Sign in to follow this  
c9h13

Inselatorii cu jucarii airsoft

Recommended Posts

O sa vii peste o luna doua sa imi zici, Adelin mi sa dus piesa 69, 109 reparami-o etc...

Asa ca , e finish treaba fai ce vrei, cu mine ai terminato.

Bafta.

Adelin,

Conform certificatelor de garanţie, durata medie de utilizare a produselor airsoft (NOI) este de 6 luni. Garanţia se pierde dacă replica este utilizată în mod necorespunzător, respectiv dacă se forţează trăgaciul atunci când piedica este activată.

Ai omis faptul că ai achiziţionat produsul la un preţ mult redus faţă de unul nou, fiind conştient că produsul respectiv ar fi putut fi utilizat timp îndelungat. Ai recunoscut că replica era în stare de funcţionare în momentul în care ai primit-o.

Sunt curios cum vei demonstra că produsul defect este acelaşi cu cel primit prin curier, că nu tu ai fost cel care a încercat să repare piesa respectivă sau că piesa respectivă nu a fost înlocuită cu una defectă. El nu trebuie să demonstreze că nu a lipit-o cu Super-Glue, sarcina probei cade în seama celui care acuză, tu trebuie să demonstrezî că el a lipit-o sau că ştia că a fost lipită.

Nu ai cum să dovedeşti rea-credinţa vânzătorului prin actele pe care susţii că le ai. Nu poţi demostra că defecţiunea şi remedierea s-a făcut cât timp replica era proprietatea vânzătorului şi că acesta ştia de existenţa defecţiunii. La fel ca tine, vânzătorul are în jur de 15 martori pe care i-a rugat să stea în permanenţă (24 /24) cu ochii pe replică în eventualitatea în care apare un cumpărator care va susţine că replica s-a defectat şi a fost reparată de către vânzător.

Sunt foarte multe de spus dar să nu o mai lungim aiurea că deja devine "jenibil".

Ştii foarte bine că, dacă chiar te-ai prezenta cu o astfel de cerere de chemare în judecată (din controversatul dosar "Jucăria") în faţa unui judecător, după ce vor reuşi să se oprească din râsul isteric care a cuprins toată sala (mai puţin o persoană), o va respinge ca fiind inadmisibilă.

Pe scurt, E un exemplu clasic de semidoctism. Sunt convins că problema s-ar fi rezolvat în mod amiabil dacă nu ai fi abordat această situaţie cu o atitudine arogantă, ci cu una persuasivă.

Eu vreau un singur lucru de la voi. Nu tin cu nimeni, nici macar cu Steaua.

Am experienta de ani de zile in airsoft. De asemenea am lucrat si ca service la departamentul tehnic la cel putin 2 magazine de airsoft.

As vrea sa stiu secretul. Spune-mi si mie cu ce fel de superglue ai reusit sa lipesti pinul ala din zamac, omule, si pe suprafata atat de mica, si intr-un mediu incarcat de ulei, care ataca activ cianoacrilatii, si dupa toate astea, te-a mai si tinut niste focuri de test!

Io cand lipeam piese de zamac la GBBR-uri, in conditii mult mai bune decat cele descrise, ma tineau cam un sfert de foc, cateodata 1/3 sau in conditii exceptionale, jumatate de foc.

Eu vreau un singur lucru de la voi. Nu tin cu nimeni, nici macar cu Steaua.

Am experienta de ani de zile in airsoft. De asemenea am lucrat si ca service la departamentul tehnic la cel putin 2 magazine de airsoft.

As vrea sa stiu secretul. Spune-mi si mie cu ce fel de superglue ai reusit sa lipesti pinul ala din zamac, omule, si pe suprafata atat de mica, si intr-un mediu incarcat de ulei, care ataca activ cianoacrilatii, si dupa toate astea, te-a mai si tinut niste focuri de test!

Io cand lipeam piese de zamac la GBBR-uri, in conditii mult mai bune decat cele descrise, ma tineau cam un sfert de foc, cateodata 1/3 sau in conditii exceptionale, jumatate de foc.

