Nikky_Boy

Cum am ajuns Nemuritor

Recommended Posts

Disclaimer: Urmatoarele reprezinta o vedere personalizata, ce poate diferi de realitate.

De asemenea consider ca toate lucrurile descrise se petrec in ciuda eforturilor depuse de catre organizatori.

Dupa o pauza mai indelungata, am decis sa revin pe burta in noroiul patriei pentru o bumbaceala de Duminica.

Pentru astia care sunteti prea tineri si nu ma stiti, io mi's ala care nu e fitzos deloc, e de parere ca distractia ti-o faci singur, nu te duci la event ca sa distreze organizatorul, pentru ca nu e stand-up comedy, si mereu recomand sa iti cumperi replica la o arma care iti place, pentru ca la un moment dat o sa ai un joc prost, o sa fii ud si obosit intr-un sant noroios, si aia o sa fie ultima satisfactie, ca esti acolo cu jucaria favorita.

Revenind.

Dupa un joc nu tocmai stralucit m-am surprins stand dupa un copac, cu capacul inchizatorului in brate, incercand sa vad de ce un LiPo batran nu mai vrea sa traga bashini, si cu un batz in hop, incercand sa scot un BB-jam.

Si dupa cateva minute mi se striga

"Vezi ca lovitura in arma se pune!"

What the fuck.

Derulam. Da, ma gandesc o secunda si realizez ca de fapt fusesem lovit.

Da, nu am zis mort. Pur si simplu am dat skip. Nu, nu pentru ca aveam "treaba" cu jucaria, ca mi-ar fi fost mai usor sa ma dau mort, sa ma tarai in respawn si sa vad acolo ce plm are.

Ci oarecum pentru ca eram deja dupa vreo 5 incidente in care sa zicem ca "nu a fost clara situatia" (nah, am ajuns si nimeritor acuma') ,

-fusesem martor la discutii aiurea prin statie,

-fusesem martor la oameni care tipau la organizatori "vezi ca ala si ala nu ridica mana, si se repeta, asta au facut si saptamana trecuta"

-vazusem discutii in care organizatorul a trebuit sa spuna "am vazut cu ochii mei, bilele tale nu ajungeau la el, asa ca taci"

-scenariul se resetase deja pentru ca unii nu sunt in stare sa urmeze instructiuni simple

si imi era deja scarba.

Nu, fuck it, nu imi caut scuze. Sunt la fel de nemuritor ca "altii", desi de acum incolo nu o se mai intample, ca am sa ma trag singur si activ de urechi.

Dar da, am avut un moment in care "m-am apucat de fumat pentru ca majoritatea colegilor de clasa fumeaza" daca ma intelegeti ce vreau sa zic.

Bai.

Pe vremea mea nu era asa.

Trebuie facut curat in curtea scolii.

...liber la dat cu pietre...

Daca ai aleas sa ramai in joc, chiar daca iti repari replica sau te scobesti in nas, daca o bila te loveste zici mort. Cealalta varianta este sa te duci in respawn pana rezolvi jucaria preferata. Daca ti-e lene sa meri la respawn din prima ca nu mai mere jucaria, joci la sidearm pana mori sau faci un joc stealth de infiltratie si recon pana te loveste prima bilutza. My2c

Defapt nu prea inteleg unde e problema dar ma bag in seama )

Nu ai inteles nimic. Dar ma bucur, sincer.

Asta a fost scrisa intr-un fel anume, pe principiul ca unii jucatori (Bucuresteni in principiu) or sa citeasca si o sa aiba feeling-ul de "mda. plm, cam asa ceva"

Daca nu a rezonat nimic la tine, e de bine. Inseamna ca la voi se mai joaca frumos.

sa inteleg: stateai oarecum nemiscat, dupa un copac, surubarind la pusca, iar ala, din toata gramada aia de om a nimerit doar pusca???

sfinte cacat, asta da precizie

"Pe vremea mea nu era asa. Trebuie facut curat in curtea scolii."

Stie Nikky ce zice... cand am inceput si eu airsoftu, inca se cerea scuze, daca cumva se tragea prea de aproape, sau te atingea la cap etc. Acum ai noroc daca nu sare vreun prost la bataie.

