dUMi

Propunere Regulament nou

Ati juca dupa acest regulament?  

60 members have voted

1. 1. Ati juca dupa acest regulament?

• Da, imi place.
      28
    • Nu, il prefer pe cel vechi.
      23
    • Alta varianta, scriu in comentariu.
      9

Recommended Posts

Salutare, comunitate!

Va propun un nou regulament legat de replici si viteze, adaptat la Airsoftul romanesc din 2018 si bazat pe vechiul Sad Bunneh. Acest nou regulament isi propune sa faca o incadrare mai eficienta, sa elimine vechile zone gri, sa fie mai permisiv in unele situatii si mai restrictiv acolo unde s-a dovedit ca e nevoie. Ar fi frumos sa avem un regulament general la nivel national, ca replicile cu care jucam in weekend sa fie si cele de la eventuri.

RARO - Regulament Airsoft Romania

Clase, dupa viteza, mod de foc si distanta minima de angajare:

C1. Sub 110 m/s permis foc automat, orice replica. MED 1m.

C2. 110-125 m/s permis foc automat, orice replica. MED 7m.

C3. 125 - 135 m/s permis foc automat doar mitraliere de companie (SAW). Restul replicilor doar foc cu foc. MED 15m

C4. 135 - 150 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc, teava interna de minim 457mm. MED 25m

C5. 150 - 175 m/s - strict armare manuala (bolt action). MED 30m.

C6. Peste 175 m/s interzis.

Incarcatoare permise:

Mitraliere de companie (SAW) - orice fel de incarcator.

Restul replicilor - Mid-cap, low-cap, real-cap. Exclus hi-cap, drum, c-mag si alte incarcatoare de capacitate marita.

Asta e tot ce ar trebui.

Lamuriri:

*Replici limitate - limitarea unei replici la a trage foc cu foc, fie prin modul de fabricatie, fie prin interventie mecanica/ electronica. Exemple:

1. Limitare prin modul de fabricatie: Replicile cu armare manuala (bolt-action) si unele replici electrice nu au capacitatea de a trage foc automat, prin modul de fabricatie.

2. Limitare prin interventie mecanica sau electronica - prin scoaterea unor piese sau adaugarea unui obstacol, sau prin programarea modulelor tip ASCU, de asa natura incat replica pierde abilitatea focului automat,

MED - Minimum Engagement Distance - Distanta Minima de Angajare, adica de unde ai voie sa tragi in adversar. Se calculeaza de la gura tevii.

Clasa SAW - orice replica a unei mitraliere de companie din realitate, care foloseste un incarcator de capacitate marita. Vorbim de pusti care au acest rol in mod standard, fara exceptii tip "am vazut eu o poza cu un rus care avea tambur pe AK-SU". Vorbim de RPK, PKM, M249, M60, Stoner 63 etc. Cu bipod sau fara. SMG-urile tip Thompson sau PPSH etc nu sunt mitraliere de companie.

Discutii:

Care e treaba cu C3?

Acest punct doreste sa incadreze urmatoarele tipuri de situatii:

1. Situatia incepatorilor care au cumparat o replica care a venit cu viteza mare. Pana la discutia despre upgrade/ downgrade etc avem nevoie de un cadru in care ei sa poata juca. Ai trompeta puternica? Bine, hai, joci, dar numai foc cu foc, altfel pa-pa!

2. Situatia veteranilor sportului care au reusit sa isi faca, dupa multe upgradeuri, un puscoci care trage minunat, dar scoate 128 sau 132 etc. Oamenii cu experienta si replici bune in maini trag foc cu foc, cel mai adesea oricum, pt a conserva munitia, deci punctul 3 ar trebui sa fie un avantaj.

3. Fara foc automat la SAW peste 135, pentru ca:

• a. O rafala de bile la 135 e suficient cat sa te intepe bine si sa scoata din orice tufis ai fi.
    b. Si pentru ca focul automat peste 135 poate cauza niste accidentari nasoale, care pot fi astfel evitate.
    c. Pentru ca intre 135 si 140 e diferenta mare de durere, dar nu si de distanta la care se duce bila.

