Tomcat

Cadru legal

Recommended Posts

Stie cineva daca exista vreo prevedere legala care sa interzica/sanctioneze purtatul uniformelor armatei Romane?

Am intrebat la Adina daca se poate cu insemnele oficiale pe haine si a zis ca nu, insa era vorba despre un veston de la jandarmerie am impresia, nu cred ca ar fi problema pt insemnele fortelor armate pt ca nu aplica nici o lege ca sa zici ca s-ar putea face abuz de autoritate.

Din cite stiu nu uniforma este problema, ci insemnele militare: grade, semne de arma, inscriptii. Cu toate acestea, regulamentele militare interzic militarilor angajati pe baza de contract sa iasa din unitate imbracati in uniforma. E posibil sa existe niste reglementari interne MApN, dar nu cred ca se aplica si civililor. Mai sapam si poate aflam detalii.

Ca sa raspund la intrebarea originala, nu (cred). Atata vreme cat nu savarsesti un abuz, nu cred ca e prevazut ceva in lege. Deci atata vreme cat nu te substitui altei persoane si prin uniforma aia sa nu iti arogi drepturi care nu ti se cuvin..

Pentru achizitia de uniforma si insemne insa, trebuie sa faci dovada ca esti cadru militar, recte, legitimatia de servici. Asta e valabil pentru magazinul fabricii Condor. Poate altii dau si fara, nu cunosc, n-am avut tangente cu Adina SRL sau alti comercianti.

@Yusa, si haina mapn poate sa te lase sa intri intr-o zona interzisa civililor de ex. chiar daca nu aplica vreo lege.

stiu sigur ca se sanctioneaza cu dosar penal impersonarea de cadre militare. dar asta presupune sa:

1. ai grade FALSE pe tine.

2. sa folosesti costumatia pentru a comite o frauda/inselaciune

bottom line: nu cred ca se supara nimeni daca venim cu dpm romanesc pe noi, atat timp cat nu avem si grade.

Am analizat problema ridicata in acest topic si am descoperit Ordinul ministrului internelor si reformei administrative nr.262/2007 privind aprobarea Regulamentului pentru compunerea şi portul uniformelor militare, precum şi a Regulilor pentru aplicarea normelor privind echiparea militarilor, care prevede la Cap. 1 din Regulament urmatoarele: "Este interzisă purtarea în orice situaţie de către persoane neautorizate a uniformei militare sau a unor articole din compunerea acesteia.". In schimb in Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare in cuprinsul legii nu exista prevazuta vreo restrictie expresa in acest sens, dar art. 27 prevede urmatoarele: "La trecerea în rezervă sau direct în retragere, ofiţerilor care au cel puţin 20 de ani de serviciu militar şi s-au distins prin activitatea desfăşurată, precum şi celor care au adus patriei servicii deosebite, chiar dacă nu au o vechime de 20 de ani de serviciu militar, li se poate acorda dreptul de a purta uniforma militară.

Criteriile de acordare şi de retragere a acestui drept, precum şi situaţiile în care ofiţerii prevăzuţi la alin. 1 pot purta uniforma militară se stabilesc prin regulamente militare."

Parerea mea e ca daca legea nu prevede expres acest lucru referitor la restrictiile in sine se poate trage usor concluzia ca pentru a purta uniforma militara, aprobata prin acte normative romanesti, este nevoie de aprobare din partea autoritatii competente.

Consider ca pentru celelalte tipuri de uniforme ale altor tari nu este o problema in a le purta.

nu cred ca e vorba de alte tari, dar intrebarea este: ce inseamna exact uniforma militara? parerea mea este ca include gradele, nu exista uniforma militara fara asta (desi este folosit si camuflajul simplu la actiunile armatei, nu este o uniforma)

..parerea mea, hac!

Se interzice prin regulamentele interne purtarea uniformei de instructie pentru orice categorie de personal militar.

... regulamentele militare interzic militarilor angajati pe baza de contract sa iasa din unitate imbracati in uniforma...

Chestia cu gradatii voluntari este specifica, deoarece acestia nu au tinuta de oras.

Uniforma militara presupune tinuta completa in sensul ca trebuie sa porti insemnele personale si respectiv grade. Camuflajul, asa cum il stim noi, intra la tinuta de instructie, asa cum la marina a fost ripstopul negru iar acum e ripstopul bej - tot tinuta de instructie se considera.

Concluzia finala: atat timp cat nu porti o tinuta cu insemne personale (nume si ROMANIA) + grade + cascheta sau alte accesorii sau insemne specifice unei unitati militare si nu te prezinti ca fiind sau avand grad militar este ok. Poti purta ripstopul fara probleme.

http://www.mapn.ro/fotodb/Uniforme-militare un link cu ce inseamna uniforma militara

Edited by Guest

Se interzice prin regulamentele interne purtarea uniformei de instructie pentru orice categorie de personal militar. Chestia cu gradatii voluntari este specifica deoarece acestia nu au tinuta de oras. Uniforma militara presupune tinuta completa in sensul ca trebuie sa porti insemnele personale si respectiv grade. Camuflajul, asa cum il stim noi, intra la tinuta de instructie, asa cum la marina a fort ripstopul negru iar acum e ripstop bej - tot tinuta de instructie se considera.

