Sign in to follow this  
cryo

Dezbatere propuneri modificare clasa SAW

Recommended Posts

Incerc sa sumarizez aici propunerile auzite pentru balansarea clasei SAW:

1. Nu schimbam nimic, ramane conform SB1.2

2. Modificam vitezele claselor SAW1-3 pentru a le balansa cu clasele P2 / DMR

3. Eliminam clasa SAW3 (140m/s)

4. Definim clasele SAW1/2 si 3 in functie de replici LMG (SAW1/2) si HMG (SAW3)

5. Orice replica poate fi folosita pe post de SAW cu drum/box/hi-cap mag atat timp cat respecta MED-ul.

Bebeluselor, dans.

SAW

S1. max 110 m/s - SAW, MED 1m, box/drum

S2. 110 - 125 m/s - SAW, MED 7m, box/drum

S3. 125 - 140 m/s - SAW, MED 15m, box/drum ONLY HMG

Incarcator: box, drum. Bipodul este OBLIGATORIU pentru toate armele considerate HMG.

Replici considerate LMG-uri:

- Stoner 63(XM22)/Stoner 63A(XM22E1)

- FN Minimi/M249 PIP/M249 Para/M249 SPW/Mk 46 Mod 0/ Mk 48

- RPK/RPKS/RPK-74/RPKS-74/RPK-74M

Replici considerate HMG-uri:

- M60/M60E3/M60E4 (Mk43 Mod 0/1)

- PKM/PKP

- MG42

- Minigun

Capacitate de foc: full auto

Mai sus aveti propunerea mea.

LE: consider ca orice SAW trebuie sa fie cu boxmag, sau drum mag indiferent ca e LMG sau HMG, la fel cum consider ca un HMG trebuie sa fie cat mai autentic cu putinta de aceea sa contina si bipodul ..

Ma gandesc ca poate ar trebui updatata lista de replici admise, avand in vedere ca au mai aparut diverse modele. Un exemplu sunt replicile de Ares Shrike, cum ar fi Krytac Trident Enhanced LMG sau ce urmeaza acum sa scoata G&G-ul.

Ma gandesc ca poate ar trebui updatata lista de replici admise, avand in vedere ca au mai aparut diverse modele. Un exemplu sunt replicile de Ares Shrike, cum ar fi Krytac Trident Enhanced LMG sau ce urmeaza acum sa scoata G&G-ul.

te rog fa o lista cu ce consideri ca mai trebuie adaugat si le trec in propunerea mea cu cea mai mare placere.

nu sunt expert in domeniu, am avut una dar nu m-a prins rolul. Cred ca indiferent de numele dat de diversi producatori clasei asteia noi de LMG-uri, ca sa nu complicam, le-ai putea adauga in lista ca si clone de Ares Shrike (numele armei reale)

Propunerea lui Grasulas mi se pare foarte ok.

Cu o mica remarca...

Pentru ca sustin ideea unei clase unice DMR, as sustine 150 viteza DMR pt a avea un avantaj de viteza in fata unui HMG care are full auto si bile multe...

Considerente pt clasa unica DMR la 150 discutam la postarea pt DMR, n-are rost sa dezbatem aici...

Propunem LMG-viteza pana in 110~115, HMG viteza 125~130. tocmai pt diferentierea fata de DMR. avantajul il are clar - un boxmag de 1500~3000 de bile.

Echipa mea sustine reducerea (excluderea) vitezei SAW3 , excludem idea de a avea SAW la 140m/s

Marirea MED la SAW1 si SAW2 la 7m respectiv 15m, motivul este ca nu consideram in regula sa ai SAW la CQB respectiv MED 1M chiar daca ai 110m/s iar la SAW2 MED 15m , motivul este boxmag de 3-5000bile, fullauto pana vine toamna... si consideram ca P2 are nevoie de avantajul MED fata de SAW.

Propunem LMG-viteza pana in 110~115, HMG viteza 125~130. tocmai pt diferentierea fata de DMR. avantajul il are clar - un boxmag de 1500~3000 de bile.

De acord sa reducem viteza la SAW dar in varianta de sus generam haos in marcarea replicilor

verde pana in 110m/s

albastru 110m/s -125m/s

galben 125m/s -140 m/s

rosu peste 140m/s

pe alea doua de mai sus unde le incadram ?

Propunerea noastra: eliminarea clasei Saw 3, adica limitarea replicilor care au full auto la maxim 125 m/s.

Avantajele saw-ului vs p2 sau dmr sunt mai sus mentionate.

As propune la SAW max 130. Si MED 15 m O singura clasa. Nu are rost sa complicam. Ajungem la povestea cu DMR 1 2 3 4 5...

