dUMi

Propunere Regulament nou

Ati juca dupa acest regulament?  

60 members have voted

1. 1. Ati juca dupa acest regulament?

• Da, imi place.
      28
    • Nu, il prefer pe cel vechi.
      23
    • Alta varianta, scriu in comentariu.
      9

Recommended Posts

Si o propunere suplimentara: MED dinamic in functie de jucator

Mod de stabilire:

Jucatorul J da replica sa unui coleg si se deplaseaza la 25 metri. Colegul trage rafala de 30 bile in J.

Daca coafura rezista J se muta la 15, se repeta procedura.

MED ul lui J e distanta unde zice “baaa! “

In primul rand, ce iti pasa cu ce te-a impuscat ala, atata timp cat a respectat distanta de angajare? La distanta s-ar putea sa nici nu iti dai seama daca are HK416 say 417, SCAR-L sau SCAR-H, M4 sau SR25 etc.

Nu tu trebuie sa-ti dai seama ce replica are, ci persoana care i-a pus banda la chrono. Un DMR trebuie sa aiba avantaje si dezavantaje. Bati mai departe, dar cari dupa tine o replica lunga si/sau grea. Conform RARO, pot sa-mi fac DMR dintr-un MP5 de 1.8kg, cu un amortizor de 35cm, sau nu am citit bine?

La DMR avantajul este viteza/distanta superioara, si dezavantajul este manevrabilitatea si modul semiautomat. Daca prin reguli se poate ocoli dezavantajul manevrabilitatii, va rezulta o clasa inechilibrata. De problema cu filetul se loveau doar persoane care incercau sa fenteze regulamentul sau care nu l-au citit. Daca ai un SR25, SVD, M16 etc, nu ai nicio problema.

P.P.S.: stiu ca o sa imi iau p*li de la cei care detin vector si scorpion dar e doar o propunere

Scorpionul trage cu 7.62 in varianta airsoft, asta stie oricine... iar Vectorul doar cu Lapua Magnum

Daca tot comparam cu realitatea hai sa recunoastem ca in majoritatea conflictelor armate se angajeaza la distante gen 150-300m nu la 30-50m cum facem noi si ca munitia folosita nu are 0.3g un "glont" ... zic si eu ...

de ce sa recunoastem daca nu este asa

de la al doilea razboi mondial incoace (si pentru cine a jucat ultimul call of duty si call of duty world at war stie ca nici macar acolo nu in toate situatiile) distanta medie de angajare este max 100 de metri

si oricum la 100 de metri nu este chiar asa de usor sa nimeresti cu iron sights o tinta de marimea unui human torso mai ales in conditii de lupta (stress bate inima mai tare adrenalina etc)

grasulas ia un telemetru laser cand mai mergi la airsoft sa vezi daca aia 300 de metri care crezi tu ca sunt 300 sunt intr-adevar 300 pentru ca eu am impresia ca tu nu prea apreciezi cum trebuie distantele

cu toate bergeturile si eventurile tale din spate no offens okay

bine ma refer bineinteles la small arms nu la rachetele tomahawk sau dronele general atomics care te omoara de la 5 kilometri okay

Daca tot comparam cu realitatea hai sa recunoastem ca in majoritatea conflictelor armate se angajeaza la distante gen 150-300m nu la 30-50m cum facem noi si ca munitia folosita nu are 0.3g un "glont" ... zic si eu ...

de ce sa recunoastem daca nu este asa

de la al doilea razboi mondial incoace (si pentru cine a jucat ultimul call of duty si call of duty world at war stie ca nici macar acolo nu in toate situatiile) distanta medie de angajare este max 100 de metri

si oricum la 100 de metri nu este chiar asa de usor sa nimeresti cu iron sights o tinta de marimea unui human torso mai ales in conditii de lupta (stress bate inima mai tare adrenalina etc)

grasulas ia un telemetru laser cand mai mergi la airsoft sa vezi daca aia 300 de metri care crezi tu ca sunt 300 sunt intr-adevar 300 pentru ca eu am impresia ca tu nu prea apreciezi cum trebuie distantele

cu toate bergeturile si eventurile tale din spate no offens okay

bine ma refer bineinteles la small arms nu la rachetele tomahawk sau dronele general atomics care te omoara de la 5 kilometri okay

Nu am avut privilegiul sa ma aflu intr-o lupta reala dar iti dau dreptate in majoritatea cazurilor Siria, Irak, Ukraina distanta medie la care se angajeaza e undeva la 100m maxim 200m, confuzia mea a venit din ce am citit in ultimul timp despre Afganistan unde distantele de angajare sunt mult mai mari chiar si asa ma bucur totusi ca ai atras atentia la subiectul ce il vroiam subliniat, nici cu o arma reala nu e usor sa nimeresti, pentru ca in final discutam de simularea realitatii nu de calitatile mele personale ...