Stii cum stau treburile nu pot da informatii gratis ca eu sunt supremul si trebuie sa ma platesti daca vrei sa spun cu ce poti lipi zamacul. )))))

Totusi trec peste orgoliul meu SUPReMm si iti spun cum se numeste lipiciul SUPERMOTHERFUKING DOUBLE U GLUE cu doi de ee

Si cu scuipat de drac, acea piesa nu putea fi lipita. Intr-o zona cu solicitare mecanica, pe o suprafata atit de mica, nici un lipici nu are rezistenta mecanica suficienta. Da, piesele vor sta alipite una de alta si atit. La prima solicitare, gata, se rupe. Adica, cum zicea cineva mai sus, trageai un sfét de bila, nu o suta!!!! Ca sa tina cit de cit, acolo trebuia pusa o ramforsare, adica data o gaura in cele doua piese rupte, monta un pin, apoi lipite, dar nici atunci nu e sigur. Ori, o astfel de interventie s-ar fi vazut.

In concluzie, fara sa dau cu parul in cineva, consider ca gcalin minte.

Prietene, daca esti roman cu siguranta ai fost tepuit cel putin o data, altfel esti un mincinos

Pana la Haga mai este. Pana atunci te-astept la noi la Cluj la un gulas. Stiu un loc chiar bun langa judecatorie. Fac eu cinste

Azi e miercuri, ia nota.

tu ai idee despre lege ?

ca sa il dai in judecata trebuie sa o faci la adresa lui de domiciliu nu la tine acasa , adica ca sa iti exemplific :

Tu depui actele la judecatorie la tine iar ele sunt trimise la judecatoria de unde este cel pe care il dai in judecata , adica acolo se judeca BO$$ nu la tine acasa .

In primul rand la judecatorie conform noului cod de procedura civila trebuie sa te duci cu dovada ca ai incercat medierea , adica te costa gluma asta minim 200 de lei , iar cel pe care il dai in judecata poate refuza pe motiv de distanta ( nu se face comisie rogatorie la mediere) .

In instanta daca o sa ajungi vreodata ai pierdut din start deoarece e cuvantul tau impotriva cuvantului lui , singura solutie prin care sa castigi este sa fi desfacut coletul in fata curierului si sa fi mentionat curierul ca piesa era defecta pe AV .

Orice alti martori nu pot fi luati in considerare doarece orice avocat de 2 bani ai acuzatului o sa ii demonteze prin simpla intrebre :

"" ati stat 24/7 langa obiect pana s-a constatat defectul sau doar ati fost de fata cand s-a constatat defectul ?? ""

Cam asa de simplu m-am cacat in procesul intentat de tine si probabil in "pregatirea"" prietenului tau care este foarte scump

L.E. : daca vrei sa iti spun cum poti sa ii futi cateva luni din viata celui care ti-a vandut pistolul costa bo$$ dar il las pe avocatu ala al tau sa iti spuna cum ...daca nu se descurca pentru 100 de euro te ajut eu

Happy Festivus la toata lumea!

In spiritual acestei minunate sarbatori imaginate - cu potential ridicat de mplementare in realitate - toti pretendentii practicantii ar trebui sa participle, desi avem deja de toate: acuzatii, solicitari, ironii si sarcasmee (asta e un cuvant nou, cred), concluzii tehnice privitoare la adezivii de contact si aliaje chinezesti, detractori neconfirmati ai caracterului si egourilor membrilor comunitatii si natura alambicata si periculoasa a achizitiilor de replici GBB chinezesti 3'rd hand. Eu doar ma bucur ca am prins acest topic in 2015, sa nu intinez 2016-le de la inceput; mai ales ca se prefigureaza joc indoor de pistoale si alte replici cu viteze de suuuper-bun simt.

Iata ce am gasit:

http://www.6mm.ro/airsoft/arhiva/kjw_sigsauer_p229.html

La multi ani lume!

Cum a ramas treaba?

Dar pana atunci @gcalin si magazinul de inchirieri (implicit si "service airsoft") unde ti-ai dus replica si incarcatorul, un pic de fizica pt voi. Luati un incarcator gol de pistol airsoft GBB, bagati gaz complet in el si apasa valva din spate care iti goleste incarcatorul, tine-l in mana (sa-ti iei manusi ca poate ma dai in judecata ca ti-am belit eu mana cu arsura), ce culoare a prins incarcatorul la baza lui si pe guma la iesire?

Aceasi treaba s-a intamplat la tine http://www.6mm.ro/airsoft/arhiva/kjw_sigsauer_p229.html in momentul in care nu ai actionat tragaciul ok si l-ai fortat, piesa respectiva era deja ca si incarcatorul tau (din mana), unde zamacul iti poate crapa la temperatura scazuta fara sa-l fortezi tu mecanic. Nu este lipici care sa il lipeasca, asa cum au intrebat si altii de super glue-ul minune, cum te-au indus in eroare magazinul de inchieieri.

