cryo

Identificare probleme /schimbari necesare in 1.2

Recommended Posts

Hai sa descriem aici ce probleme vedem in regulamentul curent / ce vrem sa rezolvam intr-un nou regulament.

Cateva guidelines:

- descriem doar problema (gen "clasa DMR nu e echiibrata"), nu oferim si solutia ("crestem viteza DMR la xxx"), si o argumentam pe scurt (care sunt situatiile de care ne-am lovit concret datorita acelei probleme)

- Nu contraargumentam aici problemele identificate de cineva, doar le listam pe cele pe care le-am vazut noi

- Putem sa repetam o problema spusa de altcineva daca si noi ne-am lovit de ea

- la sfarsit facem un poll sa vedem care din cele listate sunt intr-adevar percepute ca probleme de ceilalti, extragem un top 5 si ne focusam pe rezolvarea lor.

clasa D2 inutila - nu am vazut mai mult de 5 replici pregatite pentru D2

coborare viteza DMR la 140, nu majorare la 150

as lasa o singura clasa SAW (indiferent ca e LMG sau HMG) maxim 125

introducere HPA in regulament

introducere sanctiuni in regulament

Balansarea clasei DMR.

Facand abstractie de clasa D2 care nu este prezenta pe teren si care probabil va fi exclusa. Motivul pentru care consideram ca DMR este debalansat este urmatorul.

Prin definitie clasa DMR este o clasa de precizie cu o distanta de tragere superioara clasei asalt si inferioara clasei sniper respectiv BOLT action.

Acum, in airsoft datorita echipamentelor, aceste deosebiri si roluri sunt putin mai greu de mentinut.

Avand clasa HMG la 140m/s full auto pe teren, DMR isi pierde complet utilitatea. Un SAW avand avantajul full auto si a tragerii cu bolta exclude clasa DMR care trage foc cu foc si prin definitie ar trebui sa fie o clasa de precizie.

Altfel spus, daca ne apucam sa tragem cu bolta nu mai jucam DMR, jucam altceva.

De foarte multe ori pe teren, la jocurile de padure clasa P2 trage full auto cu bolta in idea ca din 30-50 bile una tot nimereste adversarul sau adversarii, de cele mai multe ori aceasta abordare da rezultate, au fost situatii in care bila a avut o traiectorie descendenta pe final. Daca erai sub un copac , bilele cadeau din crengi

Metodele de balansare sunt limitate, cresterea vitezei clasei unice DMR crestere MED, scaderea claselor P1, P2 si SAW.

Iasul in principiu este multumit cu SB1.2, a definit destul de bine clasele (reducand posibilitatea ca orice replica sa traga cu orice viteza)

Puncte care inca mai genereaza ocazional discutii sunt legate in special de regandirea - reechilibrarea claselor DMR si SAW, avand in vedere urmatoarele aspecte:

- Clasa DMR D2 - Poate genera mai multe discutii decat o justifica prezenta ei actuala pe teren, dar ar putea fi utila in balansarea claselor SAW3 si D1 care au ambele 140 m/s, trebuie regandit raportul dintre aceste clase.

- Clasa DMR D1 - redefinirea ei intr-un mod mai flexibil, pentru a acoperi replici care ar trebui sa fie DMR (exemplu MK12 SPR, HK417), fara a permite in acelasi timp replicile care nu ar trebui sa se incadreze aici.

