Bushido

Dezbatere propuneri adaugare reguli de joc pe timp de noapte

Recommended Posts

S-a mentionat de multe ori in alte locuri, s-a dezbatut si s-au purtat discutii in contradictoriu pe faptul ca, la jocurile de noapte ar trebui impuse anumite limitari pentru siguranta jucatorilor.

Considerati ca aceste limitari sunt necesare ? Daca da, care ar fi modificarile necesare pentru jocurile de noapte.

Multumesc.

Salutare

Eu as propune pentru jocurile de noapte urmatoarele:

- viteza maxima pe replica 110 m/s

- mod de tragere doar SEMI

- obligatoriu: se aprinde lanterna cand se trage

- nu se foloseste lanterna daca ai Tracer

- cine foloseste NVG - obligatoriu Tracer sau lanterna aprinsa - la alegere

Asa am jucat ca jocuri pe noapte si nu au fost probleme.

Edited by Guest

De ce e obligatoriu sa folosesc trasoare daca am NVG ... poate vreau sa aprind lanterna?

Fiecare poate folosi lanterna sau tracer din partea mea, recomandare ar fi tracer.

Am editat mai sus

Pt jocurile de noapte singura regula care a făcut probleme a fost full auto.

Medul consider ca ar trebuii păstrat ca cel de zi din simplu motiv de a lăsa și alte clase sa joace dacă au vizibilitate sa tragă la distante mai mari. Ex: cunosc sniperi cu nvg cu factor de amplificare care fac treaba foarte buna noaptea.

Chestia cu impunerea aprinderi lanternei sau trasoarelui este mai mult pt a nu fi debalansat jocul de cei cu nvg. Dar mi se pare stupid sa elimini avantajul omului care a investit intrun echipament pt a avea un avantaj. E ca și cum ai interzice sniperul pt a nu avea avantaj de range împotriva unuia cu 110m/s.

Țineți minte ca acest regulament e făcut pt siguranță noastră. Nvg-ul nu prezintă pericole.

Subscriu la opinia lui AlexNSL, ca sa nu mai scriu inca o data acelasi lucru

Am vazut mai multe persoane propunand ideea asta cu aprins lanterna cand tragi sau trasoare .. care e motivul pentru aceasta propunere ?

adica eu ma chinui si ma infiltrez in baza adversa cu NVG-ul si pistolul, si cand ma apuc de tras sa aprind lanterna??care e scopul?asa stau afara cu un 4 HMG-uri si rad toata baza cap coada

Orice limitare la jocurile de noapte ar trebui sa cada in sarcina organizatorului. Daca SB1.3 nu va avea prevederi pentru jocul de noapte asta nu inseamna ca un organizator nu poate pretinde limitari.

@Grasulas, in principiu e vorba despre "eu nu-s nebun sa dau mii de euro pe NV, dar nu vreau sa fiu dezavantajat in fata cuiva care a dat banii aia". Indiferent cum o imbraci, la asta se rezuma.

Maxim 100 ms , obligatoriu Single Fire. MED 1 m.

Legat de alte clase pt jocul de noapte nu sint pro. Majoritatea jucatorilor nu pot aprecia distantele ziu apai noaptea!

Cea mai mare prostie mi se pare cea cu aprinsul lanternei. Cum zicea un coleg: te chinui sa ajungi langa baza inamica , dar ca sa tragi tre sa aprinzi lumina. Adica ,in loc sa scoti 4-5 inamici , dupa prima bila ti-o iei...Mai trebuie sa aprindem lanterna si la knife kill???

Explicatia unora cu lanterna e ca ,cica, simuleaza foc la gura tevii. Astia nu au auzit de ascunzatoare de flacara sau de amortizoare...

Salutare

Eu as propune pentru jocurile de noapte urmatoarele:

- viteza maxima pe replica 110 m/s

- mod de tragere doar SEMI

- obligatoriu: se aprinde lanterna cand se trage

- nu se foloseste lanterna daca ai Tracer

- cine foloseste NVG - obligatoriu Tracer sau lanterna aprinsa - la alegere

Asa am jucat ca jocuri pe noapte si nu au fost probleme.

Te rog motiveaza propunerile tale ca sa le intelegem...

