Sign in to follow this  
Lin Kata The 7th 007

Problema cu vama

Recommended Posts

Salut!

Mi-am comandat pe WGC un slide din aluminiu pentru SIG. Astazi, cand m-am dus la posta, sa il ridic, ... surpriza. Nu e precizat nicaieri pe cutie ca este pentru airsoft. Le-am spus "e din aluminiu. Cele reale sunt din otel ca altfel nu rezista". Seful lor, un domn pe la 60 de ani (doar daca a fost scutit medical, ar fi putut sa rateze stagiul militar, deci sunt sanse foarte mari sa fi facut armata), imi spune "nu, domnule ! sunt si din alea reale din aluminiu" . Le-am aratat un printscreen pe care il facusem paginii de pe site, cu comanda mea. Sus in meniu scria "Airsoft guns", bla, bla, bla. Le-am aratat asta si le-am spus "vedeti? e magazin de airsoft" . "Da! Dar asta nu inseamna ca piesele astea sunt pentru airsoft!" . Mi-am dat seama ca nu am nici o sansa. Trebuia sa "miros" pericolul cu doua saptamani inainte cand am primit un Maruzen PPK "full plastic" si l-au invartit pe toate partile , au studiat incarcatorul pe care l-am scos din pistol ca sa se lamureasca ca acolo intra bilutele alea mici si albe si le-am aratat pe cutie si pe instructiuni cuvantul air sports si cu toate acestea au facut un consiliu ad-hoc ca sa decida daca este replica de airsoft sau nu. Atunci m-a salvat domnul vames care a zis "Da, ma ! E airsoft!" Acum tot el a decis "Pana nu demonstrati ca e "aerosoft", nu vi-l dam . Problema mea nu e doar ca nu stiu daca voi reusi sa-mi recuperez slide-ul ci si aceea ca indiferent ce imi voi comanda in viitor , voi fi nevoit sa trec prin loteria asta . Vor accepta sau nu ca e vorba de "aerosoft" ?

Du-te cu SIG-ul frumos in geanta, arata-l acolo si il si montezi daca trebuie! In cel mai rau caz sa il treaca ca real steel, doar vama poate e mai mare... altfel e un accesoriu nu arma in sine...

stia el ceva, dar nu ce trebe. frameul este si din aluminiu si din otel, dar slideul este doar din otel... in fine, ce pacat ca nu a putut sa-l testeze pe un sig real sa-i sara slideul in dinti dupa primul foc.

Am vrut sa-i spun " Nu vrei dumneata sa tragi un foc de arma cu slide-ul asta ?". Da! M-am gandit la varianta sa ma duc cu replica si sa le arat ca "e de acolo". Dar, e clar ca ei vor o dovada scrisa ca acea piesa este pentru airsoft. Si asta este o aberatie. In ziua de azi oricine poate fabrica o scrisoare in care Obama ii ureaza, personal, "sarbatori fericite!". In ideea asta, orice print le-as duce in acest moment, ei vor spune ca nu au cum sa-l asocieze cu piesa mea. Atata timp cat acea dovada scrisa nu a fost in pachetul cum piesa, sunt la mana lor. Daca vor ei, mi-am luat adio de la slide. I-am scris chinezului sa-mi trimita o factura, ceva. Deocamdata nu mi-a raspuns.

Pai tu prim ce ai facut plata? Daca prin PayPal, ai acolo detaliile produsului. Cu detaliile alea si cu descrierea de pe siteul chinezului, poate si cu una de pe siteul producatorului, te duci si le vari pe gat sa se sature de dovezi.

Dar eu cred ca le-a placut slideul si vor sa-l pastreze )

Edited by Guest

mergi cu dovada platii si trebuie sa iti elibereze coletul. daca exista suspiciuni cu privire la destinatia slide-ului, trebuia sa faca o sesizare la organele abilitate. daca nu intelege frumos, exista destule cai legale neplacute pentru el

NU te du cu replica acolo, eventual doar cu slide-ul vechi complet . daca si asa nu vrea, spune-i ca poate sa creada ce vrea dar ca are obligatia sa iti dea pachetul.