Si acum daca tot ai experienta, ne poti spune cam cat cantareste un incarcator de 5.45 sau 5.56 si cu cata munitie pleaca un soldat intr-o misiune, in ideea de a face lumea sa inteleaga ca si munitia din airsoft trebuie limitata fie prin tipul incarcatoarelor sau prin numarul lor, nu e un capriciu al organizatorului...

Salut. Am si eu cateva sugestii la categoriile de replici cu care am jucat si am habar.

La DMR ca sa nu fie discutii, sa fie la alegere ori teava externa de la magwell la filet (ca-n SB1.2) ori teva interna minim 457mm (personal prefer varianta SB si cred ca aceasta varianta ar trebui sa primeze in fata celeilalte), iar viteza sa nu fie discutii 145m/s (nici 150 nici 140 ) Si obligatoriu sidearm.

La asalt as recomanda micsorarea vitezei maxime la 122m/s. In felul asta se aliniaza la regulamentele de afara unde limita este de obicei 400 fps.

Salut! Doar o precizare, în cazul "C4. 135 - 150 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc, teava interna de minim 457mm. MED 25m". Pentru a-ți construi o replica ce se incadrează în această categorie, clar vei dori să montezi o țeavă de precizie pe replică. Lungimea unei țevi bune de precizie( PDI, Prometheus, Madbull) este de 455mm, atât. Știți cumva un producător de țevi de precizie care face la lungimea de 457mm? Și cum verifici dacă are țeava internă de 457mm, îi demontezi replica la chrono? Părerea mea, că ar trebui măsurată, ca și până acum, țeava externă fără amortizor sau flash hider.

Salut! Doar o precizare, în cazul "C4. 135 - 150 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc, teava interna de minim 457mm. MED 25m". Pentru a-ți construi o replica ce se incadrează în această categorie, clar vei dori să montezi o țeavă de precizie pe replică. Lungimea unei țevi bune de precizie( PDI, Prometheus, Madbull) este de 455mm, atât. Știți cumva un producător de țevi de precizie care face la lungimea de 457mm? Și cum verifici dacă are țeava internă de 457mm, îi demontezi replica la chrono? Părerea mea, că ar trebui măsurată, ca și până acum, țeava externă fără amortizor sau flash hider.

E o ramasita a vechiului regulament, special ca sa nu poti sa faci dmr din AK-74 care fix atat are teava stock - 455. Asta a fost logica de atunci. Mi s-a mai semnalat asta si de catre alte persoane, in mesaje private si le-am spus ca daca lumea decide ca e ok la 455 se poate modifica, insa avand in vedere cat de tare mi-a explodat toata treaba in fata ma indoiesc ca se va adopta ceva din ce am ticluit eu aici.

Viziunea mea personala ar fi urmatoarea:

C1. Sub 90 m/s permis foc automat, orice replica. MED 1m. Permis in cladiri! Permis si din cladiri in afara acestora pe full auto, ca sa nu mai existe discutii. Obligatoriu pastreaza 1m de cadrul ferestrei sau scoate capul in afara ei. Limitare ROF, nu se justifica in distante atat de scurte un ROF mai mare de 15-20.

(Valabil si pt. pistol)

C2. Sub 110 m/s permis foc automat, orice replica. MED 3m. Permis in cladiri, daca se doreste, eu unul nu l-as permite in cladiri, as ramane doar la prima varianta, cea de 90m/s. As impune sa scoata complet capul afara pe fereastra sau cadrul usii ca sa poata angaja pe full auto(sau sa pastreze categoric aceasta distanta in interior, daca i se permite, altfel nu angajeaza full auto), s-ar elimina situatiile neplacute(se presupune ca vede in 3m), care n-ar fi atat de grave in cazul clasei de 90m/s.

(Valabil si pt. pistol)

C3. 110-125 m/s permis foc automat, orice replica. MED 7m. Ar trebui lasat liber si SMG-urilor, exemple exista destule si sunt realiste.

C4. 125 - 135 m/s permis foc automat doar mitraliere de companie (SAW). Restul replicilor doar foc cu foc. MED 15m

C4.1 125 - 140 m/s permis doar foc cu foc. MED 15m

C4. 140 - 155 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc. MED 25m

C5. 155 - 175 m/s - strict armare manuala (bolt action).

