skipper_SB

OVERLOAD 2015 | Operation Final Stand

Recommended Posts

Va multumim tuturor pentru dedicarea cu care ati participat la joc.

Pentru a ne pregati in vederea editiei de anul viitor, vom transmite tuturor participantilor pe e-mailul de inregistrare o solicitare de feedback, pe care va rugam sa o completati cat mai multi.

Datele statistice si rezultatul numaratorii banilor castigati de factiuni vor fi publicate in urmatoarele zile.

Va rugam sa ne transmiteti impresiile voastre si materialele foto-video.

OVERLOAD Crew

prea putina ploaie, prea mult fort, prea lung regulamentul (aparent... pt unii)

multumim de organizare si ne revedem la anul!

Multumim pentru efort organizatorilor, felicitari participantilor ... daca nu as fi avut parte de cele 5 minute continue de muii si puli pe care mi le-am luat cand am atacat baza rebela sambata seara la 02:30 as fi zis ca a fost cel mai fair play event la care am participat.

De aceea rog organizatorii ca pe viitor sa explice mai clar participantilor urmatoarele :

- ochelarii se tin pe ochi chiar daca esti in baza la cort

- regula de blind fire cu o arma mult sub MED ...

- cand esti offgame vesta si beculetul rosu SUNT OBLIGATORII, nu le ai eu am sa trag si nu pentru ca sunt "bulangiu" sau "muist" ci pentru ca tu esti INGAME

- regula de a nu se trage in cort

Unii inteleg ca daca ei stau in cort cu veranda 2x2m deschisa sunt ocoliti ca prin magie de bile, domnilor nu am voie sa intru si sa trag in tine cat esti in cort daca tu lasi larg fermoarul de la intrare deschis si altul se ascunde dupa cortul tau NOAPTEA in bezna ghici ce, e posibil sa nimeresc si in interiorul cortului bile.

Daca ti asa mult la cort si vrei sa fii sigur ca nu o sa il sparga o bila pls nu venii cu el, la fel si cei care isi asuma jocul pe timp de noapte, daca medicul se taraie in spatele tau nu inseamna ca eu nu l-am vazut si tu ai dreptul sa ma injuri ca de ce trag in tine.

In general mult prea multe muii, puli si amenintari cu rupt dintii pentru un joc de fair play, mai ales noapte cand nu stii la cine tipi, sincer la cat sa injurat in noaptea aia m-as fi asteptat ca unul din organizatori sa puna vesta pe el, sa iasa din HQ si sa tempereze putin situatia, macar limbajul daca nu putea rezolva alte probleme.

noi am jucat iarasi la contractori, de data asta impreuna cu WST'ul.

cu plus:

- imbunatatire majora la fair play, cel putin cat am apucat eu sa vad. singurul care "a dat pe langa" era unul din armata care incarca in respown'ul mobil (a fost suficient sa-i atrag atentia ca ammo box-ul e separat, putin mai jos pe deal, si s-a oprit). faza cu datul de bile pana la sangerare in membru CEI & contractor care era personal CEI (facea de garda la vremea aia) n-am sa comentez. La fel nici cea cu bulgarii care au atacat baza CEI de 2 ori.

cu minus:

- ori e regulamentul interpretabil, ori faza cu engleza not as the native language i-a facut pe bulgari sa se dea in petec; de doua ori

- jocul la contractori MULT nerf'uit

a) impresia mea afterwards e ca practic ni s-au taiat aripile, nefiind lasati sa facem (si) joc dublu.

b) misiuni mult mai putin diversificate fata de anul trecut; lumea s-a prictisit repede de atac pe fort (in plus, n-am apucat sa aparam si noi fortul o data )

c) n-a trecut nimeni pe acolo, n-a platit nimeni "toll fee", n-am vazut ZIL'ul nici macar o data - partea de security pentru CI a rezultat cam fleci...

momentan atat, ca sunt varza varza varza de racit. nedormitul si statul in ploaie se pare ca nu m-a ajutat la asta

Experienta la event este diversificata dar, vorbind cu multi dintre membrii factiunii rebele am ajuns la concluzia ca eventul a fost un succes din multe puncte de vedere iar organizatorii au muncit si participat la "evenimente in-game" cu un efort sporit si o dedicatie deosebita.