- Reevaluarea replicilor admise in clasele SAW (LMG / HMG) sau redefinirea criteriilor pentru aceste clase, tinand cont de noile replici (usoare) aparute (pentru a nu face inutila clasa P2)

- Evaluarea / balansarea clasei SAW 3 (140m/s), care poate deveni overpowered in practica

Aditional, daca practica arata ca este necesar (in urma testelor comparative multiple, obiective), discutarea criteriilor / conditiilor pentru replicile cu propulsie HPA (delimitand faptele de mituri)

La HPA apare ff usor joule creep, testat de subsemnatul, mai ales in cazul cand se foloseste o replica cu teava lunga si o setare de viteza peste 130m/s ... Diferentele sunt mari voi revenii cu o propunere pe tema asta

La HPA apare ff usor joule creep, testat de subsemnatul, mai ales in cazul cand se foloseste o replica cu teava lunga si o setare de viteza peste 130m/s ... Diferentele sunt mari voi revenii cu o propunere pe tema asta

Orice replica la orice viteza poate sa aiba joule creep. Cu cat creste viteza si greutatea bilelor cu atat poate sa creasca proportional si joule creep.

Un AEG e capabil de joule creep mai mare sau mai mic in functie de setup. Un Bolt action spring are cel mai ridicat potential de joule creep, mai mare decat un sniper HPA, testat de mine.

Rationamentul pentru care am propus masurarea cu bile de 20 este faptul ca este o metoda simpla si in 10 ani nu au fost evenimente. Nu umbla la un sistem care functioneaza.

Nu consider ca replicile HPA (toate cele 5 replici ale mele sunt HPA) reprezinta un pericol pe teren si de asemenea nu cred ca au nevoie de reguli speciale.

Daca joule creep exista si clar devine o problema demna de luat in discutie consider ca schimbarea modului in care se face Crono nu e un deranj atat de mare daca ne ajuta sa combatem problema "joule creep"

Stimati colegi, cu 5 oameni care posteaza nu se va face primavara si nici nu se va modifica un regulament national.

Au cerut acces peste 30 oameni si posteaza 3 din ei. Restul sunt impasibili sau pur si simplu mi s-a transmis ca nu doresc sa posteze sau nu doresc sa intre pe forum.

Va doresc o seara frumoasa.

Petrisor, chill.

Unii oameni asteapta feedback-uri de la coechipieri inainte sa scrie aici.

Regulamentul national nu e despre x si y, e pentru o comunitate.

Asta e un proces de durata, sa nu-ti inchipui ca o sa se ajunga la vreo concluzie in timp pentru eventurile de anul asta.

Si ca veni vorba, vad ca lipsesc oameni din echipe care organizeaza evenimente majore / cu traditie, ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva noi dezbatem un regulament pentru jocurile de weekend, in timp ce organizatorii de eventuri vor face oricum propriile reguli...

Asta e un proces de durata, sa nu-ti inchipui ca o sa se ajunga la vreo concluzie in timp pentru eventurile de anul asta.

Si ca veni vorba, vad ca lipsesc oameni din echipe care organizeaza evenimente majore / cu traditie, ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva noi dezbatem un regulament pentru jocurile de weekend, in timp ce organizatorii de eventuri vor face oricum propriile reguli...

Perfect de acord cu tine !

Stimati colegi, cu 5 oameni care posteaza nu se va face primavara si nici nu se va modifica un regulament national.

Au cerut acces peste 30 oameni si posteaza 3 din ei. Restul sunt impasibili sau pur si simplu mi s-a transmis ca nu doresc sa posteze sau nu doresc sa intre pe forum.

Va doresc o seara frumoasa.

Desi mi se pare cel putin lipsit de politete atitudinea asta, trec peste si intreb din nou care e motivul real, ce ii deranjeaza, putem sa schimbam ceva pentru ai face membrii activi in discutarea noului regulament ???

Daca joule creep exista si clar devine o problema demna de luat in discutie consider ca schimbarea modului in care se face Crono nu e un deranj atat de mare daca ne ajuta sa combatem problema "joule creep"

eu as zice da aici

Eu vin cu o intrebare... Poate pare putin ca filozofez, dar care este scopul SB 1.2 sau viitorului SB 1.3

Adica bun, SB 1.2 a fost, va fi SB 1.3, dar credeti ca se va face ceva in plus fata de ce a fost pana acum? Se va juca peste tot in tara la orice joc de airsoft dupa SB? Se va juca numai la eventurile mari asa? Se va juca doar in anumite locuri sau la anumite jocuri asa?

