Flatline

Papuci

Recommended Posts

Sa stii ca merg si bocancii de munte - eu asa ceva port "in the field" si sunt excelenti. Sunt total rezistenti la apa (poti sa-i inunzi doar daca iti trece apa de marginea superioara a bocancului), iti tin bine gleznele, si sunt foarte confortabili. Ca sa nu vorbim si de altceva- aia pe care ii folosec eu sunt "tan" in loc sa fie negri, deci atrag mult mai putin atentia daca se vad iesind de sub ghillie suit...

Dar desigur, niste bocanci militari mi-ar place si mie, in special niste "jungle boots".

aveti grija totusi, aia militari nu sunt neaparat cei mai buni pentru toti

jungle boots sunt unii cu cele mai multe probleme - ba se uda usor, ba iti transpira piciorul in ele, ba iti ingheatza... vezi niste istorie din vietnam - americanii tropaiau cu bocancii lor prin jungla pe cand vietnamezii fugeau in adidasi in jurul lor mult mai repede si fara sa faca atata zgomot

dar in principal vreti doar ceva mai inalt, sa va apere glezna si sa nu vio scrantiti asa usor si preferabil din material impermeabil sa nu lase apa sa intre inauntru

am trecut prin cateva perechi diferite de bocanci si pana la urma am gasit ca cei mai buni pentru mine erau bocancii vechi de la servici - sunt putin mai grei decat aia militari (au bot si calcai de metal), dar stau bine de tot pe picior si nu se uda niciodata - am intrat cu ei in noroi si apa pana la genunchi si nu mi sau udat inauntru

ah, da - si nu faceti greseala sa va duceti in bocanci noi-nouti la un joc. trebuie purtati putin inainte, sai "spargeti'. altfel o sa va faca picioarele praf

Stai asa, ca eu vorbesc de niste "jungle boots" moderni, nu de aia pe care ii purtau americanii in Vietnam. Stiu ca seamana la forma, dar materialele sunt altele. Si oricum, la noi nu e jungla...

Apropo, Alex, ce fel de bocanci sunt aceia pe care ii porti tu, cu blacheuri (bot) si potcoava (calcai) metalice? Poti cumva sa pui o poza? Pentru ca m-ar interesa si pe mine unii daca arata precum cei purtati de Armata Romana in Primul si Al II-lea Razboi Mondial.[/b]

nu daia din wwii am mah, am dastia moderni, cu piesele astea intarite pe dinauntru, pe dinafara nu prea vezi nici o diferenta. sunt facuti pentru industrii grele, unde risti ca daca e sati cada ceva greu pe picior sati reteze degetele. o sa incerc sa fac poze pentru threadul tau despre echipament cu tot al meu.

daca vrei din aia cu metal pe dinafara zic sa gasesti un magazin de punkisti, sunt cateva modele si din alea (metal pe deasupra, nu?)

si cat despre jungle boots - da, chiar si astia noi din cate aud sunt putini mai buni, dar nu cu mult (cica varianta normala de assault boots e in general mai buna). si asta totusi e cam o chestie nasoala, ca cel mai bine e sai incerci inainte sa ii cumperi, dar daca nu se gaseste ceva mai local...

Cand am inceput sa joc Airsoft in Italia ma duceam cu din aia de constructor carte au botul si talpa din metal .

Tot asa pe dinauntru....

Pe urma mi-am achizitionat o pereche de ghete din canafas de la firma Aigle(Franta) si ai am si acuma.Sunt rezistenti dar in acelasi timp usori, silentiosi si flexibili. I-am purtat si Iarna pana am renuntat la ideea asta deoarece am dat-o in hipotermie aici la Piatra chiar de evenimentul de anul trecut.Pe urma m-am enervat si mi-am luat o pereche de Fostex model Sniper izolati cu Thinsulate.Este adevarat ca sunt cu un numar mai mari dar asta aveam pe stoc din importurile facute.Dar mai bag o pereche de ciorapi de lana si problema-i rezolvata. .Ce placere...caldurica si confort pt. piciorusele mele!

Va jur ca n-am avut probleme nici cand a fost cancerul ala din luna Ianuarie!

Din pacate nu mai import acel model dar mai sunt alternative de la firma Mil-Tec!

Cred ca ai dreptate, nu au sanse sa semene cu aia din WW2, dar te-as ruga totusi sa pui pozele.

Ugh... nu.

La magazine de punkisti gasesti in general ce a gasit Flatline, care nu sunt deloc in genul acelora militari.

De fapt ce caut eu sunt niste bocanci cu bot de otel, potcoava metalica la toc si tinte de otel in talpa, vezi pozele:

bocanci1a8ap.jpg

bocanci2a5gu.jpg

bocanci3a5ms.jpg

Despre jungle Boots, e ciudat ceea ce zici, pentru ca am cunostiinte ce si-au cumparat asa ceva din strainatate si sunt foarte entuziasti de ei, dar o sa am grija sa ii testez inainte daca o sa ajung sa-mi iau.

Sven din cate stiu eu, e chiar recomandabil sa-ti iei bocanci cu un numar mai mare, tocmai pentru a putea pune o alta pereche de ciorapi de lana in ei....

bocanci militari buni la firma viper in bucureshti(in incinta uzinei faur4) mai au shi alte echipamente cum ar fii veste multifunctzionale,combinezoane,protectzii bratze shi tibii,etc...la pretzuri ceva mai accesibile,bocancii sunt cam 2 mil perechea(talpa cu insertzie de metal ptr ca sa nu intre cuie,calcai antishoc,etc)

Bocanii Jungle intradevar se uda foarte repede...dar si foarte repede se usuca....asa ca nicioadata sa nu astepti de la Jungle bots ermeticitatea contra apei. O spun din experienta proprie....daca Jungle se uda foarte repede se usuca.....

Chiar ashi fi vrut sa vad in Vietnam un GI cu ghete.... interesant care era sa fie starrea piciorului dupa ce calca in capcanele vietnamejilor (in special spike)

acum insa mi-am procurat o perece de acestea http://www.marcorsyscom.usmc.mil/sites/mcub/utility/index.html pentru Temperate Weather si sunt foarte multumut.....si nu cred ca o sa-i schimb vre-o data....

Si eu am auzit ca Temperate Weather sunt buni, eu online am cautat si am gasit multe variante bune, chiar si Jungle boots erau buni