Sign in to follow this  
qatary

OVERLOAD 2018 - Dawn Of The Iron Beast

Recommended Posts

Overload se intoarce.

Ediția a 7-a, intitulată “Dawn of the Iron Beast” va avea loc între 21 și 23 Septembrie 2018.

Acest nou event marca Overload vine cu o serie de schimbări la sistemul de inscrieri si gameplay.

Detalii în curând.

OVERLOAD NEWS

Înscrieri

Din dorința de a crește nivelul jocului și a promova responsabilitatea în rândul cluburilor și al echipelor de airsoft din Romania dar și pentru a diminua riscul de accidentare și numărul de conflicte între jucători, am hotărât ca această ediție a OVL să fie invite-only.

Procedura de înscriere va funcționa după cum urmează:

1. Vom publica pe pagina web a eventului un formular online prin intermediul căruia reprezentanții cluburilor / echipelor doritoare vor trimite o cerere de participare

2. Pe baza cererii aplicanții vor primi un tabel nominal ce trebuie completat cu datele membrilor care doresc să ia parte la event

3. După completare tabelele vor fi trimise la o adresă de email pusă la dispoziție de către organizatori.

4. Participanții validați vor fi trecuți pe listele oficiale de înscriși și vor fi anunțați pe pagina web a eventului. Confirmarea înscrierii se va face și prin email.

Mențiuni importante

Cluburile și echipele își asumă întreaga răspundere pentru membrii participanți la eveniment. Eventualele penalizări în urma incălcării regulamentului extins al OVL 2018 se vor aplica atât la nivel individual cât și la nivel de club / echipă.

Independenții pot fi preluați pe listele cluburilor / echipelor prietene și vor fi supuși aceluiași regim precum membrii obișnuiți (atrag răspunderea întregii echipe sau a clubului)

Calendar înscrieri

11 - 25 februarie: perioadă acceptare cereri de participare

25 Februarie - 31 Martie perioadă transmitere tabele nominale

25 Februarie - 31 Mai perioadă efectuare plăți.

Cost participare

Costul de participare va fi fix: 240 LEI și va include

- acces la terenul de joc

- minimum 5l apă plată

- voucher masă

- plic jucător (rip-to-open ce va conține harta, regulament, banderolă rănit, mission intel)

- acces la toalete ecologice

- logistică

… and a hell of a game!

Dresscode

Pentru ediția 2018 am luat în considerare mai multe aspecte, inclusiv feedback-ul comunității și am decis să revenim la diferențierea facțiunilor prin dresscode și implicit renunțarea la banderole.

Regulile privind dresscode-ul vor fi anunțate în curând.

Am deschis procesul de înscrieri la OVL 2018 - Dawn of The Iron Beast.

Formularul prin care se trimit cererile de invitații la event poate fi găsit aici: http://www.overload.com.ro/eveniment-2018/inscrieri-2018/

Schimbări importante anul acesta:

- se revine la diferențierea facțiunilor pe bază de headwear

- zonele de campare vor fi OFF-GAME

Totodată, intenționăm să marim numărul de baze avansate pentru a distribui zonele de angajare mai bine și a scurta timpii de reintrare în joc.

event-10.jpg

Salutare....

Am si eu o intrebare, poate o considerati stupida.. dar.. tot o pun.

- de ce ati echivalat clasa dmr cu cea de sniper? Chiar daca dmr nu are voie auto, cadenta de tragere a celor doua clase este incomparabila.

O zi buna

Nu a vazut nimeni intrebarea referitoare la vitezele DMR si sniper? Se vrea eliminarea sniperelor din joc cu modificarea asta sau e o simpla greseala de editare?

De asemenea nu mi se pare ok ca un club sa raspunda pentru faptele jucatorului indepedent. Daca e independent sa raspunda singur pentru faptele sale iar membrii cluburilor doar pentru cele ale mambrilor.

Ca si club raspunzi doar pentru independentii pe care ii aduci la joc si pentru care garantezi. Nu vrei sa te legi la cap, nu ii inscrii pe lista

Ca si club raspunzi doar pentru independentii pe care ii aduci la joc si pentru care garantezi. Nu vrei sa te legi la cap, nu ii inscrii pe lista

Corect Cvlad. Pentru un om care a jucat de mult timp cu echipa, dar din varii motive nu este membru al echipei, poti garanta - stii la ce sa te astepti de la el, si ai varianta sa il lasi elegant acasa daca nu corespunde. Nu-mi place ideea de a te trezi intr-un pluton cu inca x oamenii care niciunul nu se stie si iti strica tot cheful cand ies pe capete la primul contact sau, cum de altfel mi s-a intamplat, sa iti bage 2 bile pe la spate ca, na, "oricum nu te stie, si era seara, si nu se vedea bine ce ai pe cap, si lanterna nu avea baterii si oricum batea in sus, si statia radio ..... aaa ... la ce foloseste in definitiv accesoriu asta?".

