alex.b

Novritsch Ssg24

Recommended Posts

deci cum facem cu novritsch ? ce este bolt action, out of the box similar ?ca sunt curios

In momentul asta, nu stiu sa fie ceva out of the box la fel de ok.

Nu este nimic scos din cutie peste ssg momentan. dar in aceeasi bani este, dar trebuie lucrat.

Action army-ul il astept, banii sunt la pusculita, sa apara doar. Nu cred sa fie peste ssg stoc. Dar fiind compatibila cu vsr se schimba problema.

ps: asta este action army-ul project A daca nu stie lumea CLICK AICI

dupa 10 ani de bibilit in incercarea de a obtine performantele uau am ajuns la concluzia ca este mai eficient si ieftin sa iei o replica out of the box gata facuta si sa nu ti mai bati capu

By the way, in ultimul filmulet vazut de mine Novricea folosea ceva hpa cu electronica...daca a avut vanzari isi permite omu

Ma astept sa traga cu pusca lui de aia zic. Tu stii mai multe de co2

Salut!

Am reusit sa pun si eu mana pe un SSG cu arc de 150 la Deset Storm. (cca. 146mps)

Prima impresie:

Fata de a mea e mult mai usoara, chiar daca stock-ul pare mare, pentru mainile mele e ok.

Am tras cu bile MADBULL gri de 0.4.

Trage constant la distanta de aprox. 60-70m, chiar daca era si vant lateral de intensitate medie.

Hop-ul era setat sa traga drept cu cadere de pe la aprox. 60m

Am tras in jur de 20 de bile, toate s-au dus la fel, nici macar una nu a avut abatere.

Boltul, intr-adevar, e foarte fin.

Tragaciul seamana cu Airsoftpro V1 pe care il am si eu.

La viteza de mai sus e destul de silentioasa, fara amortizor.

Problemele care au inceput sa apara pe net:

- Boltul se pare ca daca e fortat cedeaza de la maner (handle) - problema aparuta la arc de 190.

- tragaciul are probleme la sear-ul de prindere piston

- cap cilindru loveste la intrare camera

Pentru tragaci si cap cilindru a pus Novritch filmulete cum se rezolva.

Concluzie:

Nu ma asteptam sa traga asa constant si drept, si cu bile gri MADBULL de 0.4.

Daca cineva vrea sa stea in range 70m cu precizie si contanta, e f bun.

La bani daca te descurci poti sa o scoti in 505$ cu un singur incarcator.

Salut!

Am reusit sa pun si eu mana pe un SSG cu arc de 150 la Deset Storm. (cca. 146mps)

Prima impresie:

Fata de a mea e mult mai usoara, chiar daca stock-ul pare mare, pentru mainile mele e ok.

Am tras cu bile MADBULL gri de 0.4.

Trage constant la distanta de aprox. 60-70m, chiar daca era si vant lateral de intensitate medie.

Hop-ul era setat sa traga drept cu cadere de pe la aprox. 60m

Am tras in jur de 20 de bile, toate s-au dus la fel, nici macar una nu a avut abatere.

Boltul, intr-adevar, e foarte fin.

Tragaciul seamana cu Airsoftpro V1 pe care il am si eu.

La viteza de mai sus e destul de silentioasa, fara amortizor.

Problemele care au inceput sa apara pe net:

- Boltul se pare ca daca e fortat cedeaza de la maner (handle) - problema aparuta la arc de 190.

- tragaciul are probleme la sear-ul de prindere piston

- cap cilindru loveste la intrare camera

Pentru tragaci si cap cilindru a pus Novritch filmulete cum se rezolva.

Concluzie:

Nu ma asteptam sa traga asa constant si drept, si cu bile gri MADBULL de 0.4.

Daca cineva vrea sa stea in range 70m cu precizie si contanta, e f bun.

La bani daca te descurci poti sa o scoti in 505$ cu un singur incarcator.

Salut !

intr-un final detin SSG24`ul!!! La inceput am fost foarte dezamagit de ea.. targea spre dreapta mult, se bloca trigger box`ul... intr-un final am rezolvat toate astea (schimbat guma desfacut triggerbox`ul si rearanjat). Acuma trage constant, lejer 70-90M cu arc de 180 (165m/s) cu bile de la el de 0.46 (dupa parerea mea cele mai bune, am incercat si altele si fara niciun rezultat multumitor).

An nou fericiti baietii !

... Acuma trage constant, lejer 70-90M cu arc de 180 (165m/s) cu bile de la el de 0.46 ...

hm... Eu inteleg asa: ca ai pus un arc de 180, si cu bile de 0,46 pe chrono iti da 165m/s. Asta dupa calculele mele, poate gresesc, iasa ceva peste 200m/s cu bile de 0,2. Unde joci cu ea? Intreb.

Probabil s-a exprimat gresit. Din cate am inteles arcu ala de 170 sau 180 nu e chiar de 170 sau 180. Scoate mai putin cu bile de 0.20 decat e "denumirea" sa.

Salut!

se pare ca chiar au probleme cu arcurile

Ar trebui pus de proba un arc "consacrat" (gen Laylax 170) pentru a vedea daca problema este la compresie sau la rating-ul arcurilor cu care vine.

Salut !

La 70-90M cu 0.46, dar la crono cu arc 180m/s (gen 2) imi scoate 162 cu bila 0.20.. iar uni Coleg care cu 190 (gen 1) i-a scos 155m/s. Am cumparat de la el "SSG24 – FPS ADJUSTER RINGS" care acuma au urcat in 167-160 m/s, ceea ce zic este suficient...

Aliajul arcului este de proasta calitate..

Deci pana la urma e ok SSG24 asta?

Pe site la novritsch apare 475Euro + 15Euro transportul in Romania (expediat din Austria).

Sa inteleg ca plecarea nu e din Austria ci e acelasi traseu agreat de chinezi din Asia printr-o tara europeana intermediara si apoi in Romania? Ca atunci mai intervin taxele vamale de care se discuta.

Initial ma gandeam la replici no name de pe Olx (se vand o gramada), dar asta de la novritsch pare ok asa cum vine de la mama ei. Iar eu sunt pe langa subiect, cand vine vorba de adaptat/modificat.

Pe site totusi cea mai mare varianta e M150. Nu au M190. E suficienta inlocuirea arcului? Si daca-i asa, ce arc?

Nu ma intereseaza pentru joc, ci pentru pradatori (locuiesc la tara).