MED 30m

Sustin respectarea corespondentei claselor cu cele reale, cu elementele constructive, detalii gen lungimea tevii externe, cracan, dispozitiv optic minim 4x(nu 2x in conditiile in care vrei sa vezi/apreciezi unde loveste bila la distante de peste 40m), limitarea ROF(o sustin de ceva timp, in special in cazul evenimentelor mari) la 20 maxim 25 rps, cu exceptia unor constructii de tipul minigun, unde de fun si cu o limitare de viteza sau crestere de med sa poata ajunge la 40rps. As aprecia daca in cazul ROF s-ar comenta doar dupa o atenta insusire a ceea ce inseamna cu adevarat aceste cadente, cel putin acustic si vizual (exista exemple multiple pe yt).

As sustine o reglementare aparte a categoriei hpa, cu limitarea suplimentara a puterii exprimata in joules, datorita in special efectului de joule creep de care anumite platforme hpa se lovesc/beneficiaza.

Insa, parerea mea este ca degeaba se va alege ajustarea oricarui regulament, in orice forma, daca nu se va depune efort in implementarea si respectarea lui pe teren de catre fiecare organizator in parte si separat de catre fiecare dintre noi.

Consider ca in ultimii ani s-a pierdut mult din calitatea jocului si exista tendinta de schimbare rapida si haotica a generatiilor(foarte multi jucatori renunta destul de repede) datorita neaplicarii omogene a regulamentului, a conflictelor si a lipsei aplicarii de sanctiuni pentru cei care nu-l respecta, lucrul asta se vede cu ochiul liber in numarul terenurilor active, a numarului de jucatori prezenti in fiecare locatie, cat si calitatatea acestora sau a problemelor pe care le genereaza, in multe dintre ocazii. Fara un regulament clar, unanim acceptat si aplicarea sanctiunilor acolo unde se cere, perceptia noilor veniti va ramane aceeasi si se va propaga, iar ei vor iesi la o simpla biluiala fara reguli sau din contra un adevarat razboi, care pe care in goana dupa killuri, iar incidentele generate in urma unor astfel de neintelegeri sau rele intentii, dupa caz, se vor rasfrange din ce in ce mai mult asupra perceptiei acestui sport si viitorul lui in cadrul legislativ. Cu cat va fi mai clar si respectat, cu atat incidentele vor fi mai putine sau mai usor de inlaturat/sanctionat si cu atat mai sigur va fi viitorul acestui sport.

Edited by Guest

... si uite asa orice ak cyma cu mosfet va putea trage cu 155m/s, si va putea fugari un sniper, tragand un pic compensat.

De unde obsesia asta de a trage cat mai tare? unde mai e partea de echilibru intre clasele de replici?

... si uite asa orice ak cyma cu mosfet va putea trage cu 155m/s, si va putea fugari un sniper, tragand un pic compensat.

De unde obsesia asta de a trage cat mai tare? unde mai e partea de echilibru intre clasele de replici?

Daca te referi la postul meu, categoric nu, dar nu am mai detaliat postul lui Dumi, am vrut sa fac referire doar la incadrarea vitezelor. Acolo intra DMR-ul pur sange si asta inseamna M14, Dragunov, etc. Tot ce inseamna arma de asalt ar trebui sa se opreasca la 140 semi only. Cat despre discutia cu 4 m/s in plus ca exista diferente intre cronografe, nici n-ar trebui sa existe. Cel ce isi duce replica la limita regulamentului, trebuie sa inteleaga si acest risc. Limita de bun simt cu acceptarea unei abateri de +1m/s se aplica deja de mai toata lumea, nu e nimeni exagerat. Iar diferenta, care ar rezulta intre cele doua anotimpuri extreme, iar nu ar trebui sa fie o discutie, reglezi vara, aia e viteza reala, poate iti scade iarna cativa metrii, nu-i nimic, oricum stresul pe componente e mai mare, iar lovitura resimtita e si ea corespunzator mai mare. Mai bine s-ar introduce in regulament regula cronografierii cu hop-ul la minim sau adaugarea unui procent de 10% in cazul sistemelor greu de reglat pe care le-ai ucide daca le-ai cere hop 0(snipere, anumite hpa, etc.)

