cryo

Identificare probleme /schimbari necesare in 1.2

Recommended Posts

Ca sa mai completez: SB 1.2. e de cativa ani. Totusi sint cluburi ,unele vechi, care nu folosesc SB. Oare de ce ? E simplu raspunsul: SB e prea stufos , cu prea multe reguli si clase.

Ma repet: hai sa il facem simplu , safety si usor de aplicat

Daktari are dreptate, un regulament de baza trebuie sa fie simplu!

In primul rand trebuie stabilite principiile pe care sa le urmarim...

Eu pana in momentul asta la S.B. identific doua:

1. siguranta jucatorului

2. simularea realitatii

Daca mai identificati voi altele, va rog sa-mi spuneti ca poate mie imi scapa...

Regulamentul trebuie sa fie cat mai simplu, cum zice si Daktari.

SB in acest moment nu este simplu! Si vad ca sunt tendinte chiar de complicare a lui, de ex treaba cu ROF-ul...

Va spun parerea mea referitoare la un regulament national...

Eu cred ca el ar trebui sa reprezinte un punct de reper pentru toti organizatorii din tara. Ca un far calauzitor. Sunt poet, stiu )

Un regulament national ar trebui sa fie simplu si sa vizeze numai elementele privind siguranta jucatorilor.

Le iau pe rand...

1. In primul rand de ce este buna existenta unui regulament national?

Pentru ca jucatorii de oriunde din tara sa se obisnuiasca cu regulile esentiale ale airsoftului, iar atunci cand se intalnesc la marile evenimente, sa nu gresasca dintr-o alta obisnuinta...

2. De ce trebuie sa aibe in vedere siguranta jucatorilor?

Motivul este evident, nimeni nu doreste vreo accidentare, nici a lui, nici a altcuiva...

3. De ce trebuie sa fie simplu?

Cu cat sunt mai multe reguli, cu atat exista posibilitatea ca sa existe jucatori care sa nu le stie sau altii care sa nu le respecte...

Daca o regula nu este esentiala, iar majoritatea nu o sa o respecte, sau daca nu ai cum sa controlezi modul de respectare a regulii, mai bine o excluzi.

In plus, majoritatea jocurilor de airsoft din tara sunt simple, se joaca capture the flag sau alte scenarii minimaliste. Pentru astea nu e nevoie de reguli complicate...

4. De ce n-ar trebui sa cuprinda latura de simulare militara? Sau sa o aibe numai ca si ghid eventual...

Pentru ca sunt foarte putine evenimente sau jocuri duminicale la care se urmareste asta...

Si pentru ca partea de "entertainment" este mult mai dezvoltata in Romania decat partea de simulara militara.

Printr-un regulament national eu as incerca sa conving pe cei care joaca airsoft pentru distractie sa joace "safe", nu as incerca sa ii oblig sa faca simulare militara. Daca le va placea, o vor face din proprie initiativa.

SB1.2 e bun ca si ghid si inspiratie in sensul asta pentru organizatorii de evenimente de simulare militara. Oameni isteti s-au gandit si au reglementat intr-un fel si partea de simulare militara legata de clasa si rolul jucatorilor pe teren. Pe mine asta m-a ajutat mult si va spun ca atunci cand organizez un eveniment, eu ma gandesc carui tip de jucator i se adreseaza, iar regulamentul difera in functie de asta. Ce nu difera sunt regulile de siguranta! Adica echipamentul propriu de protectie obligatoriu, MED-ul si Blind Fire-ul.

Eu vad S.B. 1.2 destul de echilibrat si usor de Inteles.

Daca vrei sa joci P1 e destul de clar ce avantaje sau dezavantaje ai, la fel si in cazul Dmr.

Daca facem un regulament simplu ca sa il inteleaga toti o sa vedem iar pe teren smg-uri la 140.

Noi ne-am dori ca oriunde mergem sa fie acelasi regulament, indiferent ca masuram replica dupa rof, dupa jouli, dupa fps sau mps.

Astfel poate si reprezentantii Ovl, Blitz, Cw, Paro si ale altor eventuri mari din tara vor intelege acest lucru si vor merge pe acelasi regulament.

Eu ca si reprezentant al clubului ma asigur inainte de un event ca toti se incadreaza in regulment.

E chiar atat de greu sa facem noi asta? In detrimentul unui regulament simplu?

p.s noi jucam dupa S.B 1.2 in vigoare de cativa ani, fara probleme.

Va rog eu mult hai sa mutam discutia despre "simplificarea SB" pe noul thread facut de mine ca sa putem urmarii mai usor fiecare subiect in parte ..

Ce ma mira e ca nimeni nu a adus in discutie jocul de noapte, momentul in care se intampla cele mai multe accidentari.

O problema identificata de noi este lipsa reglementarilor mai stricte la jocul de noapte. adica puteri mai mici pe replica(110 max la joc de noapte), tras single only, ca nu stii in ce/cine tragi si nu vezi nici la 10m, daramite la 70, med 7m pt replica, in rest ai pistolul din dotare.

fara single only te lovesti de scuza "nu te-am auzit ca facea gearboxul prea mult zgomot". Meduri mai mari daca vrei sa tragi cu replica, sub 7m tragi cu pistolul, ca e clar ca stii unde e daca tot tragi, nu tunzi boschetii in caz ca e cineva. La blitz, la jocul de noapte, citez: "a doua zi pe drum erau bile si sange" . eu am primit de la sub 10m(dupa sunetul gearboxului) de la un saw/dmr cu full auto o rafala fix in fata, fiind proaspat ridicat in picioare in spatele unui boschet lesinat si tot corpul era expus(presupun ca avea thermal sau NV). m-am dus direct la cort, mi-a taiat tot cheful de joc.

clasa d2 o consideram si noi inutila, poate fi scoasa, e imposibil de limitat ROF-ul

dmr cu aceasi viteza cu saw-ul. ar trebui scazut saw-ul, nu crescut dmr-ul. saw mic-usor 110~115, saw mare 125~130. avantajul il constituie magul de 2000 de bile.

Joule creep, in special la replici HPA. ar trebui masurata viteza in jouli cu bila cu care joaca in mod normal. si sustinem tournament lockurile

lipsa punitatii regulamentului. iti da de sub med, pleaca razand, daca nu e un trustee acolo in mom respectiv, asta e. viata e greu. si desi se strang mai multe plangeri de-a lungul timpului la organizator, nu se int nimic. E primit in continuare pe teren.

Legea e respectata datorita punitatii ei. daca as sti ca nu mi se intampla nimic daca sparg o banca cu pistolul de airsoft in mana, as fi primul acolo:D . Dar stiu ca iau 7 ani de puscarie, si imi trece curajul. asta tre sa se intample cu orice regulament. Daca nu exista si o pedeapsa pt incalcarea lui, ne bazam pe onoarea trisorului sa nu il incalce? regulamentul e facut in principiu sa protejeze jucatorii cu bun simt de cei fara. Ar trebui sa existe consecinte pt cei fara.