Asa ca, e bine asa....

Noutăți OVL

În urma discuțiilor constructive avute cu comunitatea HPA, am decis să acceptăm replicile HPA la Overload 2018. În acest sens am adăugat la regulament prevederi ce țintesc acest tip de replici și am modificat regimul de încadrare pe categorii de viteză / putere (clasa 151 - 170 m/s va fi rezervată strict replicilor manuale / bolt action).

Având în vedere aceste schimbări, am hotărât extinderea cu două săptămâni a perioadei de trimitere a cererilor de participare, astfel oferind deținătorilor de replici HPA timpul necesar pentru a se înscrie.

Pentru a nu complica anumite aspecte ale jocului și provocările în ceea ce privește echiparea participanților, regulamentul ediției 2018 va păstra o formulare mai relaxată a încadrării pe viteze și clase de replici. Rugăm însă participanții la event să nu uite caracterul mil-sim al acestuia și să nu împingă în mod nerealist performanțele replicilor din dotare.

La regulament mai trebuie facut o observatie legata de distrugerea masinilor:

Daca auto se afla in timpul executari unor manevre; intoarcere, mers inapoi, viraj stanga-dreapta etc si nu este stationara, nu se va incerca plasarea "bombei".

Aceasta completare este necesare pentru ca data trecuta am trimis la respawn 3 baietei care punea bombe cand intorceam masina sau mergeam cu spatele si exista risc ridicat de accidentarea a celui care plaseaza dispozitivul.

La regulament mai trebuie facut o observatie legata de distrugerea masinilor:

Daca auto se afla in timpul executari unor manevre; intoarcere, mers inapoi, viraj stanga-dreapta etc si nu este stationara, nu se va incerca plasarea "bombei".

Aceasta completare este necesare pentru ca data trecuta am trimis la respawn 3 baietei care punea bombe cand intorceam masina sau mergeam cu spatele si exista risc ridicat de accidentarea a celui care plaseaza dispozitivul.

Subscriu .....

Desi inteleg logica, s-ar putea sa dati din lac in put. Soferul va manevra permanent masina 10-15 cm in fata spate pentru a deveni invulnerabil

Noi am fost cu 4 masini la OVL si nu prea am intampinat probleme, legat de manevrele de dat in spate sau intoarcere daca masina este activa consider ca este datoria celor care sunt transportati sa asigure siguranta masinii.

Banuiesc ca la voi au fost chestii mai periculoase. Cu cat este mai complex un regulament cu atat este mai interpretat. ?

Ceea ce cred ca trebuie explicat f bine celor care sunt trasportati - parasutati este ca atunci cand sunt in transportor nu ar trebui sa scoata pusca sa traga sau se coboare din ea pana ce acesta nu a ajuns la destinatie.

S a intamplat cand 2 - 3 jucatori nu stiau acest aspect.

Fiind un blocaj pe drum cu jucatori care angajau alti jucatori, transportorul a trebuit sa opreasca, si pana am reusit sa eliberam drumu de "morti" "raniti" au fost cativa care au dorit sa angajeze din transportor, s a explicat situatia colegilor si a fost ok la final.

Daca se specifica, mai ales in cazul APC-urilor, nu mai lasa loc de interpretare si discuti cu "da dc ma trimit la respawn?".

Manevrele nu erau de iesire din zona de conflict pentru debarcare, masina era goala, doar cu sofer, si intentia de intoarcere era evidenta (nu se putea confunda cu o pozitionare mai buna pentru respingere atac sau blocare drum)

Momentan depunem eforturi sa gasim alta solutie pentru "distrugerea" vehiculelor. Suntem constienti de riscurile pe care le implica metoda curenta si nu am uitat lectiile invatate in 2016.

O solutie folosita la Botosani, acum ceva editii, a fost un marker de paintball, cu o singura bila bagata. Markerul era inserat intr-o replica de AG. Se vedea pe masina daca a fost lovita, ratai ... teapa

MASINI IN JOC

Si la Overload 2018 - Dawn of the Iron Beast sunt acceptate masini in joc.

Masinile trebuie sa fie pregatite pentru airsoft si sa fie folosite in misiuni.

Persoanele care doresc sa introduca masini in joc TREBUIE sa trimita cateva fotografii ale masinii pe adresa staff@overload.com.ro pentru obtinerea acceptului.

Pozele trebuie transmise pana in data de 15.08.2018.