De ce o limitare atat de stricta la foc cu foc peste 135?

Pentru ca de-alungul anilor s-a dovedit ca suntem niste carnati si nu putem avea incredere unii in altii ca jucam frumos.

De ce obligatoriu armare manuala (bolt action) peste 150?

Pentru ca noile replici cu HPA au un raspuns la tragaci si o rata de foc incredibila, chiar si pe foc cu foc.

Dar nu vor aparea aberatii? Daca vine unu cu un M4 cu amortizor, setat in semi, si el vrea sa traga cu 149? Filetu, filetu!

In primul rand, ce iti pasa cu ce te-a impuscat ala, atata timp cat a respectat distanta de angajare? La distanta s-ar putea sa nici nu iti dai seama daca are HK416 say 417, SCAR-L sau SCAR-H, M4 sau SR25 etc. De cele mai multe ori cand esti impuscat la airsoft e din cauza ca ai facut o manevra tactica proasta sau nu ai vazut inamicul, nu pentru ca avea ala M4 cu amortizor si teava de 509, in loc de M16.

Acest punct 4 va limita toate nelamuririle si penibilitatile discutate de DMR-uri pe vremuri. Am zis totusi ca e importanta lungimea tevii ca sa ne ferim de situatii tip MP5K cu piulita lipita pe corp tragand cu 149. E totusi airsoft, nu paintball. Dar am scos regula filetului, ca sa fie fericiti si aia cu undite cu amortizor si aia cu Vintorez samd. OBSERVATIE: majoritatea certurilor de pe teren vin din nerespectarea distantei de angajare sau a regimului de foc si a eternei discutii nemuritor/ nimeritor, nu din cauza ca avea unu amortizor sau nu.

De ce nu mai e obligata mitraliera de companie la tambur?

Pentru ca hi-capul iti ofera avantajul unei greutati reduse, dar sa dai la rotita in timp ce tii un SAW e suficient de dificil cat sa contrabalanseze acest mic avantaj. In plus, cu hi-capul reincarci mai des, deci ai timpi mai mari de inactivitate. E balansat.

---

Cam asta a fost, spuneti-va parerea.

Decent. Doar ca as impune o limita maxima si la rof. Diferita la assault fata de saw

Si daca tot e un shitstorm pe tema asta: e un singur regulament nu, de zi si noapte...

Salut,

Interesanta propunere, dar sincer cred ca C3 doar va genera mai multe discutii decat aduce beneficii. Si sa fim seriosi sa pui un arc mai slab pe o replica nu-i nici inginerie complicata nici nu costa chiar o avere, plus daca ti-ai luat replica din magazin ai sanse mari ca vanzatorul sa nu iti ceara nimic pentru manopera.

Eu as propune altceva, sa ramanem cu SB 1.2 si sa facem o actializare la lista de replici din fiecare clasa. De cand s-a scris SB 1.2 au trecut niste ani si au mai aparut niste replici pe piata.

De exemplu pentru SAW:

S1. max 110 m/s - MED 1m, orice fel de incarcatoare, LMG/HMG

S2. 110 - 125 m/s - MED 7m, orice fel de incarcatoare, LMG/HMG

S3. 125 - 140 m/s - MED 15m, obligatoriu box/drum/cmag, HMG; ATENTIE nu sunt permise replici de tip LMG

Bipodul este OBLIGATORIU pentru toate replicile considerate SAW/LMG/HGM.

Replici HMG (heavy machine gun):

- M132, M134 minigun, MG34, MG42, M1919, M240, M60 (cu toate variantele sale, inclusiv Mk43), PKM/PKP

Replici LMG (light machine gun):

- Stoner 63/63A LMG, FN Minimi, M249 PIP/M249 Para/M249, SPW/Mk 46 Mod 0/ Mk 48, RPK/RPKS/RPK-74/RPKS-74/RPK-74M, MG36

Lista poate fi finisata, poate de cand am facut-o eu a mai aparut ceva

Si as mai propune o schimbare, care a mentionat-o si cvlad, limita la ROF.