Sa faci joc public astazi e ca si cum ai anunta ca organizezi un joc de fotbal in Bucuresti si dai si shaorme moca. N-are cum sa iasa bine, nici in teorie nici in practica, iti vin si cutitari din Rahova, si "smardoi" din Ferentari si tot felul de dubiosi. (Nu ca cele doua ar fi niste cartiere rele, sa nu jignim ceva cetateni onorabili care poate stau pe acolo )

Mie imi pare un topic deschis ca a intarziat ala cu pizza.

In acest spirit, continuarea corecta ar fi fost: "Arma era daca tragea!!! Asta e doar o undita cu un bat infipt in hop si o baterie-n cur. Nu se pune!!!".

Mie imi pare un topic deschis ca a intarziat ala cu pizza.

In acest spirit, continuarea corecta ar fi fost: "Arma era daca tragea!!! Asta e doar o undita cu un bat infipt in hop si o baterie-n cur. Nu se pune!!!".

Wow, inca unul de la Timisoara care nu a inteles nimic. Ma baieti, as veni la voi sa joc, dar sunteti cam departe.

Da, recunosc, e din vina mea.

In loc sa intru intr-o camera si sa urlu ba, de ce pula mea e asa de cald aici

Prefer sa ma insinuez linistit si sa spun iar nu avem presiune la freon? ce dracu, abia au fost astia de la service

Si atunci sigur vine cineva si zice ba, ce cald e aici, dati aerul ala mai tare!

Disclaimer: postul acesta nu este despre instalatii de climatizare.

Nu am eu prea multa experienta in ale airsoftului, asa ca unii ma vor contrazice, da' pot sa va spun ca in umila mea parere, nu mai e ca alta data.

Inainte flancam ca sa am avantaj tactic. Acu' ma surprind ca flanchez ca sa evit neshte zmardoi care se bat cu pumnii in piept pe teren.

Sau imi vad colegii de servici poze de pe teren wow, ce tare, putem sa venim si noi la joc? si eu ii duc cu vorba, si le spun ca momentan e noroi, poate cand o fi vremea mai buna. Da' in ultima vreme, numa' noroi am gasit pe teren.

Revine un bun prieten de-al mel la joc, dupa vreo patru ani de pauza si imi zice trist bah, ce s-a schimbat, asta nu mai e airsoft

Alt prieten imi zice am vorbit azi cu unul nou la joc, omu' destept, finutz.... pacat de el

Asa ca ies si io ca prostea pe teren.

Si trag intr-unul, care scutura din mana de durere, dar nu zice mort. In schimb trage inspre mine, si desi ii aterizeaza bilele la 5 metri de mine, ma intreaba auzi mah, da nu cumva te-am lovit?

Ba da prietene, uite, pun carpa pe mine si ma duc la respawn, ca daca ai cumva o zi mai proasta si iti vine ideea sa te joci de-a dentistul cu mine. Ce, nu s-a mai vazut asa ceva?

Ma duc la respawn.

Acolo, organizatorul tipa prin statie, se dezbat cazuri esentiale de nimerire si nemurire.

Brusc, parca nu mai imi vine sa mai ies din respawn ca acum niste ani, sa alerg spre inamic. Parca as mai sta. Sa beau o apa, sa crosetez un pulovar.

Varsta o fi de vina. Nu mai sunt asa tanar.

La un moment dat ma uit la baiatul asta.

Nu sta cu familia acasa duminica. Il mananca pe el sa consume benzina, sa isi ocupe timpul sa organizeze jocuri pentru altii. Nici macar nu trage. Tre' sa fie nebun.

Uite, acu' sta si detaliaza ca in scenariul asta, trebuia capturat steagul verde pentru a castiga, cel rosu era respawn si nu trebuia mutat. In fata lui are un baiat pe jumate in trening, care zambeste, cu un steag rosu in mana. Oare ce se intampla?

Ma simt atat de departe de toate astea, e ca prin vis.

