nosfyrus

Replica HPA/Co2 - FCU Bluetooth - Range 90m+

Recommended Posts

Salutare, de ceva vreme ma mananca sa ma apuc de un proiect iar ieri am facut primul pas prin achizitionarea patformei, o Specna Arms Sa-b01.

Ce dorec sa obtin?

-Single fire

-Full auto - convertit in burst mode

-range 90m+

-460fps/140mps (0.20bb) (in conformitate cu regulamentul ACT)

Necesar:

De ce am nevoie:

Specna Arms Sa-b01

HPA/CO2 rig Wolverine inferno

FCU Bluetooth (Posibilitatea de a regla ROF si Burst count-ul direct de pe telefon. Rof-ul maxim fiind de 50bb/s. Profile separate atat pentru single fire cat si pentru auto) Nu prea joc pe auto dar tinand cont ca este o diferenta de 50 usd intre pachetul FCU normal si cel Bluetooth, i”ll go with bluetooth.

Wide bore barrel Orga 6.23 400mm

ER-hop mod

Prowin Hopup chamber

Prometheus hard bucking

De ce?

M-am scarbit de AEG-uri(nu vreau sa ofensez pe nimeni dar efectiv m-am sautrat de ele). M-am lasat de airsoft acum 3,4 ani deoarece m-am saturat de reparat, comandat si asteptat dupa piese. Am avut un JG MP5, un G&P m4 si un Celciux mx2. Ultima replica a reusit sa imi incheie definitiv socotelile cu sportul asta. La un moment dat ma gandeam la o Systema dar nu am vrut sa ma mai risc deoarece si acolo este ceva loterie iar piesele nu sunt ieftine deloc(dpmdv este inadmisibil sa dai 1000E pe o systema si sa ai sanse sa primesti o lamaie). De aproximativ un an si ceva urmaresc sistemele HPA care sunt aparent sunt FOARTE fiabile, motiv pentru care am decis sa ma reintorc la airsoft.

Pentru ca nu este un proiect ieftin achizitiile pieselor se vor face trepatat. Va voi tine la curent cum evolueaza proiectul. Orice intrebari/sfaturi sunt binevenite.

Ca sa ajungi la 90m+ cu o precizie decenta ai nevoie de bile foarte grele. In acelasi setup ca si tine (wolverine inferno + prometheus hard - mmhop pe o teava stoc) am ajuns la 80m constant cu bile de 0.3. Cu 0.4 sau mai grele n-am mai apucat sa testez pentru ca am vandut sistemul si-am trecut pe tippmann. E realizabil ce zici dar ai grija ca orga mananca foarte mult aer si sincer n-am vazut imbunatatire atat de mare fata de un tbb de 6.03 sa zicem.

Olfs zicea la fel dar el a vazut rezultate mai bune bune cu orga, culmea... pe AEG.

Depinde si de lungime.. a tevii, bineinteles!

Din cate am inteles, cu cat treci mai mult de 450mm incepi sa pierzi din acuratete

Din greseala i-amn trims PM lui KERSTMAN dar am postat mai jos conversatia:

Planuiesc sa folosesc bile de 0.40. Din cate am citit cea mai buna combinatie este Orga+ ER hop+ bile grele si ajungi la 100-110m. Daca mai bagi si un speed trigger... De ce ai vandut sistemul?:-s Esti mai multumit de tippmann?

REPLAY DE LA KERSTMAN:

Din ce citisem si eu asa parea, ca Orga + ER hop ar fi cea mai buna combinatie.

Am cumparat orga de 363mm de 6.10 (nu 6.23 ca ma rupea la consumul de aer) la 100 euro si am fost cam dezamagit. Inca o am acasa )) Nu am observat nici o imbunatatire fata de una normala.

Bile grele poti baga oricum pe hpa avand presiune maxima de la inceput + un hop bun si ajungi la range maxim...

Am bagat si speed trigger, tre sa ai grija sa se potriveasca cu carcasa de GB in care bagi sistemul. Eu a trebuit sa iau un pic la dremmel din carcasa altfel bloca un pic tragaciul.

Am vandut sistemul pentru ca era mult prea pretentios cu hopul/guma de hop.