Problema la limitarea la teava interna este ca trebuie desfacuta replica la fiecare crono si nu cred ca vor fi multi dispusi sa faca asta mai ales la un dmr reglat la micron. Eu am DMR (Mk12) cu 140m/s si 47cm de la magwell la filetul tevii, corect incadrat conform SB1.2 dar asta vara am schibat guma, camera si pentru asta mi-a trebuit alta teava iar pe stoc era doar de 430mm. Replica e tot asa de lunga, respecta in continuare SB1.2, trage la fel si are aceeasi viteza. Conform ce se scrie in noul regulament nu mai pot juca cu ea pt 2 cm de teava interna desi replica este DMR toata ziua.

De aceea propun sa fie la alegere. Oricum SB estge mai drastic la capitolul DMR decat ce se propune acum.

Sau se poate varianta din ungaria:

"Semi-auto sniper rifles:

scope equipped, at least 95cm long, semi-auto only rifles with thefull-auto function disabled (M14, M21/M25, PSG-1, G3SG/1, MSG90, SR-25/Mk11,SPR/Mk12, Dragunov, M82A1). Maximum magazine capacity: 80 BBs. Minimum muzzleenergy is over 1.5 Joules, with a maximum of 2.2 J (500 fps). It is FORBIDDEN to shoottargets closer than 20 meters (65 feet)! One BB allowed in the air anytime! The player MUSTcarry a secondary weapon that can be used within the minimum engagement distance. Sniper rifles cannot be used indoors (CQB), except when firing at targets from buildings. Only players over 18 years are allowed to use sniper weapons."

Eu am DMR (Mk12) cu 140m/s si 47cm de la magwell la filetul tevii, corect incadrat conform SB1.2 dar asta vara am schibat guma, camera si pentru asta mi-a trebuit alta teava iar pe stoc era doar de 430mm. Replica e tot asa de lunga, respecta in continuare SB1.2, trage la fel si are aceeasi viteza. Conform ce se scrie in noul regulament nu mai pot juca cu ea pt 2 cm de teava interna desi replica este DMR toata ziua.

Acum am gasit factura, e de 455mm, sorry. Dar oricum imi mentin parerea.

Sunt de acord ca trebuie sa existe reguli. Alfel ar fi haos. Dar am impresia ca nu se pune accentul unde trebuie. Pe mine nu ma intereseaza cat de lunga are jucatorul teava ci cat este el de OM. Daca este OM nu o sa traga de aproape sau cu intentia de a provoca rani. Omul STIE ce are in mana, nu trebuie sa vin eu sa-i masor replica. Degeaba fac zeci sau sute de reguli doar de dragul de a ma simti for legislativ daca nu incerc sa gasesc si o modalitate de a le pune in practica. In orice domeniu exista regulamente dar ATENTIE! Exista si pedepse! Noi ce avem? Ok, l-am identificat pe individ, il tentionez, recidiveaza , il dau afara de pe teren ( nu mai conteaza cate am auzit dea lungul "carierei": "Ce ma, e terenu' lui mata?", "Da' unde scrie?!?", "Oricum nu mai vin la voi ca e anost, ma duc la altii..." etc. Asa, l-am gonit pe infractor. Ce credeti ca o sa faca? O sa planga in genunchi la colt pe coji de nuca? NU! Se duce in alta parte unde este primit cu bratele deschise. Ca are unde, in ultima vreme avem o varietate deosebita de terenuri locatii si echipe ce au aparut ca ciupercile dupa ploaie. A luat airsoftul amploare o sa ziceti. Bai... da, asa as zice. Dar la dracu, e ca mucegaiul, cancerul si rugina la un loc! Nici nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegeti. Am citit de cateva zile numai discutii pe facebook, mai nou si aici... Stiu, nu o veti tine pe a voastra, trebuie sa...

Ca sa ne intelegem, eu nu am o problema cu regulamentul. Pentru mine e bun si S.B.1 si cel propus de Dumi si oricare... Dar gasiti va rog si modalitati CONCERETE de aplicare a lui. Sa putem juca. Linistiti. Sa nu ajungem sa ne coloram replicile in roz (Hello Kitty nu este genul meu). Da, o sa incepeti, "jocuri invite only", "eventuri mil-sim", "evenimente nationale"...