Da, Nikky ! Tu stii cel mai bine cate probleme am avut! Intentionam sa ma duc cu replica , sa se convinga ca e de airsoft. Daca ma duc doar cu slide-ul vechi nu rezolv nimic. Or sa spuna ca l-am scos de pe un pistol adevarat. Nici varianta cu site-ul nu merge pentru ca le-am aratat pagina de pe site cu comanda mea. In partea superioara a paginii se vedea meniul unde aparea "Airsoft guns". Au zis ca nu e elocvent. as fi dispus sa accept varianta lor si sa platesc taxe vamale pentru piesa de "real steel" dar nu cred ca e asa simplu. Intru in alte alea. Nu cred ca oricine, neposesor de permis pentru arma letala, poate primi prin posta pise pentru o arma pe care ei o considera letala. Astept, inca, sa imi raspunda blestematul de chinez.

Chinezul nu are nicio vina. Daca specificatiile producatorului nusunt suficiente pt ei s-ar putea sa faca exces de zel... Spune-i ca il dai in judecata.

Nu ameninta pe nimeni ca nu ajungi nicaieri. Cere-le sa-ti dea in scris motivul pentru care refuza sa iti elibereze pachetul. Daca refuza, depune plangere la seful de oficiu postal impotriva angajatului pentru refuzul indeplinirii indatoririlor de serviciu. S-ar putea sa le treaca.

Nu trebuie sa sperii pe nimeni. Trebuie sa iti ridici coletul. Daca refuza sa iti dea in scris motivul pentru care refuza coletul, il reclami la superiorul direct. Daca primesti motivul in scris, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un prieten avocat. Dar ma indoiesc ca o sa se ajunga acolo.

. Daca refuza, depune plangere la seful de oficiu postal impotriva angajatului pentru refuzul indeplinirii indatoririlor de serviciu. S-ar putea sa le treaca.

Salut.

Vamesul nu doreste sa elibereze slide-ul. Posta a eliberat coletul catre destinatar, a semnat deja ca l-a primit, dar trebuie sa treaca de inspectia vamesului. Posta nu mai are de a face cu aceasta situatie. Daca trebuie depusa o plangere se depune la vama nu la posta.

Daca nu primesc nici o hartie de la WGC, am sa ma duc cu replica si sper sa-i lamuresc. Asa s-au lamurit si cu Maruzen-ul. Cand am pus bilele in incarcator si incarcatorul in replica , au zis "Da ! E airsoft !"

am primit mail de la WGC. Eu zic ca e ok dar daca vamesii vor sa se joace cu mine de-a sorecele si pisica, vor spune ca puteam sa editez eu invoice-ul.

P.S.

Scuze, dar n-am mai pus de mult timp poze pe forum si nu mai stiu cum se face!

Am rezolvat, cu mail-ul de la WGC. Vamesa a incercat sa ma mai tina in suspans cu un " Dar e cam ciudata stampila!", dupa care mi-a eliberat coletul. Multumesc pentru sustinere !

Am avut si eu o problema cu vama recent, imi comandasem de pe ebay o replica de casca FAST. Mi-a ajuns casca la oficiul postal de cartier, insa cu 38 RON TVA si inca 20 RON cica taxa de prezentare la vama (wtf?).

Cand am luat coletul am avut neplacuta surpriza sa vad ca chinezul a pus o valoare mai mare pe factura fata de cat eu platisem (50 USD fata de 43) si o declarase ca "protection equipment" sau ceva de genul asta, in loc de "airsoft toy" cum ii spusesem eu.

Request invoice.. asa sigur apuci sa vezi ce e hartia din cutie.. daca nu iti convine, ai timp sa discuti cu "sellerul" sa iti faca alt invoice. cu care sa te prezinti la vama.

Nu! Nu era un fals. Era factura primita pe mail. Eu am avut emotii pentru ca ma asteptam sa imi ceara originalul si asta ar fi durat o vesnicie. Stampila WGC-ului era foarte simplista. Scrie simplu WGC . Asta imi va fi invatatura de minte sa le cer sa imi puna in colet o factura. Stiu ca nu le convine (de data aceasta nu aveam nici un "document" in colet).