Sign in to follow this  
Bushido

VFC H&K G28 DMR posibila incadrare la D2

Recommended Posts

Deschid acest topic fara intentiile de a provoca discutii aiurea sau nepotrivite.

Sunt la curent cu reglementarile SB1.2 si cu conditiile de incadrare a unor arme la categoria D2. Am incercat sa inteleg si motivul pentru care la D2 sunt admise doar 4 modele de arme si cu posibilitatea de a incadra si alt model la propunerea si votul aferent pentru alt model.

In fond este vorba de replica VFC H&K G28 versiunea airsoft a armei DMR a trupelor germane H&K G28 DMR.

Replica se incadreaza in cerintele regulamentului ca si dimensiuni si destinatie originala, este dotata cu optica necesara, bipod, limitata pe semiauto din fabrica si cantareste 6.2 kg echipata.

Avand in vedere caracteristicile, pretul prohibitiv, greutatea si destimatia originala credeti ca ar fi posibil sa se poate juca cu aceasta arma la D2 cu respectarea conditiilor ?

Mentionez ca mai detin un M4 la 122m/s, un L96 la 172m/s si un pistol CO2 la 100m/s

P.S. La o comparatie cu M14 EBR care este la D2 eu nu vad care ar fi diferentele in favoarea M14 EBR.

As dori parerile voastre la obiect daca este posibil.

La jocurile organizate in Cluj se foloseste SB1.2. In functie de locatie putem avea si 110m/s full auto si restul semi.La Ludus se mai foloseste SB1.2, la jocurile de la Aghires idem.

Consider ca regulamentul este ok in idea ca peste tot ar trebui sa existe un standard dupa care se joaca.

Stiind ca o mare parte din voi ati dezbatut problema regulamentului am considerat ca este locul potrivit pentru intrebarea mea.

Mai sunt comunitati in care se foloseste SB 1.2 (Iasul de exemplu).

Au fost nenumarate pagini de polemica din cauza acestei clase, D2, dar situatia pe teren s-a dovedit a fi alta. Inca nu am vazut in mod consistent la joc o replica D2 (au fost tentative, a mai aparut cate un EBR, in scurt timp si-a dat lumea ca nu merita efortul si au revenit la DMR).

In opinia mea personala, bluntly put, clasa DMR D2 a fost creata pentru ca existau cateva persoane cu replici scumpe, mari si grele, care au vrut sa fie cu cativa centimetri mai inalti decat ceilalti. A iesit un adevarat shitstorm, un set de reguli fara o mare justificare logica, dar lumea a votat si... asa a ramas. In majoritatea cazurilor insa, lumea a ales sa ignore aproape total existenta acestei clase, putinele contraexemple fiind, in opinia mea, total irelevante.

Ceea ce incerci tu acolo echivaleaza cu o cerere a cresterii limitei de putere pentru clasa DMR (argumentele pe care le aduci se aplica in majoritatea cazurilor pentru aproape toate replicile acceptate in prezent ca DMR). Iar asta in opinia mea NU va avea in niciun caz efecte benefice. Si asta o spun ca si persoana care a inceput sportul asta si joaca si in prezent predominant ca DMR.

Multumesc pentru raspuns, corect punctat anumite lucruri pe care le banuiam.

Am vorbit cu 2 persoane implicate in organizare de jocuri care m-au cunoscut si au vazut replica in cauza. Nu au nimic impotriva ca sa joc cu ea la DMR2 cu MED-ul de rigoare.

Nu cred ca neaparat viteza conteaza ci persoana care isi asuma sa traga cu viteza mai mari astfel incat totul sa fie in regula.

P.S. Perioada mea de teribilism a trecut, la 49 ani caut altceva

P.P.S Regulamentul spune ca bolt action poate trage cu 175 m/s, arma se verifica la chrono cu bb 0.20 g fara hopup. Problema este ca la multe din replicile sniper efectul de hop poate creste viteza armei, astfel L96 al meu cu arcul de 170m/s trage cu 0.20g fara hop la 174m/s si cu hop setat pentru bile de 0.45 cu 212m/s. Acest lucru nu a fost mentionat de nimeni si sunt convins ca nu doar eu am acest efect pe sniper. Ca urmare am pus un arc de 150m/s si replica are 172-173m/s maxim cu hop aplicat.