As vrea... Credeti ca se poate? Un regulament unic. Unanim acceptat pe toate terenurile. Nu cu foarte multe reguli totusi, ca unii sunt batrani, ca mine, nu tin minte chiar toae cifrele alea... Dar sa ne tinem TOTI de el. Credeti ca se poate? Nu? La revedere... seee you

@doc....oare ce ce astia care suntem mai vechi jucam cu 125??si nu ne agitam din chestia asta (vroiam sa zic ca nu murim din cauza asta,, dar ma acuzau altii ca sunt nemuritor )

Cu tot respectul, Doc(si sunt cat se poate de sincer cand spun asta), esti unul dintre organizatorii care nu impune la jocurile organizate unul dintre cele doua regulamente S.B. cu strictete si mai ales nu sanctioneaza derapajele. La Ciorogarla am auzit poate cele mai multe plangeri de-a lungul timpului, sunt oameni care trag cu peste 140, chiar 160 cum s-a demonstrat, pe full auto. De med nu mai vorbim ca e padure(de obicei distante acceptabile de angajare), dar vitezele si regimul de foc sunt o problema constanta. Jucatorii(cei mai multi) nu au replicile marcate corespunzator med-ului(implicit nu sunt cronografiate). Nu poti cere oricarui alt jucator, care vine sa joace in locatia ta sa aiba incredere intr-un alt jucator in asemenea conditii, doar apeland la bunul simt sau calitatea de om. Oamenii se plang, i-am auzit si vazut personal. E o situatie extrem de periculoasa pentru toata comunitatea si nu se rezuma doar la organizator sau persoanele direct implicate. Slava cerului ca inca nu s-a intamplat un incident grotesc, mai ales ca sunt admise persoane sub 18 ani, de cele mai multe ori incepatori si cu echipament de protectie indoielnic. Iti dau dreptate si sustin vehement adoptarea si respectarea unui singur regulament, astfel tot omul il va insusi si respecta, isi va pregati replicile corespunzator lui si va fi sanctionat tot pe baza lui. S-ar evita toate aceste discutii interminabile, ar fi negru pe alb. Iar pentru cei care vor ceva diferit, e loc sub soare, si da, jocuri inchise, invite only, pe proprie raspundere si eventual cu semnarea declaratiei de asumare a regulamentului. Nu trebuie sa mai gandim individualist sau miserupistic, un eveniment neplacut, intamplat in orice forma de organizare sportiva de airsoft se poate rasfrange asupra intregii comunitati. De aceea este nevoie de o structura decizionala de genul Federatiei, ca fiecare sa stie ca trebuie sa urmeze niste reguli bine stabilite si ca poate suporta consecinte daca lasa loc derapajelor. Nu ar fi niciodata o forma de dictatura pentru ca majoritatea si gradul de implicare al acesteia va decide toate aspectele astea. Restul e anarhie!

O problema reala, care iar poate fi reglementata doar printr-un forum decizional superior si trebuie neaparat implementata sunt obligatiile organizatorului de joc. Am doar cateva propuneri: sa nu paraseasca niciodata pe durata jocului perimetrul acestuia, sa aiba minim doi arbitrii(pot fi jucatori), unul de fiecare factiune(pot fi trustee, daca nu se gasesc din staff-ul propriu), sa existe obligatoriu un cronograf functional in posesia organizatorului(nu a unui jucator oarecare), introducerea acelor standuri cu tinte dispuse la fiecare dintre distantele minime de angajare, unde fiecare jucator, inainte de inceperea jocului, sa isi poata regla tirul, iar cei mai putin experimentati sa se familiarizeze cu acestea(pot fi simple obiecte, coli, cartoane, cutii, veste, etc, agatate sau pe suporti improvizati), obligatoriu masurate distantele cu telemetru sau metru, nu la pasi, cum am putea fi tentati sa aprobam. As mai sustine un cod unic de culoare a vestelor astfel incat sa poata fi distinsi jucatorii morti de arbitrii sau staff-ul organizator, fotografi, asistenta medicala, etc. As propune ca vesta sau carpa mortului unui jucator sa se limiteze la culoarea galbena sau verde fluorescent(cele clasice cu care ne-am obisnuit), iar cele ale staff-ului organizator portocaliu/rosu, e atat de simplu, iar discutiile cu am deja portocaliu nu isi au rostul, vorbim de 10 lei.

Salutare , ma bucur ca s-a deschis discutia pe marginea regulamentului , imi place inclusiv cum suna Raro (avem si noi o chestie "de a noastra" romaneasca). Consider ca vitezele sunt destul de "balanced" in actualul SB , din punctul meu de vedere sa aduci un DMR la 150 pune in dificultate clasa bolt action. Deja exista DMR-uri foarte performante si "dau mai bine" decat un bolt action. Consider ca trebuie reglementat jocul de noapte deoarece aici sunt cele mai mari probleme/ plangeri.