Concluzia finala: atat timp cat nu porti o tinuta cu insemne personale (nume si ROMANIA) + grade + cascheta sau alte accesotii specifice unei unitati militare ai putea purta aceasta tinuta si nu te prezinti ca fiind sau avand grad militar or trebui sa fie ok

http://www.mapn.ro/fotodb/Uniforme-militare un link cu ce inseamna uniforma militara

Si stie ce zice, ca manca paine de la armata romana

hai sa o luam mai simplu.treaba e ca nu poti folosi insemne militare,embleme,grade.poti folosi orice uniforma atat timp cat descosi de pe ea insemnele de arma si orice te-ar asocia cu o anumita institutie a statului.oricum daca ar fi sa o luam pe cealata parte intr-un caz real stie oricine ca intr-un conflict real toata lumea da jos gradele si orice sclipeste de pe uniforma nu de alta dar sa nu fie tinta sniperilor asa ca insemnele si alte "gablonturi"nu-si au rostul nici in airsoft zic eu.

ce a zis tavi la inceput ilustreaza perfect situatia.

mai concret: nu ai voie cu grade/insemne/nume/orice pe ORICE tip de uniforma al oricarei tari din lumea asta. daca faci parada cu asa ceva prin oras nu ajungi departe, te opreste politia si te ia la intrebari.

n-ai ordin de deplasare, te-ai ars. scurt.

am un coleg de serviciu care a patit-o, cu uniforma americana, ramasita din Golf de la frate-su', care-i caporal in US. in cazul asta a avut bafta, au fost de treaba "organele", l-au pus doar sa se dezbrace si sa ia uniforma pe dos, sa nu se vada gradele

deci, pe scurt, cat timp n-ai tag cu nume, n-ai emblema, grade, insemne de unitate/arma, poti defila in ce uniforma vrea mushcii tai.

Chiar daca insemnele nu apartin nici unei armate? (ex. insemnele echipei + numele sau porecla celui care o poarta). De grade nu se pune problema ca nu vad cine ar vrea sa le poarte.

WOW, si a reusit sa ia o uniforma intreaga pe dos? ca io nu pot trece nici macar de o bereta amarata!

ma gandesc ca trebuie sa fie pe undeva un sambure de adevar cu interzicerea purtarii gradelor si insemnelor oficiale, de orice fel, ca e armata, politie etc., spun asta ca atunci cand m-am dus si eu la un magazinas de pe aici sa imi iau ceva toale de camuflaj, prima intrebare pe care mi-a pus-o vanzatoarea a fost daca apartin de armata, politie, etc. chiar vb serios; uniformele se faceau pe comanda, cu masuratori , etc, iar cand pusesem si eu ochii pe o uniforma romaneasca de pe acolo( ma uitam doar) si am intrebat ceva legat de marime, a mormait ceva de livret militar sau permis de cumparare......nush,

Claus ce povestesti tu e in Romania? Eu am patit treaba asta cu permisul doar intr-o baza americana si asta dupa ce romanii au tot cumparat toale de acolo ce aveau sigla USNavy si le purtau prin oras. Ne-au interzis sa cumparam orice avea sigla cu USNavy sau USArmy, in rest puteam cumpara orice. Dar la noi inca nu am intalnit asta.

Claus ce povestesti tu e in Romania? Eu am patit treaba asta cu permisul doar intr-o baza americana si asta dupa ce romanii au tot cumparat toale de acolo ce aveau sigla USNavy si le purtau prin oras. Ne-au interzis sa cumparam orice avea sigla cu USNavy sau USArmy, in rest puteam cumpara orice. Dar la noi inca nu am intalnit asta.

eu am patit-o cu tricourile si shorturile cu ARMY ). eram prin tabara, si nu mai stiai care e roman si care e american, toti aveau tricouri gri si shorturi negre cu army.....)

ca sa fiu on topic...cel putin craiova, sunt o gramada de pusti care poarta tinute prin oras (nu complete), mai ales de desert, si nu se ia nici dreaqu de ei...in schimb, la angajati, e cam nasol sa te vada careva din "comandament" imbracat in castravete prin oras, facand piata, sau mai rau, la carciuma. cat despre cumparatul tinutei, nu stiam ca este nevoie de n act care sa ateste ca ai vreo legatura cu armata... totusi, am foarte multi colegi care si-au cumparat tinute englezesti de la o firma din poiesti. calitate mult mai buna a materialului, si tiparul camuflajului este identic, sau aproape identic cu ripstopul romanesc.

le-am citit si nu m-am dumerit decat ca nu avem voie cu chesti, tresti si alte impopotonari ale unei armate pe noi

Mai citeste odata! Daca te lamuresti nu mai este nevoie sa postezi! Daca nu te lamuresti, atunci citeste iar si iar.....

le-am citit si nu m-am dumerit decat ca nu avem voie cu chesti, tresti si alte impopotonari ale unei armate pe noi

Atunci intreaba un adult care-i treaba si ce sunt "chesti, tresti si alte impopotonari"