TEAMLEADER

Dupa "IRON TEAM"-ROU 2008 BAISOARA, CLUJ

Recommended Posts

Dupa incheierea competitiei AIRSOFT "IRON TEAM"ROU 2008 BAISOARA-CLUJ

In perioada 19-21 septembrie 2008, Clubul Sportiv "Sport Spot"din Cluj-Napoca, a organizat CONCURSUL AIRSOFT MILSIM "IRON TEAM"-ROU 2008, la Baisoara, in judetul Cluj.Aceasta competitie-joc s-a dorit si spre marea noastra satisfactie a reusit sa fie, PRIMUL CONCURS DE AIRSOFT din Romania.Concursul a constat intr-o proba de PATRULA AIRSOFT MILSIM si a avut ca participanti, urmatoarele echipe invitate:CARPATI SOFT AIR din Piatra Neamt,CORE din Bucuresti, URSULETII din Bucuresti,DRACONIS din Bucuresti, KEA din Carei si SDS din Sibiu.Nu s-a facut publicitate pe acest forum concursului deoarece nu s-a stiut sigur, de la inceput daca vom putea sa-l organizam din punct de vedere logistic asa cum am dorit, astfel incat, ne-am limitat la anumite resurse materiale, fapt care a dus la invitarea unui numar restrans de echipe.De asemenea,tin sa precizez ca TOATE echipele participante s-au comportat in spiritul jocului de airsoft, adica SPIRITUL de FAIR PLAY, dincolo de comportarea excelenta din punct de vedere al abordarii tactice a jocului si comportamentul general al membrilor acestor echipe, care a fost unul fara cusur, din majoritatea punctelor de vedere, mai putin al respectarii din motive mai mult sau mai putin obiective, de catre unii, a programului anuntat si stabilit sa fie pus in aplicare.Iata cateva amanunte despre competitia organizata:

SCOPUL- Această activitate a promovat mişcarea în aer liber, sportul, în cadrul jocurilor cu caracter sportiv-militar tip AIRSOFT, într-o manieră inedită, aceea de competiţie.

OBIECTIVELE SPECIFICE

Promovarea jocului de AIRSOFT în România şi dezvoltarea spiritului de echipă între practicanţii acestui tip de joc.

Introducerea în jocul de AIRSOFT a caracterului sportiv-competiţional în vederea promovării ideii de sport prin AIRSOFT.

Promovarea unei noi serii de event-uri tip Airsoft care să îmbine caracterul de luptă din jocul de Airsoft cu cel de competiţie sportiv-militară.

In incheiere, as dori sa adaug, pentru toti cei interesati realmente de dezvoltarea si cresterea calitativa a AIRSOFT si nu in ultimul rand pentru simplii curiosi,sa vizioneze emisiunea realizata de catre Studioul Teritorial Cluj al TVR 2,marti,30 septembrie, emisiune in care veti putea vedea si auzi amanunte referitoare la AIRSOFT MILSIM "IRON TEAM"-ROU 2008,BAISOARA, CLUJ.

Cu respect, pentru toti iubitorii si practicantii de Airsoft din Romania care acceseaza acest Forum si nu numai,

Liviu Herteg, Presedintele Clubului Sportiv "Sport Spot"din Cluj-Napoca, aka, TEAMLEADER

Edited by Guest

FELICITARI!

Scuze daca in al post am fost prea acid, dar ma dadeam lovit in creier, luam concediu medical, spargeam o banca si tot imi faceam timp si bani sa particip la asa ceva! Poate alta data.

Inca odata felicitari, atit pentru initiativa, cit si pentru modul cum s-a desfasurat si incheiat evenimentul! La mai multe si mai mari!

Ca si participant(a) in OPFOR la standul 4, cel mai solicitant pt concurenti, am avut ocazia sa vad jucatori bine sau mai putin bine pregatiti dpdv tactic. Am tras cu placere in tot ce a miscat si am "ucis" cati am putut dar am si luat-o, de ne-au rupt fasul.

Ca aparator al obiectivului m-a impresionat echipa URSULETII (fara suparare) care la standul 4 au facut o treaba impecabila.

Felicitari tuturor participantilor, care in ciuda vremii capricioase (sarea si piperul eventului) au rezistat eroic si au terminat parcursul !

Felicitari si organizatorului (Liviu Herteg) care a pus suflet, timp si bani in organizarea acestui event reusit !

PS. Imi cer oficial scuze jucatorului care a incasat de la mine o rafala de BB-uri in dantura, de la mica distanta. A fost fara intentie....a fost cu bile... !

Dana

Edited by Guest

Felicitari echipelor participante pt efortul depus si pentru comportarea pe durata desfasurarii eventului.

Ca arbitru am avut o sarcina placuta de a evalua jucatori care tind sa vorbeasca aceeasi "limba" in jocul de airsoft.