Dpdv personal, ca "sofer de transport pentru soldati" m-am distrat pe cinste si noi am facut tot posibilul sa ne sustinem rebelii pe toate fronturile.

UdD multumeste tuturor organizatorilor pentru event cu scuzele de rigoare pentru usoarele incidente create, speram ca vom putea participa si anul ce vine.

Daca vrei sa nu mai fi injurat data viitoare nu mai trage in interiorul cortului,in regulament spune destul de clar nu se trage in interior si din interiorul cortului,eu nu am tras dar am incasat o rafala nu 2-3 bile si sunt destul de sigur ca nu am injurat 5 minute,au zburat cateva puli cand au venit bilele pe mine si cam aia a fost,nu ma asteptam sa fiu ocolit de bile prin magie ci doar prin ceva ce se presupune ca are toata lumea si anume bunul simt.

Edited by Guest

Multumesc in numele meu si al echipei ASAR.

Toate bune si frumoase din partea noastra.

paza pe ploaie - checked

misiune indeplinita la oil rig - checked

misiune indeplinita la antena - checked

misiune indeplinita la fort - checked

misiune indeplinita la CEI - checked

Cazare de 3*** am avut, mancare a fost, apa a fost, voie buna a fost, colegi deosebiti am avut. Sa ne vedem sanatosi la urmatorul joc.

Daca vrei sa nu mai fi injurat data viitoare nu mai trage in interiorul cortului,in regulament spune destul de clar nu se trage in interior si din interiorul cortului,eu nu am tras dar am incasat o rafala nu 2-3 bile si sunt destul de sigur ca nu am injurat 5 minute,au zburat cateva puli cand au venit bilele pe mine si cam aia a fost,nu ma asteptam sa fiu ocolit de bile prin magie ci doar prin ceva ce se presupune ca are toata lumea si anume bunul simt.

Nu ai fost singurul care a injurat monser, cat despre bilele primite vorbim de un joc de noapte intr-un spatiu aglomerat unde corturile voastre erau unul langa altul la propriu, iar combatantii misunau intre ele, faptul ca tu stateai in veranda cortului, fara vesta sau bec rosu dintr-un unghi ciudat parea ca tu esti afara din cort mai ales cand te uiti foarte atent la zona de contact, unii nici macar dupa ce a inceput atacul nu s-au deranjat sa puna pe ei o vesta sau sa aprinda un bec rosu.

Recomand pe viitor Organizatorilor sa mute HQul in alta zona sau sa explice si sa IMPUNA respectarea regulamentului cu privire la folosirea vestei cand esti offgame, a beculetului rosu noaptea.

Ca experienta overall - awesome! Dar de ce a fost awesome? A fost pentru ca am ras de m-am cracanat, alaturi de baietii de la WTF & altii. Si a mai fost awesome datorita joyride-urilor cu mecanizatele. Mersi, Acvila, pt senzatiile tari, calare pe rollcage-ul masinii! M-am bucurat sa revad oameni vechi din airsoft, sa le strang mana si sa le fur din M&M-uri

Eventul l-am simtit ca pe un joc de weekend, pe o durata mai mare si cu mai multi oameni. Poate am eu o perceptie distorsionata, dar noi jucam cu elemente de tip CTF & domination, in formula de 20 vs 20 in fiecare weekend. Aici a fost: "du-te pana la punctul X, da niste bile, du-te la respawn, daca mori". Nu zic ca e rau, dar nu e nimic SPECIAL. Nu a avut absolut niciun fel de mecanica interesanta, zero LARP (nu ca ar fi fost anuntat ), iar cu banii primiti la inceput nu am facut absolut nimic. Cum ar fi fost daca cu banii tai puteai cumpara o fumigena care poate scoate din joc un vehicul? Teren mare - puncte de interes putine. As plati un bilet mai scump, as renunta si la chestiile bonus pe care le primesc cu biletu, gen conserva & ciocolata, doar ca sa am parte de ceva mai bun in-game.