Inteleg ca unele replici vin cu ROF nesimtit din fabrica, da nu trebuie neaparat sa punem pe replica aia baterie de 11.1 sau mai mult

Si pe urma is replicile pe HPA, care pot fi duse la un ROF si mai nesimtit decat cele electrice.

Parerea mea e ca ar trebui sa fie o limita decenta, care sa fie aproape de ROF-ul armelor reale si nu mai mult de 25 bb/s. Sa-mi zica mie careva ce arma reala cu o singura teava are ROF > 25/s = 1500/min ?

asa deci ce propun eu este sa fie INTERZIS FULL AUTO

cel putin pana iese mihnea si chiar si atunci cand iese sa se scrie clar in regulament acolo ca numai in el se poate trage cu full auto

de ce mai e nevoie de full auto in 2018?

Interesanta propunere si am sa imi exprim si eu parerile:

- la clasa C4 e ok limitarea si lungimea la teava interna, as adauga ca SMG-urile in special cele de 9mm(P90, mp5, ak74u samd) sa fie excluse din categoria asta de dragul realismului si luneta de minim x4 zoom

- la SAW e bine venit folosirea unui hicap/midcap tinut de rezerva pe vesta cand se termina tamburul plus ca unul din colegi poate sa iti arunce un mag de al lui

C4. 135 - 150 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc, teava interna de minim 457mm. MED 25m

Deci pot sa joc cu un MP5 cu amortizor cu 150m/s si prostul ala de coleg al meu se chinuie cu un M14... ca si in realitate MP5 trage precis la +500m are sens ce zici, plm ce conteaza cum arata replica ce o folosec pe post de DMR asta vrei sa zici nu? Ce conteaza ca fraierul ala cu bolt action se chinuie la 160m/s sa incarce bila cu bila cand o sa vina o Systema sa iti dea pe single fire cum trage un AEG normal pe foc automat cu o baterie de 7,4V la 150m/s...

Ce conteaza ca acum 6 ani ne-am chinuit sa facem un regulament in ideea sa reducem numarul de DMRisti din teren de la 40% la 10-15%, ce plm stiu eu important e ca ne gandim la cel care isi cumpara replica si nu vrea sa umble in ea ca a venit doar cu 128m/s ....

De ce nu mai e obligata mitraliera de companie la tambur?

Pentru ca hi-capul iti ofera avantajul unei greutati reduse, dar sa dai la rotita in timp ce tii un SAW e suficient de dificil cat sa contrabalanseze acest mic avantaj. In plus, cu hi-capul reincarci mai des, deci ai timpi mai mari de inactivitate. E balansat

Clar ai perfecta dreptate ia vezi astea doua sunt la fel in imaginatia ta ti se pare echitabil sa joci tu cu un M60 cu box mag si eu cu un Stoner cu high capa cu siret de incarcare ???

DML1308-2.jpg?1468421163

1200px-Stoner_63.JPG

MG 42. Unele surse spun ca trage cu 1200, altele cu 1500

Fara sa mai adaug minigun'urile.

Ca sa fie on-topic

Eu incerc sa vad lucrurile din ambele directii

ROF si maguri mai mari decat cele reale.

Pentru ca jucam cu bilute si pe astea le mai ia vantul, e un pic aiurea sa pretinzi sa ai mag'uri realcap si ROF asemenea. un om care stie ce face poate atinge o tinta de 30 de ori cu 30 de gloante, pe cand cu bilute e mai greu. de aici si cumva nevoia de a avea un ROF/mag ceva mai mare

ROF si maguri cat mai apropiat de cel real.

Unul din motivele mari, cel putin din punctul meu de vedere, e siguranta la joc. Cred ca toata lumea a vazut filmulete sau la joc, replici cu ROF de 60 RPS. Daca baiatul ala mai da si cu 120mps e mega de cacat. Pana apuci sa strigi mort (sa nu mai zic de scos vesta) ala iti trimite un kil de bile.