Pun intrebarile astea pentru ca eu, ca organizator constant de evenimente, mai mari sau mai mici, am in vedere mai multe aspecte atunci cand stabilesc un regulament la un anumit joc. Si in functie de asta, regulamentul difere in anumite puncte...

Sunt curios cum vedeti voi lucrurile...

La Sibiu nu avem probleme cu regulamentul SB 1 / 2.

Cred ca atunci cand doresti sa schimbi ceva, o faci ca sa aduci imbunatatiri. Daca vrei sa modifici un regulament pentru a fi implementat la nivel national, cauti sa il faci cat mai usor de inteles si implementat.

Limitare ROF sau trecerea nationala pe mufe deans mi se par niste batai inutile de cap, care in loc sa simplifice -aduc frustrari in teren.

Ce incercam sa schimbam pana la urma? Vrem sa facem un regulament usor de inteles, aplicabil in 99% din cazuri sau unul care sa limiteze cele 1% din exceptii?

Am sa urmaresc cu interes discutia si am sa aduc completari daca o sa fie relevant.

Cred ca cei care au acces si nu se implica, sunt in aceasi pozitie ca si mine: Votez de votat, insa ce se voteaza?

Deocamdata nu se voteaza, se discuta pe topicurile deschise de colegi.

Limitarea ROF este propusa cu un scop. Exista tendinta sa fie folosite cadente de tragere foarte ridicate, fapt care deranjeaza pe multi si poate afecta siguranta jucatorului. ROF se verifica usor la crono, nu trebuie depus efort suplimentar. La final depinde de comunitate daca va fi adoptat sau nu.

Din punctul meu de vedere, modificarea regulamentului ar trebui sa duca la simplificare (aplicarea cat mai usoara la nivel national, pentru organizatorii de eventuri) si sa fie safe.

Modificari pe care le vad necesare:

- renuntarea la clasa D2

- DMR pana la 140, nu majorare la 150

- reglementare HPA prin regulament

- clasa SAW ar trebui regandita: parerea mea este ca aceasta categorie are un rol foarte important pe teren, insa foarte usor poate trece intr-un rol dominant, atunci cand sunt prea numeroase ... (cum a fost cazul clasei DMR in trecut). Este buna propunerea de a se imparti in doua categorii LMG si HMG.

Va pot răspunde eu cum vad aceasta modificare de regulament.

1. O facem pentru a reduce puțin vitezele din clasele mari pentru a elimina acei 1%jucători care fac probleme pe teren.

2. O facem pentru ca în lumea airsoft din afara sunt reguli foarte stricte de viteza și rof la airsoft. Ex: Germania 1j semi din fabrica, alte tari te pun sa îți colorezi replica, etc. Cu cat facem un regulament care va elimina și acei 1% din jucători problematici cu atat vom fi lăsați în pace de mai mari aleși ai tari care fac propuneri legislative gen 35 decibeli în apartament. Luam exemple din alte tari acceptabile gen rof 25 max. Pt a avea motive cu un regulament general de a contracara vreo tentativa de reglementare și a avea motive plauzibile în a face acest lucru alinindu-ne la regulamentul altor tari.

PS: Pt organizatorii ce zic ca este bătaie de cap cu masurarea rof sunt dispus sa le pun la dispoziție gratis un crono ce măsoară rof la eventuri. Atunci când vi la event și faci crono pe lângă cele 3-4 bile pe single pt a stabili viteza mai dai și o rafala pt a stabili rof. Chiar nu este greu.

Ps2. Am replica cu rof de 28 cu baterie de 11.1. Îmi este puțin frica și rușine sa trag cu ea pe auto. Mereu au fost discuții și înjuri când am făcut asta.

