Bushido

Dezbatere propunere regulament modificat SB1.3

Recommended Posts

@Grasulas, de acord, inteleg propunerea lui Memphis, totusi consider ca ar fi mai simplu 1 clasa DMR.

Daca comunitatea doreste in contunuare 2 clase DMR sub forma propusa de Memphis pot sa fiu de acord.

Edited by Guest

Bushido eu zic sa nu te retragi, mai ales ca ai facut cadrul pe care discutam. Eu inca prefer varianta ta, care ar simplifica regulamentul, dar daca din cei putini cati suntem aici nu ne putem pune de acord, inseamna ca vor fi mult mai multe nemultumiri din partea restului comunitatii. Orice dezbatere de regulament se complica cand e vorba de DMR, si e greu de gasit o solutie optima, asa ca pana cand este gasita, nu exista sugestii rele.

........

Safe, dar pana unde. Replicile trebuie sa fie utile pentru rolul lor. 150m/s la DMR e o viteza destul de comuna in Europa, iar bolt e la 180m/s. Daca ei pot, noi de ce nu am putea? 1 bila pe secunda la 150m/s mi se pare mai mult decat safe pentru airsoft, pentru ca daca ai fost atins, ridici mana si te mai loveste maxim o bila (in cel mai rau caz). Viteza maxima la noi este 175m/s pe bolt. Atata timp cat este sansa sa fii lovit pe teren de o bila grea la 3 jouli, cat ar fi un bolt, nu vad de ce ar trebui coborata viteza la DMR.

Problema pentru siguranta este cadenta, cand vin mai multe bile spre tine la viteza mare, si nu apuci sa fii auzit sau vazut. Daca am urmari siguranta, cel mai safe ar fi sa interzicem total jocul full auto, sau sa taiem din vitezele replicilor automate.

pai daca nu ma insel eu in europa este cam legiferat airsoft-ul...germania 1j, spania replici colorate (parca) , portugalia parca nu au voie deloc, italia sunt iara limitati la ceva viteze, in anglia ai UKARA...deci sunt destul de restrictive zonele unde ai voie cu 150/180....

Daca la altii se poate cu viteza de 100 m/s....si au si snipere, si dmr si puscasi...noi de ce sa nu le facem mai safe?

Orice propunere se poate face, daca este impartasita ne conformam sau ne lasam de airsoft Eu voi alege ultima varianta...

100 ms MED 1 m . CQB si Joc de noapte cu single fire. Exterior full auto

100-125 ms MED 7 m . Nu CQB. Asalt. Single fire si Auto

125-140 ms MED 15 m. Nu CQB. DMR. Single fire. Obligatoriu secundara pistol 100 ms

140-170 ms MED 30 m. Nu CQB. Sniper. Obligatoriu secundara pistol 100 ms

ROF max la 25 bs

Abatere maxima 2 ms

Se masoara cu 0,20 ,hop la minim , dupa 3-4 bust trase

Sebannu, intreaba-i pe cativa din tarile care le-ai enumerat, ce le-a fost in minte cand au adoptat acest regulament, si daca sunt multumiti de el. Iti vor raspunde ca le-a fost impus de stat.

Am mai zis, dar reiterez mai detaliat: Trebuie sa fie diferenta de utilitate intre clase, diferenta data de viteza (presupunand ca toate replicile sunt la fel de performante tehnic). Daca scadem totul din high-end, si ducem toate vitezele spre P1, toata lumea o sa traga aproape aceeasi distanta indiferent de replica, ceea ce elimina orice potential tactic al unui joc. Daca nu mai putem creste viteza la clasele de la jumatate in sus, hai sa le scadem de la jumatate in jos, astfel ca ajungi cu un Marui stock de 85m/s sa fii la limita superioara a P1 si sa astepti sa vezi albul ochiului inamicului ca sa fii sigur ca ajungi pana la el.

LE: concret, cresterea DMR de la 140 la 150 cu extra conditii, nu ar creste doar utilitatea replicii, ci ar si adapta clasa la regulamente din Ungaria, Cehia, Bulgaria, Serbia, Slovacia, adica tarile invecinate unde merg mai des romani, si din care vin la noi jucatori la eventuri.

100 ms MED 1 m . CQB si Joc de noapte cu single fire. Exterior full auto

100-125 ms MED 7 m . Nu CQB. Asalt. Single fire si Auto

125-140 ms MED 15 m. Nu CQB. DMR. Single fire. Obligatoriu secundara pistol 100 ms

140-170 ms MED 30 m. Nu CQB. Sniper. Obligatoriu secundara pistol 100 ms

ROF max la 25 bs

Abatere maxima 2 ms

Se masoara cu 0,20 ,hop la minim , dupa 3-4 bust trase

Atat ar trebui sa contina regulamentul.........nu 50 de clase diferite pentru 50 de replici....simplu si la obiect.