Care ar fi limita de ROF acceptata si cam care ar fi tolerantele?

PS: daca am scris mai analfabet, sa stiti ca nu's

Salut Sasha,

Laudabila initiativa ta.

C3. 125 - 135 m/s permis foc automat doar mitraliere de companie (SAW). Restul replicilor doar foc cu foc. MED 15m . Eu as lasa la saw, maxim 125 m/s. Sa iei fullauto la 135 din 15 m, nu e tocmai placut.

C4. 135 - 150 m/s exclusiv foc cu foc, exclusiv replici LIMITATE* la foc cu foc, teava interna de minim 457mm. MED 25m . La clasa DMR, as lasa regulamentul anterior legat de viteze si med. 125-140 m/s.

De ce? Pentru ca toti incepatorii isi vor face replicile de 150 m/s.

In rest, jos palaria!

Ca si completare la ce am scris mai sus, daca se doreste coborarea vitezelor atunci as avea urmatoarele propuneri:

C3 ar trebui sa fie ce era in SB 1.2 DMR1 + S3. Adica DMR1: semi auto, teava >= 457 mm si SAW3.

C4 ar trebui sa fie un fel de DMR2, si aici am putea actualiza lista de replici.

Mai eu cred că trebuie să ne lăsăm de airsoft ! Pm atâtea restricții și cacaturu, interzicem hi-cap- replica vine cu hi-cap- din fabrică, hai sa interzicem sistema hpa ul hai sa aruncam cu mana bilele ! În pm mai lăsați în pm birocrația și căcaturile astea de regulamente idioate care nu fac altceva decât să bage raca si sa se certe oamenii pe teren. In loc sa venim să ne simțim bine la joc stăm să facem politie pe teren ! Nu am fost și nu voi fi de acord cu regulamentele astea idioate ! Mă mir că nu ne interzic sa respiram sau să bem apa !!

O versiune ajustata. Orice comentariu este binevenit.

A. max 110 m/s - orice clasa, Minimum Engagement Distance 1m, incarcatoare cu capacitatea maxima Mid-Cap

B. max 110 m/s - SAW, MED 1m, orice fel de incarcatoare

B1. max 110m/s HPA P1, MED 7m

C. 110 - 125 m/s - orice arma, MED 7m, incarcatoare cu capacitatea maxima mid-cap

C1 , 110-125 m/s HPA P2, MED 12m, incarcatoare midcap

D. 110 - 125 m/s - SAW, MED: 7m, orice fel de incarcatoare

E. 135 - 150 m/s - DMR, long arm, semi-only, low-cap sau bolt action, MED: 20m

E1 135-150 m/s - HPA DMR semi only, MED 25 m

F. 125 - 135 m/s - SAW, MED 15m, box/drum/cmag only

G..150 - 175 m/s - snipers, bolt action only, MED 25m

G1 150-175 m/s HPA sniper, bolt action MED 30m

Cu alte cuvinte, jucatorii pot sa-si aleaga rolul si restrictiile asociate:

Puscas - incarcatoare cu capacitate maxima Mid-cap

P1. max 110 m/s, Minimum Engagement Distance 1m,

P2. 110 - 125 m/s, MED 7m

P2 HPA 110-125m/s MED 12m -> obligatoriu side-arm viteza <110m/s

SAW

S1. max 110 m/s - SAW, MED 1m, orice fel de incarcatoare

S2. 110 - 125 m/s - SAW, MED 7m, orice fel de incarcatoare

S3. 125 - 135 m/s - SAW, MED 15m, box/drum/cmag only

DMR - Arma lunga, low-cap, mid-cap semi-auto only

D Arma lunga, nu se accepta SMG

Incarcator: low-caps/midcap

Lungime minima a tevii externe: 18 inches/45 cm fara a include amortizor

Obligatoriu replica blocata mecanic sau electric pe semiauto

Obligatoriu dispozitiv optic cu magnificare pe replica minim 2x.