Tin sa multumesc prietenilor mei Sven, Mytzu si Horatiu care au sponsorizat cu premii acest event si asociatului meu TEAMLEADER care s-a ocupat de organizare !

Imi cer scuze tuturor ca nu am putut sa raman pana duminica la event, din cauza unor probleme personale.

Luci

"Ursuletii" va saluta si va multumesc pentru evenimentul foarte reusit (si pentru aprecieri)!

Edited by Guest

Ma rog, nu stiu daca avem noi dreptul sa va salutam militareste, ca doar 1 din 6 a facut armata.

Dar subscriu la intentie si multumim pentru tot efortul depus pentru ca noi sa putem veni acolo sa murim la standul 1

MULTUMESC INTREGII ECHIPE A CLUBULUI "SPORT SPOT" , in special lui Dan,Petre I.,Petre N.,Gabi, Adi, Gelu, Dorin si Sorin,si, nu in ultimul rand invitatilor mei,Dana M.,Denisa R care s-au ocupat de "serviciul logistic",OAMENI fara de care nu as fi reusit sa duc la bun sfarsit ceea ce am pregatit, conceput si organizat.

MULTUMESC TUTUROR PENTRU EFORTUL DEPUS IN VEDEREA PARTICIPARII LA SI PE TIMPUL "IRON TEAM"-ROU 2008 BAISOARA, CLUJ,PENTRU APRECIERILE FACUTE SI MA BUCUR SINCER CA AM REUSIT IMPREUNA, ORGANIZATORI SI PARTICIPANTI, SA FACEM UN PAS IMPORTANT PE DRUMUL CE NU VA FI TOCMAI USOR, AL RECUNOASTERII AIRSOFT CA SPORT IN ROMANIA!

In primul rand vreau sa va multumesc pentru invitatia la evenimentul Iron-Team din partea intregii echipe CORE! Realizez acum valoarea acestei invitatii, deoarece a fost cel mai important eveniment la care am participat de cand m-a muscat gandacul de airsoft.

In al doilea rand vreau sa va felicit pentru organizarea exemplara, din care toti avem foarte multe de invatat. Pot sa spun fara sa exagerez ca am ramas cu gura cascata. Ma asteptam sa dau peste profesionisti din cauza discutiilor pe care le-am purtat cu Liviu pe telefon si mail, dar am dat peste ceva mult mai valoros: oameni dedicati, care au gandit acest eveniment in cel mai mic detaliu.(si cand spun mic, va rog sa ma credeti, este milimetric - a se vedea tigarile din copaci si crengile de pe drum, pe care nu le-a observat nimeni). Si din fericire, le-a cam iesit. Pana acum imi era destul de greu sa cuantific airsoft-ul ca sport, dar acest eveniment a pus o enorma piatra de temelie pe care sa ne sprijinim in urmatoarele incercari de a defini acest SPORT.

Cat despre vreme,am plecat spre Baisoara cu indoieli din cauza prognozei nefavorabile, dar pana la urma vremea a fost sarea si piperul, cum spunea si Liviu, "infantry weather". Acum pot sa ma laud ca am asaltat un deal, ud leoarca si plin de noroi, pentru a cuceri un steag care era la 70 de metri dar nu se vedea din cauza cetii si a ninsorii.

As dori sa rog organizatorii, daca este posibil, sa postati pe forum detaliile despre desfasurarea concursului, obiectivele si eventual debriefing-ul.

Obiectivele le-am si postat deja, impreuna cu scopul, cat despre debriefing, il voi posta dupa ce ma intorc in Cluj,iar documentatia pe care am folosit-o la pregatirea si organizarea concursului o voi trimite, pusa pe un DVD, impreuna cu materialul filmat de catre TVR si fotografiile facute din partea noastra tuturor echipelor participante.As avea rugamintea ca, TOTI cei care au filmat sau fotografiat pe timpul desfasurarii "IRON TEAM"-ROU 2008 BAISOARA, CLUJ sa-mi trimita, pe adresa pe care o voi posta pe forum, materialele lor.

MULTUMESC INCA O DATA!

Eventul a ridicat stacheta foarte mult, creand un nou standard! A iesit formidabil, felicitari organizatorilor pentru tot! Multe multumiri lui Liviu, Luci, Dana si restul! La cat mai multe event-uri in spiritul asta!

MULTUMESC INTREGII ECHIPE A CLUBULUI "SPORT SPOT" , in special lui Dan,Petre I.,Petre N.,Gabi, Adi, Gelu, Dorin si Sorin,si, nu in ultimul rand invitatilor mei,Dana M.,Denisa R care s-au ocupat de "serviciul logistic",OAMENI fara de care nu as fi reusit sa duc la bun sfarsit ceea ce am pregatit, conceput si organizat.