Iar legat de incarcator, ma iau cu mana de cap, cum poate sa te taxeze 20 de lei pentru nimic ? Pentru ca s-a uitat la mag dar nici macar nu au vazut 2 pini care trebuiesc scosi afara si dat cu silicon o-ringul de la baza magului? Au idee ca asta face parte din mentenanta unui pistol /replica asalt sau /sniper cu GBB? (lucrul asta il faci tu acasa, nu in service, dar poate asta spune mai multe despre cat de istet esti). Jos la observatii incarcator

Poate mai invata si ei ceva

si ti-am dat exact pt pistolul tau, sa nu iti vina respectivii cu scuza ca nu e pentru acelasi model mag-ul ca si cel verificat si sa te taxeze 15 lei pt constatare.

In ce mizerie am ajuns sa traim si sa toleram...

Salutare si la multi ani! Super tare Aredin cu Festivus, ai surprins esenta si spiritul lucrurilor. Linkul e de asemenea super tare si better late than never.

Acum, permite-ti-mi sa va raspund asa:

@ adelin aka c9h13

Avand in vedere linkul postat de Aredin si o experienta recenta in care s-a mai rupt inca o piesa din sus-mentionatul mecanism, concluzionez ca problema e intr-adevar materialul de cacat asa ca nu mai am nici o pretentie de la tine.

Cu toate astea, nu consider ca-ti datorez vreo scuza pentru ca in momentul in care ti-am solicitat sa schimbi piesa nu ai facut nimic sa imi arati ca esti de buna credinta, dincolo de asta incepand si acest thread (in mod lamentabil) prin a ma acuza ca incerc sa te escrochez.

@hayabusa

Eu am spus ca am fost la atelierul unui amic la care m-am referit ca fiind service pentru ca putea sa-mi emita un act care sa ateste starea replicii, persoana in cauza fiind technician. Poate ar fi de bun simt sa intrebi inainte sa presupui ceva (cand am vb cu sebanu i-am comunicat ca va stau la dispozitie cu orice informatie -pe privat ce-i drept). Incarcatorul l-am dus intr-adevar la un magazin care are si service. Pe ei nu cred ca ai ce sa-i inveti dar tu poti in continuare sa crezi asta daca te ajuta la barbatie.

Legat de incarcator, data viitoare cand cumperi ceva si ti se strica incearca sa desfaci tu lucrul ala sa vezi ce nu merge si dup-aia du-te la OPC (adica intr-un cadru formal, unde demonstrezi chestii cu acte nu cu “sa moara Geta ca asa era, uite poza”) si vezi ce spun aia. Platesc linistit 20 ron ca sa pot demonstra ca ceva e stricat, oricum au sarit jdemii la gatul meu ca am apasat prea tare de tragaci sau whatever. (A propos, @Sharky, P226 nu are piedica)

@celor pentru care aruncatul cu impresia e o ramura a airsoftului

In rest, sunt de-acord cu tine hayabusa, am ajuns sa traim si sa toleram niste atitudini de cacat. Astia care v-ati basit in acest thread cu sarcasme, acuzatii si practic cu mult mult cacat, data viitoare cand veti cumpara un produs inutilizabil si va veti simti nedreptatiti sa va dati doua palme, sa va trezit si sa va pregatiti linguritele, pentru ca asta e lumea pe care o creati.

Consider chestiunea a fi lamurita, drept urmare aportul meu la acest thread se termina aici.

Pofta buna (in continuare)!

P.S. Pentru ca intre timp s-a mai rupt o chestie din acel triggerbox facut din aliaj calit in cacat am decis sa-l repar singur (sa astept pana la blitzkrieg sau pe termen nedeterminat parea o idee proasta). Drept urmare, am imprumutat o freza si ceva capete si am procedat sa jury-rig the trigger box, adica sa repar eu piesa. Dat fiindca am mai multe posturi pana la cele 75 (fiindca nu obisnuiesc sa-mi arunc cu impresia si sa ma cac in threadurile oamenilor, asa cum vad ca e obiceiul locului) si vreau sa vand din jucarii dar si sa-i ajut pe cei cu probleme similare la sig, ma gandesc sa postez solutiile mele la problemele atat de discutate in acest forum (dupa ce-mi aduc aminte cum sa uploadez poze).