Obligatoriu side-arm cu viteza <110m/s

Viteza 135 - 150 m/s, MED: 20m, semi-auto only

HPA DMR , MED 25m, semi auto only

Lunetist - bolt action

L1. max 110 m/s, MED 1m, bolt action only

L2. 110 - 125 m/s, MED 7m, bolt action only

L3. 125 - 150 m/s, MED 15 m, bolt action only

L4. 150 - 175 m/s, MED 25m, bolt action only

Regulamentul SB1.2 trebuie sa stea la baza cu mici ajustari.

Rezumat :

1. Eliminarea infamei clase D2

2. Modificare viteza SAW si DMR

3. Usoara modificare a caracteristicilor DMR -> teava externa 18inchi fara a include amortizor, teava interna 455mm

4. Marirea MED cu 5m pe clasa la replicile HPA - motivul este posibilitatea folosirii bilelor mai grele

5. Obligativitatea side-arm la P2 HPA datorita MED 12m

6. Procedura de masurare a vitezei replicilor ramane neschimbata

Propunere ROF:

P1 - 30

P2 - 25

Edited by Guest

Am sa scriu si aici ce am scris si pe Fb pe la comentarii.

Propun ca la P1/C1 si doar la ea sa intre doar replici care in realitate folosesc 9mm, asa rezolvam si problema cu smg uri la clasa dmr

LET THE BATTLE BE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MHUAHAHAHAHA!!!!! NEED MORE POPCORN..BRING ALL THE PEPSI!!!! STAGE IS SET...ACTORS ARE READY. WHO MAKES THE FIRST BLOOD??!!! STAY TOONED.

Am sa scriu si aici ce am scris si pe Fb pe la comentarii.

Propun ca la P1/C1 si doar la ea sa intre doar replici care in realitate folosesc 9mm, asa rezolvam si problema cu smg uri la clasa dmr

si cum propui sa aplicam asta in teren, stam sa dezbatem daca originalul replicii fol 9mm sau nu, ce facem cu restul smg-urilor care fol alt calibru nu stiu sa zicem .45 sau 6 mm ??

ROF si maguri mai mari decat cele reale.

Pentru ca jucam cu bilute si pe astea le mai ia vantul, e un pic aiurea sa pretinzi sa ai mag'uri realcap si ROF asemenea. un om care stie ce face poate atinge o tinta de 30 de ori cu 30 de gloante, pe cand cu bilute e mai greu. de aici si cumva nevoia de a avea un ROF/mag ceva mai mare

Daca tot comparam cu realitatea hai sa recunoastem ca in majoritatea conflictelor armate se angajeaza la distante gen 150-300m nu la 30-50m cum facem noi si ca munitia folosita nu are 0.3g un "glont" ... zic si eu ...

din punctul meu de vedere rof-ul nu va putea fi reglementat....de ce spun asta??la chrono...unde pe langa masuratoarea vitezei sa mai apara standul de rof, unde eu o sa fac masuratoarea mea cu 7.4V...in timpul jocului mi se termina bateria si iau o baterie de 11 de la un coleg...automat am incalcat regulamentul

si cum propui sa aplicam asta in teren, stam sa dezbatem daca originalul replicii fol 9mm sau nu, ce facem cu restul smg-urilor care fol alt calibru nu stiu sa zicem .45 sau 6 mm ??

Pai se cunoaste dupa forma magaziei ca e ingusta, spre exemplu: mp5, vector, thompson, scorpion, pps, uzi, mp7, sten, mp9 si lista continua, sper ca intelegi ideea.

Plus ca in realitate au o raza de actiune mica gen 200m pe cand un m4 e pe la 500m in sus.

P.S.: personal detin si un mp5 care actual e p2 si nu ma plang daca fac downgrade la p1

P.P.S.: stiu ca o sa imi iau p*li de la cei care detin vector si scorpion dar e doar o propunere

In legatura cu discutiile privind reglementarea ROF.ului mi se pare o prostie si o reglementare imposibil de realizat/controlat. Asta e ca idiotenia cu cass.ul la angajat.