Măi eu sunt de acord cu Dok, un singur regulament, adică fara regulament !! Eu cred că voi nu înțelegeți că acolo unde sunt prea multe reguli iese un căcat !!? Noi jucam fără și nu mai avem probleme că ăla a tras cu 50cm mai aproape, că ăla a muscat din cașcaval etc !! Voi nu vedeți că scrieți romane și tot nu va înțelegeți pentru un kkt de regulament ineficient !? Cu un regulament nou sau vechi tot vor fi certuri și alte cele pe teren ! Așa că eu încă aștept să vă luminați la materia cenușie !

Salutare , ma bucur ca s-a deschis discutia pe marginea regulamentului , imi place inclusiv cum suna Raro (avem si noi o chestie "de a noastra" romaneasca). Consider ca vitezele sunt destul de "balanced" in actualul SB , din punctul meu de vedere sa aduci un DMR la 150 pune in dificultate clasa bolt action. Deja exista DMR-uri foarte performante si "dau mai bine" decat un bolt action. Consider ca trebuie reglementat jocul de noapte deoarece aici sunt cele mai mari probleme/ plangeri.

Nu se justifica sub nicio forma viteze mai mari de 125m/s pentru jocul de noapte si as mari corespunzator distantele de angajare(doar in teorie, ca ar fi destul de greu de probat) as duce 90m/s la 1m single only, 3m full auto, 110 m/s la 3m single only si 7m full auto si limitarea 110-125m/s la semi only si med 10-15 m(discutabil). As vota pentru pentru folosirea oricarui tip de echipament de vedere pe timp de noapte cu contraargumentul posibilitatii folosirii oricarei metode de contracarare, de ex acceptul folosirii lanternelor in orice conditii. Fiecare trebuie sa isi asume limitarile echipamentului si sa nu se mai auda la fiecare colt "stinge bah lanterna". Iar ca o propunere speciala, obligatoriu, fiecare jucator, care vrea sa participe la un joc de noapte sa detina o lanterna cu filtru rosu si de intensitate redusa(oricine poate procura si adapta un astfel de filtru in lipsa unuia dedicat), folosita doar pe timpul deplasarii cat este mort, orientata in jos pe directia de deplasare(intr-un unghi de maxim 45 de grade, daca vrem sa fim carcotasi, ca oricum, cu aceste limitari nu va vedea la distanta) si sa nu inlocuiasca obligativitatea licuriciului, pe care, daca as vrea sa duc treaba asta la extrem, as imparti culorile in functie de factiuni, ar ajuta mult la dinamica jocului, consider ca ar fi antrenant sa stii carei factiuni a fost jucatorul care tocmai a murit, se pot contoriza si situatiile de frendly fire, se poate urmari rezultatul unei actiuni, dinamica jocului, etc. Exista suficiente culori de licurici usor accesibile. De asemenea, arbitrii si staff-ul sa detina permanent un astfel de dispozitiv in functiune, de o culoare diferita cu exceptia situatiilor cand urmaresc expres incidente sau bunul mers al jocului, acolo unde exista dubii.

Edited by Guest

Niciodata un DMR nu va putea sa aspire la performantele unui Bolt Action, din cauze contructive, volume cilindrii si sistem hop si a modului de tragere, open bolt vs closed bolt.

Balansarea claselor... pentru unii e balans intre SAW la 140m/s full auto si DMR la 140m semiauto.

Jocurile de noapte sunt sensibile nu din cauza regulamentului ci din cauza oamenilor, ziua il mai vezi cand trage sub med, noapte nu il vezi...hop probleme.

Teoretic nu poti priva o clasa indiferent care ar fi sa joace noaptea pentru ca se presupune ca va trage sub MED. Practic orice organizator isi poate fixa anumite reguli specifice care vor fi optionale.

Cu cat vei incerca sa nominalizezi tipurile de replici incadrate pe o anumita clasa cu atat cresti potentialul de dispute pe subiectul respectiv, ar fi mai util ca pentru clasa cu probleme (DMR) sa se creeze un standard ex : arma lunga, teava externa 18inchi, rail min 12inchi, dispozitiv de ochire Xx, selector blocat electronic sau mecanic, incarcatoare low sau mid, bipod, etc. Caracteristici viabile, normale, tangibile care sa nu fie luate de la replici curioase sau de negasit.

Cea mai balansata clasa este P2, ofera cele mai multe avantaje : manevrabila, semi si full auto, rata de foc ridicata, multidudine de replici ca model, preturi relativ mai mici decat la clasa DMR si sniper,.