P.P.S. Pentru cei care se simt lezati in amorul propriu de acest post, va rog sa luati in considerare faptul ca "am raspuns" exact asa cum "am fost intrebat".

P.P.P.S. Again, din punctul meu de vedere threadul se poate inchide.

Domnule @gcalin dupa ce ai sustinut sus si tare ca ai fost tepuit, ai amenintat cu actionare in instanta si atat galagie ai ajuns la concluzia ca omul nu a vandut un produs defect ci ai avut ghinion sa se rupa o piesa.

Acum vi si te superi ca ai fost tratat cei drept cu ceva rautate, si sustii ca nu ai pentru ce a cere scuze ca omu nu a vrut sa schimbe ceva ce nu era vinovat si ca sunt rai cei de aici si cu atitudini de "cacat" ia in calcul urmatoarele:

- ai cerut ceva ce nu era in dreptul tau (schimbare piesa rupta)

- ai amenintat ca se ajunge la proces,

- cat despre reparatii sau constatari la un magazin cu service gandestete ca si cei de acolo sunt jucatori si multi sunt si pe acest forum iar cei mai "batrani" de aici au experienta tehnica si testat cat sa echivaleze un service.

P.S asa suntem astia (eu) de cacat care ne cacam in posturile omului.

P.P.S ai ajuns la concluzia ca omul nu are nici o vina si pretentia de a schimba piesa nu se justifica si de aici cu postul ca in care omul suspecta inselatorie nu e departe de adevar, chiar daca nu a fost intentie din partea ta.

Edited by Guest

Am mai spus-o pe undeva si o mai repet: de aia eu cumpar chestii second (ma refer la cele care se pot strica) DOAR de la oameni in care am incredere. Daca se fute ceva, dorm linistit cu gandul ca "am avut ghinion" si nu risc sa ma enervez banuind ca am luat o teapa.

Astfel probabil am ratat multe ocazii "pe bune", nu zic nu.

Dar e mai bine asa. Pentru mine cel putin.

Daca tot vrei/trebuie sa iei ceva second de la un necunoscut... do your research. Vezi din ce zona e omul, trimite un pm sa vezi ce zic despre el unu-doi-trei (sau poate chiar cunosti pe cineva din zona aia si il rogi sa verifice obiectul), alea alea. E valabil si legat de cumparatori. Inainte de a trimite un obiect, poti lansa o intrebare.

Nu vreau sa fiu "desteptu' de dupa" dar discutii din astea "coaie, m-ai tepuit, te dau in judecata"/"omu chill... a fost ghinion" doar creaza tensiuni si discutii intre niste oameni care apoi "risca" sa imparta un foc/masa/bile pe la eventuri.

Not cool bro.

Având în vedere atitudinea lui de... ”invidiat” când a fost vorba doar de o bucată de zamac de 2 Lei, nu aș vrea să mă aflu în pielea unui organizator de evenimente airsoft după ce individul se va împiedica de un băț pe teren și se va juli puțin în cot, mai ales dacă a dat 5 Lei să joace acolo.

Să vezi atunci amenințări cu procese scăldate din penal în civil, avocați cu onorarii mai mari ca Boștină, 15 martori din boscheți care pot confirma că organizatorul știa de existența acelui băț pe teren dar nu a luat nicio măsură să-l înlăture, expertiza bățului făcută la un inginer silvic și așa mai departe vreo 4-5 ani.

Ar trebui, totuși, să profiți de acel coleg al tău ”care lucrează chiar scump (tarif maxim, 400 ron)”, cu ”cereri de trimitere în judecată ceva mai scumpe”. Să-l pui să acționeze în instanță și ulterior la o curte de arbritraj comercial internațional, firma care a produs acea replică, mai ales că amicul tău are răbdare până la soluționarea cauzei și că nu dai 1 Leu din buzunarul tău, cum bine spuneai tu.

Ar fi păcat să pierzi ocazia asta, faci și tu un ban cinstit.

Succes.

produsele sh nu au garantie decat daca este specificat clar de vanzator (si as merge mai departe si as zice ca fara un contract intre parti oricum nu are valoare o postare pe forum).

legea garantiilor nu se aplica in cazul produselor second-hand achizitionate de la persoane fizice, dar cuprinde produsele folosite de tipul refurbished/resigilate vandute de firmele inregistrate pe teritoriul Romaniei.