AlexNSL...daca iti este rusine acum cu 28 rof.....si nu ti-o scazi, crezi ca daca o sa vina cineva si o sa iti spuna ca iti trebuie la 25 o sa o scazi?

PS...nu am nimic cu tine, dar tu ai nimerit cu exemplul

sunt curios cate eventuri ai organizat, de spui ca se verifica usor la crono...

Limitarea ROF este propusa cu un scop. Exista tendinta sa fie folosite cadente de tragere foarte ridicate, fapt care deranjeaza pe multi si poate afecta siguranta jucatorului. ROF se verifica usor la crono, nu trebuie depus efort suplimentar. La final depinde de comunitate daca va fi adoptat sau nu.

AlexNSL...daca iti este rusine acum cu 28 rof.....si nu ti-o scazi, crezi ca daca o sa vina cineva si o sa iti spuna ca iti trebuie la 25 o sa o scazi?

PS...nu am nimic cu tine, dar tu ai nimerit cu exemplul

Eu sunt cel ce a propus reducerea rofului la 25. Si da m-am dat pe mine exemplu ca desi mie imi este rusine altul se mandreste cu roful lui mai mare.

sunt curios cate eventuri ai organizat, de spui ca se verifica usor la crono...

Tragi o rafala de 2 sec in crono si ai ROF.

1 clasa DMR , limitata la 140 ms ,MED 15 m, single fire , obligatoriu pistol cu 100 ms

SAW max 130 ms cu 15 m MED . Cred ca e foarte suficient

Ok din ce am identificat pana acum avem asa:

- probleme cu D1 si D2 fie descriere fie viteze/med

- probleme cu clasa SAW in ce priveste viteza si as adauga eu daca imi este permis o eventuala clasificare a lor ...

- HPA necesitatea unor reguli minime

- Joule creep

- limitarea ROF replici

- reguli pentru jocul de noapte

Daca mai sunt si alte probleme va rog sa le comunicati deoarece pentru fiecare subiect vreau sa fac un thread separat de discutii. Asa evitam postarea la gramada in acelasti thread se discuta 3 lucruri diferite de unde apare si confuzia sau mai rau, se creeaza impresia ca pe un anumit subiect discutile sau incheiat doar ca sa ne repetam 2 pagini mai tarziu ..

Bai, terminati cu prostiilea astea gen e usor de verificat la crono...

Iar cand stati la coada si asteptati, toti comentati de ce se sta atata...

ROFul e una din ultimele probleme de care sa ne doara capul...

Ca organizator de ceva evenimente, pana acum n-am avut nici o plangere de genul "frate, dar ce rof are ala ca ma distrus!!"

Plangerile de full auto au fost in marea majoritate de la CM028-uri cu NiMh-uri... hai sa fim seriosi si sa ne concentram pe problemele serioase, nu sa facem altele acolo unde nu sunt... Daca se va plange cineva de full auto, ala se va plange la orice ROF...

Eu nu sustin asta cu ROFul din doua motive... Ingreuneaza munca organizatorilor si va aduce alte discutii inutile pe teren.

Regulamentul trebuie sa fie cat mai simplu, cu cat mai multe reguli, cu atat vei gasi pe unii sa nu le respecte.

Tre sa pun sigiliu si la baterie, cum pui la arc sa nu il schimbe in timpul jocului daca are quick change? Sau ca la HPA tournement lock?

Ca sigur vei gasi unul de i se duce bateria, si-atunci ca organizator tre sa stai la curul lui sa-i scoti si sa-i pui sigiliul iar...

Sau daca nu pui sigiliu, gasesti un nebun care sa puna o bat mai mare decat cu aia de a facut crono si hai si ROFul mai mare...

Eu zic pas la asta... Pentru mine iese din calcul...

Nu mai zic la jocurile duminicale... Ce nebunie ar fi...

D-aia va intreb eu ce se urmareste cu regulamentul asta, ca si cu SB1.2 la vremea lui... dar nu vad inca un raspuns...