Cred ca a ramas cineva pe dinafara .... sau mi se pare mie? ... se poate corecta cu L.E.

Echipa KEA e onorata ca a luat parte la acest eveniment si spera ca a fost demna de invitatie. Ne-am simtit extraordinar, am invatat multe si speram ca la urmatorul event sa reusim cel putin aceeasi performanta.

Multumim din nou echipei organizatoare Liviu+Luci & co.

http://picasaweb.google.com/Dragos.Gorgescu/IRONTEAMROU2008#

Nu a ramas NIMENI pe dinafara, sau daca a ramas, inseamna ca au venit mult mai tarziu decat era nevoie si au plecat mult mai devreme decat trebuia!

MULTUMIM INCA O DATA TUTUROR PARTICIPANTILOR!

Echipa organizatoare:Liviu,Dan,Petre I.,Petre N.,Gabi, Adi, Gelu, Dorin si Sorin,si, nu in ultimul rand invitatii mei,Dana M.,Denisa R!

Sa nu credeti ca nu stiu sa fac acordul in gen, numar si caz, dar, Dana M si Denisa R. au fost la categoria INVITATI, nu invitate.

Multumesc pentru intelegere!

Si, totusi, ca sa fiu cat mai CORECT, aduc multumiri pentru participare si "FAMILIEI OPFOR" Dana S. si Luci S, colegii nostri de club!

Felicitari organizatorilor, niste oameni de nota 20, care ne-au facut sa ne simtim excelent, ne-au aratat laturi pe care inca nu le descoperisem in airsoft, si de care cred ca ne-am bucurat cu totii. La final, felicitari tuturor castigatorilor, si cei premiati, si ceilalti, pentru ca la sfarsit cred ca putem concluziona ca toata lumea a avut de castigat.

Multumim pentru acest event, pentru efortul depus in organizarea lui, si speram sa fie primul dintr-o serie cat mai lunga.

Razvan

A fost un eveniment extraordinar ca intensitate, chiar daca vremea nefavorabila a micsorat sensibil durata de desfasurate.

Felicitari tuturor, atat organizatorilor cat si participantilor.

Airsoftul ca sport: Vivat, crescat, floreat!

Nu mai pot sa spun mare lucru,...cred ca toata lumea a ramas surprins impresionata de ceea ce s-a intamplat. Dar nu putem sa ne abtinem sa nu multumim si noi organizatorilor de ceea ce au reusit sa ne ofere si speram din toata inima sa ne revedem cu bine chiar daca nu neaparat la o astfel de "activitate"...

Un singur lucru am de comentat...de "rau" e vorba de "ticalosul" care crede ca e un medic mai bun ca mine... si abea astept sa-l intalnesc iar sa-l dezinfectez pe interior.... dau eu alcoolul...

Va pupa tata si astept sa ne vedem cu bine cat mai curand.

MULTUMIRI SC.ODESCO-SNACK SRL, DIN PIATRA NEAMT,SC.MYTZU AIRSOFT SRL DIN BUCURESTI SI SC WOLFY SRL DIN CLUJ-NAPOCA,DIN PARTEA ORGANIZATORILOR, PENTRU SPRIJINUL ACORDAT PRIN SPONSPORIZARE IN VEDEREA PREMIERII PARTICIPANTILOR!

Si SDS Sibiu multumeste pt invitatie la acest event. Felicitari tuturor celor care au facut totul pt ca acest eveniment sa aiba loc si sa se desfasoare in bune conditii, pt ca intr-adevar a fost un efort si totul a fost foarte bine pus la punct. A fost un succes din toate punctele de vedere si chiar daca vremea nu a prea tinut cu noi, cred ca a contribuit putin la "realismul" misiunii. Felicitari si echipelor participante, cu totii cred ca am avut ceva de castigat si de invatat de pe urma acestui event.

Pe langa toate multumirile, ideea a fost sa ne simtim toti bine si acest concurs sa ne determine sa nu asteptam prea mult pana la urmatoarea intalnire.

Va pupic, Gabi

Postez si eu ceva poze impreuna cu multumirile aferente adresate organizatorilor pentru un proiect (pe care nu l-am inteles pana la finalul evenimentului - chiar nici atunci in totalitate) pus in practica impecabil, cat si tuturor participantilor pentru efortul depus.

Felicitari ambelor "tabere"

------------

Mandea

TEDDYBEARS Wannabe (invitat)

IMG_4762.thumb.jpg.c485ea8fe591671d52d8f06bcb2e293b.jpg

IMG_4764.thumb.jpg.51c5bbea2767fdf1e6ae1ec80f89be94.jpg

IMG_4765.thumb.jpg.e763e19acc73cc841ec8d02fc434a1ee.jpg