Acest lucru nu a fost mentionat de nimeni pentru ca este bine-cunoscut de jucatorii de airsoft. Crede-ma, nu ai descoperit apa calda

Asta e felul in care se masoara puterea replicilor (nu armelor), iar consecintele sunt cunoscute si regulamentele adaptate ca atare.

Daca cei din comunitatea ta accepta, poti sa joci si cu 200m/s, pana la urma asta e ce conteaza. Insa intrebarea ta se refera la regulamentul asa cum este el acum aplicat. Sa n-ai surprize insa cand o sa-ti iei flit atunci cand te prezinti la un joc impreuna cu jucatori din alte comunitati.

P.S. din aceeasi serie, eram la crono acum doi ani la Codrii de Arama, cand au aparut niste colegi din Rep. Moldova, cu un Barret. Cand i-am facut crono, scotea 260m/s. I shit you not (cei prezenti la event pot confirma). Tipul mi-a zis ca i-a facut downgrade special pentru eventul nostru (de la 330m/s), si a urmat o conversatie tragi-comica in care la fel oameniii vorbeau despre cum nu conteaza viteza ci persoana, si ca ei promit sa nu traga mai aproape de 100m...

Sunt convins ca nu au am descoperit apa calda

Ma bucur ca am avut un schimb de replici civilizat si la obiect.

Multumesc.

Dreptul la replica

Idea este ca la categoria D2 acele 4 modele au fost puse dupa cum spunea si cryo, la preferintele unora, iar asta a fost acuma 4 ani.

Referitor la evenimente acolo e normal sa te incadrezi in cerintele organizatorului daca vrei sa participi.

Poti face un DMR sa traga cu bb 0.20 la 140m/s si 2 jouli si cu 0.36 sau 0.40 la 2.8 jouli , metode sunt, dar sunt in zona gri sa zicem.

Ne cramponam de niste viteze si categorii stiind ca ele se pot ocoli destul de usor cu putin efort.

Jocuri bune si fara vant

Eu cred ca ne cramponam de viteze si categorii pentru ca stim cum e romanul in general, are tendinta sa fie intodeauna mai "smecher" decat e cazul.

Imi permit sa fac presupunerea ca esti relativ nou in airsoft. E o capcana destul de comuna la inceput sa fugi dupa putere / viteza, crezand ca asta e principalul factor in a obtine un range mai bun / kill-uri mai multe / eficienta mai mare. Mai ales la un AEG, dincolo de anumite viteze, cresterile de range sunt doar incrementale, uzura creste semnificativ, ai nevoie de bile mai grele (implicit mai scumpe si de obicei de mai proasta calitate etc).

Diferenta dintre un P2 bine facut la 125 m/s si un DMR la fel de bine facut la 140m/s e cam de 5-7 metri. Dincolo de asta, cresterile sunt si mai mici. Nu cred ca obtii mai mult de 5m range in plus de la 140 la 160 m/s. Cand compari cu ce eforturi si ce compromisuri ajungi la acea viteza, te lasi.

Ai jucat cu incarcatoare limitate fizic la 30 bile pe AEG, sa vezi ce fun e? Pana ai schimbat tu un mag, ai intrat in range-ul unui P2 si tot avantajul tau s-a dus naibii, si esti la mana lui (full auto, mag de 100-150 bb's, mai usor, mai agil etc)

Tocmai din cauza ca stiu ca diferenta intre o replica la 125 si una la 140 e mica, (am ambele modele) am pus niste intrebari. Stiind asta nu s-ar justifica clasa DMR deloc si atunci unde ar fi simularea...pe hartie ca in rest nimic.

Adica se accepta un sniper care trage fara hop 170m/s cu 0.20 si la hop aplicat ajunge la peste 190 cu med de 25 metrii si nu se accepta o replica mai curioasa cu destinatie originala DMR care poate trage cu max 160m/s iar cu hopul aplicat la bile de 0.30 trage cu 115 m/s, tot cu MED de 25metrii.

La ultimul joc am luat in fata 2 rafale pe full auto de la 5 metrii si nu am comentat chiar daca a fost sensibil mai naspa decat o bila ce am luat-o de la un sniper de la 30 metrii.

De fapt nu conteaza viteza cat conteaza energia cu care se deplaseaza bila.

Un exemplu inca si promit ca nu mai comentez.