As propune la SAW max 130. Si MED 15 m O singura clasa. Nu are rost sa complicam. Ajungem la povestea cu DMR 1 2 3 4 5...

Si daca joc cu saw 110m/s tot 15m MED ?

Si daca joc cu saw 110m/s tot 15m MED ?

Da, pentru ca full auto si 2000 de bile cam acopera...daca pui medul 7 metri ce rezolvi cu asta?Oricum cel care este vizat nu poate face push ca sa iti intre in med

De acord sa reducem viteza la SAW dar in varianta de sus generam haos in marcarea replicilor

verde pana in 110m/s

albastru 110m/s -125m/s

galben 125m/s -140 m/s

rosu peste 140m/s

pe alea doua de mai sus unde le incadram ?

ai dreptate, nu am luat asta in calcul..le facem verde si albastre, cu limitele mai sus mentionate.

MED S1 7m(da, chiar daca are 110), med s2 10~15

Mdeah...o sa fie o mare laba de regulament...problema e ca plecati gresit de la bun inceput...3 clase de MG?!!! lol liste enumerative?? man, de asta SB2 nu a fost respectat, sau acceptat in intregime..pt ca e prea mil sim pt masa de jucatori din Romania; de peste tot dealtfel...cu cat e mai complicat cu atat se va aplica mai putin; care plm e importanta pt un average jucator din romania ca exista x jucatori de se cred milsimeri si au ei nevoie de clase HMG, LMG, ba drum ba nush ce..

Regulamentul trebuie sa indeplineasca cateva reguli de baza: sa fie simplu, sa fie aplicabil, sa fie acceptabil si acceptat ; sa fie usor de urmarit in teren;

Daca incepeti cu x clase HMG, LMG etc..si mai cresteti si vitezele...sorry, nu aveti suportul meu. Complicati prea mult lucrurile cu viziune mil sim si mai nush ce, fata de niste reguli simple.

A doua chestie, daca vreti voi sa fiti milsimeri..pai ok, nu va opreste nimeni..dar sa impui regulament mil sim unor oameni care isi cumpara niste replici pt ca le place modelul si nu au nici o treaba cu stilul, mil simul etc..se merge deja prea departe.

Apoi, corelati asta cu faptul ca aveti deja meduri peste meduri in clase..plm, aveti med din 5 in 5 metri; de unde stii tu ce med trebuie sa respecta ala?? ca pe langa faptul ca are LMG, HMG, plmG sau ce o mai avea si trebuie sa respecte meduri si drum la replica..poate sa aiba viteza sa nu fie in clasa MG; si ce ii faci, ii aplici reguli de MG, daca el nu intra in clasa de viteza MG???!!

A doua chestie...voi va uitati cati sunt implicati in discutii?

Mdeah...o sa fie o mare laba de regulament...problema e ca plecati gresit de la bun inceput...3 clase de MG?!!! lol liste enumerative?? man, de asta SB2 nu a fost respectat, sau acceptat in intregime..pt ca e prea mil sim pt masa de jucatori din Romania; de peste tot dealtfel...cu cat e mai complicat cu atat se va aplica mai putin; care plm e importanta pt un average jucator din romania ca exista x jucatori de se cred milsimeri si au ei nevoie de clase HMG, LMG, ba drum ba nush ce..

Regulamentul trebuie sa indeplineasca cateva reguli de baza: sa fie simplu, sa fie aplicabil, sa fie acceptabil si acceptat ; sa fie usor de urmarit in teren;

Daca incepeti cu x clase HMG, LMG etc..si mai cresteti si vitezele...sorry, nu aveti suportul meu. Complicati prea mult lucrurile cu viziune mil sim si mai nush ce, fata de niste reguli simple.

A doua chestie, daca vreti voi sa fiti milsimeri..pai ok, nu va opreste nimeni..dar sa impui regulament mil sim unor oameni care isi cumpara niste replici pt ca le place modelul si nu au nici o treaba cu stilul, mil simul etc..se merge deja prea departe.

Apoi, corelati asta cu faptul ca aveti deja meduri peste meduri in clase..plm, aveti med din 5 in 5 metri; de unde stii tu ce med trebuie sa respecta ala?? ca pe langa faptul ca are LMG, HMG, plmG sau ce o mai avea si trebuie sa respecte meduri si drum la replica..poate sa aiba viteza sa nu fie in clasa MG; si ce ii faci, ii aplici reguli de MG, daca el nu intra in clasa de viteza MG???!!

A doua chestie...voi va uitati cati sunt implicati in discutii?

Plecand de la ideea asta Claus cum crezi tu ca ar fi mai bine sa facem te rog exemplifica.