Sa te incadrezi in niste bareme trebuie sa upgradezi sau sa faci downgrade atat la replica cat si la baterie:

Voltajul bateriei, capacitatea acesteia, rata de descarcare, durata de viata,

Ce facem renuntam la buildurile.pe high speed?

Totusi sa ne gandim ca discutam de un regulament pt evenimente nu un regulament copetitional de "contractori" ce il au uni in cap... toti ati jucat airsoft de fun odata ganditiva la reglementari ce aduc beneficii celor care vor sa se alature comunitati de airsoft nu sa le puna piedici. Daca vor sa devina pe parcurs " contractori" e alegerea lor daca vor investii in reglarea replici conform unor standarde cat mai reale.

In legatura cu vitezele nu vreau sa discut eu personal dupa 10 ani am ajuns la concluzia ca o teava de 270 mm si 100m/s nu supara pe nimeni si se incadreaza in orice barem la orice event atat in tara cat si afara.

Va urez distractie placuta !

Ai de plm Dumi.. cum ai putut coace asa regulament? Erai fumat?

No offense.. dar care e rostul clasei C3?

Adica cum, sa fac o clasa in regulament ca sa nu si schimbe oamenii un ARC?

Cand acum qsc ul e din ce in ce mai popular? (QSC as in quick spring change pentru cine nu stie)

De ce vrei sa duci DMR la 150? Tu realizezi ca pot sa mi fac un M4 cu ris de 4 inchi cu teava interna de 363 si amortizor? De ce te limitezi la TEAVA INTERNA si nu EXTERNA? WHY?

Cum sa am MP5 DMR?

Care e rostul acestui shitstorm? Va plictisiti?

Care e problema cu D2 din SB? Cati D2 ati vazut pe teren si cate probleme ati avut cu ei?

Bushido: E1 135-150 m/s - HPA DMR semi only, MED 25 m/ 4. Marirea MED cu 5m pe clasa la replicile HPA - motivul este posibilitatea folosirii bilelor mai grele Iar incepi? Cum *** sa propui clasa speciala de HPA pt ca ai tu??

Cata experienta aveti cand propuneti un REGULAMENT si aveti gen 2 ani de joc?

De ce nu va ganditi , de exemplu, la DMR, sa includeti si o lungime de RIS/uluc minima? Vreti realism? Reiterez propunerea de cand se facea SB.. multi nici nu jucati atunci, adica:

DMR doar clasele gen SR25/Dragunov, sau ridicate astea la 150.. si doar astea. nu orice replica. Adica:

P1- 110 m/s med 1m, midcap, full auto ( orice replica)

P2- 125 m/s med 7m , midcap, full auto(FARA replici SMG gen MP5/etc)

DMR - 140 m/s semi only , med 15m, lungime outer barrel 18 inch SI rail/uluc/ris de minim 10 sau 12 inch. Ca sa arate a DMR. Fara SMG si strutocamile inventate si fara AK DMR( ai dragunov aici)

** daca se vrea neaparat**

DMR2 - 150 m/s med 20m, lungime outer barrel 18 inch SI rail/uluc/ris de minim 10 sau 12 inch. SR25, Dragunov electric, M14, si altele ce trag cu calibru mai mare

D2 - ramane la fel, pentru cei care vor sa care, sa fie realism

Saw- conform SB

Sniper - conform SB

As propune un amendament dupa care noi la Iasi jucam de mult timp, si nu a fost nici o problema.

Toleranta crono 4 m/s. De ce? Pentru ca daca ti aduc la teren 3 crono de la 3 firme diferite se lasa cu surprize.

Edited by Guest

Bushido: E1 135-150 m/s - HPA DMR semi only, MED 25 m/ 4. Marirea MED cu 5m pe clasa la replicile HPA - motivul este posibilitatea folosirii bilelor mai grele Iar incepi? Cum *** sa propui clasa speciala de HPA pt ca ai tu??

