vanillavla

Intrebari specifice baterii LiPo

Recommended Posts

Salut, stiu de threadul general despre baterii, dar aveam cateva intrebari specifice.

1. Daca cumpar o baterie* LiPo 7.4V de pe un shop online specializat o sa am nevoie de contectori noi pe arma sau baterie sau se potrivesc pur si simplu "out of the box"?

2. Ce baterie* LiPo 7.4V recomandati?

3. Ce incarcator recomandati pentru bateriile* LiPo 7.4V?

Stiu ca acestea trebuie depozitate la o anumita temperatura, sa fie ferite de socuri mecanice si sa nu fie descarcate complet.

*acumulator

Salutare, 

In principiu replicile si acumulatorii vin cu mufe Tamiya mica, deci teoretic se pot folosi fara modificari. Ca recomandare LiPo personal folosesc acumulator 7.4v 2200 mah de la Vb Power, are descarcare buna si nu am avut probleme de incarcare cu ea. 

Pe parte de incarcare, iti recomand un incarcator avansat de acumulatori pentru ca ai posibilitatea sa faci diverse setari. Totusi se poate folosi si un incarcator simplu pentru acumulatori LiPo care este mai ieftin decat unul avansat.

In ceea ce priveste temperatura, acumulatorii Lipo nu "sufera" foarte tare la temperaturi joase sau mari, in extreme posibil sa apara ceva probleme. Intr-adevar trebuie sa le feresti de socuri mecanice si nici sa le descarci complet, defapt ar fi bine ca voltajul sa nu scada sub 3v / celula, exista riscul ca acumulator sa nu mai poata fi incarcat. 

Multumesc foarte mult! ❤️ 

Ma poti ajuta si cu un link pentru acumulatori si incarcator?

Nu mi-am luat un entry level si ar fi aiurea sa ma zgarcesc acum la bani.

Ai idee daca acumulatorii se potrivesc daca sunt bagati in buffer si nu in pat? Ca nu pot sa-mi dau seama cat de mari sunt.

Pai acest acumulator poate intra cu ambele celule pe buffer, dar depinde si de diametru din interior, eu de obicei scot firul afara, introduc celulele pe buffer cu mufele in afara. 

Pai banuiesc ca diametrul e destul de standardizat ca nu am PDW pana la urma. O sa tin cont sa fac la fel.