sebannu

The complete L96 thread

Recommended Posts

Salutare, deschid acest topic si sper sa nu se supere nimeni(Ghost Leader ti-am furat denumirea).Aici va trebui sa ne descriem cele mai adanci dorinte ) (legate de L96, nu de alte chestii)

deocamdata sunt pe fuga si vreau sa te felicit pentru idee. Postez cum am timp info utile despre L96

pana una-alta, o poza cu "my precious Undertaker"

HPIM1031.jpg

Edited by Guest

Da...si pe mine ma intereseaza ce se poate face la un L96... si in special niste linkuri spre magazine cu piese de schimb.

Eu am un Well L96 cu hop-up-ul dus (cu parastas facut si toata pomenirea...) si inca nu am gasit de unde sa cumpar unul nou...

Ma vad pus in situatia de a cumpara o arma noua doar pentru chestiutza asta...

67 usd (fara transport)???????

Vlad, propun sa punem bani pe din doua si sa luam un L96 nou si sa il impartim frateste (cu partea cu hop-upul la tine). pe mine ma intereseaza in special corpul replicii

Keep talking...I'm listening...

inca asteptam poze cu L96-le voastre.Eu am un AGM L96 (002) stock, cumparat acum vreo luna de la airsoft.ro Super incantat de el, inca nu am apucat sa il scot in teren, INCA ma chinui sa ii reglez luneta:((

PS>...cum d-zeu se adauga poze??ca nu reusesc nicicum(am micsorat pozele, au 90 kb una si tot nu ma lasa)

Eu am sa ma scuz la partea cu poze deoarece nu am nici o poza relevanta cu arma (si in special camo de pe ea), iar acum este desfacuta si in asteptarea unui transplant de rinichi...

Problema cu hop up-ul apare si la well warrior I?

Mai jos sunt 2 poze de avan-premiera

IMG_1001.jpg

CopyofIMG_1027.jpg

Edited by Guest

la photobucket ai acolo mai multe linkuri.. il copiezi pe cel numit IMG link..

sau pui link

in alta ordine de idei.. nu cred ca are rost sa umpleti threadul asta cu poze ale armelor stock. Putem sa le vedem stock la orice magazin de airsoft sau pe net gramada. Un dissasembly guide, poze cu internals sau cu modificari, da ok le vad rostul.. dar stock nu.

ar fi mai interesant de exemplu wedas sa ne zici ce are in plus improved version ala fata de una normala.. personal cred ca e v2/v3 dar poate ma insel.

Are doua aspecte principale schimbate. stockul e din ABS (per total e mai usoara cu 200 grame), iar viteza este de 500 fps stock (stronger spring, aluminum piston, and ball-bearing spring guide (also aluminum))

Practic singura schimbare care i-as aduce-o momentan e o teava de 6,03 Systema daca as gasi-o in vreun magazin din Romania.

A! Sa nu uit. Modelul asta este un "pain-in-the-ass-gun" de asamblat pentru noobi. Mi-a luat 4 ore sa-mi dau seama care-i treaba cu 2 suruburi pe care nu le gaseam ~X( Totusi acum imi rezerv dreptul sa fac cadou de Craciun o palma oricui ma numeste noob la capitolul "gun-assembley"

Pace

PS: diferenta este de doar 50 ron. Cred ca se merita

Stock-ul asa cum ii spui tu e din ABS la orice L96, chiar si la Tanaka. Si faptul ca vine cu 150 m/s nu e neaparat un avantaj daca pastreaza celelalte componente de fabrica. Si aici ma refer la trigger mech.

e un avantaj ca vine mecanismul complet (spring, piston, spring guide) trigger mech-ul e naspa si la varianta originala warrior I (e din ABS, asta e)

Dar sincer, lasand pesimismul la o parte, vad mult mai multe parti bune la replica asta decat la alte ACM snipers. Iar designul e cireasa de pe tort.

ie-te-te, eu acuma vad- spre diferenta de Warrior 1 care arata ca un L96 real, AGM L96 (002) este de fapt o clona de VSR intr-un pat de L96....

Din sticky de pe sectiunea asta:

-The AGM L96 is AGM's second foray into the spring sniper rifle market. It's basically the MP001 with a longer cylinder in an L96 AW stock, much like the AICS. It's very cheap, costing typically 80-100 dollars, and chronos in at around 440 fps with .2g bb's. The trigger mech is a VSR-10 clone, and fits VSR-10 aftermarket sears. The cylinder is an APS-2 Type 96 clone, and is longer than the MP001 cylinder. The hopup and barrel are identical to the MP001 In other words, the hopup isn't upgradeable, and it only fits dbcustom, EdGI, or modified Madbull barrels. Stock accuracy isn't very good, as it has a wide inner barrel. The finish is pretty good, but not as good as the WELL MB01. Heft is very good, as it has weights glued into the stock. The major advantage to this rifle is that it's cheap, has very good stock power for a very light bolt-pull, and is a solid gun if you install a tightbore. The U-hop is a major drawback, as is the APS-10/96 style upgradeability (VSR-10 trigger/APS96 cylinder). It's a good budget rifle, and would make a good starter sniper rifle, but I would recommend the WELL over this gun for budget owners seeking a more competitive gun.

Deci este un mp001 in corp de l96.

-wedas esti noob la gun assembly

ce rinichi ii schimbi?hop-up cu probleme?

Pai da...la hop-up -> chestia aia prin care ies bile (si la oameni se mai intampla cate o pietricica de 6 mm ).

Problema cu hop up-ul apare si la well warrior I?

Warrior 1 am si eu...e drept ca a fost cumparat SH si s-a tinut vitejeste pana in ultima clipa.

Deci este un mp001 in corp de l96.

heh. N-am citit ce scria in "sticky" in legatura cu replica asta pentru ca nu am nici cel mai mic interes in L96 (sorry guys, asta e....am incercat sa joc cu replica veche a lui Cezar si am urat-o din cauza ergonomiei proaste) asa ca nu aveam de unde sa stiu ce clona anume de VSR au folosit. (mecanica de VSR cu cilindru de APS2 in pat de L96? Valeleu ce Strutocamila!)

Dar macar am ochi buni, nu?

Din sticky de pe sectiunea asta:

-wedas esti noob la gun assembly

rhyno, nu ma enerva. alea sunt poze stoc cu well mb01, nu cu agm l96. cel de la avatarul lui sebannu e agm-ul