Colegii tehnici stiu sa faca o comparatie intre un P2 si un DMR clasa D1 actual, distanta de tragere in favoarea DMR este minimala iar asa zisul avantaj de 15m/s va disparea cand te angajeaza un P2 la foc automat. La asta daca mai pui si costurile sa faci un DMR performant si durabil, deoarece e usor sa il faci la 140m/s mai greu e sa si tina.

Desigur ca rolul de DMR nu sta doar in distanta de tragere ci si de stil de joc, pozitionare ... dar la final nu viteza in sine conteaza ci balansul intre clase.

Un regulament simplu, pe intelesul tuturor, fara tot felul de denumiri sofisticate si caracteristici tehnice si constructive. La final incadrarea replicilor sa fie facila cu viteze si diferentiere astfel incat fiecare clasa sa fie utila pe teren.

Nimeni nu a afirmat ca SB 1 sau 1.2 nu a fost sau nu este ok, probabil cu ajustari minime ar putea sa fie actual.

Salutari.

Pentru ultima data stinge bah lanterna e pentru retarzii din aceeasi echipa care aprind lanterna din spatele meu si ma lumineaza, transformandu-ma in tinta clara

Dar am inteles si nu o sa le mai zic nimic, o sa trag in ei. Autoconservare se numeste.

Pentru ultima data stinge bah lanterna e pentru retarzii din aceeasi echipa care aprind lanterna din spatele meu si ma lumineaza, transformandu-ma in tinta clara

Dar am inteles si nu o sa le mai zic nimic, o sa trag in ei. Autoconservare se numeste.

Anul trecut la Blitz "stinge bah lanterna" a dus la spital si interventii chirurgicale. Sustin ideea cu lanterna cu filtru rosu si de intensitate redusa, a lui Northstar, pe timpul deplasarii in speranta ca vom evita evenimente precum cel de la Blitz.

As mai sustine un cod unic de culoare a vestelor astfel incat sa poata fi distinsi jucatorii morti de arbitrii sau staff-ul organizator, fotografi, asistenta medicala, etc. As propune ca vesta sau carpa mortului unui jucator sa se limiteze la culoarea galbena sau verde fluorescent(cele clasice cu care ne-am obisnuit), iar cele ale staff-ului organizator portocaliu/rosu, e atat de simplu, iar discutiile cu am deja portocaliu nu isi au rostul, vorbim de 10 lei.

Din ce stiu eu e fix invers. Portocaliu sau rosu pt morti si galben organizatori. Asa a fost la majoritatea eventurilor din tara si strainatate la care am participat (inclusiv Blitz daca tin bine minte)

Salut!

Respect munca lui dUMi în propunerea regulamentului. Denotă implicare.

Faptul că clasificarea se face cu diferențe minime între ele, face ca toată lumea să fie împăcată. Facem clase pentru oameni, nu punem oamenii să-și aleagă clasa.

Dacă imi este permis, am să fac o propunere pe baza vechiului regulament.

Clasele si limitări de viteză

1. P1 max 110 m/s MED 1m, felul focului – oricare, incărcătoare mid-cap

2. P2 110 - 125 m/s MED 7m, felul focului – oricare, incărcătoare mid-cap,

3. DMR 125 - 140 m/s (designated marksman,tintas).Lungime minimă a țevii externe: 18 inches/45,7 cm. Măsuratoarea se va face de la 'fața' magului până la sfârșitul țevii externe, la filet dacă există. MED 20m, felul focului – semi only, incarcatoare mid-cap

Obligatoriu dispozitiv optic, minim 2x.

Obligatoriu side-arm cu viteza <110m/s ,

4. SNIPER bolt action only

- max 110 m/s, MED 1m

- 110 - 125 m/s, MED 7m

- 125 - 140 m/s, MED 20 m

- 140 - 170 m/s, MED 30m

5. SAW max 125 m/s, MED 7m, felul focului - full auto

Exemplu de masurare:

Pentru 125m/s vitezaza maxima admisa:

Loviturile 1-5: 126 m/s -> OK!

Lovitura 1: 130; Loviturile 2-5: < 125 -> OK!

Loviturile 1-5: 127 m/s -> OUT!

Fără struțocămila 140 - 150 m/s!

Orice adăugiri consider ca sunt de prisos. De ce 140 - 150 m/s, vreau să fiu aproape de sniper dar nu-mi place bolt acțion? Sau, mi-a ieșit peste 140 m/s replica și imi este oarecum să mă incadrez în regulament?