Ce-ar fi fost misto:

- Posibilitatea de a pune mine AT, pe anumite zone.

- Mai multe puncte de interes, poate unele cu importanta mai mica, dar care sa poata fi controlate de squaduri mici. (se elimina ideea de - daca nu pleci din baza cu inca 19 insi, nu faci nimic)|

- Hidden caches pe teren, la anumite coordonate (implica navigatie profi)

- In-game civillians & LARP! Misiuni de LARP care pot aduce avantaje considerabile.

- Misiuni de tip: Un squad de mercenari (10 insi) tine un punct de interes, cand e atacat de rebeli. Armata sare sa ii ajute. Daca rebelii castiga lupta, mercenarii aia 10 sunt de partea lor pana la sfarsitul jocului. Daca armata castiga - vice-versa. Chestii din astea de ballance of power, care merg si mai bine cu civili.

- Hai sa mai castigam eventul si prin altceva decat prin "cine da bile mai bine"

La povestile misto de dupa joc o sa auzi mai multi oameni povestind cu bucurie cum in 8 insi au reusit sa ajunga intr-o baza sau sa captureze ceva punct sau sa asasineze pe X, Y. Nu prea am auzit "mamaaaa, sa vezi, am atacat fortu in 40 de insi si am dat toti bile si nu se mai intelegea nimic si m-a impuscat unu in moaca, dar ai mei au luat fortu". Peste cateva luni, bataliile mari se uita, insa ghidusiile facute in oameni putini raman in minte.

TLDR: Not bad, but nothing special. A meritat, datorita participantilor

Frumoasa organizare, frumoși oameni, Airsoft Club Constanța va mulțumește din suflet și așteaptă cu nerăbdare următorul event!!! HAUUU HAUUU!Țineți o tot așa băieți!

Corect, desi mi se pare putin prea aspru sa penalizezi o factiune intreaga pentru greseala echipei ... Intrebarea mea e am venit sa jucam airsoft sau la competitie ??

My 2 cents: desi a trebuit sa primesc ajutor de la smurd pentru rafala primita de la rebeli in baza CI (banuiesca ca asta este motivul penalizarii ) ca si colegul bogdy, si desi as prefera sa nu se mai intample la nimeni ce ni s-a intamplat noua ( ca sa doresti intentionat sa ii faci rau fizic pana la urma unui coleg care practica acelasi sport cu tine) cei de la contractori pot spune ca s-au distrat si ne-am bucurat sa fim alaturi de oamenii cu care ne intalnim si prin tara si pe afara doar de cateva ori pe an. Oricum DMZ va iubeste (mai putin pe DTS - daca va prinde nevasta-mea o fi mai rau )

Corect, desi mi se pare putin prea aspru sa penalizezi o factiune intreaga pentru greseala echipei ... Intrebarea mea e am venit sa jucam airsoft sau la competitie ??

am vrut sa subliniez ceva... dar poate prea subtil....

Hai cu salutare!

Pro:

Oameni noi si oameni vechi care au venit sa se distreze.

Vremea, care in general a fost ok.

Contra:

Oameni (din pacate prea multi) care joaca la "rupt fasu", prea competitivi, prea disperati sa castige.

Vehicule ingame ale caror ocupanti si conducatori nu au tinut cont de regulament (Vitara de la rebeli care avea mereu geamurile din fata ridicate, dar care avea tragatori pe locurile din fata si din spate).

Lipsa de comunicare la nivel general.

Numarul mic de obiective / misiuni. Ma asteptam dupa anul trecut la o dezvoltare a scenariului.

Amenajare minimala a tot ce tine de zone de joc.

Cateringul. daca nu esti in stare sa servesti mancare calda la 8 seara, nu te baga. Stiu, e greu sa ai conditii in mijlocul padurii, dar daca nu poti, nu te baga. Nu toata lumea e la masa la 2 cand aduci tu mancarea calda...

Concluzie?

Desi m-am distrat enorm (multumesc WTF si gasca pentru o companie mai mult decat placuta), asta nu a avut legatura cu organizarea sau cu eventul, in general.

Never again.

