sebannu

The complete L96 thread

Recommended Posts

Guma de l96 au si cei de la airsoft-pro.

Am si eu o curiozitate... discutii legate de bile grele (care sa fie pe stock in romania anului 2014), .40,.43 exista pe undeva? Chiar am cautat dar fie am orbu gainii fie nu vad padurea de copaci!

guma de la unistore de'am pus link e varza

am ajuns la concluzia asta dupa o gramada de teste cu 5 tipuri de bile

dupa ce am instalat-o am pierdut tot ce aveam cu guma stoc ,sparta, lipita si sigilata cu teflon adicatelea la 120 de m/s dadea constant +/-1m/s

dupa instalare nu mai am nimic constant, nici viteza, nici distanta, nici traiectorie, nici efect de hop

daca e careva care are o alta explicatieas fi fericit sa o aflu

probabil voi opta pentru camera de mai sus

multam TJ

da' oricum ma framanta problema, am replica din 2008, face parte din familie si n-am avut probleme cu dansa ma gandesc ca dupa atata vreme de bibilit si lucrat la ea sa fi pierdut din vedere ceva.................

Guma de l96 au si cei de la airsoft-pro.

Am si eu o curiozitate... discutii legate de bile grele (care sa fie pe stock in romania anului 2014), .40,.43 exista pe undeva? Chiar am cautat dar fie am orbu gainii fie nu vad padurea de copaci!

http://www.airsoft.ro/Bile-de-040g-200

Ar mai fi si astea:

http://www.airsoft-cluj.ro/consumabile/bile-airsoft/0-30-0-40/bile-madbull-0-40g-2000buc.html

dar feedback-ul din comment-uri nu este prea pozitiv

guma de la unistore de'am pus link e varza

am ajuns la concluzia asta dupa o gramada de teste cu 5 tipuri de bile

dupa ce am instalat-o am pierdut tot ce aveam cu guma stoc ,sparta, lipita si sigilata cu teflon adicatelea la 120 de m/s dadea constant +/-1m/s

dupa instalare nu mai am nimic constant, nici viteza, nici distanta, nici traiectorie, nici efect de hop

daca e careva care are o alta explicatieas fi fericit sa o aflu

probabil voi opta pentru camera de mai sus

multam TJ

da' oricum ma framanta problema, am replica din 2008, face parte din familie si n-am avut probleme cu dansa ma gandesc ca dupa atata vreme de bibilit si lucrat la ea sa fi pierdut din vedere ceva.................

Cica la inceput, cand e nou, primele 200-300 de bile, hop-up-ul nu isi face treaba prea bine. Incearca sa mai tragi un pic cu ea si daca tot nu isi face treaba cauta alt hopup.

Am o rugaminte pentru cei care detin replica WELL L96 (MB01) - care are pat fix si teava externa standard, fara striatii. Daca se poate sa masurati cu ceva precizie (subler) diametrul exterior al tevii in apropiere de partea cu corpul, am dat comanda de un amortizor estetic care se monteaza peste teava externa si am nevoie de masuratoarea respectiva.

Multumesc!

JiaBbOF.jpg

Salut. Am un L96 de la Well si i-am cumpărat o cameră airsoftpro , teava deepfire de 600 de aeg si o gumă madbull albastra. Ce trebuie să fac să îmi intre teava cu guma in cameră că nu vrea . Ce fel de ajustări pot face ? Mulțumesc.

LE. : am rezolvat , multumesc.

Stie cineva daca camera hopup de la Action Army poate folosi nub-ul concav de la Mapple leaf sau Prometheus ?

Intreb asta deoarece camera Airsoft pro pe care o am pentru L96 (MB01) nu permite decat nub cilindric, ar necesita largirea locasului pentru Nub.

Merci.

Ce parere aveti de acest MB08 ?? Zice ca vine upgradat cu internele. Are cineva modelu ? Rog raspuns legat de subiect nu pe langa!

Vezi ca este un MB01 pe la unele magazine care vine cu cilindru si piston metalic, tragaci upgradat si arc upgradat. Il am de 1 an si sunt foarte multumit, i-am facut doar un R hop si dupa 1 an scoate pe crono 165. Problema comuna la L96 este hop-ul care se regleaza destul de greu si se deregleaza destul de usor.

Salut. Vad ca nu s-a mai postat de mult,dar daca mai intra vreun cunoscator de l96 pe aici as avea rugamintea sa imi zica care arma de buget e mai buna, MB01 well sau cybergun mauser sr. am citit tot topicul si inclin sa cred ca ar fi cam la fel, dar daca are cineva o parere deja formata si verificata ar fi util un sfat. Specific ca din lipsa de fonduri o sa o folosesc stock o perioada.Nu ma intereseaza care e mai puternica, ma intereseaza care are alinierea componentelor mai buna,suportul din plastic in care se monteaza trigerul , teava externa si suportul pentru cilindru turnat mai precis. Spun asta ca am vazut care e diferenta dintre MB03 si BAR10 in momentul cand am inceput sa instalez upgrade-urile, la MB03 am avut o gramada de pilit si de incarcat cu poxilina sa pot alinia componentele de upgrade in schimb la bar 10 in juma de ora le-am aliniat perfect fara prea multa munca. Va multumesc anticipat.

Edit:Vad ca forumul e pe moarte asa ca imi raspund singur poate citeste totusi cineva si e interesat de acelasi aspect , am cumparat pana la urma Cybergun Mauser SR si sunt foarte multumit, se potriveste perfect camera hop up l96 action army albastra pt tevi aeg si care suporta aproape orice fel de nub ! Trage foarte bine si stoc, se incarca foarte usor, viteza cu 0,2 e undeva la 130 m/s , a trebuit sa strang un pic surubul care tinea garnitura din capul pistonului ca trecea aerul prin piston, in rest totul ok. Cu stima, Florin.