Replica in cauza este un VFC G28, gearbox v2.2 viteza originala 125m/s cu teava de 6.05/455mm

Configuratia 1. Cilindru type0, teava interna 6.02, Maple leaf , noob concav - 158 m/s 2.5 jouli cu 0.20gr si 115 m/s sau 117m/s , 2.6 jouli cu 0.36gr (teava 455mm)

Configuratia 2. gearbox Retroarms, pinioane 16/1, Cilindru type0, cap piston, cap cilindru, nozzle boreup, Rhop 7mm , 139m/s , 2 jouli cu 0.20gr si 128m/s cu 3.2 jouli cu 0.40gr

Intre aceste 2 variante pe cine ai prefera sa ai pe teren ? 160m/s Med 25m cu 2.6 jouli sau 140m/s , Med 15m cu 3.2 jouli ?

Replica are ambele configuratii disponibile si nu mai trebuie depus nici un efort

Un sniper are niste dezavantaje foarte serioase fata de un AEG, fie el DMR sau P2. In general cei care se plang ca e unfair ca sniperul sa traga cu asa viteza / la asa range, nu stiu sa joace contra lui si sa speculeze acele dezavantaje. Daca ramai la acelasi copac la 80-90m in timp ce el trage bila dupa bila spre tine, iti cam meriti soarta si nu prea ai de ce sa te plangi.

Clasele de putere ale replicilor si limitarile acestea nu sunt facute doar pentru a reflecta utilizarea lor in viata reala, ci avand in minte si balansarea jocului de airsoft. Cu cat creste puterea, cu atat sunt mai mari dezavantajele impuse, pentru a nu transforma jocul de airsoft intr-un frag fest in care toti joaca cu aceeasi clasa debalansata. E un fel de rock-paper-scissors, cam fiecare clasa e vulnerabila la o alta. Iar mai presus de puterea replicii e felul cum te misti si gandesti situatia in teren. Cunosc jucatori foarte buni de airsoft care au jucat multi ani ca P1, si asta nu ii facea mai putin periculosi. Ba dimpotriva, stiau sa foloseasca la maxim avantajele clasei si compensau dezavantajele prin felul in care jucau sau gandeau situatia (replica si echipament foarte usor care le permitea sa sprinteze foarte rapid dintr-un cover in altul pana iti intrau in MED, bile negre pentru a nu le vedea si te putea feri de ele, etc)

Energia replicii este aceeasi, indiferent de bilele cu care o masori (bila mai grea -> viteza scade, dar energia ramane constanta). Motivul e simplu: energia e dezvoltata de mecanismul de propulsie al replicii si doar transferata bilei. De aceea multi producatori prefera sa specifice energia replicii, in loc de viteza ei folosind un anumit tip de bile. Cum conserva bila acea energie la diferite distante e cu totul alta mancare de peste.

TL:DR - less QQ, more pew-pew.

Energia replicii este aceeasi, indiferent de bilele cu care o masori (bila mai grea -> viteza scade, dar energia ramane constanta). Motivul e simplu: energia e dezvoltata de mecanismul de propulsie al replicii si doar transferata bilei. De aceea multi producatori prefera sa specifice energia replicii, in loc de viteza ei folosind un anumit tip de bile. Cum conserva bila acea energie la diferite distante e cu totul alta mancare de peste.

Teoretic. In practica la replici in functie de volumul cilindrului, greutatea pistonului, lungimea tevii si puterea arcului se poate ajunge la o crestere a energiei.

Pe scurt : bila de 0.20 este impinsa pe o teava mai scurta atat de repede ca nu are timp sa accelereze dar bila de 0.36 datorita masei va putea sa accelereze avand la finalul tevii o energie mai mare decat bila de 0.20 iar diferentele de viteza intre 0.20 si 0.36 vor fi mult mai mici rezultand o energie mai mare la bila mai grea.

In concluzie daca se doreste siguranta la jocuri nu trebuie masurate replicile la viteza ci la energia pe care o dezvolta cu bila cu care joci.

End of story.

Va multumesc pentru raspunsuri si sper sincer sa ne si vedem la vreun event.

Salut! eu nu inteleg cum ai reusit sa incadrezi G28 la categoria DMR, sa nu mai discut de D2, G28-ul meu nu respecta cerinta de lungime a tevii externe de 18", iar conform SB 1.2 trebuie sa ai 45.7 cm lungime de la mag la filet fara extensii sau alte improvizatii. Ai schimbat teava externa? singura teava externa pe care am gasit-o eu este de 20" si costa 134 euro fara transport.

Bravo! Necro dupa mai mult de 1 an jumatate. G28 e incadrata la DMR, fiindca e DMR si in viata reala.