele mai avute au tot soiul de echipamente detectoare de caldura... miscare.... bla bla sa vedem ce camuflaj e captusit cu folie de staniol sa nu reflecte caldura...)