Karb0n

MP 7 UMAREX/ TM/ VFC?

Recommended Posts

Salut, recent am fost pe la Top-Gun pt niste cumparaturi ca orice om si m-am mangaiat putin cu un MP7 facut de Umarex. Mi-a placut raaau, mai ales eu fiind fan gbbr si aproape ca mi-am promis una in viitorul apropiat. Ideea este ca as vrea niste detalii de la posesori daca avem pe aici, in primul rand vad ca sunt mai multi producatori si in titlu i-am mentionat pe cei care mi se par mie de top (desi pot gresi cu gratie, va rog sa imi spuneti daca sunt pe campii), pe de alta parte nu am liniste in viata daca nu bibilesc/ inlocuiesc/ modific ceva prin jucariile mele si nu stiu daca toate suporta modificari. Multumiri anticipate!

Umarex by KWA.

Luata in iunie 2013. Am jucat vara-toamna cu ea in 2013, tot anul 2014 a stat in dulap si am mai scos-o anul asta, vreo 8 jocuri, dupa aia nu am mai avut timp.

Este ceva aparte...

Reculul nu este cine stie ce, nu-ti clantane dintii in gura ca la WE.

Zgomotul in schimb este ceva aparte, multi se sperie de zgomot )

Viteza ~125 mps.

Compatibila propan by default, fara modificari.

Relativ mica si usoara. Incarcatoarele in schimb sunt cam grele.

Precizie excelenta pentru o teava de ~10cm [se termina pana in flash hider].

Hop-ul se regleaza foarte precis cu "click-uri" dar la a mea cel putin e ciudat. Un click in + decoleaza bilele in 2 metri, 1 click in - pica in 5 metri. Cu setarea actuala, cu 0.28 am in jur de 15-20 metri reali. Este o replica pentru CQB! La Fabrica este belea, la Chimopar este senzatie ) mai ales prin hale

Nu este recomandat sa pui kit de recul [sau nu era la vremea cand am cautat eu] ca risti sa crape corpul in spate.

Mai erau niste amortizoare cu extensie de teava, dar tot la momentul respectiv, cam pocneau loading nozzle-urile din cauza lor. Teava din amortizor este impinsa spre cea a replicii de un arc din interior. Se pare ca presiunea respectiva afecta nozzle-ul in timp.

Sper ca nu am deformat foarte mult informatiile, sunt totusi 2 ani de cand m-am documentat.

Multumesc frumos, suna bine, cam la ce ma asteptam sau imi doream . M-ai ajutat si cu dilema "pot oare sa schimb teava si sa o maschez cu un amortizor?". Mi-as dori sa aud si de la posesorii de Tm, e cam acelasi pret si Tm suna mai bine decat Umarex (parere propie), oricum e clar, merita investitia dar fara sa vand M4 )))

Umarex este doar cu numele si licentele pentru "markings", este de fapt KWA.

La inceput cand am luat-o, am probat cu una TM a unui coleg. Nu mai tin minte distanta, sa zic ca era tot pe acolo, dar avea grupajul mai bun cea TM. Reculul era cam cu 30% mai puternic, dar parca avea ciclul de tragere mai lung, pe full auto parea mai lenesa. Supapa de descarcare parea destul de dificil de curatat.

Oricare ai alege-o sunt la fel de bune.

Auzisem zvonul ca e Kwa, deci e adevarat. Multumesc frumos pentru sfaturi! Hai sa incerc sa mai fortez putin daca nu e cu suparare.

Doar intreb, desi e posibil sa bat campii, va rog sa intelegeti ca pana acum n-am ajuns la nici un joc desi le strang si le bibilesc de ceva ani- este vreo posibilitate, chiar si cu ceva cheltuiala, sa fie folosibila si ca primary la un altfel de joc decat Cqb?

Este click-link direct catre pagina WGC, unde scrie: Umarex / KWA H&K MP7A1 Gas Blowback SMG ( Black )

Totul depinde de stilul tau de joc.

Eu am folosit-o ca primary si la padure si la ultimul Molon Labe. Daca esti activ, merge. Daca esti static si pe aparare, putin mai greu, trebuie sa-i lasi sa se apropie

Da da, l-am vazut si mi-a confirmat zvonurile ) Multumesc foarte frumos pentru sfaturi, sunt dator o bere!