@memphis....nu vreau sa intru in polemici cu tine, dar explica-mi de ce trebuie sa fii neaparat DMR cu 150 si nu cu 140???Conteaza aia 3 metri in plus la precizie, sau iti influenteaza cu ceva rolul pe care l-ai ales ???Sa mor eu daca nu am jucat DMR cu un PSG la 95 m/s si a fost ok...

Conform sad bunnieh 1.2 D2 este intre 140 și 160. Deci se propune o scădere la 150. Din punctul meu de vedere 140 ar fi mai ok pt Dmr. Și zic asta din perspectiva unui. Jucător ce joaca în 80% din cazuri cu sub 110m/s și doar 20% cu 120m/s. Mai mult de 120 vad rostul doar pt sniper.

Regulamentul e "stufos" pentru ca romanul e foarte inventiv...

Regulamentul ala simplificat permite DMR pe un MP5, Dragunov AEG cu 170m/s ca doar e sniper nu ....?

Nimeni nu a vrut regulamentul ala stufos pentru ca ne plac compunerile, a fost necesar pentru a evita discutile inutile cu persoane ce doresc sa duca regulamentul la limita.

"scaderea" de la 160 la 150 e doar teoretica. Clasa D2 nu e prezenta pe teren decat in mod cu totul exceptional, in schimb DMR-urile D1 vor beneficia de o crestere.

Deci, presupunand ca din 100 de DMR 99 sunt D1 si unul D2 (nu am vreo statistica oficiala, dar ochiometric cam pe-acolo cred ca suntem), ai 99 de replici care cresc de la 140 la 150, si una care scade de la 160 la 150. Cum e cu scaderea aia?

"scaderea" de la 160 la 150 e doar teoretica. Clasa D2 nu e prezenta pe teren decat in mod cu totul exceptional, in schimb DMR-urile D1 vor beneficia de o crestere.

Deci, presupunand ca din 100 de DMR 99 sunt D1 si unul D2 (nu am vreo statistica oficiala, dar ochiometric cam pe-acolo cred ca suntem), ai 99 de replici care cresc de la 140 la 150, si una care scade de la 160 la 150. Cum e cu scaderea aia?

Propuneres era ca D2 sa scadă la 150 sau sa dispară D2 cu totul. Nu sa crească D1. D1 e bun asa.

ah... devine confuza treaba, deoarece sunt si multe sugestii de comasare a claselor D1 si D2 la viteza de 150, unde s-ar aplica logica descrisa de mine mai sus.

Propuneres era ca D2 sa scadă la 150 sau sa dispară D2 cu totul. Nu sa crească D1. D1 e bun asa.

Propunerea din acest topic este : desfiintarea clasei D2, ramane 1 clasa DMR la 150m/s.

Stimati colegi,

In urma unor discutii in cadrul echipei ma voi retrage de la dezbaterile pentru SB1.3.

Va multumesc pentru suportul acordat. Propunerea din acest topic poate ramane sa fie dezbatuta in continuare sau stearsa, ramane la alegerea adminilor.

Personal ma voi conforma la orice versiune de regulament va fi.

Va doresc succes.

Cum Petrisor...la prima contra te retragi?De ce crezi ca nu vroia nimeni sa se apuce de discutii din nou?SB1.2 a durat cam 1 an pana sa fie validat si pus in functie....si asta in momentul in care oamenii chiar isi doreau asta, si se implicau in discutii

Inca cred ca luand problemele una dupa alta, separat si structurat, e cam singura sansa de a ajunge la o concluzie. Cum pe topicul asta vad ca s-a discutat mai mult despre DMR, hai sa-l facem pentru asa ceva. O sa incerc sa sumarizez mai jos diversele optiuni pe care le-am auzit pe acest topic, si sa reluam discutia la obiect:

1. Nu schimbam nimic, clasele DMR D1 si D2 raman asa cum sunt in SB1.2

2. Eliminam clasa D2, nu ne atingem de D1

3. Comasam cele doua clase intr-o singura clasa DMR, cu limita superioara de viteza de 150m/s

4. Clasa D1 ramane asa cum e, Clasa D2 scade la 150m/s, se elimina lista de replici admise (orice DMR D1 poate fi si D2), dar se introduc conditii suplimentare de RoF (1 bila/s, 1 bila in aer etc)

5. Clasa D1 ramane asa cum e, Clasa D2 scade la 150m/s, se updateaza lista de replici admise dupa criterii suplimentare (gen incarcatoare 7.62mm)

6. Modificam criteriile pentru clasa D1 (propuneri: outer barrel de lungime minima 16" sau 18", RIS sau handguard de minim 12")

7. Eliminam orice restrictii pentru DMR, orice replica poate fi DMR atat timp cat respecta MED-ul.

Am ratat vreo propunere?