Daca vreti sa avem un regulament unic..vom avea un regulament unic. Daca nu doriti sa avem,nu vom avea niciodata. daca vom avea regulament unic,vom avea si intelegere la nivel de cluburi, organizatori eventuri, echipe etc. Iar asta va naste automat si un sistem de sanctionare generala a derapajelor. Acceptat de toata lumea.

Propunerea mea nu vizeaza neaparat un regulament sau ce scris Dumi, pt ca la baza pare sa fie SB1 cu ceva abtipilduri. deci,sunt de fapt 2 idei:

1. Incadrarea replicilor sa fie facuta in functie de literatura de specialitate.Cea reala. Mai baieti,inainte sa facem noi clasificarea unei replici,arma reala,dupa a carei replica este cea de airsoft a fost deja clasificata.Deci, si replica de airsoft este clasificata. daca scrie la manual ca MP5 e SMG..atunci SMG ramane si in airsoft. daca AK e assault,asa ramane.

2. Pentru a clarifica orice clasa, cu privire la ce replici sunt in ea,se poate lucra foarte simplu la ..limitarea in clasa. Adica,sa fiu mai explicit, daca ak a fost clasificat assault,va fi in clasa assault cu toate vitezele si medurile specifice acestei clase.Limitarea se produce in felul urmator,daca ak este assault, atunci orice modificare ii faci (ca lungesti teava, ca pui drum,bipod,teava,GB mai performant) nu va scoate replica din aceasta clasa.Nu este permisa viteza superioara sau acces la alta clasa. permisa orice modif,structurala,vizuala,+ sau - optice,orice in afara de viteza superioara.

Daca este sa folosesc ca exemplu regulamentul PACT, care este de fapt un SB1,ala vechi si de demult,si sa introduc cele doua elemente,ar suna asa.

1. Pistol si SMG: 100-105 m/s,med 1,permis full: apoi cele doua reguli: A) in aceasta clasa intra replici ale armelor reale clasificate ca pistoale si SMG; si B) Nici o modificare structurala, a corpului replicii, a GB, tevii interne sau adaugarea de dispozitive optice nu va permite replicilor din aceasta categorie accesul la o clasa cu viteze superioare (sau pur si simplu la o clasa superioara)

2. Assault : 100-125m/s, MED 7,permis full idem:A) in aceasta clasa intra replici ale armelor reale clasificate ca asault, SPR, battlerifle; si B) Nici o modificare structurala, a corpului replicii, a GB, tevii interne sau adaugarea de dispozitive optice nu va permite replicilor din aceasta categorie accesul la o clasa cu viteze superioare .

3. DMR 125-140m/s ,semi only: atentie,nu e cazul sa imi bat capul cu ak sau M4 DMR, pt ca nu au acces la aceasta clasa,vezi inainte;A) in aceasta clasa intra replici ale armelor reale clasificate ca DMR si B) Nici o modificare structurala, a corpului replicii, a GB, tevii interne sau adaugarea de dispozitive optice nu va permite replicilor din aceasta categorie accesul la o clasa cu viteze superioare (sau pur si simplu la o clasa superioara). Exemplu. M110, Dragunov, M14, M14 EBR (dar totusi asta parca era battlerifle), si celelalte light DMR

4.Sniper: max 175m/s,med 25 A) in aceasta clasa intra replici ale armelor reale clasificate ca sniper,bolt only,exclus semiautomatele.A doua regula e de prisos..urmatoarea clasa e..penala

Deci practic clasific asa cum ar trebui, in functie de RL si limitez in clasa. La fel, exceptiile din regulament, SAW si heavy DMR,cele 140-160 din SB2.La SAW e mai simplus,aceaasi literatura,la sniperele electrice e mai tricky. Intrucat nu doresc Dragunov aici, limitarea o pot pune in functie de munitia standard. BMG, cal 50,permise. Stiu ca Cheytah (asa se scrie?)M200 foloseste parca 408 lapua Si voi avea in aceasta clasa niste replici heavy sniper,gen Barret,M200,si toate celelalte greutati cu luneta

Cam astea doua sunt propunerile mele. Identifica in functie de literatura de specialitate si blocheaza in clasa. Va rog, nu incepeti cu aberatii, exceptii, etc.Alea se pot trata obiectiv, una cate una daca mai apare ceva.

Practic,puteam avea in continuare SB2,punem cele doua limitari si gata. E doar o propunere. SB2 ,oricate pb ar avea ,macar functioneaza,chiar si ca baza pt alte regulamente de eventuri si tot e mare lucru.