Eu am jucat altfel la jocurile de noapte si n-au fost probleme...

din tot ce am citit mai sus, 4 chestii sunt grozave:

1. single only noaptea

2&3. viteza maxima mai mica, eventual si med mai mare

grozav de misto

4. sa aprinzi lanterna cand tragi.

grozav de.... nu stiu cum sa zic ca sa nu se simta cineva jignit.

cine dracu vrea sa isi dezvaluie pozitia dupa ce s-a tarat 3 km pana in baza inamica? aprinderea lanternei e o chestie de alegere, ca vrei sa il orbesti sau sa atragi atentia. tracerul la fel. plus ca o astfel de regula va genera discutii interminabile gen: a aprins lumina dupa ce a tras, are lanterna prea slaba, a prins lanterna orientata spre pamant sau in spatele copacului, nu a parins lanterna, de ce sa mor? prinde omu' negru noaptea sa ii scoti uocii.. Astept feedback de la Civil War.. cand am citit regula asta am decis clar ca nu voi participa la acest joc, desi imi cam doream.

replicile puternice pe timp de noapte sunt mai greu de reglementat: ziua il vezi daca ti-a tras de sub med, noaptea ce faci? Cum am mai spus, regulamentul ar trebui updatat pt a fi mai simplu de inteles de jucatori si pt a elimina acei rule-benders sau direct nesimtiti. cine are bun simt clar nu va trage o rafala in un boschet la 7 m cand stie ca are catea cu 140m/s. Dar pe teren experienta ne arata ca nu au toti bun simt. ba chiar unii au placeri sadice sa stie ca i-au dat "dusmanului sa simta"(am auzit astfel de discutii in randuri repetate)

Suntem de parere ca : SB1.x NU trebuie sa reglementeze jocurile de noapte ! El trebuie sa fie un CADRU , daca organizatorii jocurilor de noapte considera ca doresc limitari atunci le vor avea ca si reguli aditionale. Va ramane la latitudinea jucatorilor daca le accepta sau nu.

Eu zic ca trebuiw reglementate si jocurile de noapte. Sint din ce in ce mai multe. Si , organizatorii , se ghideaza dupa SB.

Ex: 110 ms full auto. MED 1 m. Asa mi-ar place sa fiu langa unul care sustine chestia asta , atunci cand si-o ia in modul asta...O sa isi aduca aminte toate numele de sfinti...

Pentru siguranta jucatorilor suntem de parere ca jocul de noapte ar trebui sa fie:

110 m/s, semi only, ideal cu tracere, lanterne, nvg-uri, thermal-uri si alte avioane.

Regulamentul de airsoft nu reglementeaza jocul de noapte. Nici nu trebuie. discutiile deja iau o turnura aiurea. Vb de regulament, adica replici, incadrare replici, viteze, limite si clase, bb, MED, echipament protectie obligatoriu, reguli de conduita obligatorii. Restul sunt accesorii (NVG, tracere, lanterne, detectoare miscare..etc) sau cu titlu particular , daca tin seama de locatie. Gen CQB, organizatorul poate limita viteza replicilor etc. A doua chestie: tineti minte ca regulamentul trebuie sa clarifice, sa reglementeze si sa fie un cadru unitar la nivel national. Nu la nivel de clase de indivizi.

Eu zic ca trebuiw reglementate si jocurile de noapte. Sint din ce in ce mai multe. Si , organizatorii , se ghideaza dupa SB.

Ex: 110 ms full auto. MED 1 m. Asa mi-ar place sa fiu langa unul care sustine chestia asta , atunci cand si-o ia in modul asta...O sa isi aduca aminte toate numele de sfinti...

Nu stiu sigur daca inteleg la ce te referi...

110mps full auto doare diferit ziua fata de noaptea?!? de ce s-ar face diferentiere aici?

eu zic c-ar trebui la fel atat ziua cat si noaptea...

well, in principiu pt ca ziua vezi ca l-ai luat pe om si nu tragi ca disperatul jumatate din incarcator.. daca e un om infiltrat in teritoriu inamic, sta in un boschet, si cineva are impresia ca e posibil sa fie cienva in bosketul ala de langa el, o sa descarce un mag in tufa, sa vada daca striga cineva mort la un moment dat. si apoi da vina pe zgomotul gearboxului ca nu a auzit strigatul de "Mort!!" noaptea nu stii cat de aproape e cineva, ziua sunt sanse minime sa nu il vezi pe unul la 1~3m de tine.. si noaptea pare sa fie full auto only, am jucat ceva jocuri de noapte incat sa cred ca imi pot da cu parerea pe acest aspect. toti trag ca neamu' prost, sa fie ei siguri ca i-au luat pe inamici.. D C? PT CA NU IL VAD!

dar regula asta fara un control mai strict al jucatorilor nu isi aresensul, e posibil sa creasca numarul de nemurici.. Radu de la Pink Ninja mi-a aratat filmari prin thermal in care omu si-o ia clar si apoi se baga mai in spatele zidului(dar inca vizibil) si incepe sa se frece pe ureche si obraz..