Vitara de la rebeli si-a facut treaba conform regulamentului, al ei sofer si echipaj a fost urmarit de catre arbitrii si trustee si nu a existat niciun fel de "precizare".

Hai cu salutare!

Pro:

Oameni noi si oameni vechi care au venit sa se distreze.

Vremea, care in general a fost ok.

Contra:

Oameni (din pacate prea multi) care joaca la "rupt fasu", prea competitivi, prea disperati sa castige.

Vehicule ingame ale caror ocupanti si conducatori nu au tinut cont de regulament (Vitara de la rebeli care avea mereu geamurile din fata ridicate, dar care avea tragatori pe locurile din fata si din spate).

Lipsa de comunicare la nivel general.

Numarul mic de obiective / misiuni. Ma asteptam dupa anul trecut la o dezvoltare a scenariului.

Amenajare minimala a tot ce tine de zone de joc.

Cateringul. daca nu esti in stare sa servesti mancare calda la 8 seara, nu te baga. Stiu, e greu sa ai conditii in mijlocul padurii, dar daca nu poti, nu te baga. Nu toata lumea e la masa la 2 cand aduci tu mancarea calda...

Concluzie?

Desi m-am distrat enorm (multumesc WTF si gasca pentru o companie mai mult decat placuta), asta nu a avut legatura cu organizarea sau cu eventul, in general.

Never again.

Pai ori era cu geamurile inchise ori trageau ocupantii din fata? Man, ai voie sa deachizi usile masinii sa iesi din ea si sa tragi. In rest nu s a tras cu geamurile coborate sau asa ceva(cel din dreapta soferului era chiar blocat). Iar cat despre cei din spate, era descoperit si aveau voie sa traga cat sa se si traga in ei.nu reusesc sa inteleg din punctul tau de vedere care a fost anomalia sau abaterea de la regulament.

http://www.overload.com.ro/regulament/

6.3 Vehiculele pot fi utilizate cu geamurile laterale complet deschise sau inchise:

a. geamuri deschise – vor fi deschise complet, nu doar cat sa scoti teava replicii. Jucatorul lovit scoate vesta si ramane nemiscat (eventual se ascunde/apleaca/ghemuieste pentru a se proteja, nu ridica geamul). Cand soferul este lovit cu bila de airsoft, masina se opreste, in rest soferul se comporta ca orice alt ocupant (vesta etc., ca mai inainte). MASINA NU ESTE DISTRUSA. Soferul poate fi tratat de medic sau poate fi inlocuit (daca permite sa-i conduca altcineva masina).

b. geamuri inchise – masina e complet blindata, bilele de 6mm nu-i pot face nimic, indiferent cate sunt. In acset caz NU SE TRAGE DIN MASINA CATRE EXTERIOR! Doar operatorul mitralierei montate pe vehicul poate sa traga. Vehiculul poate fi oprit cu o baricada. In acest caz fie ocupantii deschid geamuri/usi devenind astfel vulnerabili, fie raman pe loc asteptand suport, fie se retrag.

o scapare in regulament, desi se subintelege: toate. adica ori blindata (toate geamurile inchise, nu se trage), ori toate geamurile deschise si se trage

ciudat, ca vitara de la rebeli avea caracteristici comune cu SUVul cu turela de la contractori, fata era complet blindata pe cand spatele a fost lasat la discretia bilelor. Unde erau geamuri inchise, au ramas inchise pana la final iar unde nu era nimic altceva decat o "podea" intr-un vehicul a ramas la latitudinea combatantilor sa traga in si din ea.

ciudat, ca vitara de la rebeli avea caracteristici comune cu SUVul cu turela de la contractori, fata era complet blindata pe cand spatele a fost lasat la discretia bilelor. Unde erau geamuri inchise, au ramas inchise pana la final iar unde nu era nimic altceva decat o "podea" intr-un vehicul a ramas la latitudinea combatantilor sa traga in si din ea.

omul care era in dreapta soferului avea mana afara pe dupa stalp cu replica cu tot si tragea. asta in conditiile in care geamul de langa el era inchis. hai Ozoane sa nu ne futem in cur, stii foarte bine ca v-am atras atentia de 2 ori la fort.