4king&country

Upgrade DMR ASR 110 (M4)

Recommended Posts

Ei bine, mi-a sosit replica de la service si dupa ce am schimbat motorul cu un hi torque, bateria cu un 11.1, guma cu un maple leaf 70 si nub-ul aferent, rezultatele ma incanta si nu prea. Precizia s-a dereglat mult ca sa zic asa. Chiar daca afara erau 20 grade plus, nu mergeau 3 bile la fel. de la o anumita distanta ele capata traiectorii ciudate. Am incercat 0.30 MadBull Precision si G&G 0.28 insa nicio diferenta de precizie si traiectorie.

Aveti ceva sfaturi sau pareri? Ma gandesc totusi sa pun arc de 130 si sa schimb pistonul, astfel anulez si modul auto. Acuma trage cu 20 bile pe sec si 130 mps constant pe crono insa tind sa merg spre full DMR.

Precizie buna inseamna compresie constanta (nozzle, camera hop-up, cap piston, guma), cu variatii ale vitezei de sub 1m/s, teava trebuie sa fie curata si neteda (vezi pe HSArmory ca e un kit de polish pt tevi), bile perfecte.

Se pot obtine rezultate foarte bune cu un sistem R-hop (e de muncit la el, dar rezultatele sunt excelente si ca precizie si ca distanta), iar ca si tevi, sunt preferate cele de 6.03. Unii spun ca sunt mai precise Miracle Barrel, respectiv Orga Magnum, dar pentru astea iti trebuie un sistem HPA (aer comprimat), deoarece au diametrul intern mare.

Man...toata treaba asta cu dmr-ul e cam cea mai grea de realizat in airsoft. Indiferent de ce up-grade-uri faci, trebuie sa te apropii mult de constanta un unui bolt-act. si asta e dificil. Nu-i musai de bani...cat e de bibileala si de experienta.

1. Plecand de la bile (toata lumea ti-a zis cat de importante sunt), am observat ca dupa 130-135 mps, bilele de 0.3 nu mai sunt destul de grele...asta iti impune 2 lucruri: sa folosesti un sistem de hop-up capabil sa-ti ridice bile de 0.36 sau mai grele fara ati fute traiectoria bilei si al doilea...costul ridicat si disponibilitatea redusa pe piata pt bile grele de calitate (sunt scumpe, lumea nu le cumpara, se aduc rar).

Acum, de ce iti zic ca nu sunt destul de grele alea de 0.3...exista niste zilioane de posturi in care unii mai destepti ca mine explica cum la viteze mari, bila acumuleaza in fata o contrapresiune a aerului direct proportionala cu viteza bilei...ceea ce iti distruge precizia. La un 140 mps...o bila de 0.3 nu-i destul de grea incat sa-si pastreze pt mult timp energia si la viteza aia, orice mica adiere de vant o va duce in balarii. Eu am fost foarte mirat cum, pe aceeasi replica, la 132 mps o bila de 0.3 se ducea mai constant decat la 142 mps.

2. Guma de hop-up: tu ai ales o guma destul de dura. Eu am ales-o pe aia de 50 de gr. Dezavantajul meu e ca fiind moale, buza gumei de hop-up nu face fata la presiune mare... inconstanta. Avantajul e ca ii imprima bilei efectul de hop-up mult mai usor si fara deviatii stanga dreapta. O guma standard de aeg nu-i gandita bine pt replici de mare putere: alegi una mai dura, face fata presiunii, alegi una mai putin dura, risti sa nu ai constanta a vitezei sau sa se uzeze ceva mai repede.

3. Indiferent de upgrade-uri, e foarte important ca ansamblul GB-camera de hop-up sa fie fix si fara vibratii. E cel mai important loc. Te pisi pe ea presiune buna daca ansamblul ala joaca. GB-ul trebuie sa fie foarte bine fixat in corp, teava interna trebuie sa fie bine fixata in outer-barrel, ansamblul corp-teava trebuie sa fie foarte tapan. Aici intervine bibileala si rabdarea. Toate platformele de baza au bube de genul asta. Fie gb-ul joaca, fie camera de hop-up, fie tot corp-ul armei. La un svd de la Cyma un colier de gaze de 5 bani a facut minuni dupa un an de zile de bibileala. Si nu sta nimeni intr-un service sa traga vreo 10000 de bile cu replica ta sa-si dea seama unde-i buba.

4. Tevile....mai important decat diametrul e constanta pe toata lungimea tevii. Babeste, o simti la mana cand cureti teava (alea naspa rau se vad cu ochiul liber). Am vazut tevi stoc cu rezultate mai bune decat tevi de precizie tocmai pt acest motiv.

5. Sa nu bata vantul...toate cele de mai sus devin inutile.

Realistic vorbind, vad 2 posibilitati pt set-upuri DMR: bile 0.3, max 135 mps, gume de hop-up clasice, 60 m bataie, 40-45 m precizie, costuri acceptabile sau HPA, teava Orga, R-hop, bile 0.36 in sus, buget de la Microsoft si te duci peste distantele alea lejer (dar tot nu trebuie sa bata vantul).