Ce se intampla... ai nevoie de guma cu buzele mai inchise/guma mai tare. In afara de prometheus hard, n-am gasit guma care sa ma ajute. Daca ai guma normala (madbull, G&G sau alte cele) bila va trece foarte usor prin guma si vei avea probleme de consistenta. La sistemul asta (open bolt) guma trebuie sa opuna un pic de rezistenta astfel incat bila sa stea in guma (ceva milisecunde) indeajuns de mult pana se da drumu la aer.

Daca ai guma moale, bila trece prea repede si nu ramane mereu in acelasi loc - probleme de consistenta, hop prea mult, prea putin, stanga ... dreapta.

Am trecut pe tippmann din mai multe motive. Nu mai am baterii/electronica, e total mecanica, fiabila, cel mai fain recul si pana acum cel mai bun consum de aer dintre toate sistemele hpa (inferno,p*, v12'le ... )

Baga-te si tu aici https://www.facebook.com/groups/933225786759379/

A facut un coleg grupul si putem discuta acolo. Iti pot da sfaturi si alti colegi care au asa sistem sau mai multa experienta.

REPLAY CATRE KERSTMAN:

Nu stiam unde a disparul post-ul meu din topic dar acum am vazut ca ti-am dat PM din greseala. Am inteles ce spui legat de hop-up dar ER-Hop-ul din cate am citit, rezolva toate probleme alea. Singura problema este ca trebuie sa marita fereastra hop-up-ului. O sa incerc sa iau una din USA gata facuta. Sa ma tina doar portofelul.. oricum nu ma grabesc dar sunt curios ce o sa iasa cand e gata. Cam cate bile trageai la o butelie si de cat era buteliasi e cat era butelia? Eu planuiesc sa cumpar un tank de 10 litrii (am gasit pe la 300 ron) din care sa transfer in tank-ul mic, iar cand se goleste sa ii fac refilul. O sa dau paste pe topi discutiei, raspunde acolo (poate o sa fie util pentru cineva)

Asa ... sa continuam aici. ER Hop ar trebui sa rezolve dar pana ajunge acolo tine mai mult de buzele gumei - cat de multa rezistenta opune cand trece bila.

Cu Orga am tras fix 1000 bb's si butelia arata 0 (butelie de 048cl - 0.8l - umpluta la 3000 psi) la viteza de 110 m/s. Cu o teava de precizie am tras aproape 2000 bbs din aceeasi butelie. Daca iti faci setup cu o teava mai lunga, tbb de 6.01 poti juca la PSI mai mic, ceea ce va imbunatati si consumul de aer. Pana atunci...testeaza orga daca vrei dar nu-i mare branza (chiar daca pe toate forumurile scrie ca face minuni...)

Acelasi setup am si eu. Butelie mare de scuba (15l) din care o incarc pe cea mica. Ai nevoie si de un "fill station" pentru asta. Recent am cumparat si-o pompa Hill MK4 sa ma ajute sa umplu buteliile atunci cand in scuba nu mai am 3000 psi (practic dupa ce-ai umplut 2 butelii mici, nu mai ai 3000 psi in scuba)

Asa ... sa continuam aici. ER Hop ar trebui sa rezolve dar pana ajunge acolo tine mai mult de buzele gumei - cat de multa rezistenta opune cand trece bila.

Cu Orga am tras fix 1000 bb's si butelia arata 0 (butelie de 048cl - 0.8l - umpluta la 3000 psi) la viteza de 110 m/s. Cu o teava de precizie am tras aproape 2000 bbs din aceeasi butelie. Daca iti faci setup cu o teava mai lunga, tbb de 6.01 poti juca la PSI mai mic, ceea ce va imbunatati si consumul de aer. Pana atunci...testeaza orga daca vrei dar nu-i mare branza (chiar daca pe toate forumurile scrie ca face minuni...)

Acelasi setup am si eu. Butelie mare de scuba (15l) din care o incarc pe cea mica. Ai nevoie si de un "fill station" pentru asta. Recent am cumparat si-o pompa Hill MK4 sa ma ajute sa umplu buteliile atunci cand in scuba nu mai am 3000 psi (practic dupa ce-ai umplut 2 butelii mici, nu mai ai 3000 psi in scuba)

Daca ma tine 1000 bb's la o butelie de 62cl, 3000 psi 140m/s sunt multumit.Ce regulator ai avut? Teava o sa fie intre 400 si 450mm. Daca o sa constat ca imi consuma prea mult o sa trec pe Co2 (scchimb doar butelia) si o sa imi triplez numarul de bile care pot sa le trag pana sa golesc butelia. Am vazut si eu pompa aia dar e cam scumpa si din cate am citit este si pretentioasa cu mentenanta...