Vedeti ca, cel putin din ce inteleg eu din ce si cum se brand-uieste si rebrand-uieste pe lumea asta, Umarex a inceput sa faca MP7 cu KWA insa la un moment dat a inceput sa le rebrand-uiasca MP7-le de la VFC. Cel de la VFC se zice ca are dimensiunea variantei reale si intradevar, comparate una langa alta, VFC-ul este considerabil mai mare. Din ce am studiat (ca stau si eu cu ochii pe un MP7 de multa vreme), varianta TM ar fi cea recomandata, cu mentiunea ca loading nozzle-ul se strica la un moment dat... Se poate inlocui usor cu o piesa after market ranforsata. Ideea este ca:

1. Experienta VFC in zona GBB este relativ recenta, nu au istoria si experienta TM

2. Variantele VFC si KWA ar fi super complexe comparativ cu TM, prin urmare mai dificil de umblat in ele...

Cam asta este pe scurt rezultatul research-ului meu de cand a aparut MP7-le GBB. Deocamdata nu am experienta practica decat cu un MP7 electric de la Well, experienta pe care nu o doresc nimanui...

Pai ideea este ca varianta Umarex o iau cu un scurt drum pana la magazinul Top-Gun, Marui trebuie comandata si nu prea imi place sa cumpar inainte sa pun mana dar cam la acelasi lucru ma gandeam si eu......Marui suna mult mai bine, desi nici Vfc n-ar fi o idee rea.....pfff sunt confuz )))

Eu as mege pe varianta VFC, asumandu-mi eventualele probleme si dificultati, numai pe ideea ca este la scara 1:1 cu originalul... Pe varianta TM as merge daca gasesc SH. . Varianta KWA as lua-o in considerare in lipsa celorlalte alternative si daca ma arde in mod irezistibil sa-mi iau MP7 in momentul asta .

De la VFC am mai ochit si FNX-ul .45 (rebrand-uit de Cybergun). N-or fi asa de rele pana la urma

Nu am nimic cu KWA-ul. Am replici KWA, am avut si KSC etc. Tot ce zic este ca, pe baza a ce am vazut si citit pana acum, sunt considerate ca fiind mecanisme complexe, mai dificil de reparat decat Marui-ul. Pe de alta parte varianta VFC, chiar daca este considerata tot complexa, este macar la scara 1:1 si semnificativ mai mare decat KWA-ul. Din punctul asta de vedere mi se pare o alternativa de luat in considerare.

b131ce.view.png

LE: Greu de gasit poza mai mica... Cracanasem prea tare thread-ul

Wow, chiar e diferenta mare. Cand am luat eu KWA-ul, nu aparuse vfc-ul. Si intr-adevar, Umarex a inceput cu KWA, a trecut dupa un timp la VFC si vad ca acum s-a intors la KWA. Ciudat.

Am testat un marui cand abia o luasem pe a mea. Avea reculul mai puternic, dar imi dadea o senzatie de fragmentat. Nu stiu sa o descriu foarte bine.

Avantajul major al kwa este rezistenta la propan out of the box.

Umarex-ul, ca detinator de drepturi de marca de la producatorii de arme, cred ca isi permite sa fie magar cu producatorii de replici de airsoft. Stiu ca au mai fost probleme la KWA si cu Kriss Vector-ul si, desi era in dezvoltare un model de Sphinx (care parca tot de la Kriss provine), se pare ca a cazut totul...

Ha ha, am produs zgomot si-mi place )) As veni pana la P.Neamt ca prietena mea e de acolo, doar ca lipseste din tara momentan

Ce-i drept, am mai avut treaba pe la Top-Gun azi si am mai mangaiat-o putin......(Mp7 nu prietena) si imi place din ce in ce mai mult dar imi da senzatia de miniatura, bine, nici eu nu sunt prea mic ce-i drept.....asta ma face sa-mi doresc sa pun mana pe aia de la Vfc, daca e mai mare, se prea poate sa fie ce-mi trebuie. Pe de alta parte, n-am mangaiat decat un M4 pana acum asa ca poate sunt subiectiv cand e vorba de marimi.....dar Vfc...n-am gasit in Ro si nu m-am innebunit vreodata dupa comanda in afara...pfff cred ca schimb internele in M4 cu unele Ra-tech si ma racoresc......))

Pai in descrierea videoclipului scrie Umarex......oricum ar fi, face un zgomot placut urechilor mele