Cross

Intrebare NEED HELP !

Recommended Posts

Salut,

am un proiect la facultă, tre să proiectez un ansamblu mecanic. Ținând cont că practic airsoft, i-am propus profei să proiectez un gearbox de airsoft. Problema pe care o am acu este faptul că am nevoie de niste informații ft tehnice, gen desen tehnic cu cote pt pinioane de exemplu, si desene tehnice cu cote pentru gearbox shell. La gearbox m-am gândit că măsor cu un șubler, dar pt pinioane aș aprecia enorm dacă mă poate ajuta cineva cu informații.

Orice informație pe cqre o aveți puteți să mi-o trimiteți pe :

What'sApp : 0735109820

Mail : darkstar6910@gmail.com

Multă stimă,

CrossGhost

Cu ce anume ai nevoie? Desen tehnic pe foaie, desen tehnic pe computer, masurare? Nu poti sa ceri sa ti se dea totul mura in gura. Incearca si fa cat de mult poti si chiar la ce te incurci, pune intrebari explicite.

Cauta o carte(curs) de desen tehnic, de prin liceele tehnice, atit de porcatite de ministrii de acum ai invatamintului. Acolo vei gasi tot ce te intereseaza: trasare linii, cotari generale, cotare roti dintate, alezaje, pinioane, cutii de viteze suduri. Ma rog, cam tot ce trebuia sa stie un elev absolvent de liceu tehnic. De atunci!!!

Cu ce anume ai nevoie? Desen tehnic pe foaie, desen tehnic pe computer, masurare? Nu poti sa ceri sa ti se dea totul mura in gura. Incearca si fa cat de mult poti si chiar la ce te incurci, pune intrebari explicite.

Ce al nevoie este pe hartie/PDF de desene tehnice pt diversele piese dintr-un gearbox, pt ca ulterior sa pot sa le proiectez in CATIA. M-am pus sa masor anumite piese, dar cand vine vorba de raze (Radius) la unele componente gen anti-reversal latch, sau tapet plate nu am cu ce sa masor, iar pt pinioane am cautate masuratori si desene tehnice pe google ca sa-mi scot cotele dar nu am gasit. Asa ce un mic/mare ajutor din partea acestei comunitati va fi extrem de apreciat. Mai ales ca la acest proiect va fi atasat o prezentare PowerPoint in care voi trece numele tuturor celor care m-au ajutat si cu cea mai mica informatie.

Cauta o carte(curs) de desen tehnic, de prin liceele tehnice, atit de porcatite de ministrii de acum ai invatamintului. Acolo vei gasi tot ce te intereseaza: trasare linii, cotari generale, cotare roti dintate, alezaje, pinioane, cutii de viteze suduri. Ma rog, cam tot ce trebuia sa stie un elev absolvent de liceu tehnic. De atunci!!!

Stiu sa fac desenele tehnice, problema e ca nu am cote, raze si alte informatii legate de anumite piese ce alcatuiesc gearboxul, si nu am gasit pe internet din pacate :/

De exemplu, la antirevers poti sa il descompui in cele 3 piese din care e alcatuit si sa le faci desen la fiecare in parte, apoi sa faci un alt desen separat in care sa arati cum se imbina toate intre ele.

La partile care sunt mai complicate, cum e dintele de la antirevers, poti sa masori partile rotunde ca pe un cerc, iar restul ca linii drepte. Ti le trasezi una peste alta si stergi liniile care nu iti trebuie. Sper ca m-am facut cat de cat inteles )

La fel si la restul componentelor.

De exemplu, la antirevers poti sa il descompui in cele 3 piese din care e alcatuit si sa le faci desen la fiecare in parte, apoi sa faci un alt desen separat in care sa arati cum se imbina toate intre ele.

La partile care sunt mai complicate, cum e dintele de la antirevers, poti sa masori partile rotunde ca pe un cerc, iar restul ca linii drepte. Ti le trasezi una peste alta si stergi liniile care nu iti trebuie. Sper ca m-am facut cat de cat inteles )

La fel si la restul componentelor.

Multumes, dar totusi, ma poate ajuta si pe mine cineva cu cote ? =)))