Ar trebui sa poti trage 1000 bb's cu butelie de 62 la 140m/s, cel putin asa cred. Planuiesc si eu sa-mi iau o butelie din aia de 62cl cat de curand.

Despre CO2 nu pot vorbi pentru ca am evitat. Am vrut aer ca sa nu mai fie influentat de temperatura deloc.

Pompa aia se gaseste la 800 de lei la noi in tara chiar. Am luat-o acum 2 sapt aprox. Momentan am incarcat vreo 3 butelii de la 2k la 3k psi si pot spune ca dai ceva la pompa.

O sa vezi c-o sa fie nevoie altfel o sa joci cu buteliile la jumatate dupa ce-ai incarcat cateva butelii din scuba plin.

Momentan din scuba de 15l -3000 psi am incarcat 2 butelii de la 0 la 3000 psi. Dupa astea 2 a scazut la 2700 psi. Dupa inca 2-3 a ajuns la 2500 si acu abia mai baga 2000.

Si eu eram de aceeasi parere si n-am vrut pompa in ruptu capului dar ca sa nu ma duc sa incarc scuba la 3-4 sapt si sa joc totusi cu buteliile pline ...

Pe parte de mentenanta nu ma pot pronunta...inca.

LE: regulatorul a fost Balystik HPR800C. Destul de bunicel cu rata de refresh foarte buna la 40 psi. E oricum un regulator de entry level sa zicem...

LLE: daca vrei CO2 pe inferno, iti trebuie regulatorul de la ei - Storm. Ala se comporta ca si un "expansion chamber" pt CO2. Altfel nu merge pus CO2 pe inferno din cate stiu.

Ar trebui sa poti trage 1000 bb's cu butelie de 62 la 140m/s, cel putin asa cred. Planuiesc si eu sa-mi iau o butelie din aia de 62cl cat de curand.

Despre CO2 nu pot vorbi pentru ca am evitat. Am vrut aer ca sa nu mai fie influentat de temperatura deloc.

Pompa aia se gaseste la 800 de lei la noi in tara chiar. Am luat-o acum 2 sapt aprox. Momentan am incarcat vreo 3 butelii de la 2k la 3k psi si pot spune ca dai ceva la pompa.

O sa vezi c-o sa fie nevoie altfel o sa joci cu buteliile la jumatate dupa ce-ai incarcat cateva butelii din scuba plin.

Momentan din scuba de 15l -3000 psi am incarcat 2 butelii de la 0 la 3000 psi. Dupa astea 2 a scazut la 2700 psi. Dupa inca 2-3 a ajuns la 2500 si acu abia mai baga 2000.

Si eu eram de aceeasi parere si n-am vrut pompa in ruptu capului dar ca sa nu ma duc sa incarc scuba la 3-4 sapt si sa joc totusi cu buteliile pline ...

Pe parte de mentenanta nu ma pot pronunta...inca.

LE: regulatorul a fost Balystik HPR800C. Destul de bunicel cu rata de refresh foarte buna la 40 psi. E oricum un regulator de entry level sa zicem...

LLE: daca vrei CO2 pe inferno, iti trebuie regulatorul de la ei - Storm. Ala se comporta ca si un "expansion chamber" pt CO2. Altfel nu merge pus CO2 pe inferno din cate stiu.

Nu stiu daca are rost sa iau pompa tinand cont ca imi ia maxim 20 min sa ma duc sa fac un refill dar ramane de vazut. Cat despre regulator, o sa merg pe Storm care ma ajunge pe la 140 USD. Daca nu erau probleme cu temperatura la Co2 nici nu stateam sa ma gandesc dar din aprilie pana in octombrie nu cred ca ai treaba. Am intrat si eu pe HPA Romania. Oricum momentan sunt in standby deoarece am cheltuit destul cu replica+ echipamentul. Sper ca intr-o luna sa dau comanda si la restul pieselor. Sunt ff curios ce o sa iasa:D

LE: Nu ar strica o categorie dedicata sistemelor HPA/C02. Vad ca apar din ce in ce mai multi producatori...