Brusc mi se zice ca sunt viu. Nu cred ca mi-a trecut timerul, dar oricum nu mai conteaza. Pentru ca organizatorul trebuie sa se duca sa reseteze scenariul, si sa planteze un singur steag de data asta. Nah, vina lui, cine il pune sa faca scenarii de asemenea complexitate pentru un joc de weekend?

Revin si eu in teren, trec pe langa niste colegi care povestesc amuzati cum sareau bilele dintr-unul si nu a murit. Presupun ca discuta despre meciu' Steaua-Dinamo de aseara... incep sa nu mai inteleg nimic.

Gasesc inamici, trag si io intr-unul, dar nu ma simte ca era in alergare prin boscheti. Nu-i nimic, ma duc mai departe, trag in altul, da' l-am lovit in rucsac si nu a auzit. Drept pentru care ma duc mai departe in drumul meu si trag inspre altcineva. Probabil ca nu am ajuns pana la el, ce stiu io, poate ar trebui sa ma duc cu replica la unu' care stie sa se bage in ele.

Asa ca ma bag dupa un pom si ma apuc sa scobesc cu batzu' in hopup. Pe pom, ploaie de bile. Si pe ulucul replicii.

Auzi mah, nu ma duc nicaieri. Ma fut. Unde sa ma duc? Ce sa fac?

Asa ca stau dupa pom si ma gandesc cu tristete, ca daca ultimele mele 5 jocuri ar fi fost primele, nu ma mai apucam de sportu' asta.

E vina mea, ca sun batran si cretin, si au trecut vremurile bune.

Cand rulam finutz cu Spaz in pluton, infiltrati adanc in spatele inamicilor. (Spaz s-ar fi distrat la gluma asta nespus)

Cand jucam frenetic si Hardcore la FDP la jocurile organizate de magistralul Cinefilul si Generalul Kuminte, jucam pana nu mai puteam sa stam in picioare, si ajungeam acasa cu 5 kile mai slabi.

Sau cand ma pierdeam in scenariile regizate de Mytzu, si credeam ca sunt in filme, nu pe teren.

Ori cand eram opfori contra operatori care rulau profi in scenarii super complexe, de cate ori isi baga Alecu nasul in scenarii, si era istericul ala genial de Grasulas pe teren.

Asa ca lasati-ma sa stau in puii mei dupa pom, si ziceti-mi cand pot sa ies in siguranta.

Hai.

Am plecat.

Suna la usa.

Cred ca mi-a venit pizza.

Asta care a zis o nikky cu jocurile alea are dreptate. Vorbeam cu cosmo sapt asta fix pe tema asta.

Consider ca noi/tu esti/suntem de vina pt ca abordarea este gresita.

Anul trecut echipa mea m a ajutat sa rgasesc dorinta reala de a ma trezi la 630 si sa plec de acasa duminca, singura zi care as putea sa o frec toata ziua in pat la cald si bine.

Am inteles ca postul nu e despre instalatii de climatizare.

Nu ai zis nimic de vremurile cand ai stat 2 sapt cu drujba in mana ca sa organizam „The gathering”:

IMG_1005.JPG

@Nikky - duminica viitoare poate vii cu noi la un joc, aproape ca pe vremuri (sa-ti iei masca ptr bot)

Jucatori astia tineri nu sunt antrenati, au iluzii de armele lor care bat cat tunul din navarone si vb unui clasic "bilele dor ..." daca nu dor nu este lovit.

Am inteles ca postul nu e despre instalatii de climatizare.

Nu ai zis nimic de vremurile cand ai stat 2 sapt cu drujba in mana ca sa organizam „The gathering”:

nashule, nu am zis multe, trebuia sa umplu pagini intregi.

Nu am uitat cum te-ai costumat la Power to the People la Balotesti, a lu' Mytzu. Nu am uitat nici cand am venit la voi la joc la Slobocity si ne-am incuiat cheile in masina ca dobitocii, dar a iesit distractie cu toate astea.

Sunt multe, multe de zis, dar copiii astia nu mai stiu despre ce e vorba, si mi se pare ca urlu in pustiu.

Dar mi-ai dat o idee, revin cu un post.

@Marimar,

Cred ca o sa iti urmez invitatia cat de curand, multumesc.

