BlackDragon

Action Army Project A vsr-10

Recommended Posts

Dupa 3 jocuri cu sniper-ul AAC T10 pot sa dau si un review!

La replica am pastrat cilindrul, capul de cilindru, tragaciul si teava stoc! Ca up-grade-uri am pus urmatoarele:

-camera hop-up Action Army

-piston metalic 90 grade Action Army

-ghidaj arc metalic cu rulment Action Army

-am testat 2 arcuri, unul de la Element de 145 si unul de la Airsoftpro.cz tot de 145

-guma Maple Leaf Monster de 80 grade

-bile Specna Arms de 0.43g si 0.45g

Replica face compresie foarte buna si a scos cu arcul de la Airsoftpro.cz 176m/s. Dar recomand arcul de la Element care este net mai calitativ decat cel de la Airsoftpro!

O sa mai tai putin din arc sa ajung la 170m/s.

Replica este constanta si precisa, atat cat poate cu bilele de la Specna, urmeaza sa testez si o punga de BLS si sa comand LongBow, ambele tot de 0.45g.

Inca de la primul joc (am folosit numai bile de 0.45g) am ramas surprins de cate kill-uri am facut, cat si de distantante....am jucat numai la padure. Nu am putut masura si nici nu am avut timp, dar atat cat pot aprecia au fost intre 70 si 90 de metri, poate si putin peste 90 m cu corectie pe inaltime!

Al doilea si al treilea joc nu au facut decat sa confirme impresiile de dupa primul joc....

Si la astea avand destule kill-uri, ca incepuse sa devina plictisitor....glumesc

Nu pot sa zic decat ca sunt mai mult decat multumit de replica si o recomand! Toate componentele de la pat la piese sunt calitative si nu am ce sa le reprosez!

Am tras cu cateva replici TM VSR-10 si SSG24 si mi-au placut......dar daca ar fi sa aleg...tot AAC T10 as alege, pentru calitate, precizie, constanta si .....LOOK ....asta este doar parerea personala!

Edited by Guest

Revin cu distantele masurate cu laser, unde am tras in teste cu replica nesprijinita:

1. Tras la o tinta patrata cu latura de aproximativ 40cm.....distanta 81m

2. Tras la o tinta (o tabla) cu inaltimea cam de 1.80-1.90m si latimea de 45cm-50cm....distanta 95m

Pot spune ca nu este un test perfect, relevant, sa vad cu cate bile, din 10 trase, lovesc tintele si ce grupaj face....probabil daca voi avea timp voi face un astfel de test cu replica fixata intr-un dispozitiv de reglat carabine si cu distantele si tintele masurate!

Dar dupa upgrade-urile puse si fara multa bibileala, cu bile ....bunicele.....dupa cele 3 jocuri pot spune inca o data ca replica isi merita banii.....si sunt multumit pe deplin de alegerea facuta!

Si nu sunt subiectiv deloc....chiar aveam indoieli si ma gandeam cat trebuie sa "muncesc" la ea sa traga bine, dupa ce am citit atat pe forum despre sniperele.....de airsoft!

A trecut ceva timp insa dupa cum ziceam T10-le meu a trecut de partea intunecata a fortei . Intre timp destul de recent i-am aplicat si TDC-ul de la skeee (versiunea de metal) deoarece reglatul hop up-ului la camera de AA era cam pain in the ass ! iar ca totul sa fie "perfect" pana la capat am avut si probleme cu toate cele 5 maguri de la AA care imi faceau miss feed. Unii zic ca nu au nici o problema pe cand cineva mi-a zis ca mai are exact aceeasi problema. Din ce am cautat pe internet si altii aveau problema asta la clonele de VSR si consta in faptul ca soroful de la mag ori era prea strans (si trebuia putin desfacut) ori era prea desfacut (si mai trebuia putin strans). La maguriile de la AA am desfacut cele 2 sorofele am pus putina banda de izolat in "crapatura" si le-am strans la loc. Din testele facute nu a mai facut nici macar 1 miss feed, deoarece inainte si ca sa nu faca miss feed trebuia sa imping cu degetul de mag, acuma fara sa il ating nu am mai patit nici macar 1 bila sa faca miss feed. Insa desigur o sa urmeze si testul pe teren sa vad cum se comporta. In momentul de fata astept caldura sa ma bucur de el .

Ca idee pe viitor ma gandeam sa ii cumpar si un cilindru (spring) + trigger pentru o conversie rapida de la HPA la spring in cazul in care chiar este nevoie pentru a nu fi nevoit sa folosesc vechiul sniper. Insa aici ma mai gandesc daca chiar merita investitia.

1882499a9051dc466.th.jpg 2e26921cc78018c2e.th.jpg 3f72853b80229f2c0.th.jpg 4990835f13ddf7745.th.jpg 56d79ec17354ba8ec.th.jpg 69358f6220566b615.th.jpg 76e7c736fdec3e509.th.jpg 84210814f25e39304.th.jpg 99f3ce9c3ed5c1f94.th.jpg 100b71f6d6175a6361.th.jpg 11b0b7147e6f40aaa3.th.jpg 12f2f65e99087b43de.th.jpg

Ok, daca cineva mai are probleme cu mag-uriile care dau miss feed verificati urmatoarele instructiuni.

1adef8be182f05adc.th.jpg 29c8c97b27ce5ef8f.th.jpg 3e83750d2b22b51d0.th.jpg

De asemenea strangeti bine si soroful de langa butonul de eliberare a mag-ului. Se pare ca unele AAC T10 au aceasta problema (precum in imagini).

• Thanks 1