MG, de ce fel or fi ele, ca e light heavy, nu intereseaza, max 130-135, med 15, drum mag, full auto Nu prea poti sa introduci si lungime , ca multe sunt chiar scurtutze.

caracteristici +: drum mag, viteza superioara fata de clasa 125, dar nu atat de mult incat sa fie o debalansare

MED lasat 15, pt ca varsa boabe, si in majoritatea timpului stau numai pe full...deci mai protejam putin.

Lasam si un mic avantaj DMR, cu ocazia asta;

Unele sunt destul de incomode, deci ok, dar la materialele de azi, se depaseste usor aspectul asta.

Clasificarea: literatura specializata de profil; si asa ai si partea de mil sim; practic strutzocamilele nu prea au acces, ca nu sunt in clasificarea militara. Iar daca sunt in clasificarea militara, e MG, deci rezolvat.

or sti aia mai bine decat noi; nu bagam in regulament, dar punem o notitza ca fiecare organizator poate publica lista cu replicile admise in aceasta clasa. Si asa ai si chestia, ca daca eventul se va mai mil sim, organizatorul poate pune aceasta lista limitativa. Sau pur si simplu, cea mai pizda chestie, organizatorul face un procent din cati jucatori pot fi support.Ori unul sau 2 la fiecare squad in functie de nr oamenilor echipei, ori procent din participanti. Si nu vom avea deci echipe intregi de machine gunneri. Max 2 /squad, sau 1 machine gun la 10 oameni, e simplu de facut asta.

SAW

110 m/s - MED 1m,

110 - 125 m/s - 7m,

125 - 135 m/s - permis doar replicilor SAW, MED 15m, box/drum ; permis un SAW la 10 membri ai echipei; daca organizatorul doreste, pune si lista enumerativa.

Am dat un model de incadrare ce poate fi la un event

.

....

SAW

110 m/s - MED 1m,

110 - 125 m/s - 7m,

125 - 135 m/s - permis doar replicilor SAW, MED 15m, box/drum ; permis un SAW la 10 membri ai echipei; daca organizatorul doreste, pune si lista enumerativa.

Am dat un model de incadrare ce poate fi la un event

.

De acord cu tine si vin eu frumos cu un G36 si Cmag pot sa joc SAW, dar cu un AK si tambur ? Cum stiu daca o replica e SAW sau nu, lasam la aprecierea mea, e un site unde ma pot uita sau tot ce are bipod si drum mag e saw ...?

pana la urma vad ca lumea e mai mult interesata sa limiteze optiunile altora decat sa faca un regulament general;

eu personal as face la SAW, de orice fel ar fi el, aceeasi viteza ca P2; si as pune notita ca e permis drum/box doar replicilor saw din realitate;ca sa nu aiba grasu ak cu drum; aici daca vrei Grasulas, poti sa iti lasi si lista limitativa;

au deja avantaj de cantitate, daca isi pune HPA sau ceva mosfet bun, da de rupe

Si gata clasa saw;

am o intrebare; lmg de la krytac e SAW? ca e mai scurt ca un M4??!! deci? singura diferenta e frontul, in rest e M4..deci? o sa ajungi sa confunzi clasele la lungime, pt ca de fapt asta e

a doua chestie..de ce viteza superioara? si eu sustinut ceva in plus, dar pana la urma renunt, saw sa fie la aceeasi viteza cu P2

.....

eu personal as face la SAW, de orice fel ar fi el, aceeasi viteza ca P2; si as pune notita ca e permis drum/box doar replicilor saw din realitate;ca sa nu aiba grasu ak cu drum; aici daca vrei Grasulas, poti sa iti lasi si lista limitativa;

au deja avantaj de cantitate, daca isi pune HPA sau ceva mosfet bun, da de rupe

......

Deci am voie cu un mp5 la 125m/s si high capa electric pe post de saw sau vorbim doar de mid-uri la replicile care nu sunt saw in realitate??? Nu sunt gica contra dar vreau sa inteleg foarte clar sa pot pune si propunerea ta pe tabel acolo, poate place la lume ...

nu man, P2 ramane asa;

saw are optiunea sa joace cu drum, doar replicile care sunt SAW in realitate sau pe lista aia limitativa; asa, doar anumite replici vor avea acces la drum, adica doar SAW;

ca sa fiu mai explicit, desi au aceeasi viteza si MED si optiune auto, ak, M4, mp5 etc nu au voie cu drum/box

doar SAW, replici SAW au voie la drum; intrucat clasele sunt identice, cele cu acces la SAW poti sa le pui in lista limitativa

Sign in to follow this