Gand la gand cu bucurie

Ok din ce am identificat pana acum avem asa:

- probleme cu D1 si D2 fie descriere fie viteze/med

- probleme cu clasa SAW in ce priveste viteza si as adauga eu daca imi este permis o eventuala clasificare a lor ...

- HPA necesitatea unor reguli minime

- Joule creep

- limitarea ROF replici

- reguli pentru jocul de noapte

Daca mai sunt si alte probleme va rog sa le comunicati deoarece pentru fiecare subiect vreau sa fac un thread separat de discutii. Asa evitam postarea la gramada in acelasti thread se discuta 3 lucruri diferite de unde apare si confuzia sau mai rau, se creeaza impresia ca pe un anumit subiect discutile sau incheiat doar ca sa ne repetam 2 pagini mai tarziu ..

faci tu un pic de curatenie atunci, gen redenumesti topicul si stergi/muti intr-un topic de non-related stuff ce nu are legatura cu subiectul? ca sa fie mai usor de urmarit?

Cum Petrisor...la prima contra te retragi?De ce crezi ca nu vroia nimeni sa se apuce de discutii din nou?SB1.2 a durat cam 1 an pana sa fie validat si pus in functie....si asta in momentul in care oamenii chiar isi doreau asta, si se implicau in discutii

Ei, nu e chiar asa, se pare ca oamenii doresc ca echipa sa joace in continuare, probabil ca noaptea a fost un sfetnic bun pentru ei. Diferentele s-au rezolvat, ne-am regrupat si suntem gata de lupta

Motivul acesta a fost pentru care am zis stop, dezacorduri in echipa, spe sa se fi rezolvat diferentele, altfel nu mai aveam pe cine sa reprezint, multumesc.

Mergem mai departe !

Asta ar fi trebuit sa faci inainte sa vi aici sa iti spui punctul de vedere.

Acum intelegi de ce multi inca se abtin sa isi spuna parerea?

Atata va place sa complicati lucrurile...

Daca vrem ca un regulament sa poata fi acceptat si aplicat de cat mai multe cluburi , acesta trebuie sa fie CAT MAI SIMPLU ,s a fie "safety" pt jucatori.

Eu am scris mai sus propunerile. Cred ca sint de bun simt , simple , safety pt jucatori.

Daktari, nu toti vad jocul de airsoft in acelasi fel. Pentru unii conteaza aruncatul cu bile prin padure. Pentru altii conteaza apropierea de realitate. Pentru unii, sa-si faca propriul film. Pentru altii, coordonarea cu echipa si un joc complex.

Un regulament simplu bazat doar pe viteze si MED-uri are avantajele lui, si coafeaza o anumita categorie de jucatori. Insa are si parti proaste (cea mai evidenta fiind echilibrarea claselor) si nu este deloc in ton cu ceea ce vor altii.

Stiu ca pentru fiecare din noi, propunerile proprii sunt cele mai de bun simt, echilibrate, la obiect, etc. Insa pana nu facem dovada ca intelegem si punctul de vedere al celuilalt si suntem dispusi la concesii, nu vom rezolva absolut nimic. Vom continua sa jucam fiecare dupa propriile reguli la jocurile de weekend (ceea ce de asemenea e una din solutiile posibile) si ne vom plange in continuare de lipsa unui regulament unic atunci cand la vreun event ni se va impune altceva pentru ca, evident, organizatorul are o alta viziune decat a noastra.

E mai usor sa intelegi si sa aplici day to day un regulament mai complex si sa te adaptezi la unul simplificat in cazul unui event, decat viceversa. Solutia cea mai simpla nu e intotdeauna si cea mai buna.

Ai dreptate. Solutia simpla nu e cea mai buna. Dar: e cel mai usor de aplicat , e cel mai usor de controlat , e inteleasa de toti , multumeste pe majoritatea.

Cryo, clasele si rolul jucatorilor tin de simularea militara

Majoritatea jucatorilor n-au nici o treaba cu asta.

Si, desi evenimentele de la noi se vor Mil Sim, n-au nici ele mare treaba cu asta...

In afara faptului ca jucam in uniforme militare, alergam cu replici in mana si eventual respectam clasele stabilite de regulament.

D-asta sustin ca un regulament trebuie sa fie mai simplu, iar partea de simulare militara sa o aplice numai organizatorul care e interesat de asta la evenimentul lui...

Acum eu nu zic cum imi place, ca stii cate reguli sunt la FoG... Eu zic cum cred ca e bine pt toata lumea, ca nu toti sunt jucatori vechi care sa aprecieze anumite fineturi Doar am vazut ca te-ai lovit de ei pe FB de ceva ori ))

Hai sa-i invatam pe astia sa joace in primul rand safe, printr-un regulament national mai simplu, iar partea de simulare militara fi sigur ca la evenimentele mari si serioase o vor aplica organizatorii din proprie initiativa...