Edited by Guest

So what the fuck is this airsoft thing?

Si de ce vine boshorogu' asta pe care nici nu il cunosc, sa se planga de cum joaca baetzasii in 2016 si sa ne dea noo lectzii, ha?

Well, this is airsoft:

JUGctv9.jpg

Good old FDP. Nu tin minte sa fi avut un joc prost in compania HAT. Am jucat fara probleme fie vara,

rgRjsJJ.jpg

Fie iarna,

rt5bmrN.jpg

Sau printre gunoaie, pentru ca astia sunt Bucurestenii. Dar a fost bine si antrenant e fiecare data.

I2by6rZ.jpg

Am avut jocuri la care am fost putini...

ot1ISJB.jpg

Si jocuri la care am fost foarte multi...

KNnNzws.jpg

Si nu conteaza daca esti imbracat in civil, cu un shotgun ieftin,

OM2OjrD.jpg

Sau echipat pana in dinti, cu gear real shit, de razboi, ce poate pune 30 de kile in plus pe tine

iL1qeZ9.jpg

Important e sa te distrezi cu oamenii...

Yx8esbj.jpg

Pentru ca atunci cand jocul de airsoft se termina, Oamenii raman. Si poti avea momente placute chiar daca nu mai tragi bile.

lE5ORVN.jpg

Cateodata joci tare...

TJur4Jv.jpg

Alte dati doar stai la soare...

B3WCpGm.jpg

Si cateodata nici nu e vorba de airsoft. Ci de "parada modei"

OIEmFdL.jpg

Sau nici macar nu esti la Airsoft, ci esti Exponat la Muzeul Militar, cu ocazia evenimentelor organizate, si vin oameni de rand, iti pun intrebari, pipaie, le place...

U5Yp1oU.jpg

Si alte dati trebuie sa muncesti serios, inaintea unui event, doar ca sa iasa bine...

D9iKoI3.jpg

Foarte serios...

zhr79Ks.jpg

FOARTE FOARTE serios. Cu noroi, transpiratie si insolatie.

UkgVvbg.jpg

Chiar daca nu e mereu vorba de munca manuala, cateodata trebuie sa ai si simt artistic

5bOc3gd.jpg

O faci gratis, in timpul tau liber, cheltuind bani, dar mereu cu zambetul pe fata...

viMvE7C.jpg

Pentru ca merita, ramai cu povesti de spus...

Zu5G1iJ.jpg

Si cu prieteni foarte buni, in afara terenului de airsoft

Da.... ce dracu stiu io?

Cine sunt io, sa vin cu pretentii, sa le arat oamenilor cum sa joace?

Daca e mai important sa urli ca un descreierat, si sa te certi pe teren duminica, bine.

Atunci asa sa fie.

Da' fara mine.

Da-i Doamne lu' Cinefilu o Fabrica, si lucrurile o sa inceapa sa se indrepte...

Eu cred ca jucam prea finut. Chestia asta cu viteze mici si single fire in cladiri e o treaba pt gentilomi. Ceea ce nu suntem, la nivel al comunitatii din Bucuresti & imprejurimi.

Cand ai 138 pe pusca si adversaru are la fel, bila ajunge mai repede, nu mai are omu timp sa se fereasca, bila doare, se simte si se aude. Imi asum ca imi da sangele daca ma plezneste unu de aproape, dar traiesc cu ideea ca jocul va fi mai cinstit. Cand se joaca cu replici hot, toata lumea e brusc mai tactica. Nu mai vezi oameni alergand precum curcile bete prin mijloc, nesimtind bile. Te supra-expui si iei o rafala de la un 110 m/s? Fix pix. Ia mai rezista cand iti dau un full auto cu 138. Cum vine jocu asta? Adica avem pe noi echipament de n-shpe kile, incercam sa rezistam la conditii mil-sim, dar ne cacam pe noi ca ne doare bila?