DMR - Arma lunga, low-cap, mid-cap semi-auto only

D Arma lunga, nu se accepta SMG

Incarcator: low-caps/midcap

Lungime minima a tevii externe: 18 inches/45 cm fara a include amortizor

Obligatoriu replica blocata mecanic sau electric pe semiauto

Obligatoriu dispozitiv optic cu magnificare pe replica minim 2x.

Viteza 135 - 150 m/s, MED: 20m, semi-auto only

HPA DMR , MED 25m, semi auto only

Aici era propunerea, am scris ca orice comentariu e binevenit, nu ma ataca si fi un baiat cu bun simt.

Nu este preferential. La replicile HPA am propus o marire de MED cu 5 metri.

Lungimea RIS intradevar ar fi normal sa fie minim 12 inchi

Mu este nicaieri o clasa dedicata HPA, dimpotriva sunt mariri de med si side arm la P2 HPA.

L.E. Am corectat medul in descriere.

Otto are un mic typo mai sus: toleranta la crono in Iasi e de 4m/s, pentru a rezolva situatiile de gen:

- crono-uri diferite dau valori diferite

- viteza pe care o ai la 30 grade vara nu e aceeasi pe care o ai iarna la zero grade, si e aberant sa-ti modifici replica cand se schimba sezonul

- replici noi al caror arc se lasa cu 2-3m/s dupa primele jocuri

Problemele 1 si 2 spuse de Dumi in postul initial noi le rezolvam altfel

1. vii prima data la joc, nu stii cu cat iti trage replica, te trezesti ca ai AK cyma si da cu 130? E ok, nu te trimitem acasa, joci ziua aia dupa med de DMR, dar pana tura viitoare iti pui si tu un arc mai de bun simt.

2. Esti jucator vechi si ti-ai facut replica beton, si trage cu 128 in loc de 125? merge, te incadrezi in toleranta aia. Daca deja sari de 129, e clar ca nu ti-ai facut-o la fel de beton pe cat credeai tu.

Chestia cu limitarea fizica e cu dus si intors. Daca constructiv nu poti pune ASCU sau dezafecta full auto pe (sa zicem) o replica Dragunov nu poti juca cu ea in clasa in care ar trebui sa fie, in schimb cu un M4 CQB cu ASCU, teava interna lunga si un amortizor pe deasupra, poti?

Sincer, mie propunerea asta mi se pare mai mult regulament de speedball: vreau sa trag cu orice oricum atat timp cat respectam medul. O fi bun pentru o anumita categorie de jucatori, dar pierde din vedere o chestie esentiala: balansarea claselor de replici pe terenul de joc. O sa ajungem iar in situatia in care orice replica poate fi DMR si accentul se va pune din nou pe cat de tare da replica mea.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Vad ca unii dintre voi sunt mai suparati, usori iritati. Va rog sa va dati seama ca aceasta este doar o propunere si nu constituie obligativitate. Ca ea sa si ajunga mai departe trebuie ca o majoritate de team-leaderi sa o agreeze in forma asta sau intr-una cu adaugiri. Sa ne relaxam, zic, nu e nimeni inamicul nimanui.

Cheers!

Propuneri imbunatatire:

1. Definirea unor reguli suplimentare, minim 10, pentru a asigura 3galitatea perfecta intre utilizatorii de pusti, altadata cunoscuti ca airsofteri.

2. Distantele si lungimile sa fie exprimate in milimetri pentru acuratete.

3. Introducerea obligativitatii ruletei , pe langa ochelari.

4. MED sa se calculeze de la gura tevii celui care trage pana la centrul de greutate al receptorului pt a elimina inechitatile de pana acum intre grasi si slabi

5. Cine are SAW cu highcap sa fie obligat sa care o greutate de 1 kg la mana stanga si sa aiba pusca invelita cu un print dupa un SAW in marime naturala

6. Completarea cu un capitol de contraventii si sanctiuni si precizarea ca ce nu e contraventie e infractiune si bineinteles

7. Aprobarea de catre un ministru prin ordin si publicare in M.O.