Eu nu am vrut niciodata sa joc airsoft 30 la 30 la un joc banal de duminica. Am avut jocuri minunate 10 la 10. Si 7 la 7. Si 5 la 5. Ca jucam cu oameni de calitate. Din pacate, altii au avut vise de jucat 100 la 100 si in comunitate au intrat toate gunoaiele. Iar gunoaiele le scoti cu 138 m/s. Da, solutia mea e una ciobaneasca, de melteni. Probabil un om civilizat ar spune ca astia trebe educati, ca nu e ok asa. Dar ii educi pe unii si la urmatorul joc iti vin alti treningari nemuritori si tot asa.

In weekend am fost la ceea ce s-a vrut un joc cu usile inchise, un joc exclusivist, bazat pe invitatii pe care sa le primeasca doar oameni ok, cu experienta. Ce s-a intamplat de fapt e ca au venit destui in "civil". La o faza de toata jena, i-am dat unuia doua boabe pe fund, din 15 metri. Nici nu stia ce se intampla, s-a intors spre mine, cand i-a mai dat coechipierul meu doua boabe pe piept. Atunci s-a decis si "civilul" nostru sa ridice mana si sa zica "mort". Cred ca daca nu jucam cu 110 m/s, single fire si dadeam rafala cu 138 nu mai aveam situatia asta jenanta. Problema comunitatii de airsoft e ca situatiile de cacao se intampla DES.

Nepoate, nemuritor era doar Eminescu până pe 15 ianuarie când a murit și el.

No speed limit:))) thats the way i like it. Ne machiem frumos cand iesim la joc si daca cumva luam o bila in frunte, pe gat, pe lobul urechii sau pe falange ne perpelim pe jos de durere:)))

La 140 in 10 m, nu are timp sa mai gandeasca daca zice mort sau nu, zice AUuuuuuuuu si gata:)). No more imortals.

Primul joc in airsoft, mina de la targoviste, la sfarsit am jucat la AU nu la bila atinsa:)) a fost genial am plecat pojarat si cu o dependenta de "ersoft". Nu m-am plans niciodata ca a dat ala prea tare in mine si au fost situatii cand am luat bile in barba de-am sangerat juma de ora.

Eu cred ca jucam prea finut. Chestia asta cu viteze mici si single fire in cladiri e o treaba pt gentilomi. Ceea ce nu suntem, la nivel al comunitatii din Bucuresti & imprejurimi.

Cand ai 138 pe pusca si adversaru are la fel, bila ajunge mai repede, nu mai are omu timp sa se fereasca, bila doare, se simte si se aude. Imi asum ca imi da sangele daca ma plezneste unu de aproape, dar traiesc cu ideea ca jocul va fi mai cinstit. Cand se joaca cu replici hot, toata lumea e brusc mai tactica. Nu mai vezi oameni alergand precum curcile bete prin mijloc, nesimtind bile. Te supra-expui si iei o rafala de la un 110 m/s? Fix pix. Ia mai rezista cand iti dau un full auto cu 138. Cum vine jocu asta? Adica avem pe noi echipament de n-shpe kile, incercam sa rezistam la conditii mil-sim, dar ne cacam pe noi ca ne doare bila?

Agree ... mi-ai dat o idee pentru urmatoarea miscare mai mare pe care o organizez .. poate dupa BorderWar ...

AEG <= 140 fara MED, cu FULL auto optional, tot ce e peste 140 doar incarcare manuala cu MED de 20 m.

Care se baga? Fara papadii/ghiocei sau alte plante firave.

A nu se intelege ca vreau sa generalizez ideea un astfel de joc. Din contra, agreez clar regulamentele actuale. Dar o data pe an vreau sa-mi aduc aminte de anii 2009 - 2011 cand jucam CQB cu tot ce ne pica in mana fara MED. Ieseau niste jocuri pixda.

A nu se intelege ca vreau sa generalizez ideea un astfel de joc. Din contra, agreez clar regulamentele actuale. Dar o data pe an vreau sa-mi aduc aminte de anii 2009 - 2011 cand jucam CQB cu tot ce ne pica in mana fara MED. Ieseau niste jocuri pixda.

io cred ca esti HAT ))

@Crazy - vii la noi sau venim la tine sa jucam?

Pot juca si papadiile si floricelele, poate invata ceva.